Ιταλία Una storia d' amore, Νότια Ιταλία (Νάπολη, Πομπηία, Καζέρτα, Ακτή Αμάλφι, Κάπρι, Ματέρα, Alberobello, Λέτσε,

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Καλημέρα από ένα νέο μέλος. Θα κάνω κι εγώ το ταξίδι αυτο τον Σεπτέμβριο. Βέβαια έχουμε κλείσει 4 διανυκτερεύσεις και τώρα προσπαθώ να βγάλω πρόγραμμα. Λέμε να μείνουμε 2 νύχτες στ Ραβελο και 2 Νάπολη. Ιδανικά θα ήθελα να επισκεφτώ Νάπολη Κάπρι Ποσιτανο Αμαλφι και Πομπηία αλλά αρχίζω να πιστεύω ότι δν μας φτάνουν οι μέρες (δυστυχώς). Τι λέτε..μήπως τα καταφέρουμε
Το Κάπρι θέλει σίγουρα μια ολόκληρη μέρα και η Πομπηία πολλές ώρες. Επίσης δεν ξέρω πώς θα κινηθείς. Γιατί εμείς χάσαμε πολλές ώρες στα λεωφορεία. Μπορεί να καταφέρεις να τα δεις όλα αλλά θέλει πολύ καλό προγραμματισμό.
 
Last edited by a moderator:

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Καλημέρα από ένα νέο μέλος. Θα κάνω κι εγώ το ταξίδι αυτο τον Σεπτέμβριο. Βέβαια έχουμε κλείσει 4 διανυκτερεύσεις και τώρα προσπαθώ να βγάλω πρόγραμμα. Λέμε να μείνουμε 2 νύχτες στ Ραβελο και 2 Νάπολη. Ιδανικά θα ήθελα να επισκεφτώ Νάπολη Κάπρι Ποσιτανο Αμαλφι και Πομπηία αλλά αρχίζω να πιστεύω ότι δν μας φτάνουν οι μέρες (δυστυχώς). Τι λέτε..μήπως τα καταφέρουμε 😁🙈
Μόνο αν νοικιάσετε αυτοκίνητο, μεικτή πλήρη ασφάλεια και αυστηρό πρόγραμμα.
 

Mariaxumos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ναι θα νοικιάσουμε αμάξι για να είμαστε πιο ελεύθεροι στο πρόγραμμα μας. Τωρα κάθισα λίγο να δω πως θα τα συνδυάσουμε αλλά ίσως βγάλω την Πομπηία από το πρόγραμμα γιατί δν μου βγαίνει αλλιώς 🤦‍♀️🤦‍♀️
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Είχα μείνει στο οτι σκεφτόσουν να πας στο Σιρμιόνε και δεν είδα να ρωτάς κάτι άλλο σχετικό, οπότε νόμισα οτι το άφησες. Αλλιώς θα στο είχα πει.
Ναι δεν ρώτησα, γιατί είδα ότι η μετάβαση γίνεται κ με λεωφορείο από Βερόνα, θεώρησα ότι είναι "ευκολακι", οπότε επαναπαυθηκα στο θέμα αυτό ☺. Πανέμορφα πάντως τα τοπία της λίμνης, ομορφο (αν και με μια εσάνς εστέτ ελιτισμού 😏) το Σιρμιονε, και μάλιστα κάναμε και μια βουτια στη δημόσια παραλία.
Και σε ευχαριστώ ειλικρινά έστω και εκ των υστέρων για την προθυμία σου...
 

Georgethym

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Παρά πολύ ωραία η ιστορία με πολλές πληροφορίες και ο τρόπος που γράφεις απλά μαγικός , θα πάμε κ εμείς σε λίγες μέρες πρώτη φορά Νάπολη και θα νοικιάσουμε μια μέρα αμάξι για την ακτή αμαλφη, θυμάσαι ποιο audioguide είχες κατεβάσει για πομπηία?
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Παρά πολύ ωραία η ιστορία με πολλές πληροφορίες και ο τρόπος που γράφεις απλά μαγικός , θα πάμε κ εμείς σε λίγες μέρες πρώτη φορά Νάπολη και θα νοικιάσουμε μια μέρα αμάξι για την ακτή αμαλφη, θυμάσαι ποιο audioguide είχες κατεβάσει για πομπηία?
Σε ευχαριστώ πολύ. Βασικά πιο πολύ με βοήθησε ένα pdf. Αν γκουγκλαρεις a guide to the pompeii excavations θα μπορείς να το κατεβάσεις. Είχα κατεβάσει το Discover Pompeii- Pompeii tour από Google play
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καταπληκτικό ταξίδι και ιστορία!!!!
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Πάντως αν δεν στραμπουλήξεις πόδι στην Πομπηία,δεν θα το πάθεις πουθενά :haha: Εγώ πρέπει να σκόνταψα 2-3 φορές,ευτυχώς με έσωσαν τα αντανακλαστικά μου και βγήκα αλώβητος :xalara:

Επίσης,ένας χαμός στο τρένο Νάπολη-Πομπηία.Δεν ξέρω αν είναι όλα τα δρομολόγια έτσι,αλλά σ'αυτό που πήγα πρωινή ώρα ήταν φίσκα.Αναρωτιόμουν πού θα χωρέσουν όλοι αυτοί;Αν έχεις όμως εμπειρία από ΟΑΣΘ,δεν έχεις ανάγκη :haha:
 
Last edited:

polidoros

Member
Μηνύματα
35
Likes
31
Μπράβο fantina για το ταξίδι σου και της πληροφορίες που μας παραθέτεις. Ήθελα να ρωτήσω αν αρχές Οκτωβρίου με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο είναι εφικτό το εξής: Να ξεκινήσεις από Νάπολη να δεις 2-3 ώρες την Πομπηία να συνεχίσεις για Sorrento, Positano, Amalfi, Ravello και να καταλήξεις salerno για διανυκτέρευση. Θα προλάβεις να πάρεις μια καλή γεύση; Αν αφαιρέσω την στάση στην Πομπηία;
 
Last edited:

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Μπράβο fantina για το ταξίδι σου και της πληροφορίες που μας παραθέτεις. Ήθελα να ρωτήσω αν αρχές Οκτωβρίου με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο είναι εφικτό το εξής: Να ξεκινήσεις από Νάπολη να δεις 2-3 ώρες την Πομπηία να συνεχίσεις για Sorrento, Positano, Amalfi, Ravello και να καταλήξεις salerno για διανυκτέρευση. Θα προλάβεις να πάρεις μια καλή γεύση; Αν αφαιρέσω την στάση στην Πομπηία;
Σε ευχαριστώ πολύ. Κοίτα... Την Πομπηία δεν ξέρω αν μπορείς να την ξεπετάξεις σε 2-3 ώρες. Θεωρητικά η απόσταση από Νάπολη Σαλέρνο δεν είναι πολύ μεγάλη αλλά υπάρχουν τα εξής: Αν θέλεις απλά να περάσεις και να τα δεις από τον δρόμο οκ, εννοείται πως γίνεται. Αν όμως θέλεις να σταματάς σε καθένα από αυτά για να κάνεις μια βόλτα θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου το κομμάτι parking. Τον Ιούλιο που πήγα εγώ αυτό το σπορ ήταν εξαιρετικά δύσκολο. Για αρχές Οκτώβρη δεν έχω εικόνα φαντάζομαι ότι τα πράγματα θα είναι ευκολότερα. Αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα σου αρέσει τόσο πολύ που δεν θα θέλεις εύκολα να φύγεις από το ένα μέρος και να πας στο επόμενο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.165
Μηνύματα
882.646
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom