URBAN LEGENDS (Αστικοί μύθοι).Μπορούμε να τους καταγράψουμε;

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει παντού ένας μύθος, πάντως στην Κόρινθο και συγκεκριμένα σε κάβα κοντά στο σπίτι μου, τις έχω εξαφανίσει όλες....
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Γιατί είναι αυτό μύθος και μάλιστα αστικός? πριν από τη δεκαετία του 60, που οι περισσότεροι ζούσαν στην και από την ύπαιθρο, έχουν συμβεί πολλά ανάλογα ατυχήματα με αυτό που ανέφερες.
Ο μύθος αναφέρεται στον τραγικό ποιητή Αισχύλο. Ο αετός μάλλον είχε συμβολικό χαρακτήρα (Δίας). Αν υποθέσουμε ότι ο αετός έριξε την χελώνα από ύψος 200 μέτρων με ακρίβεια 5 μοιρών από τον στόχο του είχε 1 πιθανότητα στις 50.000 να πετύχει επιφάνεια ίση με το κεφάλι ανθρώπου. Μεγαλύτερη πιθανότητα έχεις να πετύχεις παρθένα 17χρονη Κουβανέζα καλλονή να σου στρίψει πούρο στο εσωτερικό του ιδρωμένου μηρού της όπως λέει και ο Yorgos.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Που παρεπιπτόντως δεν έχει αποδειχτεί ότι είναι μύθος. Αναφέρεται από την αρχαιότητα σαν ο τρόπος του θανάτου του Αισχύλου.
Θα σας πω για έναν αντίστοιχο θάνατο γνωστής καθηγήτριας που τη δεκαετία του 70 πήγε διακοπές στη Ρόδο και ενώ περπατούσε στο πεζοδρόμιο, ένα φορτηγό που μετέφερε μαρμάρινους νεροχύτες φρέναρε απότομα μπροστά της, με αποτέλεσμα ένας νεροχύτης να φύγει από το φορτίο και να τη χτυπήσει στο κεφάλι και να την αφήσει στον τόπο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ο μύθος αναφέρεται στον τραγικό ποιητή Αισχύλο. Ο αετός μάλλον είχε συμβολικό χαρακτήρα (Δίας). Αν υποθέσουμε ότι ο αετός έριξε την χελώνα από ύψος 200 μέτρων με ακρίβεια 5 μοιρών από τον στόχο του είχε 1 πιθανότητα στις 50.000 να πετύχει επιφάνεια ίση με το κεφάλι ανθρώπου. Μεγαλύτερη πιθανότητα έχεις να πετύχεις παρθένα 17χρονη Κουβανέζα καλλονή να σου στρίψει πούρο στο εσωτερικό του ιδρωμένου μηρού της όπως λέει και ο Yorgos.
α) τι σχέση έχει ο θάνατος του Αισώπου με τους αστικούς μύθους που είναι το θέμα και με πραγματικά περιστατικά που αναφέρθηκαν σε αστυνομικό τμήμα επαρχιακής πόλης στη δεκαετία του 50?
β) δηλ. ο μοναδικός τρόπος να πέσει ένα αντικείμενο από τον ουρανό είναι να βάλει στόχο ο αετός ένα κεφάλι? ( και αν όντως το έβαλε στόχο πως το ξέρουμε, τα ξέρασε στην ανάκριση?)
γ) μ΄αρέσει που βάζεις και στατιστικά!!! εγώ έγραψα ότι παρόμοια περιστατικά δεν ήταν πολυ περίεργα στην επαρχια πριν από χρόνια, όπου γνωρίζουμε ότι συνέβησαν και χειρότερα από αυτό ή μάλλον όχι χειρότερα αλλά με πλημμελή ιατρική αντιμετώπιση που οδηγούσε σε ένα εντελώς άδικο θάνατο.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Μερικοί αστικοί μύθοι και θεωρίες συνωμοσίας και από εμένα:

  • Video όπου έχει καταγραφεί η χειρουργική επέμβαση ενός νεκρού εξωγήινου, το σκάφος του οποίου είχε πέσει στο Roswell στο 1947. Όπως, όμως, αποδείχθηκε πρόσφατα, ήταν μία καλοστημένη απάτη (το video)
  • Το video της προσελήνωσης στη Σελήνη, από τον Άρμστρονγκ. Διάφορες θεωρίες ισχυρίζονται ότι επρόκειτο για απάτη και ότι το εν λόγω video γυρίστηκε γρήγορα σε κάποιο studio στις Η.Π.Α. για να προλάβουν οι Αμερικάνοι να πατήσουν πρώτοι στη Σελήνη από τους Ρώσους!
  • Κατά καιρούς, έχουν εμφανιστεί κάποιες φωτογραφίες που υποτίθεται ότι δείχνουν το τέρας Νέσι της λίμνης Νες στη Σκοτία (Loch Ness Monster), διάφορα φαντάσματα, μυθικά πλάσματα, κ.τ.λ. Οι πιο πολλές από αυτές έχουν αποδειχθεί ότι είναι απάτες, ενώ πολλές από αυτές ακόμα εξετάζονται από διάφορους ερευνητές ανά τον κόσμο...
  • Οι γοργόνες που είχαν εντοπιστεί σε λίμνη της Ρωσίας δεν ήταν αληθινές, αλλά δημιουργήματα ενός εναλλακτικού καλλιτέχνη!
  • Το Hellenic Quest (που αναφέρθηκε και παραπάνω)

Επιφυλλάσομαι για περισσότερα σε επόμενο postάκι μου :xmas_wink:
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα ισχύει για τη γνωστή μετακλιμακτήριο τραγουδίστρια που υποτίθεται πως έφτασε στο νοσοκομείο με ένα μπουκάλι σφηνωμένο.
μπουκάλι μπύρας!
γνωστή μετακλιμακτήριο?? χαχαχα!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
  • Τα κουβανικά πούρα τρίβονται στα μπούτια Κουβανών παρθένων. Προφανώς πρόκειται περί μύθου.. άκου εκεί Κουβανές παρθένες!
Κι αυτό μύθος; Δεν έχει μείνει τίποτα όρθιο πια...

Μωρέ όπου να ναι θα αμφισβητήσετε οτι ο Παλαιών Πατρών Γερμανός κήρυξε την επανάσταση του 21 στην αγία Λαύρα.
Ικανούς για όλα σας έχω...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Κι αυτό μύθος; Δεν έχει μείνει τίποτα όρθιο πια...

Μωρέ όπου να ναι θα αμφισβητήσετε οτι ο Παλαιών Πατρών Γερμανός κήρυξε την επανάσταση του 21 στην αγία Λαύρα.
Ικανούς για όλα σας έχω...
Οι δικές μου πληροφορίες λένε Μόναχο λόγω καταγωγής.... ( με easy jet χωρίς βαλίτσα 22 ευρώ)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Άλλοι δυο πολυφορεμένοι αστικοί μύθοι ( εισαγόμενοι)

  • Ο αιμοσταγής Κόμης Δράκουλας
  • Ο αλιγάτορας των υπονόμων της Νέας Υόρκης
Τελικά είτε οι εγχώριοι αστικοί μύθοι δεν ειναι τόσοι πολλοί, είτε είναι πολλοί αλλά εμείς δεν είμαστε ικανοί να ξεχωρίσουμε το ψέμα ή την τερατολογία απ την πραγματικότητα.
Και μιας και το φερε η νύχτα:
Τα λογής λογής θαυματα ή "θαύματα" διάσημων αγίων, ή μοναχών που ειναι και πολύ στη μόδα τα τελευταία χρόνια, δεν μπορούν να χαρακτηριστούν αστικοί μύθοι;
... Παρακαλώ οι αντιδράσεις να ειναι (εγ)κόσμιες - δεν θίγω την πίστη κανενός, αλλά πολλά ακούγονται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.145
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom