visa και δωρεάν αεροπορικά εισιτήρια

croce

Member
Μηνύματα
226
Likes
404
Η τράπεζα Πειραιώς εκδίδει τη visa milles and bonus (χωρίς συνδρομή ) που αμέσως με την έκδοση της, πιστώνει πόντους που αντιστοιχούν σε 1 δωρεάν αεροπορικό εισιτήριο με Lufthansa χρεώνοντας μόνο τους φόρους .
Άκουσα ότι η κράτηση θα πρέπει να γίνει τηλεφωνικώς 15 ημέρες πριν την αναχώρηση, εάν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις.
Αξίζει τον κόπο να την αποκτήσω ;
Έχει κάνει κανείς χρήση της;
Ευχαριστώ για την απάντηση σας.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Κάποτε το έψαξα πολύ. Δυστυχώς δεν αξίζει. Ο τρόπος υπολογισμού των πόντων είναι αστείος. Χρειάζεσαι χρόνια για να μαζέψεις το αντίτιμο του εισιτηρίου. Επί πλέον δεν ισχύει για προσφορές, αλλά για φουλ τιμή εισιτηρίου. Εγκατέλειψα την προσπάθεια.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τα πάντα είναι σχετικά... Αν κάνεις όλες τις αγορές σου με την κάρτα , ταξιδεύεις με LH και άλλες εταιρίες της συμμαχίας και χρησιμοποιείς τα bonus των εταιριών που συνεργάζονται με αυτή(ξενοδοχεία, ενοικιάσεις αυτοκινήτων) τότε συμφέρει βέβαια και μάλιστα έχεις την δυνατότητα χρησιμοποιώντας παραπάνω μίλια να μην πληρώσεις ούτε τους καν τους φόρους...

Η κράτηση γίνετε κανονικά on line από το site της LH και έχεις την δυνατότητα να κλείσεις εισιτήριο είτε 15 μέρες πριν ξοδεύοντας 15.000 μίλια είτε όσες μέρες θέλεις πριν ξοδεύοντας 25.000 μίλια...

Αν όμως οι αγορές σου με την κάρτα είναι της τάξεως των 500 ευρώ τον μήνα τότε όπως σωστά είπε η Stela ουσιαστικά θα χρειαστείς χρόνια για να μαζέψεις τα απαιτούμενα μίλια...και πρακτικά το εισιτήριο όνειρο απατηλό...
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Υπάρχει προσφορά που με την απόκτηση της κάρτας σου κάνουν δώρο 15.000 μίλια και κατ' επέκταση δώρο το πρώτο ταξίδι σου. Από την άλλη έχοντας στην κατοχή σου την κάρτα τα μίλια δεν λήγουν ποτέ. Εγώ την έχω από το Νοέμβριο και ήδη έχω πάει ένα ταξιδάκι και μαζεύω μίλια για το επόμενο. Δεν χρησιμοποιώ άλλη κάρτα και περνάω τα πάντα στην κάρτα μου. Μια πολύ έξυπνη κίνηση είναι να αποκτήσετε πρόσβαση στο easypay της Πειραιώς και να πληρώνετε όλους τους λογαριασμούς σας - και γιατί όχι και των φίλων σας που βαριούντε να πάνε μέχρι το ταμείο - μαζέυοντας πόντους για λογαριασμό σας. Με μερικές τέτοιες έξυπνες κινήσεις μαζεύετε ακόμα περισσότερα μίλια.
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Εγω σκέφτομαι να την βγάλω την κάρτα πριν το ταξίδι μου με την Lufthansa στην Αμερική τον άλλο μήνα. Θα έχω τα μίλια από το ταξίδι, θα ενοικιάσω αυτοκίνητο μεσω εταιρείας που συνεργάζετε με την Lufthansa, θα πληρώσω τα ξενοδοχεία (13 νύχτες), όλο και κάτι ψώνια θα κάνουμε εκεί...ε κάτι θα μαζέψω. :clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.603
*Το welcome bonus των 15.000 award miles θα πιστωθεί στους νέους κατόχους που θα έχουν πραγματοποιήσει έστω και 3 συναλλαγές έως 31/8/2008.

Από το σάιτ της Τράπεζας...
 

stellaer

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
δεν ξερω αν αυτο που θα πω εχει αμεση σχεση με το θεμα. γυρισα μολις απο βραζιλια. ειχαμε στη διαθεση μας 2 καρτες visa της συγκεκριμενης τραπεζας και μιας αλλης απο ελλαδα και δυστυχως στα περισσοτερα καταστηματα, αεροδρομια κτλ οι καρτες δεν γινοταν αποδεκτες. πρωτου αποφασισετε για την εκδοση μιας καρτας μαλλον θα πρεπει να σιγουρευτειτε οτι θα ειναι οκ παντου.
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
δεν ξερω αν αυτο που θα πω εχει αμεση σχεση με το θεμα. γυρισα μολις απο βραζιλια. ειχαμε στη διαθεση μας 2 καρτες visa της συγκεκριμενης τραπεζας και μιας αλλης απο ελλαδα και δυστυχως στα περισσοτερα καταστηματα, αεροδρομια κτλ οι καρτες δεν γινοταν αποδεκτες. πρωτου αποφασισετε για την εκδοση μιας καρτας μαλλον θα πρεπει να σιγουρευτειτε οτι θα ειναι οκ παντου.
Η Τράπεζα Πειραιώς προστατεύει τους πελάτες της κλειδώνοντας τη χρήση των καρτών της σε ορισμένους προορισμούς που έχουν αναφερθεί στο παρελθόν σαν επικίνδυνοι προορισμοί για νοθείες με πιστωτικές κάρτες. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι πριν το ταξίδι σας να ζητήσετε να ξεκλειδώσουν την κάρτα σας. Μην δημιουργείτε λανθασμένες εντυπώσεις.

Και μία διόρθωση ή συγκεκριμένη κάρτα που αναφέρεται εδώ λέγεται Mastercard Miles & More και ως εκ τούτου δεν είναι Visa.
 

stellaer

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Η Τράπεζα Πειραιώς προστατεύει τους πελάτες της κλειδώνοντας τη χρήση των καρτών της σε ορισμένους προορισμούς που έχουν αναφερθεί στο παρελθόν σαν επικίνδυνοι προορισμοί για νοθείες με πιστωτικές κάρτες. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι πριν το ταξίδι σας να ζητήσετε να ξεκλειδώσουν την κάρτα σας. Μην δημιουργείτε λανθασμένες εντυπώσεις.

Και μία διόρθωση ή συγκεκριμένη κάρτα που αναφέρεται εδώ λέγεται Mastercard Miles & More και ως εκ τούτου δεν είναι Visa.
πριν φυγω για το ταξιδι με διαβεβαιωναν οτι δεν χρειαζεται να κανω τπτ με την καρτα!
οταν βεβαια φτασαμε και αντιμετωπισαμε το προβλημα χρειαστηκε να επικοινωνησουμε τηλεφωνικως και μετα απο 2 μερες (ενω ηταν αμεση η αναγκη) η καρτα αρχισε να λειτουργει αλλα και παλι οχι παντου! το αποτελεσμα της ταλαιπωριας ηταν να χρεωθουμε αλλα 300 ευρω περιπου για τα πολυωρα τηλεφωνηματα απο το κινητο μας στην τραπεζα!! το θεμα ειναι μαλλον κατα ποσο σχετικοι ειναι οι υπαλληλοι της τραπεζας και ποσο σωστα ξερουν να κανουν τη δουλεια τους.

και κατι ακομα. 1,5 μηνα πριν το ταξιδι προσπαθησα να κλεισω εσωτερικες πτησεις στη βραζιλια με καποια τοπικη εταιρια. οι βιζες δεν εγιναν αποδεκτες (και γι αυτο επεμενα στην τραπεζα πριν φυγουμε για το αν θα υπαρχει καποιο προβλημα-και διαβεβαιωναν οτι δεν υπαρχει). ο λογος ηταν οτι οι βιζες δεν ηταν ενταγμενες στο συστημα "verified by visa", για το οποιο επισης κανενας υπαλληλος στο τηλεφωνο δεν γνωριζε κατι!!
δοκιμασα να χρησιμοποιησω μια μαστερκαρντ στην ιδια εταιρια αλλα και παλι τπτ. ο λογος ηταν ακριβως ο ιδιος. ενα παρομοιο δλδ συστημα με την βιζα. για το οποιο παλι δεν γνωριζαν οι υπαλληλοι κατι.

δεν προσπαθω να δημιουργησω εντυπωσεις αλλα δυστυχως ειναι αυτο που συνεβει σε εμενα. και μαλιστα συναντησαμε ελληνες εκει οι οποιοι ειχαν το ιδιο προβλημα.
ο λογος που το αναφερω ειναι για να γινει γνωστο ακομη και αυτο που ανεφερες με το ξεκλειδωμα, παρολο που δεν ελυσε το προβλημα τελειως. η λυση θα ηταν μια american express στη συγκεκριμενη χωρα ή βιζα/μαστερκαρντ διεθνους τραπεζας πχ σιτι.
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μου κάνει εντύπωση που λες ότι ζήτησες να ξεκλειδωθεί η κάρτα και δεν έγινε. Μπορώ να σκεφτώ μόνο ότι ο υπάλληλος δεν έκανε σωστά τη δουλιά του.

Πριν ένα μήνα που θέλησα και εγώ να κλείσω εισητήρια με την Air Asia αρχικά η κάρτα μου δεν εγινε δεκτή. Μίλησα με την τράπεζα και την άλλη μέρα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν θα επιτρέψουμε τη χρήση της για 2 ημέρες να κάνετε την κράτηση και θα την κλειδώσουμε πάλι μέχρι να φύγετε από την Ελλάδα. Πραγματικά η συναλλαγή έγινε κανονικά με την κάρτα μου και κατάφερα να αγοράσω τα εισιτήρια.
 

stellaer

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Μου κάνει εντύπωση που λες ότι ζήτησες να ξεκλειδωθεί η κάρτα και δεν έγινε. Μπορώ να σκεφτώ μόνο ότι ο υπάλληλος δεν έκανε σωστά τη δουλιά του.

Πριν ένα μήνα που θέλησα και εγώ να κλείσω εισητήρια με την Air Asia αρχικά η κάρτα μου δεν εγινε δεκτή. Μίλησα με την τράπεζα και την άλλη μέρα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν θα επιτρέψουμε τη χρήση της για 2 ημέρες να κάνετε την κράτηση και θα την κλειδώσουμε πάλι μέχρι να φύγετε από την Ελλάδα. Πραγματικά η συναλλαγή έγινε κανονικά με την κάρτα μου και κατάφερα να αγοράσω τα εισιτήρια.
τι να πω?
μακαρι να χε γινει ετσι και με μας.
τωρα τουλαχιστον ξερω..:)
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Η Τράπεζα Πειραιώς προστατεύει τους πελάτες της κλειδώνοντας τη χρήση των καρτών της σε ορισμένους προορισμούς που έχουν αναφερθεί στο παρελθόν σαν επικίνδυνοι προορισμοί για νοθείες με πιστωτικές κάρτες. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι πριν το ταξίδι σας να ζητήσετε να ξεκλειδώσουν την κάρτα σας. Μην δημιουργείτε λανθασμένες εντυπώσεις.
Και μία διόρθωση ή συγκεκριμένη κάρτα που αναφέρεται εδώ λέγεται Mastercard Miles & More και ως εκ τούτου δεν είναι Visa.

δηλαδη δεν κανεις αγορες μ'αυτη την καρτα?τι ενοεις δεν ειναι βιζα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.068
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom