viva travel

cacofonix

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Εχω κάνει άπειρες κρατήσεις με τη Viva. Προχθές πάντως ενοχλήθηκα, αν και είναι δικό μου το λάθος πιο πολύ, διότι χρησιμοποίησα την υπηρεσία ταξί και τελικά ήταν μόνο για τα Χανιά και όχι για την Αθήνα. Κοινώς, ψηλά γράμματα.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
ρε παιδια, μπαινω σημερα στη viva, λεει εισιτηρια για πραγα 25-30 νοεμβριου 104 ευρω (λεει το γνωστο, βασει αναζητησεων των τελευταιων 24 ωρων κλπ). Μπαινω να κλεισω για 2 ατομα, μου βγαζει αρχικα τιμη 208 ευρω, παω στο τελευταιο βημα, τσουπ : 300 ευρω.

Ανανεωνω, τη σελ, λεει ακομα 104 ευρω, επιλεγω 2 ατομα, βγαζει κατ'ευθειαν 300 ευρω.

Ρε παιδια, δε λεω ότι ειναι εξαπατηση ή κατι τετοιο, αλλα σιγουρα ειναι παραπλανηση. Π..χ το pame diakopes βγαζει απ'ευθειας κανονικη τιμη. Τοσο δυσκολο ειναι να προσαρμοστει το συστημα δλδ?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Rosa Mundial said:
ρε παιδια, μπαινω σημερα στη viva, λεει εισιτηρια για πραγα 25-30 νοεμβριου 104 ευρω (λεει το γνωστο, βασει αναζητησεων των τελευταιων 24 ωρων κλπ). Μπαινω να κλεισω για 2 ατομα, μου βγαζει αρχικα τιμη 208 ευρω, παω στο τελευταιο βημα, τσουπ : 300 ευρω.

Ανανεωνω, τη σελ, λεει ακομα 104 ευρω, επιλεγω 2 ατομα, βγαζει κατ'ευθειαν 300 ευρω.

Ρε παιδια, δε λεω ότι ειναι εξαπατηση ή κατι τετοιο, αλλα σιγουρα ειναι παραπλανηση. Π..χ το pame diakopes βγαζει απ'ευθειας κανονικη τιμη. Τοσο δυσκολο ειναι να προσαρμοστει το συστημα δλδ?
Τότε γιατι δεν δοκιμαζεις να κλείσεις απο το site της αεροπορικής η ακόμα καλύτερα απο το www.travelhippo.gr
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
ρε παιδια, μπαινω σημερα στη viva, λεει εισιτηρια για πραγα 25-30 νοεμβριου 104 ευρω (λεει το γνωστο, βασει αναζητησεων των τελευταιων 24 ωρων κλπ). Μπαινω να κλεισω για 2 ατομα, μου βγαζει αρχικα τιμη 208 ευρω, παω στο τελευταιο βημα, τσουπ : 300 ευρω.

Ανανεωνω, τη σελ, λεει ακομα 104 ευρω, επιλεγω 2 ατομα, βγαζει κατ'ευθειαν 300 ευρω.

Ρε παιδια, δε λεω ότι ειναι εξαπατηση ή κατι τετοιο, αλλα σιγουρα ειναι παραπλανηση. Π..χ το pame diakopes βγαζει απ'ευθειας κανονικη τιμη. Τοσο δυσκολο ειναι να προσαρμοστει το συστημα δλδ?
Σε αυτές τις περιπτώσεις νομίζω δεν είναι κακό να στέλνουμε ένα μήνυμα επικοινωνίας στην εταιρεία. Τους έστειλα εγώ τώρα και τους ρωτάω για το πρόβλημα αυτό. Αν απαντήσουν θα σας πω (ή θα μπουν οι ίδιοι, εξάλλου είναι μέλη μας :D )
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μου απάντησαν από το VIVA ότι γνωρίζουν το πρόβλημα, προέρχεται από το GST και όχι από αυτούς και μάλιστα έχουν κινηθεί νομικά για να το λύσουν. Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στο airtickets γιατί και εκεί μέσω GST πάνε. Αν δε βάλετε το +-3 μέρες, οι τιμές που θα βγουν θα είναι κανονικές. Στο +-3 μέρες, οι τιμές γίνονται cached από το GST και γι'αυτό δε βγαίνουν τα σωστά νούμερα.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Μου απάντησαν από το VIVA ότι γνωρίζουν το πρόβλημα, προέρχεται από το GST και όχι από αυτούς και μάλιστα έχουν κινηθεί νομικά για να το λύσουν. Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στο airtickets γιατί και εκεί μέσω GST πάνε. Αν δε βάλετε το +-3 μέρες, οι τιμές που θα βγουν θα είναι κανονικές. Στο +-3 μέρες, οι τιμές γίνονται cached από το GST και γι'αυτό δε βγαίνουν τα σωστά νούμερα.
έχεις δίκιο, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα εμφανίζει και το airtickets. Απλά, μακάρι να λυθεί σύντομα, διότι πραγματικά το +- 3 βολεύει πολύ στο ψάξιμο.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Δε μας κανανε δωρο τα εισητηρια καλυτερα και να πληρωσουμε εμεις το ταξι;
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ηλιουπολη - Βενιζελος με την εκπτωση 37 ευρω....δεν ειναι και λιγα...δηλ πριν ειχε 47?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
έχω δυο κουπόνια της viva για έκπτωση 10 ευρώ στα αεροπορικά εισιτήρια μέσω του viva.gr το ένα για την μέρα των χριστουγέννων και το ένα για την μέρα της Πρωτοχρονιάς

όποιος θέλει να μου στείλει ΠΜ ;)
 

velissa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Viva!

η viva travel είναι εμπιστη εταιρεια?να κλεισω απο εκει εισητηρια?

Κατά τον Δεκέμβρη του 12 είχα κλείσει ένα εισιτήριο από το Viva για τις 18 Ιανουαρίου και επιστροφή την επόμενη μέρα. Το έβρισκα μόλις 5 ευρώ φθηνότερο από ένα άλλο αντίστοιχο site και είπα να το δοκιμάσω.
Προς μεγάλη μου βλακεία μου είχε εντυπωθεί στο μυαλό ότι πετούσα 6 :45 το απόγευμα. Δυστυχώς όμως αυτό ήταν η πρωινή πτήση και όπως ήταν αναμενόμενο εγώ την έχασα…
Η κοπέλα που ήταν στον έλεγχο στο αεροδρόμιο δεν παρατήρησε στην κάρτα τσεκ ιν ότι είχα χάσει την πτήση μου και με πέρασε κανονικά από τον έλεγχο στην αίθουσα αναμονής να περιμένω την πτήση που ποτέ δε θα ερχόταν….
Σε κάποια στιγμή χτυπάει το κινητό μου. Το σηκώνω και ήταν από το Viva ένα παιδί αν θυμάμαι καλά Αλέξανδρο το λέγαν. Με πολύ ευγένεια με ρωτάει γιατί ακύρωσα την πτήση μου και του απαντώ πως κάποιο λάθος έχει κάνει γιατί εγώ όχι μόνο δεν ακύρωσα την πτήση αλλά είμαι στην αίθουσα αναμονής και περιμένω το αεροπλάνο μου….
Έντρομη μετά τα λεγόμενα του συνειδητοποίησα την τεράστια γκάφα μου αλλά και την γκάφα της ελέγκτριας που με πέρασε από έλεγχο.
Πως θα ανέβαινα στην Αθήνα για τις εξετάσεις; Ο καιρός ήταν χάλια , είχε απαγορευτικό στα πλοία και δεν ήξερα αν υπάρχει άλλη πτήση με θέση!!!! Άσε που έπρεπε να βγω έξω από τον έλεγχο για να ψάξω τις πτήσεις!!!
Ευτυχώς ο νεαρός (να ναι καλά) έψαξε κατευθείαν στο σύστημα όχι μόνο μου βρήκε θέση αλλά την τσέκαρε με την πιστωτική μου και μου έστειλε σε δευτερόλεπτα τον κωδικό της νέας πτήσης μου στο κινητό!!!!! (0513)ΤΑΧRM4
Όταν είπα στον έλεγχο ότι με βάλατε μέσα ενώ έχασα την πτήση μου και τώρα πρέπει να βγω για να τσεκάρω την επόμενη, έπαθαν πανικό!!! Στο τσακ κατάφερα να προλάβω και αυτήν και ήταν η τελευταία!!!!
Μόλις φτάνω στην Αθήνα με ξαναπαίρνουν από το VIVA τηλέφωνο και μου λένε κάτι που δεν γνώριζα. Ότι όποιος χάνει το ένα εισιτήριο τότε και το εισιτήριο επιστροφής έχει πρόβλημα!!! Η Ολυμπιακή και η Aegean το ακυρώνουν….Ευτυχώς είχα κλείσει με την Κυπριακή που είχε πιο ευέλικτο σύστημα . O νεαρός της Viva μου είπε ότι θα το έλεγχε και ότι θα με έπαιρνε τηλέφωνο!!!!! Μου είπε να πάω νωρίς την επόμενη μέρα στο αεροδρόμιο.
Ευτυχώς η Κυπριακή με άφησε να ταξιδέψω χωρίς επιβάρυνση! Όμως δεν μου είπε τίποτα για επιστροφή χρημάτων από το προηγούμενο εισιτήριο.
Μετά από μία μέρα με πήραν τηλέφωνο πάλι από το viva και μου είπαν αν ήθελα να ελέγξουν για επιστροφή χρημάτων από το εισιτήριο που έχασα. Τους είπα ναι. Στις 6 Φεβρουαρίου ήρθε μήνυμα στο μαιλ μου ότι μου επιστράφηκαν 12 ευρώ!!!!!
Μετά από όλα αυτά έγινα φανατική του Viva. Δεν έχω εξυπηρετηθεί ποτέ έτσι από κανένα ταξιδιωτικό γραφείο! Πόσο μάλλον από ένα γραφείο στο ιντερνετ!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom