Iberia Vueling Airlines vueling ή iberia??

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή-Κούβα
Και εγώ με vuelling ταξίδεψα για Βαρκελώνη τον Δεκέμβριο και ήμουνα πάρα πολύ ευχαρηστημένη. Δεν υπήρχε κάποιο θέμα..
 

razr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδιά θέλω λίγο τα φώτα σας, σχετικά με αυτήν την εταιρία.

Έκλεισα εισιτήρια για το πάσχα Αθήνα - Βαρκελώνη, ομολογουμένως οι τιμές δεν ήταν και θαυμάσιες αλλά για την εποχή και δεδομένου ότι ήταν οι μόνες ώρες που βόλευαν αποφάσισα να προχωρήσε σε booking.

Στην συνέχεια βέβαια αφού ξεκίνησα να διαβάζω διάφορες ιστορίες στα forum έχω αρχίσει και τρομοκρατούμε πολλύ έως πάρα πολύ!!

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω τα παρακάτω:

1.) Ακούγεται ότι η εταιρία εχει ιστορικό σε overbooking. Για να μειώσω τις πιθανότητες αυτές θα ήταν καλό να κάνω check-in online??. Αν ναι τις βαλίτσες που πρέπει να τις δώσω στο Ελ. Βενιζέλος γιατί ακούγεται ότι δεν έχουν δικούς τους υπαλλήλους. Σε περίπτωση που όντως είμαι από τους άτυχους τι δικαιώματα έχω?
Στο αεροδρόμιο της Βαρκελώνης ισχύει το ίδιο?

2.) Σε ένα από τα 2 εισιτήρια που έκλεισα έχει γίνει ένα μικρό λάθος στο όνομα, υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα?

3.) Υπάρχει περίπτωση να χάσω τις βαλίτσες μου, γιατί και εδώ ακούγεται ότι η εταιρία αυτή έχει παράδοση στον τομέα!!

4.) Τα αεροπλάνα είναι καλά?

5.) Απο καθαριότητα πως είναι τα πράγματα?

6.) Απο ελ. βενιζέλος ισχύει όντως το ότι είναι ή πιο μακρινή πύλη για τα αεροπλάνα και θα είμαι στο λεωφορίο για κάνα 10λεπτο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, εύχομαι και ελπίζω οι φοβοι μου να αποδειχτούνα ανούσιοι!
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δεν ξέρω τώρα...
3.) Υπάρχει περίπτωση να χάσω τις βαλίτσες μου, γιατί και εδώ ακούγεται ότι η εταιρία αυτή έχει παράδοση στον τομέα!!
Όσο το όνομα της εταιρίας δεν αρχίζει με Αλι και δεν τελειώνει με Τάλια, δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τις βαλίτσες σου. :bleh:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όσο το όνομα της εταιρίας δεν αρχίζει με Αλι και δεν τελειώνει με Τάλια, δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τις βαλίτσες σου. :bleh:
Όχι ακριβώς... είναι η τέταρτη χειρότερη σύμφωνα με αυτό εδώ:

Based on voluntary submissions of data by 29 airlines, the AEA Summer 2008 Consumer Report (December 2008) ranked the following European airlines as having the highest number of mishandled bags per 1,000 – enplaned passenger volume noted in parenthesis:

  1. bmi: 24.5 (3,313,435)
  2. KLM Royal Dutch Airlines: 20.1 (15,169,831)
  3. TAP Portugal: 19.9 (5,958,008)
  4. Alitalia: 19.6 (12,733,122)
  5. British Airways: 18.9 (23,540,710)
  6. Air France: 16.9 (34,704,243)
  7. Air One: 14.1 (4,583,787)
  8. Iberia: 14.0 (17,699,229)
  9. Deutsche Lufthansa AG: 12.7 (36,008,113)
  10. LOT Polish Airlines: 12.3 (2,614,948)
  11. Luxair: 11.9 (402,854)
  12. Austrian: 11.7 (7,115,508)
Note: Aer Lingus, JAT Airways Olympic Airlines did not submit data; Ryanair was not included in the list.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δεν ξέρω τώρα...
Ωχ, έδωσες πάτημα στους φίλους της Αλιτάλια να μας τη λένε, τώρα...:cool:
 

kon3stam

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Παιδιά θέλω λίγο τα φώτα σας, σχετικά με αυτήν την εταιρία.

Έκλεισα εισιτήρια για το πάσχα Αθήνα - Βαρκελώνη, ομολογουμένως οι τιμές δεν ήταν και θαυμάσιες αλλά για την εποχή και δεδομένου ότι ήταν οι μόνες ώρες που βόλευαν αποφάσισα να προχωρήσε σε booking.

Στην συνέχεια βέβαια αφού ξεκίνησα να διαβάζω διάφορες ιστορίες στα forum έχω αρχίσει και τρομοκρατούμε πολλύ έως πάρα πολύ!!

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω τα παρακάτω:

1.) Ακούγεται ότι η εταιρία εχει ιστορικό σε overbooking. Για να μειώσω τις πιθανότητες αυτές θα ήταν καλό να κάνω check-in online??. Αν ναι τις βαλίτσες που πρέπει να τις δώσω στο Ελ. Βενιζέλος γιατί ακούγεται ότι δεν έχουν δικούς τους υπαλλήλους. Σε περίπτωση που όντως είμαι από τους άτυχους τι δικαιώματα έχω?
Στο αεροδρόμιο της Βαρκελώνης ισχύει το ίδιο?

2.) Σε ένα από τα 2 εισιτήρια που έκλεισα έχει γίνει ένα μικρό λάθος στο όνομα, υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα?

3.) Υπάρχει περίπτωση να χάσω τις βαλίτσες μου, γιατί και εδώ ακούγεται ότι η εταιρία αυτή έχει παράδοση στον τομέα!!

4.) Τα αεροπλάνα είναι καλά?

5.) Απο καθαριότητα πως είναι τα πράγματα?

6.) Απο ελ. βενιζέλος ισχύει όντως το ότι είναι ή πιο μακρινή πύλη για τα αεροπλάνα και θα είμαι στο λεωφορίο για κάνα 10λεπτο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, εύχομαι και ελπίζω οι φοβοι μου να αποδειχτούνα ανούσιοι!
Φιλε μου κατ'αρχην μην αγχεσαι...Εχεις κανει μια τελεια επιλογη και η Βαρκελωνη σαν πολη δεν παιζεται.Τα αεροπλανα της Vueling ειναι καλα,στριμοκωλα και οτι τρως ή πινεις το πληρωνεις.Οποτε παρε κανα σαντουιτσ απο το σπιτι και κανα μπουκαλακι νερο.Δε πιστευω να σου πουν τιποτα για το λαθος, η καθαριοτητα ειναι καλη οσο για το λεωφορειο...τι σε νοιαζει?Εχεις καλους και δε μπορεις να στεκεις :haha:.δε νομιζω οτι υπαρχει στο Βενιζελο 10λεπτη διαδρομη με το λεωφορειο.Εγω που ηρθα με vueling ηταν συντομη παντως αλλα ποτε δε με απασχολησαι κιολας να πω την αμαρτια μου.Απλα επειδη ειναι ζαμανφου τυποι, εμενα μου ειχαν ακυρωσει το εισητηριο και το ανακαλυψα τυχαια, καλο ειναι να ενημερωνεσαι για τις πτησεις τους απο το site τους.
 

razr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Φιλε μου κατ'αρχην μην αγχεσαι...Εχεις κανει μια τελεια επιλογη και η Βαρκελωνη σαν πολη δεν παιζεται.Τα αεροπλανα της Vueling ειναι καλα,στριμοκωλα και οτι τρως ή πινεις το πληρωνεις.Οποτε παρε κανα σαντουιτσ απο το σπιτι και κανα μπουκαλακι νερο.Δε πιστευω να σου πουν τιποτα για το λαθος, η καθαριοτητα ειναι καλη οσο για το λεωφορειο...τι σε νοιαζει?Εχεις καλους και δε μπορεις να στεκεις :haha:.δε νομιζω οτι υπαρχει στο Βενιζελο 10λεπτη διαδρομη με το λεωφορειο.Εγω που ηρθα με vueling ηταν συντομη παντως αλλα ποτε δε με απασχολησαι κιολας να πω την αμαρτια μου.Απλα επειδη ειναι ζαμανφου τυποι, εμενα μου ειχαν ακυρωσει το εισητηριο και το ανακαλυψα τυχαια, καλο ειναι να ενημερωνεσαι για τις πτησεις τους απο το site τους.
Σε ευχαριστώ φίλε μου με καθυσήχασες κάπως!! Αυτό με το λεωφορείο δεν ξέρω πως μου είχε κάτσει απλώς διάβαζα όλα τα αρνητικά μαζί και είχα φρικάρει!!! Βέβαια πάντα τα αρνητικά ακούγονται στο ιντερνετ :p

Αυτό με την ακύρωση που το τσεκάρεις στο site τους? Στο online check-in?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.098
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
10λεπτη διαδρομη οχι με λεωφορείο αλλα με τα πόδια σε κυλιομενους διαδρόμους ισως και παραπάνω να περπατούσα για να φτασω στο gate δε μου ξανατυχε απο τότε αλλα ουτε ξαναπέταξα με vueling ηταν βεβαια αυγουστος και ειχε αυξημενη κινηση ειδικα σε τσαρτερ πτήσεις ταξιδιωτικων γραφειων..
 

kon3stam

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σε ευχαριστώ φίλε μου με καθυσήχασες κάπως!! Αυτό με το λεωφορείο δεν ξέρω πως μου είχε κάτσει απλώς διάβαζα όλα τα αρνητικά μαζί και είχα φρικάρει!!! Βέβαια πάντα τα αρνητικά ακούγονται στο ιντερνετ :p

Αυτό με την ακύρωση που το τσεκάρεις στο site τους? Στο online check-in?
Αν μπεις στο site της Vuelling καπου λεει για τα δρομολογια ή απλα πατας μια ψευτικη κρατηση στην ημερομηνια που θες να πεταξεις.Ισως και μεσω του αεροδρομιου.Μη μασας ομως με οτι βλεπεις εδω μεσα.Απλα διαβαζεις σκεφτεσαι οτι ο καθενας εδω λεει τα δικα του..(και γω επισης):cool:
Μολις παρεις τα πραματα σου απο τη βαρκελωνη πας σε ενα Information Deck και αγοραζεις εισιτήρια για πολλαπλες χρησεις αναλογα με το πόσες μερες θα κατσεις εκει.Θα κανεις τρελη οικονομια ετσι. 4 μερες/18 ευρω. Σε 2 μερες εχεις κανει αποσβεση και μπαινεις και στα λεωφορια με το εισιτήριο αυτο.
παντα να βλεπεις ομως και τις ελληνικες εταιρειες.Εχει μια διαφορα της ταξης των 10ευρω περιπου ανα διαδρομη και σου βγαζουν full πρωινο, καφεδες 3 φορες, εφημεριδες-περιοδικα και οτι αλλο θελησεις.Αξιζει να εισαι πιο χαλαρος.Ταξιδι πας αλλωστε....be cool!!!
Καλα να περασετε!!!:clap::clap::clap:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κεντρική Αφρική
1.) Ακούγεται ότι η εταιρία εχει ιστορικό σε overbooking. Για να μειώσω τις πιθανότητες αυτές θα ήταν καλό να κάνω check-in online??. Αν ναι τις βαλίτσες που πρέπει να τις δώσω στο Ελ. Βενιζέλος γιατί ακούγεται ότι δεν έχουν δικούς τους υπαλλήλους. Σε περίπτωση που όντως είμαι από τους άτυχους τι δικαιώματα έχω?
Στο αεροδρόμιο της Βαρκελώνης ισχύει το ίδιο?

2.) Σε ένα από τα 2 εισιτήρια που έκλεισα έχει γίνει ένα μικρό λάθος στο όνομα, υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα?

3.) Υπάρχει περίπτωση να χάσω τις βαλίτσες μου, γιατί και εδώ ακούγεται ότι η εταιρία αυτή έχει παράδοση στον τομέα!!

4.) Τα αεροπλάνα είναι καλά?

5.) Απο καθαριότητα πως είναι τα πράγματα?

6.) Απο ελ. βενιζέλος ισχύει όντως το ότι είναι ή πιο μακρινή πύλη για τα αεροπλάνα και θα είμαι στο λεωφορίο για κάνα 10λεπτο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, εύχομαι και ελπίζω οι φοβοι μου να αποδειχτούνα ανούσιοι!
Κάνε ονλάιν τσεκ-ιν, οχι λόγω εταιρείας αλλά γιατί θα δεις ότι είναι πολύ εξυπηρετικό. Πάρα πολλές εταιρείες δεν έχουν δικό τους προσωπικό στα check-in counter αλλά εξυπηρετούνται από handlers, κοινώς από υπαλλήλους εταιρειών επίγειας εξυπηρέτησης. Αυτό δεν είναι σπάνιο ούτε παράξενο ούτε χρειάζεται να σε ανησυχεί όσον αφορά τις βαλίτσες σου.
Παράδοση σε χαμένες βαλίτσες δεν ξέρω αν υπάρχει, πάντα και με κάθε εταιρεία υπάρχει περίπτωση να χαθούν βαλίτσες (το σχόλιο του SPROM είναι τουλάχιστον άστοχο), αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να ανησυχούμε γι' αυτό.
Δεν επιτρέπεται να πετάξει εταιρεία στην ΕΕ με κακά αεροπλάνα, εσύ τι φανταζόσουν; Για καθαριότητα δεν ξέρω τι εννοείς, πάντως βρώμικες τουαλέτες ή κατσαρίδες στην καμπίνα δε θα δεις (ελπίζω:p).
Όσο για το λάθος στο όνομα, θα ήταν καλό να μας διευκρινίσεις τι εννοείς μικρό λαθάκι. Στο όνομα ή στο επίθετο; Μιλάμε για ένα γράμμα λάθος ή μεγαλύτερο;
Επίσης ναι, ενδεχομένως η εταιρεία να παρκάερι τα αεροπλάνα της λιγο πιο μακριά για να γλυτώσει κόστος. Μου έχει τύχει και με την Aegean αυτό, δεν είναι και μεγάλο πρόβλημα! Υπομονή, 2-3 λεπτάκια παραπάνω.


10λεπτη διαδρομη οχι με λεωφορείο αλλα με τα πόδια σε κυλιομενους διαδρόμους ισως και παραπάνω να περπατούσα για να φτασω στο gate δε μου ξανατυχε απο τότε αλλα ουτε ξαναπέταξα με vueling ηταν βεβαια αυγουστος και ειχε αυξημενη κινηση ειδικα σε τσαρτερ πτήσεις ταξιδιωτικων γραφειων..
Λογικά η πτήση πρέπει να έφευγε από το satellite, το δορυφορικό κτίριο του Ελ. Βενιζέλος, το οποίο χρησιμοποιείται μόνο από τσάρτερ ή σε περιόδους ιδιαίτερα αυξημένης κίνησης όπως είπες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom