War: Αθήνα vs Θεσσαλονίκη

Πρωτεύουσα ή "συμπρωτεύουσα";


  • Total voters
    92

Sam-chal

Member
Μηνύματα
874
Likes
1.938
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Άναψες φωτιές με τη ψηφοφορία!
Έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις και είναι ενδιαφέρουσες.
Μένω λίγο έξω από την Χαλκίδα και έχοντας μείνει για ένα εξάμηνο Αθήνα ενώ έχω επισκεφθεί πολλές φορές την Θεσσαλονίκη δηλώνω ότι δεν θα έμενα με τίποτα σε καμιά από τις δύο.
Προσφέρονται για ολιγοήμερες διακοπές ώστε να δει κάποιος τα αξιοθέατα.
Τώρα, οι μόνιμοι κάτοικοί τους που τις έχουν συνηθίσει μπορεί να τις θεωρούν παράδεισο. Για μένα είναι κόλαση!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

Sam-chal

Member
Μηνύματα
874
Likes
1.938
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Κάποιος πρέπει να κάνει τις βρωμοδουλειές.


Και για μένα το ίδιο. Δεν βλέπω την ώρα να φύγω απο το Σαλονιστάν
Οι επαρχιακές πόλεις έχουν μεν προβλήματα σε σχέση με την εύρεση εργασίας αλλά οι ρυθμοί είναι πιο αργοί επιπλέον η ποιότητα ζωής είναι καλύτερη, πόσο μάλλον αν κατοικείς λίγο πιο έξω από τα αστικά κέντρα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η Καστοριά μνημείο Ουνέσκο; Είναι τουλάχιστον γελοίο να μην είναι στην Ουνέσκο τα ανακτορικά συγκροτήματα της Κρήτης και να ζητάμε να μπει η Καστοριά. Ντροπή!
Η Καστοριά είχε την ευκαιρία της αλλά αντιτάχθηκαν τα τοπικά συμφέροντα καθώς μνημείο Ουνέσκο σημαίνει και κάποιους περιορισμούς όπως στην δόμηση για παράδειγμα, τώρα όμως που κτίστηκε από άκρη σε άκρη η Καστοριά και τα ανακτορικά συγκροτήματα της Κρήτης είναι προς ψήφιση μπορεί η Καστοριά να ξαναφέρει το θέμα, αν θέλει φυσικά και δεν νιώθει ότι κινδυνεύει από τους όρους
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
αλλά αντιτάχθηκαν τα τοπικά συμφέροντα
Ναι, αυτό είναι το χάλι της Καστοριάς απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Δεν είναι κάποιο νέο για μένα αυτό.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Παρά τα πολλά μνημεία Ουνέσκο (κυρίως εκκλησίες) που έχει η Θεσσαλονίκη, πιστεύω πως το δυνατό της χαρτί είναι η Νέα Παραλία. Για μένα μία από τις ωραιότερες (ίσως η ωραιότερη) προμενάντ της Ευρώπης και της Μεσογείου.
Αυτά γράφετε γι' αυτό ούτε μπορεί να σας πάρει κανείς στα σοβαρά ούτε μπορεί να προκύψει κάποια σοβαρή τουριστική αναβάθμιση του τουριστικού προϊόντος που λέγεται Θεσσαλονίκη χωρίς ένα ελάχιστο ίχνος αυτογνωσίας. Δηλαδή θα έχει περπατήσει κάποιος στις προμενάντες της Νίκαιας, της Βαρκελώνης, της Κοπεγχάγης κτλ και θα έρθει στην προμενάντα της Σαλόνικα και θα μαγευτεί!:haha::haha:

Δηλαδή αν σου πει εσένα ένας τουρίστας έχω 10 μέρες ελεύθερες για διακοπές σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη πως να τις μοιράσω? Θα του πεις 7 Θεσσαλονίκη και 3 Αθήνα.Η Θεσσαλονίκη χρειάζεται περισσότερο χρόνο θα του πεις!
Ακρόπολη, αρχαιολογικά μνημεία 2000 χρόνων μπορείς να τα ξεπετάξεις άνετα σε 2 μέρες. Όμως πώς να προλάβεις να δεις Καραμπουρνάκι, Τούμπα, Παλαιά Σφαγεία, Λουλουδάδικα, Βαρδάρη, Χαριλάου, 40 Εκκλησιές σε μερικές μέρες; Πρέπει να αφιερώσεις τουλάχιστον ένα δεκαπενθήμερο!
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Η Θεσσαλονίκη έχει σχεδόν σε κάθε τετράγωνο της και μία διαφορετική ιστορία.
πόσα είναι αυτά τα τετράγωνα.:rolleyes:
εκτός κι αν αναφέρεσαι στα τρίγωνα ε ναι δε λέω στα τρίγωνα ειδικά του Πανοράματος ειμαστε πρώτοι!
τριπάκια ούτε οι "βέροι"θεσσαλονικείς δεν παθιάζονται τόσο με την πόλη τους:bleh:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Φυσικά και ο Λευκός Πύργος είναι το πιο αναγνωρίσιμο αξιοθέατο
Εν το μεταξύ όποιος επισκέπτεται το Λευκό Πύργο θα διαπιστώσει οτι οι επεξηγήσεις για την ιστορία του είναι γραμμένες μόνο στα ελληνικά! Οι ξένοι μπορούν να μπουν και να ανέβουν επάνω μόνο να θαυμάσουν τη πόλη. Τι τις θέλουν τις επεξηγήσεις όταν θα έχουν θέα την ερωτική Θεσσαλονίκη απο ψηλά! :haha:

ΥΓ. Ας μου πει κάποιος ότι μπήκε μετά το κορονοϊό στο πύργο και τα ξεφτέρια έχουν βάλει και επεξηγήσεις στα αγγλικά!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μια διορθωση: Στύλοι οχι Στηλες
Στην Αθηνα υπαρχει ενα καταπληκτικο κεντρο και μια απιστευτη ποικιλια απο γειτονιες οπως Εξαρχεια, Φωκιωνος, Κουκακι, Κεραμεικος, Μετς και ενα σωρο αλλες που καθε μια ειναι ενας διαφορετικος κοσμος. Αυτη η ποικιλια και εναλλαγη σε γειτονιες στην Θεσσαλονικη δεν υπαρχει.
Ποιες 2-3 μερες; Υπαρχουν πραγματα που ανακαλυπτουμε συνεχεια ακομα κι αν ζουμε εδω 40 χρονια π.χ. Η Υπόγεια Αθήνα: η αθέατη (και αληθινή) πόλη κάτω απ’ την πόλη | LiFO
Τελος, για το ποσες ιστοριες υπαρχουν σε καθε κτιριο και σε καθε τετραγωνο της Αθηνας θα σου προτεινα το βιβλιο «Δουκισσα της Πλακεντιας»… η ιστορια της Αθηνας ειναι ανεξαντλητη και σιγουρα οχι για τουρ 2-3 ημερων.
Καταρχάς ευχαριστώ για τη δίορθωση.

Για τους κατοίκους του λεκανοπεδίου οι γειτονιές που γράφεις αποτελούν σημεία συνάντησης, συνεύρεσης και αναψυχής. Δεν θα το κρύψω έχω γευματίσει, διασκεδάσει και μεθύσει πάμπολλες φορές σε όλες αυτές που γράφεις.

Για τους τουρίστες όμως δεν λένε και πολλά. Ίσως βρεθούν, ίσως μένουν εκεί, ίσως έχουν την περιέργεια να γνωρίσουν την off the beaten Αθήνα αλλά σίγουρα δεν είναι προτεραιότητα, ούτε καν στα πλάνα των περισσοτέρων.

Δηλαδή αν σου πει εσένα ένας τουρίστας έχω 10 μέρες ελεύθερες για διακοπές σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη πως να τις μοιράσω? Θα του πεις 7 Θεσσαλονίκη και 3 Αθήνα.
Η Θεσσαλονίκη χρειάζεται περισσότερο χρόνο θα του πεις!
Εισ' ωραίος!
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που έχουν να κάνουν με το είδος του ταξιδιού, το μπάτζετ, τα θέλω, τους συνταξιδιώτες, τον καιρό, την περίοδο. Επείδη οι περισσότεροι που με ρωτούν έρχονται Καλοκαίρι τους λέω 1 μέρα Θεσσαλονίκη και 9 Χαλκιδική.

Αυτά γράφετε γι' αυτό ούτε μπορεί να σας πάρει κανείς στα σοβαρά ούτε μπορεί να προκύψει κάποια σοβαρή τουριστική αναβάθμιση του τουριστικού προϊόντος που λέγεται Θεσσαλονίκη χωρίς ένα ελάχιστο ίχνος αυτογνωσίας. Δηλαδή θα έχει περπατήσει κάποιος στις προμενάντες της Νίκαιας, της Βαρκελώνης, της Κοπεγχάγης κτλ και θα έρθει στην προμενενάντα της Σαλόνικα και θα μαγευτεί!:haha::haha:
Ότι στο μυαλό σου η αναβάθμιση του τουριστικού προϊόντος εξαρτάται από το τι θα πω εγώ με ξεπερνάει. Ούτε Σαλονικιός είμαι, ούτε ζω στην πόλη.

Σχετικά με τις προμενάντες έγραψα πως "Για μένα" είναι μάλλον η καλύτερη. Δεν ξέρω τι θα κάνει ο καθένας. Άλλος θα μαγευτεί και άλλος όχι. Εγώ την προτιμώ από την φρίζι της Κοπεγχάγης και την ξενέρωτη της Νίκαιας. Της Βαρκελώνης θα μπορούσε να την ανταγωνιστεί κάπως τη θερινή περίοδο γιατί χειμώνα (εκτός κι αν έχει απίστευτα καλό καιρό) η Barcelonetta είναι λίγο ερημιά. Επιπλέον το barhopping που κάνεις σε Νίκης και τριγύρω (Βογατσικού, Καρόλου Ντηλ κλπ.) δεν το κάνεις πουθενά, παρά μόνο στη Σεβίλλη ίσως.

τριπάκια ούτε οι "βέροι"θεσσαλονικείς δεν παθιάζονται τόσο με την πόλη τους:bleh:
Προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός και σταθμίζω τη σύγκριση ανάλογα και με το μέγεθος και την οικονομικοπολιτική δύναμη της κάθε πόλης. Προσπαθώ να σκεφτώ που θα περάσει καλύτερα ένας τουρίστας που θα έρθει 4-5 μέρες διακοπές. Και στη σύγκριση Αθήνας Παρισιού μπορώ να σου πω αρκετούς λόγους που θεωρώ την Αθήνα καλύτερο τουριστικό προορισμό.

Δεν έχω καλή άποψη για τους Θεσσαλονικείς. Φυσικά ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστή μονάδα, σε γενικές γραμμές όμως πρόκειται για αρκετά συντηρητικούς ανθρώπους και επιπλέον δεν μισούν τίποτα περισσότερο από τους Χαλκιδικιώτες και φροντίζουν να μας το υπενθυμίζουν κάθε Καλοκαίρι. Καταλαβαίνω βέβαια πως η συμπεριφορά τους ειναι συνέπεια της πολύ στενής τους σχέσης με τη θρησκεία και της δεινής οικονομικής κατάστασης.

Αλλά και οι Αθηναίοι έχουν έναν αδικαιολόγητο σνομπισμό. Είναι πολύ ωραία η Αθήνα για λίγες μέρες, από τους κορυφαίους προορισμούς και άργησε υπερβολικά να ξυπνήσει τουριστικά αλλά, μέχρι εκεί.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.037
Likes
41.040
@tripakias οι Αθηναιοι οντως εχουν σνομπισμο ("παλαιοελλαδιτες"και αλλα δικα τους αφηγηματα) που ομως οι Θεσσαλονικεις φροντιζουν να ενισχυουν συχνα στην αλληλεπιδραση τους.
Κρατιομουν μην το πω, αλλα το οτι η @varioAthens βρηκε τους Θεσσαλονικιους να δινουν και το βρακι τους να τη φιλοξενησουν ειναι γιατι ερχοταν απο Αθηνα κι οχι απο μικρη πολη της επαρχιας. Οριστε, το ειπα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.009
Καταρχάς ευχαριστώ για τη δίορθωση.

Για τους κατοίκους του λεκανοπεδίου οι γειτονιές που γράφεις αποτελούν σημεία συνάντησης, συνεύρεσης και αναψυχής. Δεν θα το κρύψω έχω γευματίσει, διασκεδάσει και μεθύσει πάμπολλες φορές σε όλες αυτές που γράφεις.

Για τους τουρίστες όμως δεν λένε και πολλά. Ίσως βρεθούν, ίσως μένουν εκεί, ίσως έχουν την περιέργεια να γνωρίσουν την off the beaten Αθήνα αλλά σίγουρα δεν είναι προτεραιότητα, ούτε καν στα πλάνα των περισσοτέρων.


Αλλά και οι Αθηναίοι έχουν έναν αδικαιολόγητο σνομπισμό. Είναι πολύ ωραία η Αθήνα για λίγες μέρες, από τους κορυφαίους προορισμούς και άργησε υπερβολικά να ξυπνήσει τουριστικά αλλά, μέχρι εκεί.
Τις γειτονιες στις αντιπαραθετω ως προς αυτο που γραφεις οτι στην Θεσσαλονικη καθε τετραγωνο εχει να σου πει πολλες «ιστοριες». Και σου αναφερω οτι καθε γειτονια στην Αθηνα οχι απλα εχει ιστοριες να σου πει, ειναι ενας διαφορετικος, ξεχωριστος κοσμος, κατι που δεν βρισκεις στην Θεσσαλονικη.
Δεν ειπα οτι θα ερθει ο τουριστας για το Μετς, το Κουκακι ή τον Κεραμεικο, ομως επικουρικα, εφοσον ειναι ψαγμενος θα τα επισκεφθει. Δε νομιζω οτι αντιστοιχα ο τουριστας στη Θεσσαλονικη εχει τοσες επιλογες πλην της παραλιας-Λαδαδικα-Αριστοτελους μεχρι ΔΕΘ. Που να παει; Τουμπα ή Χαριλαου;

Οσο για τον σνομπισμο, εχοντας ζησει και στις 2 πολεις, εχω να σου πω οτι περισσοτερο τον συναντηςα στην Θεσσαλονικη οπου μονιμη επωδος ειναι «μμμ Αθηναιοι δεν ξερετε να διασκεδαζετε, δεν ξερετε να ζειτε, πώς αντεχετε» κλπ κλπ και «ειμαστε οι καλυτεροι» παρα στην Αθηνα.

Ως προς το τελευταιο, δεν ξερω απο ποτε εχεις να ερθεις στην Αθηνα αλλα πλεον οχι μονο εχει τουρισμο ολο τον χρονο, αλλα οι τουριστες μενουν τουλαχιστον εβδομαδα και το καλοκαιρι και παραπανω γιατι εχουν ανακαλυψει και τις παραλιες της Αττικης οπου οι υποδομες ειναι πλεον εφαμιλλες νησιων. Αρα, σε καμια περιπτωση η Αθηνα δεν ξεπετιεται σε λιγες μερες σε αντιθεση με την Θεσσαλονικη.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.009
@tripakias οι Αθηναιοι οντως εχουν σνομπισμο ("παλαιοελλαδιτες"και αλλα δικα τους αφηγηματα) που ομως οι Θεσσαλονικεις φροντιζουν να ενισχυουν συχνα στην αλληλεπιδραση τους.
Κρατιομουν μην το πω, αλλα το οτι η @varioAthens βρηκε τους Θεσσαλονικιους να δινουν και το βρακι τους να τη φιλοξενησουν ειναι γιατι ερχοταν απο Αθηνα κι οχι απο μικρη πολη της επαρχιας. Οριστε, το ειπα.
Ωπ! Τυχερη ημουν δηλαδη! Αυτη την παραμετρο δεν την ειχα αξιολογησει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.698
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom