War: η μάχη της Ιβηρικής

Μαδρίτη vs Λισσαβώνα


  • Total voters
    30

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Δύσκολη απόφαση για δύο αγαπημένες. Έχουμε και λέμε:
Λισαβόνα γιατί πέρασα αξέχαστα με μια τρελή παρέα, γιατί είναι απίστευτα φωτογενής, για τα πανέμορφα σοκάκια της και τις ανηφοριές της, για τη μουσική της, για το μέτωπο στο ποτάμι, για την ανεμελιά της.
Μαδρίτη για τα καταπληκτικά μουσεία της, για το φαγητό της, για το Ρετίρο, για την αρχοντική αρχιτεκτονική της.
Το μυαλό μου λέει Μαδρίτη αλλά η καρδιά Λισαβόνα. Ψήφος στη Λισαβόνα λοιπόν από μένα αν και σε κάποιον που δεν έχει πάει σε καμία θα του έλεγα να πάει πρώτα Μαδρίτη (ξέρω, σχιζοφρένεια...)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κι απο μένα μια ψήφος στη μυστηριώδη και μαγευτική Λισαβόνα.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Πολύ δύσκολη απόφαση για δύο εξ ίσου συναρπαστικές πόλεις της Ιβηρικής. Αν είχες τη Μαδρίτη vs Βαρκελώνης για παράδειγμα, τότε προσωπικά αμέσως θα επέλεγα την Μαδρίτη.
Αλλά και εδώ αναλογιζόμενος τη μεγαλοπρέπεια της Μαδρίτης, τα υπέροχα μνημεία της, τα μοναδικά μουσεία και πάρκα της και γενικά την αρχοντιά που μου έδωσε αυτή η πόλη η πλάστιγγα, δύσκολα μεν, κλίνει προς τη Μαδρίτη.
Όχι βέβαια ότι και η Λισαβόνα δεν με εντυπωσίασε, αλλά προσωπικά τη θεωρώ περισσότερο μποέμικη, περισσότερο γραφική ίσως και ας μου επιτραπεί ο όρος περισσότερο ''αναρχική''.
Φυσικά αυτό δεν την κάνει λιγότερο γοητευτική, εδώ όμως ίσως μετράει για μένα και το συναίσθημα πέρα της οπτικής που αποκομίζει ο καθένας μας επισκεπτόμενος μία πόλη και επειδή έχω υπέροχες αναμνήσεις από τη Μαδρίτη, ενώ στη Λισαβόνα πέρασα απλά πολύ καλά θα επέλεγα τη Μαδρίτη.

Υ.Γ. Είναι και αυτή η απαράδεκτη πορτογαλική γλώσσα βρε παιδί μου, ενώ προσωπικά θεωρώ τα ισπανικά μία από τις ωραιότερες γλώσσες του κόσμου.
Εντάξει το τελευταίο το έγραψα για να ενισχύσω την επιλογή μου ακόμη περισσότερο.:)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Θα πάρω μέρος γιατί είδα Λισαβόνα και μπήκα:D
Η λατρεία για την Λισαβόνα κρατάει εδώ και 8 μήνες και είμαι σίγουρος πως η φλόγα μέσα μου γι'αυτή την πόλη δεν θα σβήσει.

Μια κάρτ ποστάλ όλη η πόλη. Κορυφαία για λάτρεις της φωτογραφίας με άπειρα θέματα. Σύγχρονη και παλιά.Φθαρμένη αλλά γοητευτική.Καταπληκτική γραφική Alfama με τα απίστευτα πανοράματα.Ποταμός σαν σε θάλασσα..ανηφόρες,παλιά τραμ,έντονη νυχτερινή ζωή στο Βairro Alto και στην κάτω πόλη, πανέμορφες πλατείες με τα ψηφιδωτά δάπεδα, Belem και και και....Το κάτι διαφορετικό που στην Ευρώπη δύσκολα συναντάς. Πόλη που δεν υπάρχει περίπτωση να βαρεθείς με τόσες εναλλαγές. Πραγματική ανεμελιά αφού δεν έχεις το άγχος σαν επισκέπτης να τρέχεις από μουσείο σε μουσείο. Όχι οτι δεν διαθέτει αλλά δεν είναι εκεί η ουσία αυτής της πόλης.

Δεν έχω πάει Μαδρίτη αλλά με όσα έχω δει από φωτογραφίες και έχω διαβάσει κατάλαβα οτι είναι μια άκρως ενδιαφέρουσα πόλη. Όμως επειδή γνωρίζω τα γούστα μου ξέρω πως δεν υπάρχει περίπτωση να με συνεπάρει. Τουλάχιστον σε σύγκριση με τη Λισαβόνα. Μια ακόμα αρχοντική πόλη με παλάτια και ιστορικά κτίρια και μνημεία,μεγάλα πάρκα, όμορφα σημεία, εξαιρετικά μουσεία αλλά flat! Όχι κάτι διαφορετικό από άλλες εξίσου αρχοντικές Ευρωπαικές πρωτεύουσες. Μια πόλη χωρίς υγρό στοιχείο δυστυχώς δεν μπορεί να με κερδίσει. Σίγουρα θέλω να την επισκευτώ, περισσότερο από τη Βαρκελώνη.

Το θέμα είναι τι τι ζητάει ο καθένας από κάθε πόλη, τι παίρνει και τι του μένει τελικά.
Δεν θα ήταν άσχημα στα war γενικά να παραθέτουμε και αγαπημένη/ες φωτογραφίες από την πόλη της προτίμησης μας.

αχ...
2014 Portugal-1353.jpg
2014 Portugal-1356.jpg
2014 Portugal-1403.jpg
2014 Portugal-1414.jpg
2014 Portugal-1634.jpg


Σταματάω γιατί αν πάρω φόρα θα το κάνω άλμπουμ Λισαβόνας:D
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Εντάξει αυτό δεν είναι war είναι δίλημμα τεράστιο, ;)

Ακριβώς έτσι αισθάνομαι κι εγώ. Πραγματικά παρόλο που έβαλα το θέμα δεν μπορώ ακόμα να αποφασίσω. Αξιαγάπητες και οι δυο πόλεις και οι κάτοικοι τους.

Σε άλλα war έστω και δύσκολα αποφάσιζα.(π.χ. Παρίσι vs Ρώμη, έστω και μετά από σκέψη,έριξα την ψήφο στη Ρώμη, Λονδίνο vs Βερολίνο, στηριζα ξεκάθαρα Λονδινάρα που εξάλλου κέρδισε με διαφορά).Εδώ ακόμα και τη στιγμή που έβαλα το war αμφιταλαντευόμουν και η ίδια, ποια αγαπώ περισσότερο,την πορτογαλική ή την ισπανική πρωτεύουσα;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Φθαρμένη αλλά γοητευτική...

Δεν θα ήταν άσχημα στα war γενικά να παραθέτουμε και φωτογραφίες από την πόλη της προτίμησης μας.
Ανάμεσα στις φωτογραφίες της Λισσαβώνας,έχω αρκετές που δείχνουν αυτή την "φθορά" που αναφέρεις...ξεκάθαρα πολλές γειτονιές της, είχαν περισσότερη φτώχεια από αντίστοιχες της μεγαλοπρεπούς Μαδρίτης. Παρόλα αυτά με κέρδισαν και οι δυο πρωτεύουσες....Με αφορμή το θέμα και τα ποστ σας τις ξαναθυμάμαι...


Φθαρμένη Λισσαβώνα, που και πάλι είναι γλυκιά
DSC02752.JPG



Αλλά έχει η άτιμη και τέτοιες εικόνες
DSC02690.JPG
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Όχι βέβαια ότι και η Λισαβόνα δεν με εντυπωσίασε, αλλά προσωπικά τη θεωρώ περισσότερο μποέμικη, περισσότερο γραφική ίσως και ας μου επιτραπεί ο όρος περισσότερο ''αναρχική''.
Εμένα πάλι αυτή την αίσθηση μου την άφησε η Μαδρίτη, μπορεί η Λισαβόνα να είναι ίσως πιο όμορφη, σε αυτό έχει να κάνει και το υγρό στοιχείο που πάντα προσθέτει γοητεία στα μέρη κατά την άποψη μου, αλλά ο λόγος που η Μαδρίτη με κέρδισε είναι αυτό το χύμα συναίσθημα που μου άφησε και το πόσο έντονη είναι τη νύχτα, χωρίς να έχει ανάγκη tourists traps ούτε εντυπωσιακά κτίρια για να σε κερδίσει.
Μια βόλτα στο Lavapies αρκεί για να καταλάβει κανείς τι εννοώ.
Έχει και την αγαπημένη Rayo Vallecano μην το ξεχνάμε!;)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Και επειδή σε ενυδρεία, ζωολογικούς κήπους και τα συναφή που εμπεριέχουν γνωριμία με ζωάκια έχω ιδιαίτερη αγάπη, από το Oceanario της Λισσαβώνας

DSC02615.JPG


DSC02596.JPG


DSC02600.JPG




στο ζωολογικό της Μαδρίτης
DSC00967.JPG


DSC00971.JPG


DSC00976.JPG


DSC01004.JPG


DSC01041.JPG
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Ακομη δεν εκλεισε χρονος που επισκεφτηκα αυτες τις δυο "ξεμυαλιστρες" και οι μνημες ειναι νωπες. Δυσκολο να επιλεξω μια απο τις δυο αλλα τελικα και γω ριχνω ψηφο στη Λισσαβωνα γιατι με κερδισε με το χρωμα και την ήρεμη ζωντανια της.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα από τη Μαδρίτη (ΕΕ, σχεδόν. Valladolid είμαι, αλλά σε λίγες ώρες θα είμαι στη Μαδρίτη, πιάνεται νομίζω).
Να πω πως ΚΑΙ οι 2 πόλεις μ' αρέσουν. Νταξει, δεν είναι και Παρίσι ή Βενετία, αλλά στέκονται καλά. Η απόφαση είναι δύσκολη. Και τις 2 τις έχω τριγυρίσει σε πολλαπλές επισκέψεις, και από τις 2 έχω κενά. Και οι 2 βγάζουν ένα επικό μονουμενταλισμό, με διαφορετικό τροπο η κάθε μια, αλλά και οι 2 έχουν όμορφες γειτονιές με απλό κόσμο. Και ναι μεν τα προάστια της Λισαββωνας είναι νταμάρια σαν το Αιγάλεω (τυχαίο παράδειγμα), αλλά από την άλλη της δίνω το φυσικό ανάγλυφο και τη Θάλασσα.
Δύσκολη επιλογή, και η λογική δε βοηθάει. Για συναισθηματικούς λόγους, όμως, για τα αισθήματα που μου προκαλεί, θα ψηφίσω Λισαββωνα. Ελπίζω να μην προσβληθεί η Μαδρίτη και μου επιφυλάσσει απρόοπτα σε λίγες ώρες...
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Δεν έχω πάει σε καμία, θέλω να δω και τις 2, ψηφίζω όμως Μαδρίτη γιατί πως να το κάνουμε... είναι ευρωπαϊκή μητρόπολη 1ου μεγέθους. Πόλη με τα ούλα της! Η Λισαβόνα, πανέμορφη, με τη θάλασσα και τους λόφους, αλλά μπροστά στη Μαδρίτη μοιάζει ψαροχώρι :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom