Τουρκία Weekend στην Πόλη

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όχι φίλε μου,εκτός που δεν είμαι φαν των στρειδομυδιών (sic) δεν θα το έκανα ποτέ αυτό έτσι όπως τα είδα.

Άσε που είδα και μια γιαγιά ελληνίδα κάπου στο δρόμο μου να κράζει έναν πωλητή "δεν θα'σαι με τα καλά σου 1 ευρώ δύο μύδια"!!!:haha::haha::haha:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
«Μεσ’του Βοσπόρου τα στενά
Ο Γιάννης κλαίει τα δειλινά
Και ο μεμέτης πλάι του
Πίνει και τραγουδάει του»

Πολύ σεκλέτι λέμε και δεν μπορούσαμε να το κρατήσουμε μέσα μας.Και πως να μην έχεις.Το μέρος είναι χιλιοτραγουδισμένο,χιλιογραμμένο και πανέμορφο.Δεν ξέρω αν φταίει η σύνδεση που κάνει το μυαλό με όλα αυτά ή η τοποθεσία η ίδια,πάντως το αίσθημα της ευχάριστης μελαγχολίας δύσκολα το αποφεύγεις όταν βγείς για βαρκάδα στο μπογάζι του Βοσπόρου.

aimg641.imageshack.us_img641_5103_p1070471o.th.jpg

Ο στενός αυτός πορθμός με μήκος 30χλμ και πλάτος από 700μ. εως 3.700μ. ενώνει την Μαύρη Θάλασσα στο βορρά με τη Θάλασσα του Μαρμαρά στο νότο.Τον Εύξεινο Πόντο με την Προποντίδα,όπως κατά παράδοση τα λέμε στη χώρα μας.Οι αντικρινές ακτές ταιριάζουν σαν κομμάτια παζλ η μία στην άλλη,πράγμα που έχει οδηγήσει τους γεωλόγους στην υπόθεση ότι ο πορθμός σχηματίστηκε από βίαιο ρήγμα στην ξηρά κι όχι από πλημμύρα.Σε όλο τον διάπλου παρατηρείται το φαινόμενο της αντίρροιας,της αντίθετης κίνησης δηλαδή των επιφανειακών από τα υπόγεια ρεύματα,γεγονός που απαιτεί εμπειρία από τους καπετάνιους που κινούνται εδώ,με τις προσαράξεις να μην αποτελούν σπάνιο φαινόμενο.

aimg683.imageshack.us_img683_3120_p1070384z.th.jpg

Πρώτο γνωστό κτίσμα που αντικρίζουμε είναι το Dolmabahce Sarayi.Παλάτι των τελευταίων Σουλτάνων πριν την κατάργηση του Χαλιφάτου το 1924,όπως επίσης και θερινή κατοικία αλλά και το μέρος που απεβίωσε ο ιδρυτής της Δημοκρατίας της Τουρκίας,πρώτος πρόεδρός της και ηγέτης του κινήματος των Νεότουρκων, Mustafa Kemal Ataturk.Δυστυχώς μόνο μια εξωτερική ματιά θα του ρίξουμε καθώς έχει "φάει άκυρο" -όπως σας έχω ήδη πει- για ξενάγηση προς τιμήν του προκατόχου του και πλέον διάσημου παλατιού της Πόλης.

aimg829.imageshack.us_img829_6032_p1070389.th.jpg

Αμέσως μετά το μάτι σας δεν μπορεί να αποφύγει το Four Seasons και το Ciragan Palace Hotel.Δύο από τα ακριβότερα και ομορφότερα ξενοδοχεία της Κωνσταντινούπολης χτισμένα σε κάτι περισσότερο από προνομιακή θέση.Το δεύτερο μάλιστα είναι πραγματικό πρώην παλάτι.Αφού ξεπεράσετε το σοκ της χλιδής –και την φαντασίωση ότι πιάσατε για άλλη μια φορά το τζακπότ του Τζόκερ- που αποπνέουν και επιστρέψετε στην πραγματικότητα θα συναντήσετε μια από τις πιο πολυ-ιδωμένες εικόνες τις περιοχής.Είναι αυτή του τζαμιού του Ortakoy ακριβώς κάτω από την Γέφυρα του Βοσπόρου.Πολύ ρομαντικό τοπίο,ας το τραβήξω καμιά σαρανταριά φωτογραφίες!

aimg812.imageshack.us_img812_4445_p1070394.th.jpg aimg828.imageshack.us_img828_6116_p1070404.th.jpg aimg215.imageshack.us_img215_1310_p1070407.th.jpg

Συνεχίζουμε την άνοδο μας στα στενά συναντώντας πλωτά εστιατόρια,καφετέριες σε αποβάθρες και μια ατέλειωτη κίνηση από σκάφη και πλοιάρια.Όσο προχωράμε είναι εμφανές ότι εδώ η περιοχή είναι πιο "κλασάτη" και πιθανολογώ κάποιο από τα ακριβά προάστια της πόλης.Εξάλλου όσο συνεχίζουμε τόσο πιο συχνά ξεφυτρώνουν οι παράκτιες βίλες,γνωστές και με το όνομα «γιαλιά»,οι περισσότερες διατηρητέες κατοικίες του προπερασμένου αιώνα.Αλλά και αυτές που είναι χτισμένες στις κατάφυτες πλαγιές δεν πάνε πίσω.Κάποια στιγμή το καραβάκι μας σχεδόν μπατάρει προς την πλευρά που κάθομαι,όταν ένα τσούρμο από Τουρκο-κατίνες μαζεύονται προς το μέρος μου αγνοώντας την παρουσία μου και αρχίζουν να ξεφωνίζουν και να δείχνουν κάτι βιλάρες στην ακτή.Φαντάζομαι ότι κάποιοι τηλεμαϊντανοί θα μένουν εκεί και δεν μπορώ παρά να σκεφτώ ότι παντού τα ίδια βρίσκεις τελικά,πόσο μάλλον στη γειτονιά σου.

aimg838.imageshack.us_img838_9693_p1070430.th.jpg aimg44.imageshack.us_img44_8154_p1070462.th.jpg aimg202.imageshack.us_img202_1503_p1070474p.th.jpg aimg534.imageshack.us_img534_2325_p1070477.th.jpg

Λίγο μετά την πανάκριβη περιοχή του κόλπου του Bebek και αφού περάσουμε μπροστά από το Οχυρό της Ευρώπης (Rumeli Hisari),ένα έργο που ολοκληρώθηκε μόλις σε τέσσερις μήνες με σκοπό να ανακόψει τον από βορράν ανεφοδιασμό της Πόλης στην διάρκεια της πολιορκίας της, το πλοιαράκι μας παίρνει το δρόμο της επιστροφής κι εμείς σκεφτόμαστε πόσα μέρη έχουμε να δούμε όταν ξανάρθουμε.Πλησιάζοντας προς το λιμάνι στριμώχνομαι στην πλώρη για μερικές φωτογραφίες ακόμα ενώ ο ήλιος έχει βάψει χρυσαφί (πφφφφ τι κοινότυπος) τη θάλασσα και τα κτίρια μπροστά απ’το φακό μου.

aimg823.imageshack.us_img823_5659_p1070445k.th.jpg

Αφού διασχίσουμε τη γέφυρα το Γαλατά,και διαπιστώσω ότι όλοι αυτοί οι ψαράδες την στήνουν εκεί τόσες ώρες για να πιάσουν κάτι σαν μαρίδες,τσακώνουμε το τραμ για επιστροφή στο ξενοδοχείο.Η ώρα έχει πάει οκτώ παρά και θέλουμε να φρεσκαριστούμε και να πάμε να τσιμπήσουμε κάτι.Από το πρωί με ένα κουλούρι κι ένα ψαρο-σάντουιτς είμαστε βρε παιδιά.
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ωραία αρχίζεις την ιστορία σου matakia!!
ψάρευα και εγω με το καλάμι μου στην γέφυρα..είχα πιάσει ένα χάνο!!:D
φωτογραφίες θέλομε ..όσες και να βλέπω την Κωνσταντινούπολη δεν την χορταίνω!!!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα έχετε,θα έχετε......ηρέμησε

υ.γ. Δεν είμαι matakias!!!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και κάτι ακόμα.

Spor_os παρατήρησα ότι μετά την τακτοποίηση που έγινε στην ιστορία μου σε κεφάλαια χάθηκαν κάποιες φωτογραφίες.

Μπορούμε να το κοιτάξουμε;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Πόσες φωτογραφίες βλέπετε στο τελευταίο κομμάτι της ιστορίας μου ρε παιδιά;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πάλι καλά.Βέβαια 13 έχω ανεβάσει,αλλά για ένα περίεργο λόγο ενώ από το σπίτι της βλέπω όλες στο γραφείο εμφανίζονται μόνο 4!!

Και η renata βλέπει 12.Ας είναι,από τις 4 που βλέπω εγώ καλύτερα.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Κι εμένα τα maltakia μου βλέπουν 12 απίθανες φωτογραφίες.
Η βόλτα στο Βόσπορο ,μου μεινε απωθημένο,την επόμενη
δεν τη χάνω με τίποτα.
Κι εσύ όμως πρέπει να πας για καφέ στο ciragan, αξίζει για τη μοναδική
θέα που σου προσφέρει.Τιμές ,πολύ πιο λογικές απ αυτές της παραλίας;)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Κι εσύ όμως πρέπει να πας για καφέ στο ciragan, αξίζει για τη μοναδική
θέα που σου προσφέρει.Τιμές ,πολύ πιο λογικές απ αυτές της παραλίας;)
oτι αξιζει να πιει κανεις το καφεδακι του στο ciragan συμφωνω απολύτως...αλλά τι εννοεις οτι οι τιμές είναι πιο λογικες από αυτες της παραλιας?εννοεις στα μαγαζια στο βόσπορο? ποσο ακριβά είναι δηλαδή? εγώ θυμάμαι ότι στο ciragan πληρώσαμε 17 ευρώ για δυο καφέδες(έναν τουρκικο και ένα φιλτρου) και φυσικά το πουρμπουαρ πρεπει να είναι ανάλογο οποτε δωσαμε ενα εικοσαρικάκι....οντως βέβαια το περιβαλλον αλλά και η θέα σε αποζημιώνουν καθώς και το service που περιελάμβανε συνοδεια λουκουμιών και μπισκοτάκια για τον καφέ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom