Τουρκία Weekend στην Πόλη

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Έχεις δίκιο Dafni,λέγοντας παραλία ,σας χοντρομπέρδεψα.
Όχι δεν εννοώ τα παραλιακά της Πόλης, αλλά αυτά της Αθήνας.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
έτσι πεσ μου βρε παιδι μου,να καταλάβουμε κι εμεις οι επαρχιώτες!!!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ας με συγχωρήσει το φόρουμ που δεν πρόλαβα να τελειώσω την ιστορία μου πριν τις διακοπές μου αλλά υπόσχομαι να την φέρω σε πέρας αμέσως μόλις γυρίσω.

Θα απομονοθώ από την τεχνολογία για δύο εβδομάδες,οπότε καλά να περνάτε και τα λέμε....
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η επιλογή του μέρους που θα φάμε είναι μονόδρομος.Nevizade Sokak.To λέει η ΕΡΣΗ,το λέει ο οδηγός μας,το λέει κι ο ξενοδόχος μας.Ευκαιρία να βολτάρω και στην λεωφόρο Istiklal (διάσημη κι ως λεωφόρος του Πέραν) την οποία έχω επιλέξει να αγνοήσω πλήρως την επομένη μιας και........δεν προλαβαίνω ρε γαμώτο.

Καβαλάμε το Funiculaire και τσουπ,νά'μαστε στην αρχή του πεζόδρομου.Που να ήξερα.Η Πόλη φέτος είναι ευρωπαϊκή πολιτιστική πρωτεύουσα και σχεδόν κάθε σαββατοκύριακο έχει events στην Istiklal.Περίπου 2.000 κόσμου με μπύρες στα χέρια μας χωρίζουν από την συνέχεια της βόλτας μας.Όλοι μαζί λικνίζονται στο ρυθμό της salsa που παίζει κάποια Κουβανική μπάντα στην πλατφόρμα που έχει στηθεί (αυτό το νησί επιμένει να μου θυμίζει την υπέροχη παρουσία του ακόμα κι εδώ).Μετά από 15 λεπτά σπρωξίδι και περίπου άλλα τόσα ελληνικά και τούρκικα σιχτίρια καταφέρνουμε να απεμπλακούμε από το πλήθος και να συνεχίσουμε.

Να απεμπλακούμε απ'το πλήθος είπα;Καλό.Αν έχετε αγοραφοβία μην κάνετε ούτε το αστείο να περάσετε από την Istiklal βράδυ Σαββάτου.Αν κι έχω την αίσθηση ότι και τη μέρα κάπως έτσι θα είναι.Να το θέσω αλλιώς.Η Ερμού θυμίζει ήσυχο παράδρομο μπροστά της.

Mε τα πολλά βρίσκουμε το Nevizade Sokak,στο οποίο γίνεται του Κουτρούλη το πανηγύρι.Ψάχνουμε meyhane (ταβέρνα-μεζεδοπωλείο) για να κάτσουμε μιας και το στενό είναι διάσημο γι'αυτό ακριβώς το λόγο.Δεν υπάρχει ούτε καρέκλα σε πάνω από δέκα μαγαζιά.Βλέπετε το μέρος είναι meeting point για τις παρέες πριν ξεκινήσουν για μπαρότσαρκα μετά.Τελικά δυο-τρεις βολτίτσες πάνω κάτω και βρίσκουμε να στριμώξουμε τα κορμιά μας κάπου.

Το στυλ παραγγελίας γνώριμο κι από αντίστοιχα ελληνικά.Έρχεται ένας δίσκος με ενδεικτικά πιατάκια των μεζέδων κι εσύ επιλέγεις τι θέλεις για να έρθει σε κανονική μερίδα.Επιλέξαμε λοιπόν 5-6 πιάτα και βεβαίως ένα καραφάκι ρακί.Μπορεί να πέσαμε στην περίπτωση (αν και δεν το νομίζω,όλα τα μαγαζιά ίδια έδειχναν σε ποιότητα),μπορεί να είναι πράγματι τόσο μεγάλη η διαφορά ή μπορεί να πηγαίνω εγώ σε πετυχημένα μαγαζιά στην Ελλάδα.Πάντως η αλήθεια -για μένα- είναι μια.Τα Τουρκικά μεζεδοπωλεία δεν πιάνουν μία μπροστά στα δικά μας.Overpriced (40? δύο άτομα για 5 μεζέδες και μια μικρή ρακή το βρίσκω πάρα πολύ),και από γεύση τίποτα σπουδαίο.

Ευτυχώς μας αποζημίωσαν τα γλυκά που χτυπήσαμε κατεβαίνοντας την λεωφόρο στη συνέχεια.Η Έλενα έβγαλε το άχτι της με ένα αυθεντικό tavuk göğsü (ταούκ κιογκσού το λέμε εδώ) που σύμφωνα με τα λεγόμενά της είναι το ωραιότερο γλυκό που έφαγε ποτέ.Εμένα πάλι η ιδέα του ξασμένου κοτόπουλου σε γλυκό με απωθεί λιγάκι κι έτσι κατέληξα να λιγώσω με ένα πολίτικο εκμέκ.Εντάξει από μεζέδες μπορεί να υστερούν αλλά από γλυκά είναι εξπέρ οι μπαγάσηδες.

Η ιδέα για ποτό σε κανένα κυριλάδικο της περιοχής έπεσε στο κενό.Είμασταν κι οι δύο μας τόσο ψόφιοι που έφτασε και μόνο το ξεστόμισμα της πρότασης να γυρίσουμε στο ξενοδοχείο από τον έναν,για να συμφωνήσει αμέσως ο έτερος.Δεν φανταζόμουν ποτέ στη ζωή μου ότι θα τραγουδούσα το «περπάτα να προλάβουμε το τραμ το τελευταίο» και θα το εννοούσα,μιας και αυτό ακριβώς συνέβη.

Μια ματιά στα φωταγωγημένα μνημεία της Sultanahmet και γραμμή για το κρεβάτι.Αύριο έχει Topkapi.

aimg62.imageshack.us_img62_9890_p1070527q.th.jpg


Πάρτε και μερικές ακόμη αφού δεν χορταίνετε να βλέπετε Πόλη...


aimg299.imageshack.us_img299_337_p1070520.th.jpg aimg823.imageshack.us_img823_3203_p1070367.th.jpg
 

Attachments

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στην είσοδο του Topkapi μας έφερε το πλακόστρωτο που διασχίζει την πίσω πλευρά της Αγ.Σοφίας.Ένα πανέμορφο ήσυχο δρομάκι,τουλάχιστον την ώρα που το διασχίσαμε,με ξύλινα σπιτάκια γεμάτα όμορφες λεπτομέρειες.Όπως διάβασα στον οδηγό μου σε αυτή την περιοχή διέμεναν ανώτεροι κρατικοί υπάλληλοι την εποχή του Σουλτανάτου.Βλέπετε η περιοχή γύρω απ’το παλάτι ήταν ιδιαίτερα προνομιούχα ενώ εξυπηρετούσε και η ευκολία πρόσβασης σε αυτό για τα καθημερινά πάρε-δώσε.

aimg6.imageshack.us_img6_528_p1070546h.th.jpg aimg704.imageshack.us_img704_9999_p1070547y.th.jpg

Το Topkapi δεν είναι κανένα παλατάκι παίξε γέλασε.Μιλάμε για ένα κτίσμα που στις καλές του μέρες στέγαζε πάνω από 4.000 ανθρώπους.Το να αναλύσω έναν έναν τους χώρους του παλατιού το βρίσκω περιττό και κουραστικό.Θα σταθώ μόνο σε κάτι που μου εντυπώθηκε καλά.

Μία εκ των αιθουσών στο τρίτο προαύλιο -από τα τέσσερα εν τω συνόλω- φυλάει μέσα της μερικά απ’τα πιο ιερά κειμήλια του μουσουλμανικού κόσμου.Μάλιστα πολλοί μουσουλμάνοι θεωρούν ιερό καθήκον τους την επίσκεψη εδώ.Στο συγκεκριμένο θέμα παραδέχομαι πως ήμουν αδιάβαστος,βέβαια τα έμαθα όλα κατόπιν αλλά όταν μπήκα μέσα εκείνη την ημέρα δεν τα γνώριζα.

aimg440.imageshack.us_img440_2985_p1070567u.th.jpg

Μπαίνω που λέτε μέσα και αντικρίζω ένα δυσανάλογο πλήθος σε σχέση με τις υπόλοιπες αίθουσες.Ξεκινάω λοιπόν την περιμετρική μου βόλτα στο χώρο και αρχίζω να βλέπω το «σπαθί του συντρόφου του Προφήτη»,τη «χατζάρα ενός κολλητού του Προφήτη», «κλειδαριές από την ιερή πόλη» και άλλα τέτοια ωραία.Μέχρι εδώ καλά λέω,για να δούμε και τη συνέχεια.

Εκεί τρώω το πρώτο χαστούκι.Διότι μπροστά moy εκτίθενται «το σπαθί το Δαβίδ»,το «τουρμπάνι του Ιωσήφ» και….. «το μπαστούνι του Μωϋσή»!!!! παρέα με κάτι κόκκαλα του Αϊ-Γιάννη του Πρόδρομου.

aimg201.imageshack.us_img201_5568_p1070641l.th.jpg

Μιλάμε για υπερπαραγωγή τώρα.Μόνο τα πασούμια του Αλαντίν λείπανε.Κι εκεί που πιστεύω ότι δεν γίνεται να βελτιωθεί άλλο,πέφτω πάνω στο «μούσι του Προφήτη»,το «δόντι του Προφήτη» και την «χτένα του Προφήτη» πέρα από τους μανδύες και τα σπαθιά του.Κάπου εκεί διάφορες θρησκόληπτες μουσουλμάνες σπρώχνουν τον κόσμο και κατασκηνώνουν μπροστά στα εκθέματα,την ώρα που έναν σεκιουριτάς τραβάει τον κόσμο για να ξεκολλήσει η ουρά ενώ απαντάω σε κάποιον μελαμψό δίπλα μου που με ρωτάει "τι είναι εδώ;" κι εγώ με απόλυτη φυσικότητα του λέω "τρίχες".

Κάπου εκεί τελειώνει το μαρτύριο και βγαίνοντας έξω να πάρω λίγο αέρα στο πανέμορφο προαύλιο λέω στην Έλενα "πολλά πρόβατα ρε παιδί μου" έχοντας ξεχάσει τα καλά τα δικά μας.Ευτυχώς δυό ηλικιωμένες συμπατριώτισσές μας έρχονται να μου το θυμήσουν αφού ακούγοντας μας να μιλάμε ελληνικά σπεύδουν να ρωτήσουν "μήπως ξέρετε που είναι τα οστά του Αϊ-Γιάννη;", "δίπλα στο μούσι του Προφήτη" απαντάω εγώ κάνοντας τους Monty Python να μοιάζουν εντελώς κοινότυποι μπροστά σε αυτό το διάλογο.

aimg255.imageshack.us_img255_9602_p1070636r.th.jpg

Κάτι τελευταίο.Το πολυδιαφημισμένο Konyali (το εστιατόριο/καφέ εντός του παλατιού) έχει εξαιρετική θέα αν καταφέρεις να βρεις τραπέζι προς την άκρη κι επιπλέον,κατά την άποψή μου πάντα,είναι way too overrated.Εμείς απλώς ξεκουραστήκαμε στο self service του με ένα αναψυκτικό και ένα τσάι που μας κόστισε κοντά ?9 αν δεν με απατά η μνήμη μου.

aimg840.imageshack.us_img840_2186_p1070648.th.jpg

Μας είχε πάρει το μεσημέρι και είπαμε να κάνουμε μια τελευταία βόλτα προς το λιμάνι και πίσω.Θέλαμε να δούμε κι άλλα,όμως η ώρα πίεζε όσο και τα παπούτσια μας.Στάση για κεμπάπ ενδιάμεσα γιατί μας είχε κόψει λόρδα.Κεμπαπτζίδικο του δρόμου εννοείται.Δε λέω νόστιμο ήταν.Αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτό το γνωστό στο μοναστηράκι είναι μια κλάση ανώτερο.

Ένα πέρασμα απ’τον μπατζανάκη που μας πούλησε χτες τα λουκούμια για να πάρω και μπαχαρικά,επίσκεψη στο Yeni Camii και πίσω στην πλατεία του Ιπποδρόμου για ένα τελευταίο ποτήρι τσάι.

Δεν θέλω να φύγω ρε γαμώτο.Δεν πρόλαβα να δω τίποτα.Η επιστροφή εδώ είναι κάτι παραπάνω από βέβαιη στο μέλλον.

Πόλη,σου αξίζει πραγματικά το κεφαλαίο “Π”.


 

Attachments

Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μ αρεσε πολυ η γραφη σου !Ωραιο το προγραμματακι και κατι αναλογο θα κοιταξω να κανω και γω .
Με το καλο να πρωτο-παμε και με το καλο να ξανα-πατε !
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Η τελευταία σου πρόταση αποτυπώνει πλήρως την εικόνα της Κωνσταντινούπολης έτσι όπως την βίωσα κι εγώ. Και εννοείται πως η επιστροφή είναι επιβεβλημένη:D
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ωραία η ιστορία σου και οι φωτογραφίες είναι υπέροχες! Περιεκτικότατο το ΣΚ!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Καλως ηρθες. Πρεπει να διορθωσεις τα γραμματα σου σε μικρα.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΛΕΜΕ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ POEM HOTEL ΤΙ ΛΕΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ?ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ?ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΑ ΜΟΥΣΕΙΑ,Η ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΒΟΣΠΟΡΟ Κ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΑ ΠΡΙΓΚΗΠΟΝΙΣΣΙΑ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ?ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ NEW Κ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΚΑΛΑ ΑΚΟΜΑ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΥΝΤΟΜΑ...
Booking.com: Best Town Hotel, Istanbul, Turkey - 188 Guest reviews. Book your hotel now! δες και αυτο αν δεν ξεφευγει απο τον προυπολογισμο σου:xmas_biggrin:
η βολτα στο Βοσπορο μεχρι 10 ευρω την ειδα αλλα εχει και φθηνοτερα:xmas_lol:
Αγια Σοφια 10 ευρω και Τοπ καπι το ιδιο χωρις χαρεμι...
Ντολμαμπαχτσε παλι τοσο περιπου αλλα για φοιτητες 0,50 ευρω:xmas_mrgreen:
νομιζω οτι δεν ειναι και το καταλληλο τοπικ αλλα αυτο το ξερουν οι mod... καλη αρχη και οτι θες εδω ειμαστε ...
 

ntina84

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας παιδια!!!Σκεφτομαι να παω με μια φιλη μου ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ λεμε να μεινουμε στο poem hotel τι λετε γι αυτο?ειναι καλο?Οι τιμεσ στα μουσεια,η βολτα στο βοσπορο και για να πας στα πριγκιπονισσια ποιες ειναι?ειναι ακριβα?Συγνωμη αν κανω λαθος που γραφω εδω αλλα ειμαι new κ δεν τα εχω μαθει καλα ακομα..ευχαριστω..ελπιζω να μου απντησετε συντομα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.660
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom