Σουηδία Xριστούγεννα στη Στοκχόλμη

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Νοτιας Αμερικης

Η Στοκχολμη ανεκαθεν μου κεντριζε το ενδιαφερον.Ισως γιατι δεν ειναι απο τα μερη που πολυδιαφημιζονται ουτε ουτε απο αυτα τα μερη που ειχα ακουσει απειρα πραγματα απο γνωστους μου.Γενικα μεχρι τοτε κανεις απο οσους ηξερα δεν την ειχε επισκεφτει.Ετσι λοιπον για το πρωτο μου ταξιδι δεν επελεξα να επισκεφτω ενα σιγουρο προορισμο.
Ετσι λοιπον απο το καλοκαιρι κιολας ξεκινησα να οργανωνω με το αγορι μου το ταξιδι που θα καναμε μαζι εκει.Το προγραμματισαμε για την περιοδο των Χριστουγεννων.Ηθελα οπωσδηποτε να ζησω απο κοντα τα περιφημα σκανδιναβικα χριστουγεννα, ηθελα να την δω ετσι οπως την ειχα φανταστει,χιονισμενη και μυστηρια,κρυα και τελος ηρεμη χωρις πολλους τουριστες.Ο φιλος μου ειχε εκει συγγενεις οι οποιοι μας προτειναν να μεινουμε στο στο σπιτι τους αλλα στο τελος αρνηθηκαμε γιατι προτιμησαμε λιγη ιδιωτικοτητα.Τελικα κλεισαμε σε ενα φανταστικο ξενοδοχειο μεσα στα σοκακια της Gamla Stan και μπορω να πω οτι υπηρξαμε πολυ τυχεροι και στα αεροπορικα εισητηρια αφου η προσφορα της Lufthansa ηταν κατι παραπανω απο δελεαστικη!
Και ετσι λοιπον ηρθε η μερα που θα ταξιδευαμε εκει.Αφησαμε την Αθηνα στις 19 Δεκεμβριου εκεινη τη μερα θυμαμαι μαλιστα οτι ειχε παρα πολυ καλο καιρο στην Αθηνα που θυμιζε ανοιξη κατι που δε μου αρεσε καθολου σε περιοδο χριστουγεννων.Αυτοματως αισθανθηκα παρα πολυ τυχερη που θα περνουσα 8 μερες σε μια πολη που τα παντα γυρω της θα θυμιζαν χριστουγεννα,πραγματικα εκανα σαν μικρο παιδι!Μπηκαμε λοιπον το αεροπλανο και καναμε πρωτα μια σταση στη Φρανκφουρτη η οποια δυστιχως ηταν πολυ μεγαλης διαρκειας!7 ωρες!Κουραστικο μεν αλλα καθως ειμασταν στην αναμονη αποφασισαμε τελεταια στιγμη με το αγορι μου να παρουμε ενα ταξι και να παμε στο κεντρο της Φρανκφουρτης για λιγες ωριτσες,ευκαιρια ηταν αλλωστε να την δουμε αφου ετσι κι αλλιως δεν ειχα σκοπο να παω και ποτε.
Η Φρανκφουρτη εκ πρωτης οψεως ειναι μια τυπικη μεγαλουπολη χωρις να εχει να προσφερει κατι.Εμεις προτιμησαμε να περασουμε την μερα μας στην παλια πολη η οποια διεφερε παρα πολυ απο την υπολοιπη Φρανκφουρτη. Θα ελεγα οτι ηταν σαν να μεταφεροσουν στο χρονο.Ηταν παρα πολυ ομορφα την περπατησαμε αρκετα και περασαμε και απο ενα γερμανικο χριστουγεννιατικο παζαρι που ηταν εκει.Το κρυο τσουχτερο στους 2 βαθμους κοντα και παρα πολυ χιονι.Μαγευτηκα απο το τοπιο και την ατμοσφαιρα και πηρα μια μικρη γευση του πως θα ηταν στη Στοκχολμη.Μετα αφου ειχαμε ψοφισει απο την παγωνια καθισαμε σε μια ζεστη μπυραρια και παραγγειλαμε τ ι αλλο?Λουκανικα Φρανκφουρτης και ποικιλια τυριων!Απλα τελεια!Και ετσι περασαν τουλαχιστον ευχαριστα αυτες οι ωρες της αναμονης.
Απογευμα πια μπηκαμε στο αεροπλανο μας χωρις ευτυχως καμια καθυστερηση και ξεκινησαμε για τη Στοκχολμη.Η αγωνια μου κορυφωνοταν ολο και περισσοτερο!...Ημουν τοσο ενθουσιασμενη!Αργα το απογευμα ειχαμε φτασει στη Στοκχολμη.Το αστειο ηταν ηταν οτι στο αεροπλανο μαζι μας βρισκοταν και ενα γκρουπ απο ταξιδιωτικο γραφειο της Γερμανιας και με το που φτασαμε αρχισαν να χειροκροτουν και να ζητωκραυγαζουν!:clap:Πολυ περιεργο και αυτο!Πρωτη φορα το συναντουσα!Αφου φτασαμε πηραμε ενα ταξακι για να παμε γρηγορα και ευκολα στο κεντρο.Αυτο που μπορω να σας πω ειναι οτι τετοιο κρυο δεν εχω ξαναζησει!Παγωσαν κυριολεκτικα τα μαλλια μου!Μονο παγακια δεν ειχαν!Το καλο ειναι οτι δεν πηγαμε αδιαβαστοι ειχαμε παρει ολα τα καταλληλα ρουχα οποτε για αρχη δε θα ειχαμε προβλημα.Φτασαμε λοιπον στο ξενοδοχειο μας και πραγματικα επαθα πλακα!Αξιζε και το τελευταιο ευρω μας!Παρεπεμπε πιο πολυ σε boutique hotel,ηταν πανεμορφα στολισμενο και ειχε μια πολυ ζεστη και φιλικη ατμοσφαιρα!Ενιωσα σαν να βρισκομαι στο σπιτι μου!Οποτε σχηματησα πολυ καλη εντυπωση για τους Σουηδους για αρχη.Μου αρεσε παρα πολυ που μεχρι να γινει το check-in καθησαμε στο lobby και αμεσως μας σερβιραν ζεστο ροφημα σοκολατας χωρις καμια χρεωση!Μετα απο λιγο ανεβηκαμε στο δωματιο μας το οποιο ηταν πολυ ομορφα διακοσμημενο με ξυλινο πατωμα και κυριαρχουσαν οι γηινες αποχρωσεις.Μου αρεσε πααααρα πολυ!Αν και ειχε παει 10:30 το βραδυ δεν ενιωσα ουτε λεπτο την αναγκη για ξεκουραση το μονο που ηθελα ηταν να περπατησω βραδυ στην παλια πολη.Το αγορι μου στην αρχη το μονο που ηθελε ηταν να κοιμηθει αλλα δεν τον αφησα!Και ετσι λοιπον καναμε εναν βραδινο περιπατο εκει αναμεσα στα σοκακια. Δεν υπηρχε σχεδον ψυχη!Η απολυτη ηρεμια!Το μονο που ακουγοταν ηταν τα βηματα μας πανω στο χιονι.Το τοπιο μαγευτικο,ειχε μολις αρχισει να χιονιζει εντονα και με φοντο τον υπεροχο στολισμο των γυρω κτιριων και το βραδυ ολα αυτα συνθεταν μια μαγευτικη εικονα!Μετα απο λιγο ομως αρχισαμε να εξαντλουμαστε απο το πολυ κρυο και θελαμε να κατσουμε καπου να φαμε!Αν και ηξερα οτι δε θα βρισκαμε τιποτα τετοια ωρα μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκαμε μια ξυλινη παμπ και μπηκαμε.Ευτυχως δεν χρειαζοταν κρατηση και μας δεχτηκαν.Ειχε rock μουσικουλα και νεο κοσμο ηταν οτι πρεπει!Απο οτι μαθαμε ηταν απο τις λιγες της περιοχης που εμενε ανοιχτα μεχρι τις 2.00 ολες οι αλλες εκλειναν στις 12.00.Ισως αυτο να ειναι ενα απο τα μειονεκτηματα μιας τετοιας χωρας.Οτι δεν υπαρχει νυχτερινη ζωη και νυχτερινες επιλογες.Αλλα δεν πτοηθηκα καθολου!Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι σερβιραν τις μπυρες σε κατι ποτηρια που πραγματικα θυμιζαν βαζο!Μιλαμε για τραστια ποσοτητα!Και το αλλο περιεργο οτι βλεπαμε κατι κοριτσακια 16-17 να παραγγελνουν την μια μετα την αλλη!Παντως σε γενικες γραμμες το μαγαζακι ειχε ευχαριστη ατμοσφαιρα, σιγουρα θα ξαναπηγαιναμε.Ειχε παει 1.30 το βραδυ και αποφασισαμε να εγκαταλειψουμε την παμπ και τους μεθυσμενους νεους και πηραμε το δρομο της επιστροφης για το ξενοδοχειο μας.Γενικα ενω στην Αθηνα δε συνιθιζω να περπαταω βραδυ ουτε μονη μου ουτε με παρεα εκει ηταν πολυ ασφαλες το μερος...ετσι φαινοταν για αρχη τουλαχιστον.Τελος κοιμηθηκαμε και περιμενα πως και πως να ξημερωσει η νεα μερα στη Στοκχολμη!
 

Attachments

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Απο μηχανής θεός για μένα η όμορφη ιστορία σου mary, μιας και πιστευα ότι το φόρουμ έχει τα ΠΑΝΤΑ εκτός από Σουηδίτσα. Αλλά τελικά και Σουηδία έχει. Περιμένω με αγωνία να διαβάσω όλες τις μέρες..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.802
Πολύ όμορφες εικόνες! Ευτυχώς εκμεταλλευτήκατε και τις πολλές ώρες αναμονής στο αεροδρόμιο για να δείτε μία ακόμα πόλη αλλά και την πρώτη νύχτα που φτάσατε στην Στοκχόλμη! Ακριβώς έτσι είμαι κι εγώ! Θέλω να μην αφήνω ούτε στιγμή ανεκμετάλλευτη σε ένα ταξίδι!
Περιμένω συνέχεια......:)
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Μια ερωτησουλα βρε παιδια.Τωρα που θελω να συνεχισω την ιστορια θελω να μου πειτε αν ξερετε πως να τη χωρισω σε κεφαλαια οπως εχουν κανει καποια αλλα μελη στις δικες τους ταξιδιωτικες ιστοριες.Διαφορετικο πως την συνεχιζω?Την γραφω μηπως εκει που λεει απαντηση...?
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.802
Μια ερωτησουλα βρε παιδια.Τωρα που θελω να συνεχισω την ιστορια θελω να μου πειτε αν ξερετε πως να τη χωρισω σε κεφαλαια οπως εχουν κανει καποια αλλα μελη στις δικες τους ταξιδιωτικες ιστοριες.Διαφορετικο πως την συνεχιζω?Την γραφω μηπως εκει που λεει απαντηση...?
Ναι! Συνεχίζεις πατώντας "Απάντηση στο Θέμα" κάτω-κάτω!
 
Last edited by a moderator:

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
...γραψε εναν τιτλο π.χ. "κεφαλαιο 2" και συνέχισε την ιστορια σου, σαν κειμενο κανονια, και θα σου την ταξινομησουν οι διαχειριστες σε κεφαλαια... αν θυμαμαι καλα ετσι γινεται, γιατι εχω καιρο να γραψω ιστορια...;)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
καιρό ψάχνω μια σουηδία εδώ! να' σαι καλά! περιμένουμε με αγωνία τη συνέχεια :D
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Πολύ σωστά v.z.
Συνέχισε την πολύ ωραία ιστορία σου mary και εμείς θα την βάλουμε σε κεφάλαια ανάλογα με τα ποστ σου.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
Πολύ όμορφη η ιστορία σου πραγματικά . Περιμένω τη συνέχεια ....Γράψε μας και διά φορες λεπτομέρειες , όπως τιμές εισιτηρίου, όνομα ξενοδοχείου , εστιατόρια κ.λ.π.
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Γράψε μας και διά φορες λεπτομέρειες , όπως τιμές εισιτηρίου, όνομα ξενοδοχείου , εστιατόρια κ.λ.π

Λοιπον τα αεροπορικα εισητηρια μας κοστισαν 410 ευρω με τη Lufthansa.Ηταν πραγματι πολυ καλη προσφορα αφου τα ειχαμε κλεισει ηδη απο τον Ιουνιο.Το ξενοδοχειο λεγοταν Victory Hotel.Απο εστιατορια εχω να σας προτεινω σχεδον ολα οσα βρισκονται στην Gamla Stan ειναι ολα τους καταπληκτικα και καποια αλλα που μας αρεσαν πολυ οπως Bistro Berns, Bistro Jarls, Vassa Eggen, restaurang 1900, Νox και Halsingborg.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom