Σουηδία Xριστούγεννα στη Στοκχόλμη

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Νοτιας Αμερικης

Και επιτελους ειχε ξημερωσει η πρωτη μας μερα στη Στοκχολμη.Ηταν μολις 8 00 το πρωι οταν ανοιξα το παραθυρο μου για να αντικρισω την πρωινη θεα που μου προσφερε.Το χθεσινοβραδινο χιονι ειχε στρωσει τους δρομους και τωρα ολοι οι μαγαζατορες με πολυ ορεξη το απομακρυναν με τα φτυαρια τους απο τις πορτες των μαγαζιων τους.Ολοι ηταν τοσο οργανωμενοι και το πυκνο χιονι δεν ενοχλουσε κανεναν.Στην ατμοσφαιρα υπηρχε μια μυρωδια απο ζεστα κρουσαν και κεικ αφου απεναντι μας ειχαμε εναν φουρνο.Το χιονι σε συνδιασμο με τον υπεροχο στολισμο των γυων κτηριων συνεθεταν το απολυτο χριστουγεννιατικο σκηνικο!Επειτα κατεβηκαμε στο lobby του ξενοδοχειου μας για πρωινο ενα πλουσιο και απολαυστικο πρωινο με ολα τα υπαρχοντα να ειναι ολοφρεσκα,αρα δεν αποδειχτηκε κακη επιλογη το πρωινο στο ξενοδοχειο.Ευτυχως προλαβαμε ενα τραπεζι κοντα στην μεγαλη τζαμαρια του ξενοδοχειου που μας προσφερε θεα στα σοκακια της Στοκχολμης.Δε θα ειχα κανενα προβλημα να περνουσα εκει ολη το πρωινο μου αλλα δεν επετρεψα στον εαυτο μου να τεμπελιασω ουτε στιγμη.Σημερα ηταν η πρωτη μου μερα στη Στοκχολμη και επρεπε να την αξιοποιησω μεχρι το τελος!Ηθελα να τα δω ολα εκεινη τη μερα!Ξεκινησαμε λοιπον περπατωντας την περιηγηση μας στους δρομους της πολης.Αν και ειχε ξεκινησει παλι να ριχνει πυκνο χιονι αυτο δε μας πτοησε καθολου!Πρωτη σταση ηταν η Gamla Stan φυσικα.Υπηρχε μια πλευρα που δεν προλαβαμε να ανακαλυψουμε την προηγουμενη μερα.Η εκταση της παλιας πολης ειναι σχετικα μικρη αλλα πολυ ενδιαφερουσα.Τα γυρω κτηρια ηταν καταπληκτικα στολισμενα και ειχαν περιεργα χρωματα οπως κιτρινα,πορτοκαλι,κοκκινα.Ολα τοσο ομορφα και εντυπωσιακα!Το ενα καλυτερο απο το αλλο.Μεσα στον μουντο παγωμενο καιρο της Στοκχολμης αυτα προσφεραν το χρωμα που χρειαζοταν.Στη γυρω παριοχη υπηρχαν πολλα μικρα μαγαζακια με σουβενιρ και χειροποιητα χριστουγεννιατικα στολιδια στα οποια δεν αντισταθηκα και προμηθευτηκα μερικα!Επισης υπηρχαν και πολλα μικρα καφε τα οποια ειχαν αρχισει σιγα σιγα να γεμιζουν με κομο ο οποιος πηγαινε για πρωινο κατι που ειναι πολυ καθιερωμενο απο οτι εμαθα στη Σουηδεια.Ολοι μαθητες,εργαζομενοι,ολοι γενικα το πρωι πανε για πρωινο σε καποιο καφε.Ετσι λοιπον αφησαμε την Gamla Stan αφου περασαμε απο το βασιλικο παλατι παλατι το οποιο ηταν πολυ επιβλητικο και μου κινησε το ενδιαφερον.Προγραμματησαμε να το επισκεπτουμε μεσα στις επομενες μερες γιατι εκεινη μερα περιελαμβανε πολυ περπατημα και ανακαλυψη διαφορων περιοχων.Δευτερη σταση μας το αριστοκρατικο Ostermalm στο οποιο συχναζει κυριως ολη η ελιτ της Στοκχολμης αφου προσφερει τα δυο μεγαλα πολυκαταστηματα Sturegallerian και NK (Nordiska Copmpaniet) τα οποια απευθυνονται κυριως σε απαιτητικους καταναλωτες με γερο πορτοφολι.Επιπλεον εκει θα βρεις ολους τους μεγαλυτερους οικους μοδας οπως επισης και τα πιο chic εστιατορια της Στοκχολμης.Τελος εκει βρισκεται και το περιφημο Grand Hotel.Γυρω σου εβλεπες ιδιαιτερα καλοντυμενες Σουηδεζες,κουστουμαρισμενους κυριους,παρεες νεων και κυριως οικογενειες οι οποιες ειχαν το λιγοτερο απο τρια παιδια η καθε μια!Εξω απο τα μεγαλα πολυκαταστηματα υπηρχαν Αγιο Βασιληδες που μοιραζαν δωρα και σοκολατες στα παιδια και απο τα μεγαφωνα ακουγονταν χριστουγεννιατικες μελωδιες.Πιο διπλα ειχε στηθει μια πιστα πατιναζ η οποια προσελκυε πιο πολυ τους νεους.Εμεις δεν αντισταθηκαμε και επιδωθηκαμε σε shopping μεχρι τελικης πτωσεως αφου ως γυναικα διαπιστωσα οτι δεν ειναι μονο το Παρισι και το Μιλανο οι πολεις της μοδας.Η Στοκχολμη οχι δεν εχει να ζηλεψει τιποτα!Εχει τα παντα και σε απιστευτη ποικιλια!Τελος ομως τωρα με τη μοδα και τα ψωνια,αυτα ειναι τα λιγοτερα που εχει να προσφερει η Στοκχολμη!Επειτα περπατησαμε προς την περιοχη με τις καφετεριες που ηταν κατι σαν πεζοδρομος καθησαμε σε μια απο αυτες η οποια ηταν σε Βιενεζικο στυλ και ειχε απιστευτη ατμοσφαιρα.Τελος περασαμε εξω απο το Grand Hotel το οποιο ηταν μαγευτικο και μεγαλειωδες!Ας μη μιλησω δε για τον στολισμο υπερπαραγωγη.Ετσι λοιπον νιωσαμε την αναγκη να μπουμε μεσα για μεσημεριανο.Ηταν βεβαια αναμενομενο οτι δεν θα ειχε τραπεζι και ετσι καθησαμε στο lobby για ελαφρυ σνακ.Το σημειο αυτο προσφερε και θεα στη παγωμενη θαλασσα που απλωνοταν μπροστα απο το ξενοδοχειο και ειχε πολυ ωραιο κλιμα.Μετα καθως αρχισε να νυχτωνει πηγαμε για ενα ποτακι στο μπαρ το οποιο ειχε μαζεψει αρκετο κοσμο με ευδιαθετη διαθεση και ορεξη για κουβεντα.Επαιζε χαλαρωτικη μουσικουλα και ολα ηταν τοσο ιδανικα.Αργοτερα αφου ειχε νυχτωσει πηραμε το δρομο της επιστροφης για το ξενοδοχειο.Περπατησαμε και σε καθε βημα μας ανακαλυπταμε ολο και κατι καινουριο.Γυρισαμε εξαντλημενοι απο το περπατημα και το κρυο και αποφαισαμε να κατσουμε στο ξενοδοχειο για εκεινο το βραδυ.Στον δρομο αν και Σαββατο βραδυ δεν υπηρχε ψυχη και αναρωτιομασταν συνεχως γιατι δεν διασκεδαζει ο κοσμος εδω,γιατι δεν παει πουθενα το βραδυ?Κατι για το οποιο μου δοθηκε η απαντηση μετα απο λιγες μερες και με το παραπανω,θα σας πω παρακατω για αυτο.Ετσι λοιπον δειπνησαμε στο ακρως ρομαντικο εστιατοριο του ξενοδοχειου μας Leijtornet το οποιο εκτως απο εκπληκτικη Σουηδικη κουζινα προσφερε και φανταστικη θεα στην Gamla Stan η οποια το βραδυ ειναι το κατι αλλο και επειτα καθησαμε στο μπαρ για ενα ποτακι.Ηταν οτι επρεπε αυτη η ξεκουραση για εκεινη τη μερα.Αργα το βραδυ περπατησαμε για λιγο εξω απο το ξενοδοχειο και αυτοματως αισθανθηκα πολυ τυχερη που ειχα την παλια πολη κυριολεκτικα στα ποδια μου με αμεση προσβαση οποια στιγμη το επιθυμουσα.
 

Attachments

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Απο μηχανής θεός για μένα η όμορφη ιστορία σου mary, μιας και πιστευα ότι το φόρουμ έχει τα ΠΑΝΤΑ εκτός από Σουηδίτσα. Αλλά τελικά και Σουηδία έχει. Περιμένω με αγωνία να διαβάσω όλες τις μέρες..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.805
Πολύ όμορφες εικόνες! Ευτυχώς εκμεταλλευτήκατε και τις πολλές ώρες αναμονής στο αεροδρόμιο για να δείτε μία ακόμα πόλη αλλά και την πρώτη νύχτα που φτάσατε στην Στοκχόλμη! Ακριβώς έτσι είμαι κι εγώ! Θέλω να μην αφήνω ούτε στιγμή ανεκμετάλλευτη σε ένα ταξίδι!
Περιμένω συνέχεια......:)
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Μια ερωτησουλα βρε παιδια.Τωρα που θελω να συνεχισω την ιστορια θελω να μου πειτε αν ξερετε πως να τη χωρισω σε κεφαλαια οπως εχουν κανει καποια αλλα μελη στις δικες τους ταξιδιωτικες ιστοριες.Διαφορετικο πως την συνεχιζω?Την γραφω μηπως εκει που λεει απαντηση...?
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.805
Μια ερωτησουλα βρε παιδια.Τωρα που θελω να συνεχισω την ιστορια θελω να μου πειτε αν ξερετε πως να τη χωρισω σε κεφαλαια οπως εχουν κανει καποια αλλα μελη στις δικες τους ταξιδιωτικες ιστοριες.Διαφορετικο πως την συνεχιζω?Την γραφω μηπως εκει που λεει απαντηση...?
Ναι! Συνεχίζεις πατώντας "Απάντηση στο Θέμα" κάτω-κάτω!
 
Last edited by a moderator:

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
...γραψε εναν τιτλο π.χ. "κεφαλαιο 2" και συνέχισε την ιστορια σου, σαν κειμενο κανονια, και θα σου την ταξινομησουν οι διαχειριστες σε κεφαλαια... αν θυμαμαι καλα ετσι γινεται, γιατι εχω καιρο να γραψω ιστορια...;)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
καιρό ψάχνω μια σουηδία εδώ! να' σαι καλά! περιμένουμε με αγωνία τη συνέχεια :D
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Πολύ σωστά v.z.
Συνέχισε την πολύ ωραία ιστορία σου mary και εμείς θα την βάλουμε σε κεφάλαια ανάλογα με τα ποστ σου.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
Πολύ όμορφη η ιστορία σου πραγματικά . Περιμένω τη συνέχεια ....Γράψε μας και διά φορες λεπτομέρειες , όπως τιμές εισιτηρίου, όνομα ξενοδοχείου , εστιατόρια κ.λ.π.
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Γράψε μας και διά φορες λεπτομέρειες , όπως τιμές εισιτηρίου, όνομα ξενοδοχείου , εστιατόρια κ.λ.π

Λοιπον τα αεροπορικα εισητηρια μας κοστισαν 410 ευρω με τη Lufthansa.Ηταν πραγματι πολυ καλη προσφορα αφου τα ειχαμε κλεισει ηδη απο τον Ιουνιο.Το ξενοδοχειο λεγοταν Victory Hotel.Απο εστιατορια εχω να σας προτεινω σχεδον ολα οσα βρισκονται στην Gamla Stan ειναι ολα τους καταπληκτικα και καποια αλλα που μας αρεσαν πολυ οπως Bistro Berns, Bistro Jarls, Vassa Eggen, restaurang 1900, Νox και Halsingborg.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom