Σουηδία Xριστούγεννα στη Στοκχόλμη

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Στοκχόλμη

Αψογη η περιγραφή σου,εχω πάει Στοκχόλμη πριν 4 χρόνια περιπου ,φθινοπωρο και ετυχε να έχει πολύ καλό καιρό,μ εντυπωσίασε και μένα,δεν ήξερα ότι την αποκαλούν Βενετία του βορρα....ετσι οπως είναι κτισμένη πανω σε νησιά.Να συμπληρώσω ,νομίζω δεν το εχεις αναφέρει,ισως ηταν κλειστο το χειμώνα που πηγες εσυ,το καταπληκτικό πάρκο /μουσείο Σκάνσεν .....αναφέρομαι σ αυτο στην ενοτητα με τα θεματικά πάρκα,το οποίο βρίσκεται φυσικά πανω σενα απο τα πολλα νησάκια.Επίσης να πω ότι ειναι μια καλη πρόταση για καποιον που σκοπεύει να παει ταξίδι εκει να το συνδιάσει με Ελσίνκι,έτσι εκανα κι εγω με παρέα συναδελφων μεσω πρακτορείου βέβαια,πηγαμε μέσω ζυρίχης στο ελσίνκι.......πολύ ομορφη πόλη με την γραφική υπαίθρια αγορά στο λιμάνι και το παλαιότερο καφενείο το καφέ καπέλι,τα διάφορα αξιοθέατα ...αριστοκρατικη πλατεία της γερουσίας,τη βουλή,το ολυμπιακό στάδιο κλπ.Από το Ελσίνκι πήραμε το πλοιο ,ομορφη κρουαζιέρα στη βαλτικη ,για να πάμε στη στοκχόλμη,παρόλο που δεν μου αρεσουν προσωπικά τα πλοία κλπ,αλλά πιστέψτε με Άξιζεεεεεε τον κόπο γιατί μπαινεις το βράδυ στο πλοιο,και το πρωι πρωι παιρνοντας το πρωινο σου στο πλοιο,απολαμβάνεις τη θέα της εντυπωσιακής εισόδου του πλοιου στο αρχιπέλαγος της στοκχόλμης με τα εκατοντάδες μεγάλα και μικρά καταπράσινα νησιά!!Μόνο μη σας πάρει ο υπνος γιατι αυτο το κομμάτι της κρουαζιέρας ειναι όλα τα λεφτα!!:clap:
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
mary athens ωραια η ιστορια σου και ακομα περισσοτερο το ταξιδι σου!θυμασαι τιμες καθολου?δλδ τις μετακινησεις σας τις κανατε με μετρο κυριως?προμηθευτηκατε την stockholm card?αξιζει να την αγορασεις?οι τιμες σε φαγητα ,ποτα και γευματα πως ηταν?εγω εκλεισα εισητηριο με 183ευρω με swiss και τωρα ψαχνω hostel.απλα παρατηρησα οτι η καρτα αυτη ειναι πανακριβη.θα παω απο 4/5/2011 εως 11/5/2011 ,δλδ 7 βραδια .νομιζς ειναι αρκετα και θα δω αν μπορω να κανω καμμια ημερησια εκδρομη για καπου αλλου κοντα.εχεις να προτεινεις κατι?ευχαριστω πολυ!
 

Hlapatsas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
6
Καλημερα!
μιας και μενω τωρα στοκχολμη μπορω να σου απαντησω σε μερικα απο τα ερωτηματα σου.
γενικα την θεωρουν ολοι ακριβη πολη...και ειναι, αλλα οχι τοσο οταν τη συγκρινεις με την αθηνα. Φαγητο,καφες ,εξοδοι ειναι σαφως ακριβοτερα απο αλλες ευρωπαικες πολεις πχ αμστερνταμ/βερολινο. παρ ολα ayta θα βρεις στην gamla stan καπουτσινο με 3.5 και γαλλικο με 2.5 ή 3 ευρω(και refill :p).
Φαγητό. σ εστιατοριο εδω δεν εχω παει οποτε δεν μπορω ν βοηθησω και πολυ. Αν εξαιρεσεις τα κλασικα mac, τα αντιστοιχα δικα τους φαστφουνταδικα ειναι ακριβα, οπως ακριβα σχετικα βρισκω και τα κεμπαπτζιδικα (ενα ψωμι με κεμπαπ=σουβλακι και κανει γυρω στα 5μισι ευρω)πιο φθηνα φυσικα αν αγορασεις απο "καντινα" και φας στο δρομο. Παντα μπορεις να παρεις ενα hot dog με 2-3 ευρω.να ψωνισεις σ ενα supermarket τοστακια κρουασανακια κλπ(αλλα οκ αυτα εξαρτώνται απο το τι είδους ταξιδιώτης είσαι)
Επειδη προκειται για μια πολυεθνικη κοινωνια υπαρχει πληθωρα διαφορετικων επιλογων (ινδικα,κινεζικα κ οτι αλλο φανταζεσαι).
Ποτα. εδω εχουμε προβλημα-μιλαω ως φοιτητης... κρατικο μονοπωλιο. φορος μεγαλος,πολυ μεγαλος. σε σουπερμακρετ κλπ βρισκεις μπυρες με 3.4 ακομα και 2 % αλκοολ-"καλυτερα να πιεις νερο δηλαδη". για παραπανω πας στα system bolaget. Καβες εξουσιοδοτημενες απο το κρατος να πουλανε αυτες και μονο αυτες αλκοολ.
λογω αυτης της φορολογιας οποιοδηποτε ποτο σε κλαμπ μπαρ κλπ θα το βρεις σε τιμη σημαντικα μεγαλυτερη απο αυτη που εχεις συνηθισει. στο εξωτερικο εκτιμησα τις μπυρες...
κανεις πολυ καλα που θα πας μαη. οταν ηρθα αυγουστο ηθελα να χιονισει αλλα πλεον, μετα απο 2 και κατι μηνες που ειανι ολα ασπρα μου λειπει αυτο το πρασινο που πρωτοσυναντησα εδω και σου κοβει την ανασα. πιστευω μεσα απριλη θα εχουν αρχισει να ξαναανθιζουν ολα σιγα σιγα...
stockholm card αξιζει αν θες να πας σε 4-5 και βαλε μουσεια πιστευω. εγω εχω να σου προτεινω το φυσικης ιστοριας και το vasa. αν δεις οτι και αλλα μπορει να σε ενδιαφερουν τοτε σε συμφερει μαλλον...
μιας και θα ρθεις μαη να νοικιασεις και ποδηλατο(ειναι φθηνο, απο το δημο-εχει καμια 10αρια εξω απο καθε σταθμο το παιρνεις απο ενα σταθμο και το αφηνεις σε εναν αλλο)-η πολη ειανι γεματη ποδηλατες και ποδηλατοδρομους.
για μετακινησεις ξερω φοιτητικες τιμες οπου και παλι ειανι τσουχτερα. υπαρχει τουριστικη καρτα μεταφορων που σου προσφερει δυνατοτητα μετακινησης σε οοοολα τα μεσα(οχι ομως στο τρενο για απο και προς αεροδρομιο). αν δεν ακνω λαθος αυτη των 7 ημερων εχει γυρω στα 26 ευρω

ειναι το πρωτο μου ποστ πιθανολογω οτι στο μελλον θα μαζεψω καπου πληροφοριες για την πολη κλπ κ θα γραψω ενα τοπικ
δε εχουν ευρω αλλα κορωνα. για ευκολια υπλογιζεις 10κορωνες προς ενα ευρω αλλα να ξερεις οτι ετσι βγαινεις παντα λιγο χαμενος... 100 κορωνες ειναι περιπου 11μιση ευρω πχ
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου!!σευχαριστω πολυ και καλως ορισες!!!ελπιζω τον μαιο να μην εχει πολλες βροχες για να μπορουμε να την γυρισουμε την πολη απο ακρη σε ακρη!ναι σε καποια μουσεια θα παμε ,οποτε νομιζω οτι αυτο που δινει η stockholm card αν και πολυ τσιμπιμενο το ποσο για 5 μερες ,,γυρς στο 100αρικο ειναι απο οτι ειδα,,και περιλαμβανει μουσεια και free pass σε ολα τα μεσα μεταφορας.απο που προτεινεις να κανω συναλλαγμα?σε ευχαριστω και παλι ,οποιαδηποτε πληροφορια δεκτη!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Καλημερα!
μιας και μενω τωρα στοκχολμη μπορω να σου απαντησω σε μερικα απο τα ερωτηματα σου.
γενικα την θεωρουν ολοι ακριβη πολη...και ειναι, αλλα οχι τοσο οταν τη συγκρινεις με την αθηνα. Φαγητο,καφες ,εξοδοι ειναι σαφως ακριβοτερα απο αλλες ευρωπαικες πολεις πχ αμστερνταμ/βερολινο. παρ ολα ayta θα βρεις στην gamla stan καπουτσινο με 3.5 και γαλλικο με 2.5 ή 3 ευρω(και refill :p).
Φαγητό. σ εστιατοριο εδω δεν εχω παει οποτε δεν μπορω ν βοηθησω και πολυ. Αν εξαιρεσεις τα κλασικα mac, τα αντιστοιχα δικα τους φαστφουνταδικα ειναι ακριβα, οπως ακριβα σχετικα βρισκω και τα κεμπαπτζιδικα (ενα ψωμι με κεμπαπ=σουβλακι και κανει γυρω στα 5μισι ευρω)πιο φθηνα φυσικα αν αγορασεις απο "καντινα" και φας στο δρομο. Παντα μπορεις να παρεις ενα hot dog με 2-3 ευρω.να ψωνισεις σ ενα supermarket τοστακια κρουασανακια κλπ(αλλα οκ αυτα εξαρτώνται απο το τι είδους ταξιδιώτης είσαι)
Επειδη προκειται για μια πολυεθνικη κοινωνια υπαρχει πληθωρα διαφορετικων επιλογων (ινδικα,κινεζικα κ οτι αλλο φανταζεσαι).
Ποτα. εδω εχουμε προβλημα-μιλαω ως φοιτητης... κρατικο μονοπωλιο. φορος μεγαλος,πολυ μεγαλος. σε σουπερμακρετ κλπ βρισκεις μπυρες με 3.4 ακομα και 2 % αλκοολ-"καλυτερα να πιεις νερο δηλαδη". για παραπανω πας στα system bolaget. Καβες εξουσιοδοτημενες απο το κρατος να πουλανε αυτες και μονο αυτες αλκοολ.
λογω αυτης της φορολογιας οποιοδηποτε ποτο σε κλαμπ μπαρ κλπ θα το βρεις σε τιμη σημαντικα μεγαλυτερη απο αυτη που εχεις συνηθισει. στο εξωτερικο εκτιμησα τις μπυρες...
κανεις πολυ καλα που θα πας μαη. οταν ηρθα αυγουστο ηθελα να χιονισει αλλα πλεον, μετα απο 2 και κατι μηνες που ειανι ολα ασπρα μου λειπει αυτο το πρασινο που πρωτοσυναντησα εδω και σου κοβει την ανασα. πιστευω μεσα απριλη θα εχουν αρχισει να ξαναανθιζουν ολα σιγα σιγα...
stockholm card αξιζει αν θες να πας σε 4-5 και βαλε μουσεια πιστευω. εγω εχω να σου προτεινω το φυσικης ιστοριας και το vasa. αν δεις οτι και αλλα μπορει να σε ενδιαφερουν τοτε σε συμφερει μαλλον...
μιας και θα ρθεις μαη να νοικιασεις και ποδηλατο(ειναι φθηνο, απο το δημο-εχει καμια 10αρια εξω απο καθε σταθμο το παιρνεις απο ενα σταθμο και το αφηνεις σε εναν αλλο)-η πολη ειανι γεματη ποδηλατες και ποδηλατοδρομους.
για μετακινησεις ξερω φοιτητικες τιμες οπου και παλι ειανι τσουχτερα. υπαρχει τουριστικη καρτα μεταφορων που σου προσφερει δυνατοτητα μετακινησης σε οοοολα τα μεσα(οχι ομως στο τρενο για απο και προς αεροδρομιο). αν δεν ακνω λαθος αυτη των 7 ημερων εχει γυρω στα 26 ευρω

ειναι το πρωτο μου ποστ πιθανολογω οτι στο μελλον θα μαζεψω καπου πληροφοριες για την πολη κλπ κ θα γραψω ενα τοπικ
δε εχουν ευρω αλλα κορωνα. για ευκολια υπλογιζεις 10κορωνες προς ενα ευρω αλλα να ξερεις οτι ετσι βγαινεις παντα λιγο χαμενος... 100 κορωνες ειναι περιπου 11μιση ευρω πχ

Δηλαδη ολα αυτα,σημαινουν οτι ειναι ακριβη πολη αλλα οχι σαν την Αθηνα?!Ισως,κατα μια εννοια μονο για εναν φοιτητη.
Εγω καταλαβαινω οτι μεταφορες,φαγητο,εξοδοι και αγορες ειναι αυτα που αφορουν εναν ταξιδιωτη.
Αρα,συμφωνα με ο,τι λες το κοστος ειναι υψηλο.
Απλως αυτος που προκειται να την επισκεφτει,πρεπει να ειναι προετοιμασμενος για μεγαλη καταθεση!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Eπισκέφθηκα πριν από περίπου 1 χρόνο τη Στοκχόλμη και τη λάτρεψα. Πρακτικές πληροφορίες μπορείς να βρεις στην ταξιδιωτική μου ιστορία. http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/11851-%E4%E5%EA%E1%DE%EC%E5%F1%EF-%F3%F4%E7-%F6%E8%E9%ED%EF%F0%F9%F1%E9%ED%DE-%F3%EF%F5%E7%E4%DF%E1.html Μονοήμερη στην Ουψάλα επιβάλλεται!!!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
φυσικα και εχω διαβασει την ιστορια σου και ετσι ψηνομαι να παω και ουψαλα!!πως ειχατε παει?με τρενο?και μηπως θυμασαι τιμες εισητηριων?
 

Hlapatsas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
6
Δηλαδη ολα αυτα,σημαινουν οτι ειναι ακριβη πολη αλλα οχι σαν την Αθηνα?!Ισως,κατα μια εννοια μονο για εναν φοιτητη.
Εγω καταλαβαινω οτι μεταφορες,φαγητο,εξοδοι και αγορες ειναι αυτα που αφορουν εναν ταξιδιωτη.
Αρα,συμφωνα με ο,τι λες το κοστος ειναι υψηλο.
Απλως αυτος που προκειται να την επισκεφτει,πρεπει να ειναι προετοιμασμενος για μεγαλη καταθεση!
Δεν ημουν απολυτα σαφης εχεις δικιο και αυτο οφειλεται στο οτι και εγω δεν ξερω που ακριβως να την καταταξω απο αποψη ακριβειας.

συνοπτικα θεωρω οτι 1)ναι οι μετακινησεις ειναι ακριβες-ειδικα οπως εχουμε συνηθισει εμεις απο ελλαδα 2)φαγητο και εξοδοι μαλλον τιμες αθηνας κατα τι τσιμπημενες (και εννοω τιμες κηφισιας και κολωνακιου οχι καλλιθεας και νεας ιωνιας) 3)αγορες -αν οπως φανταζομαι δεν μιλαμε για το σουηδικο Η&Μ πχ- παλι ακριβοτερες θα ελεγα.

Σιγουρα δεν ειναι φτηνη πολη. καλυτερα να υπολογιζει κανεις σχετικως υψηλα εξοδα πριν ξεκινησει.


ΥΓ η ακριβεια ειναι υποκειμενικη και σχετικα δυσκολο να οριστει οταν δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα. Για την κοπεγχαγη πχ πληρωνοντας σε τουριστικο σημειο 2 γαλλικους κ ενα γλυκο αντι 125 DK ητοι 17 ευρω (στην στοκχολμη αυτο θα κοστιχε 8-10 ευρω)νομιζω ειναι πολυ ευκολο να πεις οτι ναι ειανι μια πανακριβη πολη!!

Συνάλλαγμα εκανα απο την Τραπεζα της Ελλαδος πριν φυγω αλλά
παντου μα παντου χρησιμοποιουν πιστωτικες. απο τσιχλες μεχρι οτιδηποτε. τους φαινεται πολυ φυσιολογικο ακομα και για 1 ευρω. τα μονα λεφτα που μου εχουν χρειαστει ηταν για να πληρωσω 10 κορωνες στην γκαρνταρομπα σε καποια bars clubs...
δεν λεω να μην κανεις συναλλαγμα αλλοιμονο (ως τουριστας προφανως νιωθεις σιγουρια ετσι)-, απλως εχε υποψη οτι ισχυει και αυτή η ευκολία (χωρις καμια επιπλεον επιβαρυνση για χρηση "αλλοδαπης"πιστωτικης)

Πληροφοριες για σουηδικο σιδηροδρομο, κρατησεις, τιμες, κλπ :SJ.se - Resor med tg - ett Bra Miljval - Startsida στην πανω μπαρα θα δεις english language επιλογη

-η ουψαλα ειναι διπλα και ειναι φθνη και ευκολη η μεταβαση με το τρενο.

Για μεταφορες εντός στοκχολμης (μετρο, λεωφορεια κ ολα τ αλλα) Startsida – AB Storstockholms Lokaltrafik σου βγαζει επιλογη για χρηση google translator.

Αναφορικά με την stockholm card...νομιζω οτι το αν σε συμφερει εξαρταται αποκλειστικα απο το ποσο εκτεταμενη χρηση της σκοπευεις ν κανεις...οποτε εξαρτατα πληρως απο σενα.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
φυσικα και εχω διαβασει την ιστορια σου και ετσι ψηνομαι να παω και ουψαλα!!πως ειχατε παει?με τρενο?και μηπως θυμασαι τιμες εισητηριων?
Oυψάλα μας πήγε ο φίλος μας με αυτοκίνητο κι έτσι δεν γνωρίζω τι παίζει με τα τρένα. Αξίζει οπωσδήποτε!:xmas_smile:
 

mitsos2004

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ροβανιέμι
Με ταξίδεψες και εμένα πραγματικά αλλά αν το έπερνες από Θεσσαλονίκη με RYANAIR θα έβγαινε γύρω στα 150 απευθειας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom