Κροατία Σλοβενία Zagreb, Ljubljana, Bled Γυναικεία Υπόθεση...

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
@evaT Σκεφτομαι να κανω μια μονοημερη απο Zagreb για Λιουμπλιανα ,πηγαινε ελα την ιδια μερα....δε με απασχολουν οι 2 ωρες και που ειναι η διαδρομη,ουτε το οτι εχω μονο μια μερα Λιουμπλιανα καθοτι την εχω ξαναεπισκεφτει(παω να βγαλω τις φωτο που δεν εβγαλα ;);););))...Με απασχολει αυτο που ειπες για την καθυστερηση συνορα..Πως το βλεπεις..???τζαμπα ταλαιπωρια??

Επισης ιντερνετ Croatia θελει sim η χρησιμοποιησατε δεδομενα..??

Ξανα επισης το shuttle bus απο αεροδρομιο Ζαγκρεμπ για την πολη μπορεις να το πληρωσεις με euro η καρτα η θελει να κανεις συναλλαγμα απο το αεροδρομιο...?

Πολυ ομορφη ιστορια by the way:):)...
Το τρένο κοστίζει 9€ one way, είτε το πάρεις από Λιουμπλιάνα είτε από Ζάγκρεμπ. Η τιμή είναι fixed. Εισιτήριο βγάζεις στο σταθμό. Η διαδρομή είναι όμορφη, φουλ πράσινο και ποτάμι, στα αριστερά στη διαδρομή για Λιουμπλιάνα, στα δεξιά αντίστοιχα για Ζάγκρεμπ.
Πρώτο τρένο από Ζάγκρεμπ 7.03 το πρωί, τελευταίο από Λιουμπλιάνα 18.38. Η διαδρομή διαρκεί περίπου 2 ώρες και 15λεπτά.
Καθυστέρηση στα σύνορα μικρή, το πολύ κάνα 15λεπτο, μη σε απασχολεί.
Για το shuttle bus από αεροδρόμιο για Ζάγκρεμπ και αντίστροφα, ήθελαν μόνο cash, 45kuna ή 7€. Κάρτα δεν δεχόταν ο οδηγός.Εισιτήριο επιτόπου στον οδηγό.
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για το shuttle bus από αεροδρόμιο για Ζάγκρεμπ και αντίστροφα, ήθελαν μόνο cash, 45kuna ή 7€. Κάρτα δεν δεχόταν ο οδηγός.Εισιτήριο επιτόπου στον οδηγό.
Πριν ένα μήνα δώσαμε 5 ευρώ στο shuttle!
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Πριν ένα μήνα δώσαμε 5 ευρώ στο shuttle!
Μάλλον με έκλεψε. Δεν είχα και kuna πάνω μου όταν έφτασα και τα έδωσα (45kuna είναι 6€ έτσι κι αλλιώς). 😉
Ή όντως ανέβηκε η τιμή, τι να πω.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.115
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ευχαριστω πολυ και τους 2 ...Μαλλον για τρενο λεω κιεγω,να βοηθησει λιγο και ο καιρος γιατι βλεπω δεν ειναι πολυ καλος ,για την εποχη τουλαχιστον..Για το νομισμα ηξερα οτι μπαινουν κιαυτοι στο ευρω και το χρησιμοποιουν απλα δε γνωριζα το ποσο το χρησιμοποιουν..καλο νεο παντως...
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλησπέρα σε όλους μετά από αρκετό καιρό!
Κορίτσια η ιστορία σας απλή και ιδιαίτερα χρήσιμη γιατί προγραμματίσαμε μαζι με 2 φίλες μου και εμείς ακριβώς το ίδιο . Ζάγκρεμπ-Λιουμπλιανα και Μπλεντ . Εγώ θα κάτσω 4 μέρες αλλά οι φίλες μου θα κάτσουν άλλες 4 και θα επισκεφτούν και την Τεργέστη. Ημερομηνίες 14-17 Οκτ εγώ μέχρι 21 αυτές . Διανυκτέρευσεις 1 Ζάγκρεμπ 1 Μπλεντ 1 Λιουμπλιάνα . Αναφέρομαι μόνο στις ημέρες που θα είμαι και εγώ . Έχω κάποιους προβληματισμούς όμως : αρχικά θα έχουμε ένα απόγευμα και ένα πρωινό στο Ζάγκρεμπ αρκεί αυτό για μια βόλτα στο κέντρο της πόλης και στην παλιά πόλη ; Επίσης τι επικρατεί αν γνωρίζει κάποιος στα σύνορα γιατί έχω κλείσει λεωφορείο από Λιουμπλιάνα Ζάγκρεμπ που φθάνει 10.25 πμ και το αεροπλάνο μου φεύγει 12.10 μμ . Υπάρχει πιθανότητα να το χάσω ; Θα πάρω ούτως η άλλως ταξί για το αεροδρόμιο από το σταθμό των λεωφορείων. Και κάτι τελευταίο . Γνωρίζει κάποιος τιμές ταξί η Uber από bus station προς αεροδρόμιο στο Ζάγκρεμπ;; Ευχαριστώ πολύ ☺
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
αρχικά θα έχουμε ένα απόγευμα και ένα πρωινό στο Ζάγκρεμπ αρκεί αυτό για μια βόλτα στο κέντρο της πόλης και στην παλιά πόλη ;
Ναι προλαβαίνετε άνετα να δείτε το κέντρο και τη διπλανή άνω πόλη του Ζάγκρεμπ. Για περισσότερα χρειάζεστε χρόνο, γι' αυτά τα δύο όμως αρκεί.
Επίσης τι επικρατεί αν γνωρίζει κάποιος στα σύνορα γιατί έχω κλείσει λεωφορείο από Λιουμπλιάνα Ζάγκρεμπ που φθάνει 10.25 πμ και το αεροπλάνο μου φεύγει 12.10 μμ .
Μπαίνοντας στη Σλοβενία υπάρχει έλεγχος και καθυστέρηση, στο αντίθετο δρομολόγιο που σ' ενδιαφέρει δεν ηπήρχε τίποτα προ διμήνου, κάναμε περίπου 2 ώρες. Νομίζω ότι είσαι οριακά.
Υπάρχει πιθανότητα να το χάσω ;
Προσωπικά θα αγχωνόμουν πολύ και θα έκλεινα με το νωρίτερο λεωφορείο να μαι ήσυχος, είναι υπαρκτή η πιθανότητα να το χάσεις όταν είσαι τόσο οριακά, δε ξέρεις τι γίνεται. Σίγουρα είναι ρίσκο.
Θα πάρω ούτως η άλλως ταξί για το αεροδρόμιο από το σταθμό των λεωφορείων.
Καλύτερα ούμπερ με ραντεβού, κανένα μισάωρο πριν φτάσεις στο σταθμό μπορείς να το κανονίσεις για να σε περιμένει.
Γνωρίζει κάποιος τιμές ταξί η Uber από bus station προς αεροδρόμιο στο Ζάγκρεμπ;;
Υπολόγισε από 13-17 ευρώ στο περίπου.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Ναι προλαβαίνετε άνετα να δείτε το κέντρο και τη διπλανή άνω πόλη του Ζάγκρεμπ. Για περισσότερα χρειάζεστε χρόνο, γι' αυτά τα δύο όμως αρκεί.

Μπαίνοντας στη Σλοβενία υπάρχει έλεγχος και καθυστέρηση, στο αντίθετο δρομολόγιο που σ' ενδιαφέρει δεν ηπήρχε τίποτα προ διμήνου, κάναμε περίπου 2 ώρες. Νομίζω ότι είσαι οριακά.

Προσωπικά θα αγχωνόμουν πολύ και θα έκλεινα με το νωρίτερο λεωφορείο να μαι ήσυχος, είναι υπαρκτή η πιθανότητα να το χάσεις όταν είσαι τόσο οριακά, δε ξέρεις τι γίνεται. Σίγουρα είναι ρίσκο.

Καλύτερα ούμπερ με ραντεβού, κανένα μισάωρο πριν φτάσεις στο σταθμό μπορείς να το κανονίσεις για να σε περιμένει.

Υπολόγισε από 13-17 ευρώ στο περίπου.
Καλημέρα !!! Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις . Τελικά άλλαξα το δρομολόγιο του λεωφορείου με το προηγούμενο χρονικά όπως με συμβούλευσε ο psilos3 άρα θα είμαι 9.00 πμ Ζάγκρεμπ άρα έχω 3 ωρίτσες μέχρι την πτήση μου. Και λογικά θα πάω με ΜΜΜ στο αεροδρόμιο.
Θα ανεβάσω μόλις γυρίσω αν προλάβω την ιστορία μου και πληροφορίες κυρίως για το σπίτι που κλείσαμε στο Μπλεντ γιατί αν είναι όπως τις φωτογραφίες θα είναι σούπερ( τελείως αρμονικά δεμένο με την περιοχή) .
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα ανεβάσω μόλις γυρίσω αν προλάβω την ιστορία μου και πληροφορίες κυρίως για το σπίτι που κλείσαμε στο Μπλεντ γιατί αν είναι όπως τις φωτογραφίες θα είναι σούπερ( τελείως αρμονικά δεμένο με την περιοχή) .
Κάνατε πολύ καλά και βάλατε μια διαμονή στη λίμνη, είναι κάτι που το συζητήσαμε κι εμείς στην πρόσφατη επίσκεψη μας μόλις είδαμε το τοπίο. Περιμένουμε την ιστορία σου!
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Καλησπέρα.
Έχετε να προτεινετε κοντινές εκδρομές απο ζαγκρεμπ και λιουμπλιανα;
Καποιο γραφικό χωριουδάκι ή ωραίο φυσικό τοπιο που ειναι προσβασιμο σε διαστημα 1 ωρας πχ;

Και απορία όσον αφορά τo Bled: πώς μπορεις να πας ως εκει; και όταν εισαι εκεί πώς το γυρνάς; χρειαζεσαι κάποιο οργανωμένο tour ή μπορεις κ μόνος σου; γενικά αν γνωρίζετε να μου δώσετε τα φώτα σας .
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα.
Έχετε να προτεινετε κοντινές εκδρομές απο ζαγκρεμπ και λιουμπλιανα;
Καποιο γραφικό χωριουδάκι ή ωραίο φυσικό τοπιο που ειναι προσβασιμο σε διαστημα 1 ωρας πχ;

Και απορία όσον αφορά τo Bled: πώς μπορεις να πας ως εκει; και όταν εισαι εκεί πώς το γυρνάς; χρειαζεσαι κάποιο οργανωμένο tour ή μπορεις κ μόνος σου; γενικά αν γνωρίζετε να μου δώσετε τα φώτα σας .
Αν διαβάσατε την ιστορία μου θα διαπιστώσατε πως εμείς είχαμε οριακά χρόνο για όσα κάναμε. Επιπλέον οι εκδρομές έχουν να κάνουν με την εποχή.
Η Σλοβενία πάντως είναι γεμάτη γραφικά χωριά κ τοπία, περάσαμε αρκετά καθοδόν προς τη Μπλεντ.
Την έννοια του τουρ δεν την καταλαβαίνω....έχει πεζόδρομο περιμετρικά της λίμνης κ περπατάς μόνος σου δεν έχει καμία δυσκολία η περιοχή. Πας πανεύκολα με λεωφορείο έχει δρομολόγια συνεχώς.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom