Αναβάθμιση πλατφόρμας

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτό που δείχνεις δεν είναι η εμφάνιση που έχει το site σε browser κινητών, τουλάχιστον σε smartphones. Τι κινητό χρησιμοποιείς;
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Η εικόνα είναι από console browser για να ψαρωσω τον ψαρόσουπα. Άσχετη με το θέμα μας.

Όσο πιο ισχυρός είναι ο επεξεργαστής και πιο γρήγορο το δίκτυο τόσο πιο δύσκολα καταλαβαίνεις τα διπλά goto που σίγουρα δεν είναι ένα απλό href.
Σε αργό κινητό είναι σπαστικό, στο tablet οχι τόσο και σε desktop με adblock δεν το καταλαβαίνεις.

Τέλος πάντων, αφού δεν έχει το ίδιο πρόβλημα κανένας άλλος δεν υπάρχει θέμα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτό που περιγράφεις δεν είναι πρόβλημα, αλλά φυσιολογική λειτουργία του φόρουμ, και δεν είναι μόνο στα κινητά. Όταν κάνεις κλικ σε ένα θέμα, σε πάει αυτόματα στο πρώτο αδιάβαστο μήνυμα.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Να σας κάνω μια ερώτηση (σ'αγαπάει όπως εγώ; )...
Όταν φορτώνει η σελίδα έχει ένα ενοχλητικό GoTo που στην μπακατέλα το κινητό μου είναι ακόμα πιο σπαστικό.
Ενοχλεί κανέναν άλλον ;;;
Διαδικασία:
-κλικ
-ξεκινάει το φόρτωμα
-(Χ δευτερόλεπτα που μπορώ να κάνω scroll, να διαβάσω, κτλ κτλ)
-ολοκληρώνεται το φόρτωμα σελίδας (με όλα τα τζιμπράγκαλά της)
-τσουπ.... goto the end/non read/...
-σιχτίρισμα
Με αποτέλεσμα ενώ έχω κάνει εγώ scroll up για να διαβάσω το 1ο μήνυμα της σελίδας με πετάει στο τέλος.
Μιας και τσαντίστηκα σήμερα απο τα 15" που θέλει η σελίδα να φορτώσει στο σπίτι μου και απο τις δύο γραμμές (adsl+vdsl), βρήκα το disconnect plugin και ηρέμισα. Όποιος δεν ενδιαφέρεται για facebook/twitter ας του ρίξει μια ματιά. Εξαφανίζει όλα τα widgets απο τα παραπάνω (και όχι μόνο) και η σελίδα φορτώνει 10 φορές πιο γρήγορα και χωρίς το ενοχλητικό διπλό goto anchor.

Πιο συγκεκριμένα:
html elements: 3"
other js: 3" (pageload: 6")
facebook/twitter/crowdcontrol: 4" (pageload: 10")
adds: 3" (pageload: 13")

Με adblock + disconnect, τελειώνει το φόρτωμα στα 6".
Αυτά :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα κουμπάκια facebook/twitter και συναφή δε βλέπω να χρησιμοποιούνται και πάρα πολύ οπότε ίσως θα μπορούσαμε να τα αφαιρέσουμε - δεν έχω δει τόσο μεγάλες καθυστερήσεις όσο αυτές που αναφέρεις, αλλά ξέρω ότι καμιά φορά καθυστερούν το φόρτωμα των σελίδων.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Δεν νομίζω οτι συμμερίζονται όλοι την αποστροφή μου στην εικονική κοινωνικότητα. Οπότε μην με λάβεις υπόψην σου σε αποφάσεις. Γκρινιάζω συχνά. :D

Αυτό όμως που πρέπει να γίνει άμεσα είναι να ενεργοποιήσεις SSL. Θα μειωθούν και κάποια λαθάκια της σελίδας έτσι.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν είμαι πεπεισμένος για το SSL ακόμα. Άλλα φόρουμ που το ενεργοποίησαν απέκτησαν άλλα προβλήματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom