Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

Lida1984

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Καλησπέρα σε όλα τα υπέροχα μέλη του forum:)
Άργησα λίγο να σας γράψω τις εντυπώσεις μου γιατί με το που γύρισα με περίμενε μια ίωση με ανοιχτή αγκαλιά και μετά ο φόρτος εργασίας ήταν τέτοιος που πραγματικά δεν ευκαίρησα..
Καταρχάς θέλω όλους να σας ευχαριστήσω για τις οδηγίες και τις συμβουλές που τόσο απλόχερα μου προσφέρατε.. Περάσαμε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!! Λατρέψαμε αυτή τη πόλη τόσο μα τόσο πολύ όχι μόνο για την ομορφιά της η οποία είναι αδιαμφισβήτητη αλλά και για τη κουλτούρα της!!! Πήγαμε σε όλα τα μουσεία!! Πήγαμε στο Macba, στο Cccb, στο Mnac, στο Πικάσο, στο Foundation Antoni Tappies καθώς και στο Muhba... Μας άρεσαν όλα πάρα πολύ.. Να αναφέρω σε αυτό το σημείο ότι εμείς αγοράσαμε την bcn card και μας έβγαλε ασπροπρόσωπους. Πήγαμε στο ενυδρείο και στο Montjuik.. Πήγαμε στο πάρκο της Θιουδαδέλα, στο Πάρκο Guel, επισκεφθήκαμε την αγορά της Μποκερία... Λιώσαμε τα στενά της Γοτθικής συνοικίας και της Ραβάλ.. Πολύυυυυ περπάτημα αλλά άξιζε 100%.. Εγώ αυτό έχω να πω σε όσους πάνε.. Περπατήστε την.. Πραγματικά έχει τόσους πολλούς θησαυρούς στα στενάκια της.. Από μαγαζιά μας άρεσαν πολύ τα: El rosa del raval, taverna del born το quatre gats.. Θα σας γράψω κι άλλα μόλις τα θυμηθώ.. Από φαγητά δοκιμάσαμε και tapas και παέγια μας άρεσαν και τα δύο εξίσου.. Λατρέψαμε επίσης τα empanadas (συγχωρήστε με αν δεν τα γράφω σωστά) και τις patatas bravas.. ήπιαμε τεράστιες ποσότητες από sangria, estrella, και μοχίτο.. Μας έκαναν απίστευτη εντύπωση οι πολύ χαμηλές τιμές σε ποτά και καφέ.. 3,50 ευρώ το κοκτέιλ αν είναι δυνατόν.. Φάγαμε φρουτάκια από τα κιόσκια την Ράμπλα αλλά για φαγητό επουδενί μην πλησιάσετε καθώς είναι πόλος έλξης για τους τουρίστες. Τι άλλο να σας πω;;; Ρωτήστε με πραγματικά ότι μα ότι θέλετε θα χαρώ να βοηθήσω όπως βοηθήθηκα κι εγώ...
ΑΑΑΑΑΧ... Την νοσταλγώ ήδη τη Βαρκελώνη... Μπήκε στη καρδιά μου και δεν νομίζω ότι θα φύγει ποτέ...
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Γεια σας, τον Ιούλιο θα ταξιδέψουμε με την οικογενεια μου (εχω δυο παιδια 11-16 χρόνων) στη Βαρκελώνη.
Εχω διαβάσει για κάποια tours με ποδήλατα. Ποια ειναι η γνώμη σας? Το εχει κάνει κάποιος?
Ακόμα θα ηθελα να ρωτήσω αν τα touristc bus ειναι καλή επιλογή (κάνουν σταςεις σε σωστά σημεία κτλ.) η θα ειναι καλύτερα να κινηθούμε με μέτρο. Ευχαριστω
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νομίζω ότι τα κυριότερα αξιοθέατα (Las Ramblas, Σαγράδα, Μπαρσελονέτα, Κάζα Μπατλιό, κα)έχουν μετρό πολύ κοντά και γενικά είναι αρκετά εξυπηρετικό. Με το λεωφοριάκι βέβαια ξεμπερδεύεις, είναι πιο εύκολο. Χωρίς να ξέρω τιμές, θεωρώ ότι θα είναι πιο ακριβό. Ακριβές πάντως πρέπει να είναι.
Για τα ποδήλατα δεν γνωρίζω.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Νομίζω ότι τα κυριότερα αξιοθέατα (Las Ramblas, Σαγράδα, Μπαρσελονέτα, Κάζα Μπατλιό, κα)έχουν μετρό πολύ κοντά και γενικά είναι αρκετά εξυπηρετικό. Με το λεωφοριάκι βέβαια ξεμπερδεύεις, είναι πιο εύκολο. Χωρίς να ξέρω τιμές, θεωρώ ότι θα είναι πιο ακριβό. Ακριβές πάντως πρέπει να είναι.
Για τα ποδήλατα δεν γνωρίζω.


Ευχαριστω πολυ. Απ οτι καταλαβαίνω εννοείς τα λεοφωρεια κια σταματούν κοντά στα αξιοθέατα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ευχαριστω πολυ. Απ οτι καταλαβαίνω εννοείς τα λεοφωρεια κια σταματούν κοντά στα αξιοθέατα.
Τα hop on-hop off,ειναι αυτα που κανουν το γυρο της πολης και σταματανε στα περισσοτερα αξιοθεατα.Εγω,σε αρκετες πολεις τα χρησιμοποιω.Μπορει,με τα παιδια,να ειναι πιο βολικο...
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Το πρόβλημα της ζέστης το σκέφτηκα και εγω panpan δυστυχώς μ´ονο Ιούλιο μπορούμε να ταξιδέψουμε. Άρα συμπεράνω οτι θα προτιμουσες το μέτρο . Πραγματικά σε κάποιες πόλεις τα λεοφωρεια αυτά ειναι πολυ βολικά σε άλλες όμως οχι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.754
Το πρόβλημα της ζέστης το σκέφτηκα και εγω panpan δυστυχώς μ´ονο Ιούλιο μπορούμε να ταξιδέψουμε. Άρα συμπεράνω οτι θα προτιμουσες το μέτρο . Πραγματικά σε κάποιες πόλεις τα λεοφωρεια αυτά ειναι πολυ βολικά σε άλλες όμως οχι.
Η Βαρκελώνη έχει πολύ καλο δίκτυο μετρό και σε πάει παντού και γρήγορα.Μπορείς να χρησιμοποιείσεις και τα αστικά λεωφορεία που και αυτά ειναι γρήγορα γιατί κινούνται σε λεωφορειολουρίδες και είναι κλιματιζόμενα.Για Ιούλιο μήνα δεν σου συνιστώ τα ανοιχτά λεωφορεία αν και μ αυτά έχεις καλύτερη εικόνα.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Ευχαριστω πολυ για τη βοήθεια. Εφόσον και τα λεοφωρεια δεν μπλέκονται στη κίνηση αυτό ειναι πολυ καλό μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλα ε βρηκα μια τοπ προσφορα πηγαινε-ελα 2 ατομα απο Γερμανια για Βαρκελωνη με λεωφορειο στην απιθανη τιμη των 4,5 ευρω....λετε 4 χρονια μετα να την ξανα επισκεφθω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom