Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε να κοιτάξω μήπως;
Να πληρώσεις το ποσό που αντιστοιχεί στην ασφάλεια απαλλαγής ευθύνης. Η εταιρεία ενοικίασης πάλι θα σου δεσμεύσει χρήματα στην κάρτα αλλά αν συμβεί οτιδήποτε το όποιο ποσό κρατηθεί τελικά θα σου το επιστρέψει η ασφαλιστική. Αξίζει να δώσεις αυτά τα 7 ευρώ την ημέρα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Εάν θέλετε να μειώσετε την ευθύνη σας σε € 0.00 και να λάβετε πλήρη επιστροφή χρημάτων για οποιαδήποτε καταβολή πλεονάσματος, απλά επιλέξτε το παρακάτω κουτάκι. (Δηλαδή να πληρώσω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για κάτι που υποτίθεται είναι δωρεάν;)

Σε καμία εταιρεία δεν θα βρεις απαλλαγή ευθύνης από 0 ευρώ δωρεάν. Σε όλες πρέπει να πληρώσεις ένα μικρό ποσό ανά ημέρα και νομίζω ότι αξίζει να το κάνεις για να μην αγχώνεσαι για την παραμικρή γρατσουνιά που μπορεί να γίνει ακόμη και όταν το αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο.
 
  • Like
Reactions: Vee

Vee

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη την Ιταλία!
Ευχαριστώ παιδιά! Έλεγα για κανένα σκουτεράκι για να είμαστε πιο ευέλικτοι, αλλά βρήκα μόνο ενοικίαση για αυτοκίνητα, χώρια που λέμε να πάμε Φλωρεντία οπότε ξαναεπέστρεψα στην ιδέα του αυτοκινήτου. Ελπίζω να μην μας δώσουν κανένα που να είναι απ΄εξω κούκλα και απο μέσα πανούκλα και ξεμείνουμε να περιμένουμε οδική στη μέση του πουθενά. :russian_roulette:
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Καλησπέρα,

Έχω διαβάσει τα παραπάνω, αύριο πάω Μιλάνο και θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο αλλά στα ψιλά γράμματα αναφέρει ότι το ποσό των 1298 ευρώ θα δεσμευτεί στην πιστωτική. Το όριο μου είναι 1500 αλλά έχω κάνει κάποιες αγορές οπότε λογικά δε θα μπορώ να το έχω το όριο αυτό.
Επίσης αναφέρει οτι η εταιρία may refuse να μου δώσουν αυτοκίνητο αν δεν έχω το όριο.
Ξέρει κανείς τι ισχύει?
Έχω βρεί καλές τιμές στην Noleggiare μέσω ryanair που έκανα την κράτηση εισιτηρίου.
Στο τηλέφωνο δεν απαντάει κανείς.
 

Bananatrue

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Καλησπερα σας. Εχει νοικιασει ποτε κανεις αυτοκινητο στην Ιταλια; Καμια προταση;
Βλεπω καλες τιμες στην Locauto αλλα δε διαβαζω καλα σχόλια και διστάζω.
Οποιαδηποτε γνωμη θα βοηθουσε. Ευχαριστω.
Καλησπέρα και από μένα παιδιά!Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!Έχω κλείσει εισητήρια τον Αύγουστο για Ρώμη με σκοπό να γυρίσουμε την Τοσκάνη!Αρχικά θέλαμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο αλλά εκ των υστέρων διαπιστώσαμε πως δεν έχουμε τόσο μεγάλο πιστωτικό όριο για τα ποσά ευθύνης που ζητούν.Στην Avis μόνο και στην budget το ποσό ευθύνης είναι χαμηλό (120ευρώ) αλλά αυτό το είδα στην rentalcars, υπάρχει περίπτωση να παω εκεί και να μου πουν άλλα??Ξέρει κανείς κάτι στα σίγουρα γιατί έχουμε ψιλοαπογοητευτεί.....όποιος μπορεί ας ρίξει τα φώτα του please...!
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να αυξήσετε το πιστωτικο σας οριο με κατάθεση του παραπανω ποσου στην καρτα σας. Αν δεν εχετε το ποσο ξεχαστε το. Ρισκο που δεν αξιζει να καταστρεψετε τις διακοπες σας. Το οριο τηρειται αυστηρα. Τουλαχιστον απο τις σοβαρες εταιρειες.
 

Bananatrue

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Να αυξήσετε το πιστωτικο σας οριο με κατάθεση του παραπανω ποσου στην καρτα σας. Αν δεν εχετε το ποσο ξεχαστε το. Ρισκο που δεν αξιζει να καταστρεψετε τις διακοπες σας. Το οριο τηρειται αυστηρα. Τουλαχιστον απο τις σοβαρες εταιρειες.
Ευχαριστω για την απαντηση..κατι τετοιο θα κανουμε μαλλον..εχει κανεις νοικιασει προσφατα στην ιταλια αυτοκινητο απο avis η budget να μου πει αν οντως το ποσο ευθυνης ειναι 120€??και η πληρης απαλλαγη ευθυνης ξερει καποιος ποσο ειναι την ημερα στις συγκεκριμενες??κ κατι τελευταιο..αν παω ιταλια χωρις καμια κρατηση για αυτοκινητο υπαρχει περιπτωση να βρω κανενα τοπικο καταστημα ενοικιασεων αυτοκινητων η ακομα κ σκουτερ που να δεχεται μετρητοις???
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστω για την απαντηση..κατι τετοιο θα κανουμε μαλλον..εχει κανεις νοικιασει προσφατα στην ιταλια αυτοκινητο απο avis η budget να μου πει αν οντως το ποσο ευθυνης ειναι 120€??και η πληρης απαλλαγη ευθυνης ξερει καποιος ποσο ειναι την ημερα στις συγκεκριμενες??κ κατι τελευταιο..αν παω ιταλια χωρις καμια κρατηση για αυτοκινητο υπαρχει περιπτωση να βρω κανενα τοπικο καταστημα ενοικιασεων αυτοκινητων η ακομα κ σκουτερ που να δεχεται μετρητοις???
Το ποσο ευθυνης δεν ειναι σταθερο, εξαρταται απο την εταιρεια, το ιχ που νοικιαζεις και και. Ισχυει αυτο που βλεπουμε κατα τη διαδικασια της κρατησης. Αν δεν μπορουμε να εκπληρωσουμε τα απαιτουμενα δεν την ολοκληρωνουμε. Δεν βλεπω ποιο ειναι το προβλημα.
Τοπικα γραφεια υπαρχουν, αλλα με ρισκο. Καταρχην να βρεις στο μερος που θα φτασεις (σε διεθνη αεροδρομια εξαιρετικα απιθανο) και επειτα τιθεται θεμα αξιοπιστιας. Ο καθενας βεβαια αναλαμβανει το ρισκο που επιθυμει. Τετοιο ρισκο δεν συνιστω παντως να αναλαβει κανεις εκτος απο γραφεια συστημενα "στομα με στομα".
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλημέρα, αν αυτό βοηθάει, στο bergamo τον Απρίλιο στην interent fiat panda είχε δεσμεύσει ποσού 800€ (Όσο δλδ έλεγε κ στο site της Ryanair που το εκλεισα). Επίσης η πλήρης κάλυψη μέσω Ryanair με axa ήταν για 4 μέρες λιγότερο από 30€ στο σύνολο
Ένα ολίγοις ότι έλεγε η Ryanair από όπου τα έκλεισα ίσχυε κανονικα
Ελπίζω να βοηθησα
 

Bananatrue

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Το ποσο ευθυνης δεν ειναι σταθερο, εξαρταται απο την εταιρεια, το ιχ που νοικιαζεις και και. Ισχυει αυτο που βλεπουμε κατα τη διαδικασια της κρατησης. Αν δεν μπορουμε να εκπληρωσουμε τα απαιτουμενα δεν την ολοκληρωνουμε. Δεν βλεπω ποιο ειναι το προβλημα.
Τοπικα γραφεια υπαρχουν, αλλα με ρισκο. Καταρχην να βρεις στο μερος που θα φτασεις (σε διεθνη αεροδρομια εξαιρετικα απιθανο) και επειτα τιθεται θεμα αξιοπιστιας. Ο καθενας βεβαια αναλαμβανει το ρισκο που επιθυμει. Τετοιο ρισκο δεν συνιστω παντως να αναλαβει κανεις εκτος απο γραφεια συστημενα "στομα με στομα".
Καλύτερα να μη ρισκάρω κάτι τέτοιο και μου βγει ξινό. Γι αυτό ρωτάω συγκεκριμένα για avis και budget, γιατί μόνο αυτές οι δύο από όόόόσες έψαξα έχουν τόσο μικρό ποσό ευθύνης στα οικονομικότερα αυτοκίνητα που νοικιάζουν, πράγμα πολύ σημαντικό αφού δεν μπορώ να βάλω στην πιστωτική μου πολύ μεγάλο ποσό ώστε να αυξήσω το πιστωτικό μου όριο, γι αυτό θα πρέπει να βάλω ''τόσο - όσο'', αυτό το ''όσο'' όμως πρέπει να ξέρω σίγουρα πόσο θα είναι για να μη βρεθώ προ εκπλήξεως..Γι αυτό προσπαθώ να μάθω από όσους έχουν την εμπειρία ειδικά στις συγκεκριμένες εταιρείες, επειδή στους όρους δεν ξεκαθαρίζει τα ποσά.
http://www.rentalcars.com/SearchResults.do;jsessionid=3187E34996F22018CEAA4F0BA63B135D.node157a
όποιος καταλάβει το ποσό που θα σε χρεώσουν ας μου το πει. άσε που δεν λέει και πόσο είναι το ποσό για την πλήρη απαλλαγή ημερησίως..Συγνώμη για τις τόσες απορίες αλλά δεν έχω ξαναενοικιάσει αυτοκίνητο στο εξωτερικό....

Καλημέρα, αν αυτό βοηθάει, στο bergamo τον Απρίλιο στην interent fiat panda είχε δεσμεύσει ποσού 800€ (Όσο δλδ έλεγε κ στο site της Ryanair που το εκλεισα). Επίσης η πλήρης κάλυψη μέσω Ryanair με axa ήταν για 4 μέρες λιγότερο από 30€ στο σύνολο
Ένα ολίγοις ότι έλεγε η Ryanair από όπου τα έκλεισα ίσχυε κανονικα
Ελπίζω να βοηθησα
ευχαριστώ για τη βοήθεια...απλά θα πρέπει να καταθέσω στην πιστωτική πολύ μεγάλο ποσό σε αυτή την περίπτωση και κωλύομαι...:(
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το ποσο που δεσμευεται ειπαμε δεν ειναι σταθερο. Αν θες να δεις ποσο ειναι πηγαινε απλα στα σαιτ των εταιρειων που λες και οχι σε μηχανες, μεσαζοντες.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Βολτα κ φαγητο η καφε στο Castiglione μονο φτανει κ περισσευει...δες καμια φωτο της Perugia. Το κεντρο ειναι υπεροχο, ωραια μαγαζια, ατμοσφαιρα. Αξιζει χρονο, οχι ενα πρωι μονο..
Στεφανε, ξερεις να μου πεις τι γινεται με την εγγυηση για ενοικιαση αυτοκινητου. Βλεπω οτι ειναι 1100 ευρω και θα ηθελα να ξερω αν γινεται να το αποφυγω.

Εχω βρει καποιες εταιρεις που με καποιο ποσο, κατεβαζουν το ποσο στα 450 ευρω ή με μεγαλυτερο ποσο το μηδενιζουν.
Μια ερωτηση, αν δεν πληρωσουμε το δευτερο οδηγο, ειναι επικυνδυνο? Τι μπορει να συμβει?
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στεφανε, ξερεις να μου πεις τι γινεται με την εγγυηση για ενοικιαση αυτοκινητου. Βλεπω οτι ειναι 1100 ευρω και θα ηθελα να ξερω αν γινεται να το αποφυγω.
Γίνεται μόνο αν παρεις πληρη ασφαλεια απο την εταιρεια ενοικιασης. Σε βολευει δηλ τοτε να κανεις μια αναζήτηση απευθειας στα σαιτ των εταιρειών, οχι σε μεσιτες. Ξεκινα με τα γνωστα χερτζ,αβις,μπατζετ κλπ. Σε καθε αλλη περιπτωση το ποσο θα δεσμευτει στην καρτα σπυ. Ναι μεν θα αποζημιωθεις (σε περιπτωση που χρειαστει) αλλα το ποσο θα εχει δεσμευτει δε.

Μια ερωτηση, αν δεν πληρωσουμε το δευτερο οδηγο, ειναι επικυνδυνο? Τι μπορει να συμβει?
Ο κίνδυνος ειναι σχετικος...κινδυνευεις για κληση απο τροχαία σε μπλοκο η σε ατυχημα. Ακολουθει η παρανομη συμβουλη... στη 2η περίπτωση ελαφρου ατυχηματος η βλαβης θα.... μπορουσες να δηλωσεις ως υπαιτιο τον δηλωθεντα οδηγο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.404
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom