Μποτσουάνα Άγριες νύχτες στη Μποτσουάνα

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.721
Εχχχμμμμ....και τι ακριβώς είπαμε ότι χωρίζει όλη αυτή την ορνιθοπανίδα από το εσωτερικό της σκηνής σας???? Εκτός από ένα λεπτό πανί, εννοώ....
Τίποτα απολύτως...αλλά στις σκηνές είμασταν απολύτως ασφαλείς, σύμφωνα με τα λεγόμενά τους και τους πιστεύω απόλυτα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.721
Ο ήλιος έχει ανατείλει για τα καλά, όταν ο αρσενικός αποφασίζει να μας πλησιάσει...κάθομαι και τον παρατηρώ με προσοχή καθώς βαδίζει προς τη πλευρά μου, κάθομαι αριστερά και πίσω...χαμηλώνω τη μηχανή όταν το λιοντάρι με πλησιάζει στα 3-4 μέτρα....με προσπερνάει καθώς το ενδιαφέρον του περιορίζεται στο τρέιλερ που είναι ακόμα προσκολλημένο στο τζιπ. Όλοι περιμένουμε να εμφανιστεί από την άλλη πλευρά....

Όμως τίποτα....ο βασιλιάς των ζώων, αφού μυρίζει καλά το τρέιλερ, εμφανίζεται από τη πλευρά μου και πάλι, βαδίζοντας ακριβώς πλάι στο όχημα και προς τα μένα, έρχεται κατευθείαν πάνω μου. Με το που με πλησιάζει στα 1-2 μέτρα, νιώθω την απειλή. Είμαι σε απόσταση βολής πια, με ένα τίναγμα του χεριού του μπορεί να κόψει το δικό μου, να το ξεριζώσει από τον ώμο μου σα κλαδάκι. Ο εγκέφαλός μου δε διστάζει και δίνει την εντολή, με την οποία τινάζομαι προς τα πίσω απότομα, σαν να προσπάθησε το ζώο να με αρπάξει. Η κίνησή μου τρομάζει το λιοντάρι, το οποίο με ένα μικρό πήδημα τινάζεται λίγο πιο μακριά, περπατώντας πλέον απομακρυνόμενο, αδιάφορο για τη παρουσία μας....η καρδιά μου χτυπάει δυνατά, βρέθηκα τόσο κοντά με ένα τόσο υπέροχο ζώο.....και ευτυχώς είμαι ακόμα αρτιμελής.

 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.721
Απ'ότι διαβάζω αλλού, ήταν με γκρουπ σε walking safari. Θεωρώ τα walking safaris επικίνδυνα, αφού είσαι εκτεθειμένος άμεσα στο κίνδυνο. Και όπως πολύ σωστά λες, τα ζώα δεν είναι σε ζωολογικό κήπο, είναι εντελώς άγρια στη φύση και επομένως απολύτως απρόβλεπτα...γι'αυτό κι εγώ τα είχα κάνει πάνω μου τη νύχτα που βγήκα από τη σκηνή και πέτυχα τους νυχτερινούς μας επισκέπτες....ακόμα και ζώα όπως οι honey badgers ενδεχομένως είναι επικίνδυνα αν νιώθουν ότι απειλούνται. Σεβασμός λοιπόν και προσοχή...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Συμφωνώ σεβασμός, προσοχή και υπογλώσια.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Τίποτα απολύτως...αλλά στις σκηνές είμασταν απολύτως ασφαλείς, σύμφωνα με τα λεγόμενά τους και τους πιστεύω απόλυτα.
Πολύ θα ήθελα να υπήρχε μια κρυφή κάμερα που να έπαιρνε το χώρο γύρω από τη σκηνή σας...Να βλέπαμε τι παρέλασε όλο το βράδυ γύρω από τη σκηνή...και σε τι απόσταση....

(ένα δεντρόσπιτο θα το προτιμούσα, πάντως...στη σκηνή, ξέρω γω, νιώθεις λίγο σα να παίζεις στο παραμύθι 'ο λύκος και τα τρία γουρουνάκια', ένα τέτοιο πράμα...)
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Πω πω, ευτυχώς το λιονταράκι προφανώς δεν πεινούσε!!:xmas_cheesygrin: Μου θύμησες τώρα ένα βίντεο που έβλεπα πρόσφατα στο YOUTUBE όπου ένα λιονταράκι είχε ανέβει στην οροφή του τζιπ, ο άνθρωπος που στεκόταν στην ανοικτή οροφή να κρατάει την ανάσα του, να έχει κοκαλώσει, το λιονταράκι τον πλησίασε, κοίταξε αδιάφορα και έφυγε... Τι εμπειρία!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.721
Πω πω, ευτυχώς το λιονταράκι προφανώς δεν πεινούσε!!:xmas_cheesygrin: Μου θύμησες τώρα ένα βίντεο που έβλεπα πρόσφατα στο YOUTUBE όπου ένα λιονταράκι είχε ανέβει στην οροφή του τζιπ, ο άνθρωπος που στεκόταν στην ανοικτή οροφή να κρατάει την ανάσα του, να έχει κοκαλώσει, το λιονταράκι τον πλησίασε, κοίταξε αδιάφορα και έφυγε... Τι εμπειρία!
Τα λιοντάρια γενικώς δεν πολυασχολούνται με μας, δε τους γεμίζουμε το μάτι για θήραμα....και όταν είμαστε στο τζιπ εννοείται είμαστε ασφαλείς.

Ρόζα, θα σου πω πως αν ξαναπήγαινα, σε σκηνή πάλι θα έμενα ακόμα κι αν μου τάζανε το καλύτερο λοτζ δωρεάν. Γιατί πάμε στην Αφρική? Για την επαφή με τη φύση και τα ζώα. Το να κοιμηθείς κάτω από τα αστέρια στην ζεστή αφρικάνικη νύχτα, είναι εμπειρία ανεπανάληπτη και όνειρο για πολλούς. Κι επειδή αυτό δεν γίνεται στην απόλυτη μορφή του (είναι επικίνδυνο και απαγορεύεται αυστηρά), πολύ καλό υποκατάστατο βρίσκουμε στον ύπνο στη σκηνή.

Έχω ξανατονίσει ότι η σκηνή είναι απολύτως ασφαλής. Την ημέρα επίσης, στο καμπ είμαστε απολύτως ασφαλείς, δε πλησιάζει τίποτε, λίγη προσοχή θέλει να μένει κλειστή η σκηνή για τους σκορπιούς ή για κανά φιδάκι (αν και τέτοιο δεν είδαμε). Στις σκηνές κοιμόταν μια γιαγιά μισόκουτση 75 χρονών, μαζί της μια κυρία 60άρα, και πόσες άλλες γυναίκες στα 40-50. Καμία δε φοβήθηκε στο ελάχιστο όσο κοιμόμασταν ή όσο βρισκόμασταν στο καμπ. Δε ξέρω αν σου είναι δύσκολο να το αντιληφθείς, ίσως να είναι αν απλά στο περιγράφει κάποιος τρίτος, αλλά νιώθαμε 100% ασφαλείς στη φύση. Αν εξαιρέσεις το συμβάν με την επίθεση των ελεφάντων, κανένα άγχος και ανησυχία. Ακόμα και εκεί, τουλάχιστον εγώ, φοβήθηκα πάρα πολύ λίγο γιατί είχα εμπιστοσύνη στον οδηγό μας. Απόλυτη.

Δυστυχώς, αναγκαζόμαστε να απολαύσουμε τη σαβάνα από ένα όχημα, ακόμα και ανοικτό που είναι, δυστυχία είναι. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να περπατήσω ανάμεσα στα ζώα, να περπατήσω και να έχω επαφή με τη γη. Αυτό όμως δε γίνεται, αρχίζεις μετά να παίρνεις ρίσκα με πιθανό τραγικό αποτέλεσμα (βλέπε την είδηση παραπάνω). Το να κλειστώ μετά σε ένα λοτζ και πάλι, με χαλάει, ιδίως τώρα που έχω και την "άλλη" εμπειρία".

Και επειδή είμαι καλοπερασάκιας, θέλω η σκηνή να είναι λίγο μεγάλη, με το κρεβατάκι της, να μου τη στήνει και ξεστήνει άλλος κτλ. Αλλά δε την αλλάζω αυτή την εμπειρία με τί-πο-τα.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Εννοείται ότι συμφωνούμε 100%. Τις 13 νύχτες μου σε σκηνή με υπνόσακκο στα Ιμαλάια, κάτω από τη βροχή και με τα τσακάλια να ουρλιάζουν ακριβώς παραδίπλα, δε θα τις άλλαζα για όλα τα tea lodge του κόσμου...Απλά επειδή το ταξίδι που έκανες το λιγουρεύομαι από χρόνια, κι επειδή αυτή τη φορά δε θα το κάνω μόνη μου, ε, να, δικαιολογούμαι που μ' έπιασε η ανησυχία της μάνας...:xmas_wink:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.721
Εννοείται ότι συμφωνούμε 100%. Τις 13 νύχτες μου σε σκηνή με υπνόσακκο στα Ιμαλάια, κάτω από τη βροχή και με τα τσακάλια να ουρλιάζουν ακριβώς παραδίπλα, δε θα τις άλλαζα για όλα τα tea lodge του κόσμου...Απλά επειδή το ταξίδι που έκανες το λιγουρεύομαι από χρόνια, κι επειδή αυτή τη φορά δε θα το κάνω μόνη μου, ε, να, δικαιολογούμαι που μ' έπιασε η ανησυχία της μάνας...:xmas_wink:
Ρόζα, μπράβο σου και χαίρομαι! Δες καταρχάς αν δέχονται παιδιά και τι ηλικίας σε ένα τέτοιο ταξίδι, αλλά αν ρωτάς εμένα, πάνω από 11-12 πρέπει να είναι ΟΚ. Λίγο από κοντά πρέπει να έχεις το παιδί να μη βγει εκτός καμπ την ημέρα (νομίζει ότι θα πάει καμιά βόλτα ή να χαϊδέψει τις ζέβρες) και στο τζιπ φυσικά....απ'ότι όμως έπιασε τ'αυτί μου, παίρνουν μικρά παιδιά...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Όποιος ενδιαφέρεται, ας βάλει ΝΕΤ τώρα.
..
.. το ειδα Γιωργο αλλα καπως διαφορετικη ηταν η Καλαχαρι που εγω ειδα...και η Μαγια ηταν καπως...πως να το πω..σκηνοθετημενη ιδιως εκει με τους βουσμανους με στολες!!!!!!!:xmas_sad:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.347
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom