ΗΠΑ Άρνηση visas και τρόπος για...

Μηνύματα
266
Likes
119
Βασικά είχα παραπληροφόρηση από υπάλληλο της αρχιεπισκοπής.αυτη μου ειπε να βγαλω τουριστικη βιζα να παω,να παντρευτουμε κ μεχρι να βγει η βιζα μου θα μου εβρισκαν δουλεια σε σχολειο ελληνικο κ θα ξεκινουσα δουλεια με τη μεταναστευτικη βιζα χωρις να βγαλω εργασιακη κ πληρωσω 1500δολ!!μου πε πως δ χρειαζεται να γυρισω ελλαδα αρκει να βγω για 2-3μερες σε γειτονικο κρατος για να παρω τη βιζα(εχω την ξαδερφη μου στον Καναδα).κ αυτη την τεραστια απερισκεψια μου πληρωνω τωρα...το καταλαβα πολυ καλα οτι δ δινουν βιζες γιατι τους εκοβαν ολους!!
Επισης σκοπευω να κανω μεταπτυχιακο στη ΝΥ αλλα απο Σεπτεμβρη τωρα..
Το τελευταιο που θα κανουμε αν δ μου εγκριθει το ESTA σε 2-3μηνες ειναι προσκληση αρραβωνιαστικιας, αφου δ υπαρχει αλλος τροπος να παω..εκτος αν βρω δουλεια εδω οποτε εχω ισχυρο κινητρο να ξαναγυρισω Ελλαδα αν δοκιμαζα 2η αιτηση για βιζα!!
Ο συλλογισμός της αρχιεπισκοπής είναι γεμάτος λάθη και δείχνει άγνοια της διαδικασίας. Γι αυτά τα θέματα καλύτερα να ρωτάς μεταναστευτικό δικηγόρο παρά παπά.
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.Τώρα μου έδωσαν την ιδέα να πάω μέσω Καναδά μένει η ξαδερφη μου στο Τοροντο κ απο κει αν μπορω να μπω Αμερικη γι απλο τουρισμο..
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.Τώρα μου έδωσαν την ιδέα να πάω μέσω Καναδά μένει η ξαδερφη μου στο Τοροντο κ απο κει αν μπορω να μπω Αμερικη γι απλο τουρισμο..
Δεν χρειάζεται να ρωτάς τις ίδιες ερωτήσεις σε όλα τα threads. Ούτε έχει και νόημα να ρωτάς τι έκανε ο Α ή ο Β για τον απλό λόγο ότι η εμπειρία του κάθε ατόμου είναι διαφορετική - εχώ δει περιπτώσεις που το ESTA εγκρίνεται αμέσως μετά την απόρριπτική βίζα και περιπτώσεις όπου δεν συνέβη αυτό. Το θέμα είναι αν το ESTA θα εγκριθεί σε σένα, και αυτό υπάρχει μόνο ένας τρόπος να το μάθεις - κάνοντας αίτηση.

Οπότε, αφού σε καίει τόσο πολύ το θέμα, κάνε μια αίτηση για ESTA τώρα να δεις τι γίνεται και αν απορριφθεί το ξαναπροσπαθείς σε έξι μήνες. Ναι, μπορείς να πας οδικώς από τον Καναδά χωρίς ESTA, αλλά αυτό δεν αποτελεί εγγύηση ότι θα σου επιτραπεί η είσοδος. Καλύτερα κοίτα πρώτα τους απλούς τρόπους και άσε τους περίπλοκους.
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Δεν χρειάζεται να ρωτάς τις ίδιες ερωτήσεις σε όλα τα threads. Ούτε έχει και νόημα να ρωτάς τι έκανε ο Α ή ο Β για τον απλό λόγο ότι η εμπειρία του κάθε ατόμου είναι διαφορετική - εχώ δει περιπτώσεις που το ESTA εγκρίνεται αμέσως μετά την απόρριπτική βίζα και περιπτώσεις όπου δεν συνέβη αυτό. Το θέμα είναι αν το ESTA θα εγκριθεί σε σένα, και αυτό υπάρχει μόνο ένας τρόπος να το μάθεις - κάνοντας αίτηση.

Οπότε, αφού σε καίει τόσο πολύ το θέμα, κάνε μια αίτηση για ESTA τώρα να δεις τι γίνεται και αν απορριφθεί το ξαναπροσπαθείς σε έξι μήνες. Ναι, μπορείς να πας οδικώς από τον Καναδά χωρίς ESTA, αλλά αυτό δεν αποτελεί εγγύηση ότι θα σου επιτραπεί η είσοδος. Καλύτερα κοίτα πρώτα τους απλούς τρόπους και άσε τους περίπλοκους.
Ναι το καταλαβαίνω αυτό που λέτε απλά σκέφτομαι ότι το Esta είναι η τελευταία μου ευκαιρία κ δ θέλω να τη χαραμίσω από τώρα όσο κ αν με πονάει κ με ταλαιπωρεί.Πρωτη φορά μου συμβαίνει κάτι που δ μπορω να διαχειριστω κ ειναι καθαρά στο έλεος ενός υπολογιστικού συστήματος.
Θα ρωτήσει κ η ξαδερφη μου απο Καναδα τι χρειαζεται για να παω ΝΥ.
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
athina5 said:
Ναι το καταλαβαίνω αυτό που λέτε απλά σκέφτομαι ότι το Esta είναι η τελευταία μου ευκαιρία κ δ θέλω να τη χαραμίσω από τώρα όσο κ αν με πονάει κ με ταλαιπωρεί.Πρωτη φορά μου συμβαίνει κάτι που δ μπορω να διαχειριστω κ ειναι καθαρά στο έλεος ενός υπολογιστικού συστήματος.
Θα ρωτήσει κ η ξαδερφη μου απο Καναδα τι χρειαζεται για να παω ΝΥ.
Κάνε την διαδικασία για την esta!!γτ αν περιμενεις δυο μήνες μετά τα εισητήρια θα είναι πολύ ακριβά για να πας τα χριστούγεννα!!!εκτός βεβαια κ αν δεν έχεις πρόβλημα!!!αλλιως πας καναδά κ αν μπορεί έρχεται κ σε βλέπει εκείνος!!
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Κάνε την διαδικασία για την esta!!γτ αν περιμενεις δυο μήνες μετά τα εισητήρια θα είναι πολύ ακριβά για να πας τα χριστούγεννα!!!εκτός βεβαια κ αν δεν έχεις πρόβλημα!!!αλλιως πας καναδά κ αν μπορεί έρχεται κ σε βλέπει εκείνος!!
Δ θέλω ν ακουστει θρασύ-ειδικα για τις μερες μας- απλά δ με απασχολεί το οικονομικο στην κατασταση μου,μπορει να με βοηθησουν κ οι γονεις μου.Δ είναι όμως πιο επικίνδυνο να το κάνω τώρα απ ότι σε 2μηνες;;φοβαμαι μηπως το διακινδυνεψω αδικα κ μετα χτυπαω παλι το κεφαλι μου που δ εκανα υπομονη...παντως σας ευχαριστω για τη συμβουλη!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
athina5, θα ήθελα να σε παρακαλέσω να γράφεις τις λέξεις ολόκληρες και να μην κόβεις γράμματα, γιατί με αυτό τον τρόπο τα κείμενά σου δε γίνονται άμεσα κατανοητά.
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
athina5 said:
Δ θέλω ν ακουστει θρασύ-ειδικα για τις μερες μας- απλά δ με απασχολεί το οικονομικο στην κατασταση μου,μπορει να με βοηθησουν κ οι γονεις μου.Δ είναι όμως πιο επικίνδυνο να το κάνω τώρα απ ότι σε 2μηνες;;φοβαμαι μηπως το διακινδυνεψω αδικα κ μετα χτυπαω παλι το κεφαλι μου που δ εκανα υπομονη...παντως σας ευχαριστω για τη συμβουλη!!
Μακάρι να πανε όλα καλά κ να μην έχεις πρόβλημα!!αν κ πιστεύω όποτε κ να κάνεις την έστα το οτι δεν πήρες βιζα πάλι το ίδιο θα είναι!!στο αεροδρόμιο θα ειναι λίγο πιο δύσκολο γιατί θα σε ρωτήσουν σίγουρα!!!
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Μακάρι να πανε όλα καλά κ να μην έχεις πρόβλημα!!αν κ πιστεύω όποτε κ να κάνεις την έστα το οτι δεν πήρες βιζα πάλι το ίδιο θα είναι!!στο αεροδρόμιο θα ειναι λίγο πιο δύσκολο γιατί θα σε ρωτήσουν σίγουρα!!!
Απ το στομα σου και στου Θεου τ αφτι!ρωτησα σημερα σ' ενα απ τα πιο γνωστα τουριστικα γραφεια της Ελλαδας και μου ειπαν οτι οσο αργοτερα τοσες περισσοτερες πιθανοτητες εχω,γι' αυτο δε θελω να το διακινδυνεψω!για το αεροδρομιο θα πω οτι θα μεινω στη θεια μου που θα εχω γραψει και τη διευθυνση της,μενει κοντα με το φιλο μου ετσι κι αλλιως.κι αν ολα πανε καλα σκεφτομαι να βγαλω εισητηριο για 1μηνα αρχικα για να μην κινησω περαιτερω υποψιες!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μα καλά, θα εμπιστευτείς ένα τουριστικό πρακτορείο αντί την Πρεσβεία πχ; :/
 
Μηνύματα
266
Likes
119
για το αεροδρομιο θα πω οτι θα μεινω στη θεια μου που θα εχω γραψει και τη διευθυνση της,μενει κοντα με το φιλο μου ετσι κι αλλιως.κι αν ολα πανε καλα σκεφτομαι να βγαλω εισητηριο για 1μηνα αρχικα για να μην κινησω περαιτερω υποψιες!!
Το να πεις ψέματα στο συνοριοφύλακα στις ΗΠΑ είναι κακούργημα με ποινή μέχρι πέντε χρόνια φυλάκιση σύμφωνα με το 18 USC § 1001. Στην πράξη, αν σε πιάσουν το πιο πιθανό είναι να σου απαγορευτεί η είσοδος στις ΗΠΑ εφόρου βίου, να είσαι inadmissible με το INA 212, και να χρειάζεται να κάνεις αίτηση για ειδικό waiver μετά για να μπορείς να ξαναπάς στις ΗΠΑ. Καλύτερα να αποφεύγονται τέτοια ρίσκα.

Την έπαθες μια φορά, μην την ξαναπάθεις και δεύτερη.
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Το να πεις ψέματα στο συνοριοφύλακα στις ΗΠΑ είναι κακούργημα με ποινή μέχρι πέντε χρόνια φυλάκιση σύμφωνα με το 18 USC § 1001. Στην πράξη, αν σε πιάσουν το πιο πιθανό είναι να σου απαγορευτεί η είσοδος στις ΗΠΑ εφόρου βίου, να είσαι inadmissible με το INA 212, και να χρειάζεται να κάνεις αίτηση για ειδικό waiver μετά για να μπορείς να ξαναπάς στις ΗΠΑ. Καλύτερα να αποφεύγονται τέτοια ρίσκα.

Την έπαθες μια φορά, μην την ξαναπάθεις και δεύτερη.
Δηλαδή με συμβουλεύετε αν όλα πάνε καλά,να γραψω οτι θα μείνω στο φίλο μου;;θα με αφήσουν να περάσω;;το σκέφτηκα γιατι ετσι κι αλλιως θα πάω στη θεία μου κ μενουν σχετικα κοντα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom