ΗΠΑ Άρνηση visas και τρόπος για...

KOSTAS zor-EL

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ..ειχα κανει αιτηση για Visa και μου ειπαν οτι λογο μη αποδιξεων οτι θα γυρισω ελλαδα ( ελεος τους πηγα 10 φακελους με αποδιξεις) δεν μπορουν να μου δωσουν την Visa και να κανω esta, την εκανα και εγκριθηκε...υπαρχει περιπτωση τωρα να μου απαγορεψουν την εισοδο μου στην αμερικη στα συνορα??..αν και θα τους διξω εισητιριο επιστροφης( κτλπ ) τα παντα που διχνουν οτι παω για διακοπες εκει..αυτο που με ανυσηχει ειναι, το γεγονος οτι δεν εγκριθηκε η visa αλλα η esta ..παιδια βοηθεια :D ευχαριστω
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ..ειχα κανει αιτηση για Visa και μου ειπαν οτι λογο μη αποδιξεων οτι θα γυρισω ελλαδα ( ελεος τους πηγα 10 φακελους με αποδιξεις) δεν μπορουν να μου δωσουν την Visa και να κανω esta, την εκανα και εγκριθηκε...υπαρχει περιπτωση τωρα να μου απαγορεψουν την εισοδο μου στην αμερικη στα συνορα??..αν και θα τους διξω εισητιριο επιστροφης( κτλπ ) τα παντα που διχνουν οτι παω για διακοπες εκει..αυτο που με ανυσηχει ειναι, το γεγονος οτι δεν εγκριθηκε η visa αλλα η esta ..παιδια βοηθεια :D ευχαριστω
1.Γιατί επέλεξες να πας για βίζα και δεν έκανες esta εξαρχής;
2.Υπάρχει ερώτηση στην esta,αν σου έχουν αρνηθεί ποτέ βίζα;
 

KOSTAS zor-EL

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
1.Γιατί επέλεξες να πας για βίζα και δεν έκανες esta εξαρχής;
2.Υπάρχει ερώτηση στην esta,αν σου έχουν αρνηθεί ποτέ βίζα;
Δεν ηξερα καν οτι υπαρχει esta και ναι υπαρχει ερωτηση την οποια απαντησα με ειλικρινια ΝΑΙ μου εχει αρνηθει επειδη η ιδια η πρεσβεια μου ειπε να παω να κανω esta
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Δεν ηξερα καν οτι υπαρχει esta και ναι υπαρχει ερωτηση την οποια απαντησα με ειλικρινια ΝΑΙ μου εχει αρνηθει επειδη η ιδια η πρεσβεια μου ειπε να παω να κανω esta
Εδώ είναι που λένε "δεν ήξερες...δεν ρώταγες;".
Αλλά μου έμεινε η απορία γιατί στην πρεσβεία δεν σου είπαν να κάνεις κατευθείαν την esta.
Καλά έκανες και απάντησες ότι δεν σου εγκρίθηκε η βίζα.
Πιστεύω ότι δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.
 

KOSTAS zor-EL

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
να σαι καλα καρφιτσα ηρωιδα μου, γιατι κανεις αλλος δεν απανταει, τι πρεσβειες εχω παρει τους παντες ολους κανεις δεν απαντα ολοι δεν ξερω....ναι και δεν το ξερα νομιζα οτι ειναι οπως παντα η B2 VISA δεν ειχα ιδεα για την esta και οταν μου ειπαν οτι υπαρχει εστα μου το ειπε η πρεσβεια ΑΦΟΥ μου απεριψε την visa σε ευχαριστω πολυ παντως και τωρα θα κλεισω τα εισιτηρια :)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
να σαι καλα καρφιτσα ηρωιδα μου
Κόψε κάτι....:D
Τέλος πάντων,σου είπα απλώς ότι δεν βλέπω τον λόγο να σου αρνηθούν την είσοδο,αφού θα μπορούσαν να μην σου δώσουν την esta μετά την άρνηση της βίζας...βέβαια,με αυτούς ποτέ δεν ξέρεις ....να έχεις ολα τα χαρτιά απο ξενοδοχεία κλπ
 

αθενζ

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ..ειχα κανει αιτηση για Visa και μου ειπαν οτι λογο μη αποδιξεων οτι θα γυρισω ελλαδα ( ελεος τους πηγα 10 φακελους με αποδιξεις) δεν μπορουν να μου δωσουν την Visa και να κανω esta, την εκανα και εγκριθηκε...υπαρχει περιπτωση τωρα να μου απαγορεψουν την εισοδο μου στην αμερικη στα συνορα??..αν και θα τους διξω εισητιριο επιστροφης( κτλπ ) τα παντα που διχνουν οτι παω για διακοπες εκει..αυτο που με ανυσηχει ειναι, το γεγονος οτι δεν εγκριθηκε η visa αλλα η esta ..παιδια βοηθεια :D ευχαριστω

καλησπερα.. ειχατε καποιο προβλημα στο αεροδρομιο οταν πηγατε;
 

Alex96ty

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
καλησπέρα στην ομάδα!
Είχα πάει στο πρακτορείο να κλείσω εισιτήρια για Νέα Υόρκη για 4 μήνες. (στο παρελθον ειχα ξανα παει για 18 μερες). Εχω την ξαδερφη μου εκει και ηθελα να παω και φετος το καλοκαιρι. Ο πρακτορας μου ειπε οτι η αιτηση Esta που εγκριθηκε γραφει οτι επιτρεπεται 90 μερες η διαμονη μου, κι ας ρωτησω οταν φτασω εκει. Επειδη με ανησυχησε εστειλα μηνυμα στην πρεσβεια και ρωτησα , γιατι εκτος των διακοπων μου ηθελα να επικοινωνησω με καποια κολλεγια απο κοντα για τις σπουδες μου. Η πρεσβεια μου ειπε οτι ειναι εως 90 μερες η Esta και πως αν θελω παρα πανω να κανω αιτηση για Β2. Ετσι κι εγινε, μαζεψα ολα τα χαρτια και πηγα και δεν με δεχτηκαν επειδη δεν τους πειθω οτι θα γυρισω πισω. Εγω τωρα που με απερριψαν, μπορω να χρησιμοποιησω το Esta μου που ουτως η αλλως εγκριθηκε και να αλλαξω τα εισιτηρια μου; Πρεπει να κανω αλλο; Θα εχω θεμα αν ταξιδεψω με αυτο το Esta. Επισης εμενα το Esta μου ειναι 1 χρονου, μπορω μεσα σε αυτον τον ενα χρονο να ξανα ταξιδεψω για 3 μηνες παλι;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.376
Likes
14.282
καλησπέρα στην ομάδα!
Είχα πάει στο πρακτορείο να κλείσω εισιτήρια για Νέα Υόρκη για 4 μήνες. (στο παρελθον ειχα ξανα παει για 18 μερες). Εχω την ξαδερφη μου εκει και ηθελα να παω και φετος το καλοκαιρι. Ο πρακτορας μου ειπε οτι η αιτηση Esta που εγκριθηκε γραφει οτι επιτρεπεται 90 μερες η διαμονη μου, κι ας ρωτησω οταν φτασω εκει. Επειδη με ανησυχησε εστειλα μηνυμα στην πρεσβεια και ρωτησα , γιατι εκτος των διακοπων μου ηθελα να επικοινωνησω με καποια κολλεγια απο κοντα για τις σπουδες μου. Η πρεσβεια μου ειπε οτι ειναι εως 90 μερες η Esta και πως αν θελω παρα πανω να κανω αιτηση για Β2. Ετσι κι εγινε, μαζεψα ολα τα χαρτια και πηγα και δεν με δεχτηκαν επειδη δεν τους πειθω οτι θα γυρισω πισω. Εγω τωρα που με απερριψαν, μπορω να χρησιμοποιησω το Esta μου που ουτως η αλλως εγκριθηκε και να αλλαξω τα εισιτηρια μου; Πρεπει να κανω αλλο; Θα εχω θεμα αν ταξιδεψω με αυτο το Esta. Επισης εμενα το Esta μου ειναι 1 χρονου, μπορω μεσα σε αυτον τον ενα χρονο να ξανα ταξιδεψω για 3 μηνες παλι;
Ναι για το τελευταίο.Δηλαδή με το ΕΣΤΑ ταξιδεύεις όσες φορές θέλεις όσο ισχύει.Τώρα αν ισχύει ακόμη το ΕΣΤΑ δεν ξέρω.
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
καλησπέρα στην ομάδα!
Είχα πάει στο πρακτορείο να κλείσω εισιτήρια για Νέα Υόρκη για 4 μήνες. (στο παρελθον ειχα ξανα παει για 18 μερες). Εχω την ξαδερφη μου εκει και ηθελα να παω και φετος το καλοκαιρι. Ο πρακτορας μου ειπε οτι η αιτηση Esta που εγκριθηκε γραφει οτι επιτρεπεται 90 μερες η διαμονη μου, κι ας ρωτησω οταν φτασω εκει. Επειδη με ανησυχησε εστειλα μηνυμα στην πρεσβεια και ρωτησα , γιατι εκτος των διακοπων μου ηθελα να επικοινωνησω με καποια κολλεγια απο κοντα για τις σπουδες μου. Η πρεσβεια μου ειπε οτι ειναι εως 90 μερες η Esta και πως αν θελω παρα πανω να κανω αιτηση για Β2. Ετσι κι εγινε, μαζεψα ολα τα χαρτια και πηγα και δεν με δεχτηκαν επειδη δεν τους πειθω οτι θα γυρισω πισω. Εγω τωρα που με απερριψαν, μπορω να χρησιμοποιησω το Esta μου που ουτως η αλλως εγκριθηκε και να αλλαξω τα εισιτηρια μου; Πρεπει να κανω αλλο; Θα εχω θεμα αν ταξιδεψω με αυτο το Esta. Επισης εμενα το Esta μου ειναι 1 χρονου, μπορω μεσα σε αυτον τον ενα χρονο να ξανα ταξιδεψω για 3 μηνες παλι;
για το τελευταιο που λες ναι, για 1 χρονο ειναι 90 μερες, αν παραβιασεις εστω μια μερα παραπανω θα σου αρνηθουν την εισοδο την επομενη φορα..
 

Alex96ty

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
για το τελευταιο που λες ναι, για 1 χρονο ειναι 90 μερες, αν παραβιασεις εστω μια μερα παραπανω θα σου αρνηθουν την εισοδο την επομενη φορα..
Δηλαδή αν πάω τον Ιούνιο για 90 μερες και γυρισω πισω, μετα μπορω να ξανα παω για 90 μερες ή εφοσον τους χρησιμοποιησα τους 90 μια φορα δεν μπορω ξανα; Η αλλη βιζα ισχυει ως διαμονη 6 μηνες οσες φορες θες το ταξιδι, αρκει να εχεις γυρισει μολις ερθει ο εκτος μηνας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.466
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom