ΗΠΑ Έκδοση VISA για Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
δεν ξερω αν θα καταργηθεί , εγω παντως σήμερα εβγαλα τη βιζα χωρις κανενα προβλημα
με ρωτησαν μονο αν εχω συγγενεις στην αμερική ...:)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
κοίτα σύμπτωση! σήμερα έβγαλε και η κολλητή μου! χεχε..
και με παίρνει τηλέφωνο "ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΩΣΑΑΑΑΑΑΝ!!!!" (κουφαθηκα προσωρινά από το ένα αυτί).
Μόλις της είπα τα νέα ότι τώρα αναμένουμε να καταργηθεί:
"καλά ρε...τώώώώρα βρήκαν; έπρεπε να βγάλω εγώ για να καταργηθεί;"
άντε να δούμε...
 

frearath

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Άντε να δούμε πότε επιτέλους θα συμμετάσχουμε και μεις σε αυτό το πρόγραμμα για να μην τρέχουμε!
Παρεπιμπτόντως έχω ακούσει πως είμαστε απο τις ελάχιστες χώρες στην Ευρώπη (ίσως και η μοναδική) που δεν έχει καταργηθεί η visa...

Τα συμπεράσματα μπορεί να τα βγάλει ο καθένας μόνος του...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τι συμπεράσματα μπορεί να βγάλει δηλαδή ο καθένας; μήπως ότι η χώρα μας ήταν μέχρι πριν λίγο ξέφραγο αμπέλι και όλα τα καλόπαιδα από χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ έβγαζαν για πλάκα ελληνικό διαβατήριο; πολύ καλά έκαναν και οι άλλοι επομένως και ζήταγαν visa. Μακάρι να ήμασταν κι'εμείς έτσι.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολυ καλα εκαναν και δικαιως απαιτουσαν να εχουμε βιζα οσο ειχαμε εκεινα τα παλαιου τυπου διαβατηρια τα οποια ηταν εντελως αναξιοπιστα. (Ουκ ολιγες φορες ειχαν γινει διαρηξεις στις νομαρχιες και ειχαν καλπει κενα βιβλιαρια διαβατηριων κλπ). Κατοπιν αλλαξε ο τυπος των διαβατηριων και εγιναν οι διαδικασιες του πιο ασφαλεις. Θυμαμαι - ολοι φανταζομαι οτι θυμαουνται- εναν Νοεμβρη που ξενυχτουσαμε στα αστυνομικα τμηματα για να προλαβουμε να εχουμε εγκαιρως τα νεου τυπου διαβατηρια προκειμενου να ταξιδεψουμε εκει γυρω στα Χριστουγεννα. Και βγαζαμε φωτογραφιες κα μας τις απεριπταν και ξαναβγαζαμε κλπ. Ειτε μας ενδιεφερε να ταξιδεψουμε στις ΗΠΑ ειτε οχι ολοι μας επρεπε να περασσουμε την μεγαλη αυτη ταλαιπωρια. Ποτε ηταν αυτο δε θυμαμαι πια ακριβως: θυμαμαι ομως οτι η κορη μου ηταν τοτε μαθητρια λυκειου και τωρα ειναι δευτεροετης και ακομη να μας δωσουν τη βιζα αν και πλεον καλυπτουμε τις προδιαγραφες ασφαλειας των ταξιδιωτικων εγγραφων μας...
 

Perastikos30

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Λοιπον απο σημερινα Νεα συνεντευξη πρεσβη Ντανιελ Σπεκχαρτ

Τι θα γινει τελικα με την καταργηση της βιζας για τους ελληνες ταξιδιωτες στις ΗΠΑ ;

Ελπιζω να τελειωσουμε μεχρι τα τελη του χρονου. Εχουμε κανει πολλη δουλεια τους τελευταιους 18 μηνες. Οταν εφτασα στην Αθηνα η δουλεια μολις αρχιζε. Σημερα εχει ληξει η διαπραγματευση για ολες τις συμφωνιες και τωρα υπαρχει μια διοικητικη διαδικασια που μενει, καθως τα σχετικα πρεπει να υπογραφουν απο την υπουργο Εσωτερικης Ασφαλειας,η εκθεση πρεπει να παει στο Κογκρεσσο κλπ. Δεν μπορεις παντα να τελειωσεις ολα οσα θελεις στους χρονους που θελεις.

γκουντ γουαινς που λενε κ στο Αμερικα!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Πηγαίντε βρε παιδιά να βγάλετε βίζα, όσοι είστε Αθήνα θα φάτε 1-1.5 ωρίτσα....και να καταργηθεί δε χρειάζεται νέου τύπου διαβατήριο? (με αποτυπώματα, σκαναρισμένες ίριδες ματιών, dna samples από σάλιο, τρίχες ούρα κτλ)
 

pantsos

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Καλά είναι όσοι είναι απο Αθήνα.Οι υπόλοιποι τρώνε το φουντούκι,που είναι απο μακριά.
Αν σκεφτείς οτι αν ένας είναι απο Θεσ/νίκη,και βάζουμε π.χ το λιγότερο να είναι 2 άτομα,θέλει (εισιτήρια-βενζίνη-διόδια)αναλόγως με τι θα πάει βέβαια.Οπότε βάλε για τα έξοδα να πας να έρθεις είναι περίπου στα 150? πχ αν πας με αεροπλάνο για λιγότερη ταλαιπωρία.Βάλε + 92 ? για την βίζα,αν κάποιος δεν έχει που να μείνει?Βάλε και εκεί έξοδα.Φαντάζεστε πόσο βγαίνουν όλα μαζί.Αλλα αυτούς τι τους νοιάζει.Αυτοί τα πληρώνουν?
 
M

member 4986

Guest
Ναι το εχω διαβάσει ήδη αυτο, και λοιπον; Καλά μου φαίνεται ότι βλακείες λέει αλλά τέλος παντων
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom