ΗΠΑ Έκδοση VISA για Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγώ είχα βάλει ότι έχω μεγάλη εμπειρία στη χρήση συγκεκριμένου τύπου πολυβόλου και πυροβόλου όπλου λόγω στρ. θητείας δεν είχα κανένα πρόβλημα.

μαλλον θα το αναφερω κ εγω...

αν πω οτι δεν εχω εμπειρια κ απο κατω λεω οτι υπηρετησα στρατιωτικη θητεια στο πυροβολικο, φαινεται καπως
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
ΑΛΛΑΞΕ Η ΔΙΑΔΙΚΑΔΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟΥ

Μόνο μέσω υπηρεσίας ταχυμεταφορών και έναντι αμοιβής θα επιστρέφονται από την 1η Απριλίου, τα διαβατήρια στους κατόχους τους μετά την έκδοση βίζας από την αμερικανική πρεσβεία.
Όπως αναφέρει η πρεσβεία στη σχετική της ανακοίνωση, ο νέος τρόπος παράδοσης στοχεύει στην καλύτερη εξυπηρέτηση όλων όσοι σκοπεύουν να επισκεφθούν τις Ηνωμένες Πολιτείες, αφού δεν θα χρειάζεται πλέον να επανέρχονται οι ίδιοι στην πρεσβεία για να τα παραλαμβάνουν. Το κοινό θα κανονίζει απευθείας με την εταιρεία ταχυμεταφορών τις λεπτομέρειες της παράδοσης, αφού ολοκληρωθεί η κατάθεση της αίτησης για τη βίζα.
Η υπηρεσία ταχυμεταφοράς Courier Center θα παραδίδει το διαβατήριο στον/στην κάτοχό του εντός 24 ωρών από την ολοκλήρωση της διαδικασίας έκδοσης της βίζας για την περιοχή της Αττικής έναντι του ποσού των 4,20 ευρώ, ενώ η παράδοση για την υπόλοιπη ηπειρωτική και νησιώτικη Ελλάδα θα γίνεται εντός 48 ωρών έναντι του ποσού των 7 ευρώ. Η Υπηρεσία (Courier Center.) παρέχει δυνατότητα παρακολούθησης μέσω διαδικτύου και 24ωρη τηλεφωνική εξυπηρέτηση.
Για πιο εξειδικευμένες πληροφορίες ή για ραντεβού με το τμήμα Μη Μεταναστευτικής Βίζας οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την ιστοσελίδα της Αμερικανικής πρεσβείας στη Διεύθυνση: http://athens.usembassy.gov/how to apply.html.
 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
καλα τι να τους πεις ρε συ.
κ κανονισα να μεινω δυο μερες αθηνα μπας κ την παρω την επομενη μερα...
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τι σκεφτονται για να βγαλουν κανα σπασμενο....εγω θελω να δω τι θα κανουν αμα χαθει κανα διαβατηριο....θα σου βγαλουν αλλο αυτοι ή θα κανουν τους κινεζους...:roll:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έχουμε τρελαθεί τελείως μου φαίνεται.

Μας δίνουν τη βίζα την επόμενη γκρινιάζουμε γιατί πρέπει να ξαναπάμε δεύτερη μέρα. Μας λένε ότι θα μας τις στέλνουν με κούριερ για να μην τρέχουμε ΕΜΕΙΣ, πάλι γκρινιάζουμε, γιατί πρέπει να πληρώσουμε το απίθανο ποσό των 4 ευρώ, λες και η κούριερ δουλεύει τσάμπα...

Ότι νάναι...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχουμε τρελαθεί τελείως μου φαίνεται.

Ότι νάναι...
και να φανταστεις οτι η κουριερ προυπηρχε προαιρετικα, δεν ειναι κατι καινουριο. αλλα και τη μερα που ειχα παει εγω κανεις δεν την προτιμησε..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εμενα προσωπικα θα με βολευε αν το ηξερα εξ αρχης...δεν ηξερα οτι ηταν θεμα επιλογης. στο τηλ. μου ειπαν οτι πρεπει να πας ο ιδιος να την παρεις την επομενη.
τωρα βεβαια πληρωσα ηδη δυο βραδια στο ξενοδ. μπας κ την επαιρνα την επομενη μερα...οποτε τωρα θα κανω τουρισμο στην Ανοιξιατικη Αθηνα...

αλλα πιστευω θα επρεπε να σου δινουν δυνατοτητα επιλογης κ τωρα.
υστερα αν οντως χαθεις ενα διαβατηριο;
τι γινεται;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
επανερχομαι με δυο ερωτησεις.
1. οταν το ραντεβου ειναι πχ 8.30 πρεπει να εισαι στην εισοδο της πρεσβειας 8.30;;; ή να εχεις μπει ηδη κ να εισαι στον χωρο της συνεντευξης 8.30;;;;

2. σου ζητανε τιποτα αποδειξεις οτι εχεις δουλεια στην Ελλαδα, οικονομικη ανεση κλπ αρα δεν σκοπευεις να πας μεταναστης στις ΗΠΑ;;;; πρεπει δηλαδη να κουβαλαμε κ κανα εκκαθαριστικο της εφοριας;;; ή ξερω γω τι αλλο...
 

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
Ας ρωτησω μιας και ηρθε η ωρα

-Αυριο παιρνω διαβατηριο στα χερια. Μπορω να κλεισω συνεντευξη απο σημερα ή θελει κατι ιδιεταιρο που θα εχει πανω το διαβατηριο?
-Την 157 και την 156 τις συμπληρωνω ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ και τις "στελνω' καπως ηλεκτρονικα ΚΑΙ τις εκτυπωνω?Ή μηπως ειναι Online(i.e. την συμπληρωνουμε ηλεκτρονικα εκεινη την στιγμη, παταμε continue και τελος, ειναι σαν να την πειρανε) ΚΑΙ την εκτυπωνουμε για καλο και για κακο?ΣΟΣ πειτε μου και για τις δυο γιατι για την 157 εγω καταλαβα πως δεν ειναι Online οπως η 156, πως την εκτυπωνεις και την εχεις μαζι σου συμπληρωμενη στο χερι
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
τις συμπληρωνεις και τις δυο ηλεκτρονικα κ τις εκτυπωνεις...η 156 μαλλον ειναι Online αλλα ΠΡΕΠΕΙ να την εχεις κ εκτυπωμενη (3 σελιδες)

παντως η 157 πολυ μουφα...γραψε λεει τις χωρες που επισκεφθηκες κ χωρανε μονο 3
γραψε προηγουμενους εργοδοτες κ χωρανε μονο 2

αν δεν κανω λαθος συνεντευξη κλεινεις κ απο σημερα
δεν ζητανε στοιχεια διαβατηριου
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
τις συμπληρωνεις και τις δυο ηλεκτρονικα κ τις εκτυπωνεις...η 156 μαλλον ειναι Online αλλα ΠΡΕΠΕΙ να την εχεις κ εκτυπωμενη (3 σελιδες)

παντως η 157 πολυ μουφα...γραψε λεει τις χωρες που επισκεφθηκες κ χωρανε μονο 3
γραψε προηγουμενους εργοδοτες κ χωρανε μονο 2

αν δεν κανω λαθος συνεντευξη κλεινεις κ απο σημερα
δεν ζητανε στοιχεια διαβατηριου
Η 156 ΔΕΝ κατατίθεται online, απλά το online σύστημα σε διευκολύνει στη συμπλήρωση (νομίζουνε). Την εκτυπώνεις κι αυτή κανονικά, και συμπληρώνεις με το χέρι ότι δεν κατάφερες να συμπληρώσεις ηλεκτρονικά (π.χ. τους Ελληνικούς χαρακτήρες).
 

DimitrisKS13

Member
Μηνύματα
61
Likes
1
Η 156 ΔΕΝ κατατίθεται online, απλά το online σύστημα σε διευκολύνει στη συμπλήρωση (νομίζουνε). Την εκτυπώνεις κι αυτή κανονικά, και συμπληρώνεις με το χέρι ότι δεν κατάφερες να συμπληρώσεις ηλεκτρονικά (π.χ. τους Ελληνικούς χαρακτήρες).
A γεια σου, κατι τετοιο μου ειπανε, οτι τελικα τιποτα δεν πηγαινει online, και οι 2 εκτυπωνονται απλα η 156 συμπληρωνεται σε μεγαλο βαθμο στο pc

Ρε σεις, πειτε μου, στην παπαρια του στρατου με τον βαθμο, ημουν ΕφΛχιας. Πως μπαινει αυτο?Να βαλω private να τελειωνουμε?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom