Έχασα διαβατήριο σε ισχύ

christar

Member
Μηνύματα
44
Likes
10
Αυτές τις μέρες χρειάστηκε να έχω μαζί μου το διαβατήριο και δυστυχώς κάπου θα μου έπεσε κι έχω φάει τον κόσμο και δεν το βρίσκω... Πήγα σε 1-2 μαγαζιά που έρασα τη μέρα που διαπίστωσα την απώλεια, έχω ψάξει και όλο το σπίτι αλλά δεν!

1) Έχει νόημα να πάω και στα αστυνομικά τμήματα της περιοχής να ρωτήσω? υπάρχει άλλος έυκολος τρόπος να διαπιστώσω αν παραδόθηκε σε κάποιο τμήμα από κάποιον που το βρήκε πεσμένο στο δρόμο?

2) Βρήκα μια υπηρεσία για αναζήτηση χαμμένου διαβατηρίου online, έχει νόημα να το ψάξω εκεί? και αν ναι, έχετε καμια ιδέα πως μπορώ να βρώ τον αριθμό διαβατηρίου (αφού δεν το έχω στα χέρια μου)? Εγω σκέφτηκα από κάποια online κράτηση αεροπορικών για εξωτερικό, μάλιστα έχω κάποια τέτοια email, αλλά δεν έχουν πάνω τον αρ. διαβατηρίου, ενώ θυμάμαι ότι χρειαζόταν για να γίνει η κράτηση...

Help please όποια ιδέα καλοδεχούμενη... Σκοπεύω να ταξιδέψω αμερική το καλοκαίρι και... καταλαβαίνετε το πρόβλημα μου!!...
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
470
Likes
1.544
Φίλε λυπάμαι πολύ για την απωλεια. Προσωπικά έχω χάσει πορτοφόλι με έγγραφα κτλ ( το βρήκα μονο τη 2η φορά ) και καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις . Δοκίμασε αφού τα έμαιλ δεν έχουν τον αριθμό να κάνεις log in στους λογαριασμούς σου των διαφόρων αεροπορικών που έχεις πετάξει ( σελίδα μέλους). Εκεί πιθανόν να βρεις τον αριθμό αν και έχω ισχυρές αμφίβολες αν ο αριθμός θα σου φανεί χρήσιμος για την αναζήτηση , αφού γνωρίζουν ονοματεπώνυμο σου ηδη. Από κει και πέρα ψάξε στην υπηρεσία που μαζεύει τους μπλε κάδους με ανακυκλώσιμα σκουπίδια. Εκεί βρίσκουν άπειρα έγγραφα καθημερινά απ ότι μου είπαν όταν τυχαία έμαθα ότι εκεί βρέθηκε το πορτοφόλι μου , λόγω γνωστού κοινού επιθετου... Η αστυνομία φυσικά και ουδέποτε με παρέπεμψε να τηλεφωνήσω εκεί Μήπως και το βρω... Στην ερώτηση που έκανα, μα είναι δυνατόν να βρίσκετε τόσα έγγραφα και η αστυνομία να μην ενημερώνεται, αφού εκεί τηλεφωνούν όλοι, πήρα την απάντηση ότι δεν τους ενοχλεί κάνεις οπότε μετά από κάποιες μέρες τα πετάνε. .... Η διαδικασία για έκδοση καινούργιου κάνει κοντά 3 μήνες πάντως οπότε για το καλοκαίρι μαλλον θα προλάβεις . Καλή τύχη εύχομαι.
 

christar

Member
Μηνύματα
44
Likes
10
Το εκτιμώ πραγματικά και μόνο που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις φίλε, και για τις συμβουλές, σ ευχαριστώ!

Με τον εαυτό μου τα βάζω και με την απροσεξία μου, που μπορεί να μου στερήσει το πολυπόθητο ταξίδι στην Αμερική...

Θα κοιτάξω τώρα στην aegean αλλά δε θυμάμαι να έχω λογαριασμό εκεί. Θα δώ επίσης και KLM AIRFRANCE όπου μάλλον έχω στοιχεία ταυτότητας και όχι διαβατηρίου... :(
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Το εκτιμώ πραγματικά και μόνο που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις φίλε, και για τις συμβουλές, σ ευχαριστώ!

Με τον εαυτό μου τα βάζω και με την απροσεξία μου, που μπορεί να μου στερήσει το πολυπόθητο ταξίδι στην Αμερική...

Θα κοιτάξω τώρα στην aegean αλλά δε θυμάμαι να έχω λογαριασμό εκεί. Θα δώ επίσης και KLM AIRFRANCE όπου μάλλον έχω στοιχεία ταυτότητας και όχι διαβατηρίου... :(
Καλό θα είναι να κινηθείς γρήγορα γιατί υπάρχει άλλη διαδικασία για απώλεια ενεργού διαβατηρίου. Θα πρέπει να το δηλώσεις στην αστυνομία κ υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος αναμονής μέχρι την έγκριση για έκδοση νέου.
 

christar

Member
Μηνύματα
44
Likes
10
Παιδιά χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές κ τη συμπαράσταση! τελικά ήμουν πολύ τυχερός και το βρηκα σε ενα απο τα μαγαζια που πηγα τη μερα που το έχασα. ευτυχώς οι άνθρωποι μου το ειχαν κρατήσει και μάλιστα μου ειπαν οτι θα το πήγαιναν αστυνομία αν περναγαν 1 - 2 μέρες ακομα. ευτυχώς ομως έτσι γλίτωσα την οποια έξτρα ταλαιπωρία!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Παιδιά χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές κ τη συμπαράσταση! τελικά ήμουν πολύ τυχερός και το βρηκα σε ενα απο τα μαγαζια που πηγα τη μερα που το έχασα. ευτυχώς οι άνθρωποι μου το ειχαν κρατήσει και μάλιστα μου ειπαν οτι θα το πήγαιναν αστυνομία αν περναγαν 1 - 2 μέρες ακομα. ευτυχώς ομως έτσι γλίτωσα την οποια έξτρα ταλαιπωρία!!
Και τώρα που το βρήκες και τέλος καλό, όλα καλά, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και σκάναρέ το, όπως και την ταυτότητα και το δίπλωμα και κράτα τα στον υπολογιστή ή/και στο κινητό σου ή κάπου στο web γιατί δεν ξέρεις ποτέ πού και πότε μπορεί να τα χρειαστείς - για να μην ψάχνεσαι τότε.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
520
Likes
1.073
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Και τώρα που το βρήκες και τέλος καλό, όλα καλά, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και σκάναρέ το, όπως και την ταυτότητα και το δίπλωμα και κράτα τα στον υπολογιστή ή/και στο κινητό σου ή κάπου στο web γιατί δεν ξέρεις ποτέ πού και πότε μπορεί να τα χρειαστείς - για να μην ψάχνεσαι τότε.
Αυτό έχω κάνει κ εγώ,παρόλα αυτά όμως δεν ξέρω κατα πόσο θα βοηθήσει μια φωτοτυπία σε περίπτωση που χάσεις κάποιο από αυτά τα χαρτιά. Βέβαια καλύτερα να έχεις έστω μια φωτοτυπία παρά τίποτα,ιδικά σε ένα ταξίδι...
 

christar

Member
Μηνύματα
44
Likes
10
Πολύ καλη ιδέα, γιατι μπορεί στην προσπάθεια εντοπισμού του να χρειαστεί το νούμερο, η ημερομηνία λήξης κτλ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.103
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom