Άγιος Δομήνικος ΑΓΙΟΣ ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ - Το στολίδι της Καραϊβικής

vicky_pl

Member
Μηνύματα
175
Likes
466
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπααα!!! Μην περιμένεις μέχρι τότε! Βούτα τις φίλες σου και πηγαίνετε! Πάλι τέλεια θα περάσετε!!! Είναι και ομορφούληδες οι Δομηνικάνοι...;);)
Λες ... ???????;););)
 

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Please μπορείς να μου στείλεις με pm το ταξιδιωτικό γραφείο που έκλεισες το πακέτο?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.112
νομιζα οτι πηγες για γαμηλιο ταξιδι:xmas_razz:
:xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol:
Το καλό να λέγεται όμως!!!
Η αλήθεια είναι ότι ώρες-ώρες και ο άντρας μου αναρωτιόταν αν ήταν σοφή επιλογή να με "πάει" εκεί γαμήλιο ταξίδι!!!
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Επειδη κι εμενα με ξεσηκωσες με τη γλαφυρη περιγραφη σου,ειναι ευκολο να μου στειλεις κι εμενα τα σχετικα με πρακτορειο και ξενοδοχειο?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.112
Επειδη κι εμενα με ξεσηκωσες με τη γλαφυρη περιγραφη σου,ειναι ευκολο να μου στειλεις κι εμενα τα σχετικα με πρακτορειο και ξενοδοχειο?
Done!!!
Πάντως, όπως έγραψα και στους 2, αν έχετε χρόνο να το ψάξετε και μόνοι σας -χωρίς πρακτορείο- πιθανώς να σας έρθει φθηνότερα! Εμείς λόγω φόρτου εργασίας και γαμήλιων προετοιμασιών δεν μπορούσαμε να ασχοληθούμε και 1 μήνα πριν το γάμο "θυμηθήκαμε" να κανονίσουμε και γαμήλιο ταξίδι, οπότε καταφύγαμε στη λύση του πρακτορείου!
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Σ ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σου.Ψαχνω για ολο τον Αυγουστο αλλα βρισκω τιμες πτησης για 2 ατομα γυρω στα 2200-2500 ευρω!Ακριβος προορισμος..Δεν απογοητευομαι ομως!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.112
Σ ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σου.Ψαχνω για ολο τον Αυγουστο αλλα βρισκω τιμες πτησης για 2 ατομα γυρω στα 2200-2500 ευρω!Ακριβος προορισμος..Δεν απογοητευομαι ομως!

Αύγουστο, εκτός του ότι είναι πιο ακριβά τα εισητήρια, είναι και η εποχή των τυφώνων, συγκεκριμένα Αύγουστος-Σεπτέμβριος. Δεν το κοιτάς λίγο νωρίτερα? π.χ. Ιούνιο? Εμείς πήγαμε Ιούνιο και ήταν τέλεια!
 

giorgosmessa

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Αυτα που αναφερεις για τα Α/Ι ξενοδοχεια , τα βραχιολακια των επισκεπτων και η ελλειψη ντοπιου χρωματος με χαλασαν κι εμενα οπως αναφερω στο αρθρο μου και δεν εμεινα στην Πουντα κανα παρολο που η παραλια ειναι πανεμορφη - απο τις καλυτερες του νησιου.
Χαιρομαι που περασατε καλα και αποζημιωθηκατε.Οι φωτο τα λενε ολα εξαλλου :D
Περιμενω συνεχεια.
ειδαμε τον ταξιδιωτικο σου χαρτη κ ενθουσιατηκαμε!!
παντρευομαστε 16 οκτωβριου κ θελουμε να φυγουμε 18 οκτωβριου για το μελιτος αλλα δεν εχουμε καταληξει πουθενα
λεμε για 12 μερες περιπου
νεα υορκη, μαλδιβες, παρισι,βαρκελωνη,κ τωρα που διαβασαμε το αρθρο σου κ αγ δομινικο
δεν ξερουμε με τον καιρο τι παιζει στα εξωτικα μερη
αν μπορουσες να μας βοηθισεις λιγο με καποιες πληροφοριες για μερη ,καιρο ,κ τιμες θα ηταν πολυ καλο
ευχαριστουμε προκαταβολικα
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.112
ειδαμε τον ταξιδιωτικο σου χαρτη κ ενθουσιατηκαμε!!
παντρευομαστε 16 οκτωβριου κ θελουμε να φυγουμε 18 οκτωβριου για το μελιτος αλλα δεν εχουμε καταληξει πουθενα
λεμε για 12 μερες περιπου
νεα υορκη, μαλδιβες, παρισι,βαρκελωνη,κ τωρα που διαβασαμε το αρθρο σου κ αγ δομινικο
δεν ξερουμε με τον καιρο τι παιζει στα εξωτικα μερη
αν μπορουσες να μας βοηθισεις λιγο με καποιες πληροφοριες για μερη ,καιρο ,κ τιμες θα ηταν πολυ καλο
ευχαριστουμε προκαταβολικα
Πρώτα απ' όλα σας εύχομαι η ώρα η καλή!!!


Από τα "εξωτικά" μέρη που έχω επισκεφθεί, αυτά που μπορώ να πώ είναι τα εξής:
  • Στον Άγιο Δομήνικο έχει καλό καιρό όλο τον χρόνο. Η περίοδος των τυφώνων, θεωρητικά είναι από Ιούνιο μέχρι Οκτώβριο, με αποκορύφωμα Αύγουστο-Σεπτέμβριο. Φαντάζομαι ότι τότε που θέλετε να πάτε εσείς δεν θα έχετε πρόβλημα τυφώνων. Κατά τ' άλλα, ο Άγιος Δομήνικος μου άρεσε πάρα πολύ. Έχει απίστευτη ενδοχώρα (σε ορισμένα μέρη δεν θα πιστεύετε πόσο παρθένα είναι ακόμα η φύση...τουλάχιστον ήταν πριν 4 χρόνια), υπέροχες παραλίες και νερά, γραφική πρωτεύουσα και πόλεις μα πάνω απ' όλα μου άρεσε πάρα πολύ το ταμπεραμέντο των ανθρώπων, η μουσική, ο χορός τους, τα πάντα.
  • Στις Μαλδίβες η "βροχερή" περίοδος είναι από Μάϊο μέχρι Νοέμβριο, ωστόσο οι βροχές στα τροπικά μέρη είναι πολύ σύντομες (showers) και θα έλεγα ότι τις επιζητάς κιόλας γιατί σε ανακουφίσζουν από την πολλή ζέστη. Σε καμία περίπτωση, δηλαδή, οι βροχές δεν σου χαλάνε το πρόγραμμα (μπάνιο, εκδρομές κ.λ.π.). Ωστόσο, στις Μαλδίβες δεν έχει πολλά πράγματα να κάνεις πέρα από θαλάσσια σπορ, κάποιες εκδρομές σε γειτονικά νησάκια που μένουν ντόπιοι και στην πρωτεύουσα. Εκτός και αν έχετε λίγες μέρες (π.χ. 5-6) στη διάθεσή σας και θέλετα απλά να πάτε κάπου να ξεκουραστείτε και να χαλαρώσετε.
  • Στον Μαυρίκιο από Μάϊο μέχρι Οκτώβριο έχουν χειμώνα, που σημαίνει ότι νυχτώνει από τις 17.30, κάνει ψύχρα το βράδυ και είναι συχνές οι βροχές. Ωστόσο, είναι πανέμορφο νησί, καταπράσινο με πολλές εναλλαγές εικόνων και είναι ενδιαφέρον το πώς αναμειγνύονται διαφορετικές φυλές, πολιτισμοί και θρησκείες.
  • Η Κούβα, τέλος, θεωρητικά έχει τυφώνες από Αύγουστο μέχρι Οκτώβριο και η ίδια περίοδος είναι η περίοδος βροχών. Φαντάζομαι όπως και για Δομήνικο, ότι δεν θα έχετε πρόβλημα την περίοδο που σας ενδιαφέρει. Και εννοείται πώς έχει πάρα πολλά πράγματα να δείς και να κάνεις, οι πόλεις είναι βγαλμένες σαν από καρτ-ποστάλ, ειδικά η Αβάνα είναι σκέτη ζωγραφιά, το ταμπεραμέντο των ανθρώπων, η μουσική, ο χορός (όπως και στον Άγιο Δομήνικο) υπέροχα!
Υ.Γ. Θες πληροφορίες και για Μπαλί και Χαβάη ή αρκούν τα παραπάνω μέρη?
 

giorgosmessa

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!
για το μπαλι δεν θα ελεγα οτι τρελαινομαι να παω
για χαβαη δεν μου ακουγεται ασχημα
για σευχελες τι θα μου ελεγες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom