Άγιος Δομήνικος ΑΓΙΟΣ ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ - Το στολίδι της Καραϊβικής

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Για τον Αμαζόνιο δεν ξέρω αλλά για τον Ορινόκο στη Βενεζουέλα το ξέρω γιατί πηγα!! Πραγματικά υπάρχει ένας Έλληνας που εκμεταλεύεται κάτι lodge-ξυλόσπιτα στυλ "survivor" επάνω στον ποταμό Ορινόκο στη ζούγκλα της Βενεζουέλας. Είχα παει το 2004 και είναι με διαφορά το καλύτερο ταξίδι της ζωής μου! Πιστεύω και ελπίζω το καλοκαιρινό ταξίδι που έκλεισα για Κένυα να είναι εξίσου καλό.
Στο εύχομαι!!! Αν και δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα αμφιβολίας για αφρικανικούς προορισμούς!
Πάντως, βλέπω ότι με ενδιαφέρουν κοινοί προορισμοί με σένα και εύχομαι να χρειαστώ σύντομα πληροφορίες σου!
 

sotomayor

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΚΑΛΗΔΟΝΙΑ
Στο εύχομαι!!! Αν και δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα αμφιβολίας για αφρικανικούς προορισμούς!
Πάντως, βλέπω ότι με ενδιαφέρουν κοινοί προορισμοί με σένα και εύχομαι να χρειαστώ σύντομα πληροφορίες σου!
Ευχαριστώ, εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα! Όντως φαίνεται να έχουμε ενδιαφέρον για κοινούς προορισμούς! Ποιος ξέρει μπορεί να βρεθούμε σε καμιά χώρα του εξωτερικού!!!! Σου εύχομαι καλά ταξίδια!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Μιας και είχαμε συζητήσει στο συγκεκριμένο θέμα ότι οι τιμές αεροπορικών για Δομήνικο είναι απαγορευτικές, θα ήθελα να αναφέρω ότι αυτή τη στιγμή η DELTA έχει την πτήση Αθήνα-Παρίσι-Νέα Υόρκη-Σάντο Ντομίνγκο 780€ μετ' επιστροφής.
Έχει μια κάποια ταλαιπωρία η όλη διαδρομή αλλά, για τα δεδομένα Καραϊβικής, η τιμή μου φαίνεται άκρως δελεαστική!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.390
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οχι απλα μετ΄επιστροφης , αλλα μετ΄εμποδιων ειναι το ταξιδι :D
Αυτη η καραιβικη ειναι τσιμπιμενη στα αεροπορικα..ευκαιριες υπαρχουν κατα καιρους αλλα πρεπει να εχεις το νου σου!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Οχι απλα μετ΄επιστροφης , αλλα μετ΄εμποδιων ειναι το ταξιδι :D
Αυτη η καραιβικη ειναι τσιμπιμενη στα αεροπορικα..ευκαιριες υπαρχουν κατα καιρους αλλα πρεπει να εχεις το νου σου!
Είναι που το 'χει ψιλο-χοντρο-μονοπώλιο η IBERIA! Αν ανοίξουν περισσότερα δρομολόγια και άλλες εταιρείες (όπως έχει γίνει π.χ. για Ασία) θα είναι όλα πολύ πιο εύκολα!
 

k_panag

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Να προσθέσω και εγώ στα περι εισιτηρίων προς Αγ.Δομήνικο ....
Έχουμε κλείσει για τέλη Ιουνίου γαμήλιο (το κλείσαμε μόνοι μας) που περιλαμβάνει τα εξής:
Απευθείας πτήση μετ'επιστροφής Αθήνα-Ν.Υόρκη (Delta)
Απευθείας πτήση μετ'επιστροφής Ν.Υόρκη-Πούντα Κανά (Delta)
Φτάνουμε Ν.Υόρκη μεσημέρι και θα μείνουμε για μια διανυκτέρευση για να πεταξουμε για Αγ.Δομήνικο το επόμενο πρωί.
Θα μείνουμε Αγ.Δομίνικο για 4 διανυκτερεύσεις σε All Inclusive στο Πούντα Κανά και επιστρέφουμε Νεα Υόρκη για άλλες 7 διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο στο Manhattan.
Όλα τα αεροπορικά μας στοιχισαν 1800 ευρώ (τελικές τιμές) και οι δύο και για τις τεσσερις πτήσεις. Θα ήταν και ακόμα πιο φθηνά αν επιλέγαμε αντί Delta κάποια άλλη πιο οικονομικη για το Νεα Υορκη - Αγ.Δομινικο.
Το ξενοδοχειο στον Αγιο Δομίνικο θα μας παει 615 Ευρώ σύνολο (Junior Suite) ενώ για τις 7 διανυκτερευσεις σε Deluxe Junior Suite σε ψιλό όροφο (25ο και πάνω) με θέα θα δώσουμε 1400 Ευρώ.
Συνολικά λοιπόν για περίπου 2 εβδομάδων ταξίδι (Φέυγουμε Κυριακή πρωί γυρναμε Σαββατο μεσημέρι) θα δώσουμε 4000 Ευρω και οι δύο για εισιτήρια και ξενοδοχεία.
Νομίζω αρκετά καλά για τόσες μέρες και σίγουρα ένας συνδιασμός που περιλαμβάνει και μια πόλη που όλοι καποια στιγμή θέλουν να πάνε και έναν εξωτικό προορισμό που γίνεται σίγουρα πιο προσιτός μέσω Ν.Υόρκης.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.721
Στο all-inclusive βέβαια μόνο Αγ. Δομήνικο δε θα δεις, αλλά ας πάει στα κομμάτια....θεωρείς καλή τιμή τα 2000 χιλ. έκαστος για 2 εβδομάδες? Χωρίς φαγητά, δραστηριότητες, εκδρομές, σπα-μασάζ και χίλια άλλα δυο.....excuse me, αλλά είναι πολλά.....~1500-1800 θες για 2 εβδομάδες στο νησί με όλα τα κομφόρ και αυτοκίνητο κάθε μέρα νοικιασμένο...για να έχεις μέτρο σύγκρισης....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Εγώ πάλι θεωρώ ότι ο Άγιος Δομήνικος "αδικείται" με ένα πρόγραμμα 4 ημερών....απλά δεν προλαβαίνεις να δεις ΤΙΠΟΤΑ!
Δεν είναι το εξωτικό νησί τύπου Μαλδιβών που αράζεις στο ξενοδοχείο και λιώνεις όλη μέρα....
Είναι μεγάλο νησί, έχει πάρα πολλά υπέροχα μέρη (ενδοχώρα ε-κ-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ή, νησάκια, παραλίες) και οι άνθρωποι έχουν ένα ταμπεραμέντο που πραγματικά αξίζει να "μπλεχτείς" ανάμεσά τους και να το βιώσεις όλο αυτό.......
 

k_panag

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Ο λόγος που έγραψα το post ήταν κυρίως για να δώσω έμφαση στο θέμα των εισιτηριών μιας που θεωρώ ότι επειδή το ATH-NY έχει πέσει σαν τιμή (μπορεί να βρεις και με 450 ευρώ) και υπάρχουν και αρκετές επιλογές με απ'ευθείας πτήσεις προς Καραϊβική κάποιος θα μπορούσε να συνδυάσει αυτους τους δύο προορισμούς.
Σε ότι αφορά το δικό μας ταξίδι οι περισσότερες μέρες είναι ΝΥ όπου ξέρουμε ότι κάθε άλλο παρά θα ξεκουραστούμε και έτσι είπαμε να βρούμε ένα μέρος (με απ'ευθείας πτήση και όχι πολύ ταλαιπωρία) να συνδυάζαμε και λίγες μέρες για να ξεκουραστούμε.
Δυστυχώς δεν μπορούμε να λείψουμε και πάνω απο 15 μερες και σίγουρα είναι πολύ δύσκολο να ξαναβρεθούμε σύντομα από την αλλη πλευρα του Ατλαντικού.
Το πακέτο του Δομήνικου εννοείται ότι είναι All Inclusive σε ότι αφορά φαγητά και ποτά καθώς και μία εκδρομή σε ένα νησάκι με φαγητό και μασάζ όπως και άλλα που ανέβασαν την τιμή αλλά δεν είναι αναγκαστικά να τα έχει κάποιος (jacuzzi στο δωμάτιο κλπ).
Στη ΝΥ το μόνο που μας ενδιέφερε ήταν να μείνουμε σε σουίτα κάπου ψιλά με θέα και σίγουρα κεντρικά οπότε το ξενοδοχείο κλέιστηκε με αυτόν τον γνώμωνα.
Εννοείται λοιπόν ότι οι τιμές που αναφέρονται είναι λόγω περίστασης και συγκεκριμένων επιλογών (μιλάμε και για δύο διαφορετικούς προορισμούς) και σαφέστατα κάποιος μπορεί να δώσει λιγότερα λεφτά ανάλογα με το τι ζητάει και σίγουρα ακόμα λιγότερα αν μείνει όλες τις μέρες στον έναν προορισμο.
 

k_panag

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Εγώ πάλι θεωρώ ότι ο Άγιος Δομήνικος "αδικείται" με ένα πρόγραμμα 4 ημερών....απλά δεν προλαβαίνεις να δεις ΤΙΠΟΤΑ!
Δεν είναι το εξωτικό νησί τύπου Μαλδιβών που αράζεις στο ξενοδοχείο και λιώνεις όλη μέρα....
Είναι μεγάλο νησί, έχει πάρα πολλά υπέροχα μέρη (ενδοχώρα ε-κ-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ή, νησάκια, παραλίες) και οι άνθρωποι έχουν ένα ταμπεραμέντο που πραγματικά αξίζει να "μπλεχτείς" ανάμεσά τους και να το βιώσεις όλο αυτό.......
Δυστυχώς για μας δεν θα έχουμε πολύ χρόνο αλλά θα ήθελα αν μπορείς να προτείνεις ένα ή δύο πράγματα για να κάνουμε εκτός ξενοδοχείου. Ηταν τόσα πολλα αυτα που κάνατε που ειλικρινα δεν ξερω ποια θα μπορουσαμε να κανουμε χωρις μεγαλη ταλαιπωρία.
Επίσης αν μπορεις να μας πεις σε ποιο ξενοδοχειο μεινατε και πως ηταν το φαγητο γιατι φαινεται οτι πολυ εχουν θεματα σε οτι αφορα το φαγητο.

Ευχαριστω
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Δυστυχώς για μας δεν θα έχουμε πολύ χρόνο αλλά θα ήθελα αν μπορείς να προτείνεις ένα ή δύο πράγματα για να κάνουμε εκτός ξενοδοχείου. Ηταν τόσα πολλα αυτα που κάνατε που ειλικρινα δεν ξερω ποια θα μπορουσαμε να κανουμε χωρις μεγαλη ταλαιπωρία.
Επίσης αν μπορεις να μας πεις σε ποιο ξενοδοχειο μεινατε και πως ηταν το φαγητο γιατι φαινεται οτι πολυ εχουν θεματα σε οτι αφορα το φαγητο.

Ευχαριστω
Για μένα το top ήταν η εκδρομή Samana και Bacardi Island. Νομίζω ότι για τις λίγες μέρες που έχετε στη διάθεσή σας είναι η ιδανική γιατί συνδυάζει και ενδοχώρα και νησάκι/εξωτική παραλία. Στα συν της εκδρομής είναι η πτήση με μικρό αεροπλανάκι, ιππασία, μπάνιο σε καταρράκτη, catamaran!
Kαι επίσης να μην το "φοβηθείτε" και να βγείτε και εκτός ξενοδοχείου. Ωραία ιδέα είναι να κάνετε βόλτα παραλία-παραλία (για Πούντα Κάνα μιλάω πάντα), να περάσετε τα resorts και να καταλήξετε στα μαγαζάκια των ντόπιων....είναι πολύ όμορφα!
Για το ξενοδοχείο σου έστειλα πμ!
Η ώρα η καλή!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.358
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom