Αγορά βαλίτσας – χειραποσκευής

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γιατί μου το χαλάς; Low Cost στο αεροπλάνο και μάρκα στην χειροαποσκευή; Γιατι;:xmas_lol:
Αφου τα γλυτωνει απο τις loco, ειπε να τα ξοδεψει στα μπαγκαζια:xmas_rolleyes:
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Εγώ είμαι στη δεύτερη samsonite μέσα σε 3 χρόνια μιας και το έχω παρακάνει με τα ταξιδάκια... Συμφέρει να πάρει κανείς μια επώνυμη παρά μια οποιαδήποτε εκτός και αν ταξιδεύει μια φορά το χρόνο...
Είμαι σίγουρος ότι έχεις την συγκεκριμένη..

Samsonite Cabin Bag

Γι΄ αυτό και δεύτερη samsonite μέσα σε τρία χρόνια..
Είπα και γω......
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.561
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συμφέρει να πάρει κανείς μια επώνυμη παρά μια οποιαδήποτε εκτός και αν ταξιδεύει μια φορά το χρόνο...

Προσωπικά βαλίτσες δεν αγοράζω, τις αγοράζουν οι αεροπορικές για μένα. Με το που φθείρεται μία, κάνεις τη σχετική αίτηση στο αεροδρόμιο και σου φέρνουν μια ολοκαίνουρια στο σπίτι, εντός 3 εργάσιμων ημερών. Υποτίθεται πως στη φέρνουν μόνο αν τις φθορές τις προκάλεσε η αεροπορική, αλλά με εξαίρεση τη LAN -που τσεκάρει σχολαστικά αν η βαλίτσα σου είναι φθαρμένη όταν τη δίνεις στο check-in και σε βάζουν να υπογράψεις και σχετική δήλωση- οι υπόλοιπες δέχονται πως ό,τι ζημιά και να έχεις, την έκαναν αυτοί.

Υποτίθεται πως αν η ζημιά είναι επισκευάσιμη, δε σου δίνουν νέα βαλίτσα, αλλά σου επισκευάζουν την υπάρχουσα. Αυτό μόνο στα χαρτιά, διότι αν έχεις μια μικρή ζημιά, συμβαίνει ένα από τα δύο ακόλουθα:
1. Της ρίχνεις δυο μαχαιριές και η ζημιά γίνεται μη επισκευάσιμη
2. Όταν έρθει ο υπάλληλος στο σπίτι να την παραλάβει σου λέει (μου έχει τύχει δυο φορές): "Ρε φίλε, η ζημιά δεν είναι αρκετή για να απαιτεί αντικατάσταση και θέλει επισκευή, την οποία βαριέμαι να κάνω. Δεν της τραβάμε δυο κλωτσιές και τρία κατσαβιδώματα να δικαιολογεί την αντικατάσταση ώστε να μην παιδεύεσαι κι εσύ κι εγώ;". Οι υπάλληλοι βαριούνται τις επισκευές όσο τίποτε... ειδικά όταν πρέπει να ψάξουν για χερούλι, ροδάκι, πλαστικό ανταλλακτικό κλπ

Με loco δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, γιατί έτσι κι αλλιώς μεγάλες βαλίτσες παίρνω μόνο σε υπερατλαντικά, αλλά με όσες regular κι αν το έχω κάνει, εκτός Κούβας εννοείται (καλά εκεί δεν παίζονται), πρόβλημα δεν είχα ποτέ. Γιατί να αγοράζεις βαλίτσες; Οι μόνες που έχω αγοράσει εγώ ήταν όταν χρειάστηκα μία διαφορετικού μεγέθους, όλες τις υπόλοιπες τις αντικατέστησα με νέες και με παραλαβή στο σπίτι.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
!!! δε μου έχουν φθείρει ποτέ βαλίτσα τόσα χρόνια που ταξιδεύω !!! κάτι μικροζημιές τις θεωρώ φυσιολογική φθορά και έχω τόσες βαλιτσούλες και τσάντες με ροδάκια από συνέδρια που έχω γεμίσει δυο σπίτια και χρειάζομαι και τρίτο! απορώ με τα όσα διαβάζω! πάντως πολύ χρήσιμο το παραπάνω ποστ!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Καλησπερα!
Ψαχνω να βρω ενα βαλιτσακι μικρο σε μεγεθος, ισα που να χωραει το λαπτοπ και 2 ρουχα για να το εχω ευκολα μαζι μου στην καμπινα του αεροπλανου.
Δεν ψαχνω ομως το maximum σε μεγεθος που να χωραει, αλλα κατι μικρο που να εχει απαραιτητως ροδακια και χερουλι.
Βρηκα μια delsey σκληρη με 88 ευρω, ξερετε που μπορω να βρω πιο οικονομικη?
επισης σκληρη η μαλακη????
ευχαριστωωωω
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Προτεινω μαλακή, φθειρονται δυσκολοτερα και στην αναγκη γκαστρωνονται πιο ευκολα.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
στο factory outlet υπάρχει μαγαζάκι της samsonite σε πολύ καλές τιμές και στο macArthur outlet στα σπάτα υπάρχει παλι μαγαζι με βαλιτσες delsey και άλλες μαρκες...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.032
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα!
Ψαχνω να βρω ενα βαλιτσακι μικρο σε μεγεθος, ισα που να χωραει το λαπτοπ και 2 ρουχα για να το εχω ευκολα μαζι μου στην καμπινα του αεροπλανου.
Δεν ψαχνω ομως το maximum σε μεγεθος που να χωραει, αλλα κατι μικρο που να εχει απαραιτητως ροδακια και χερουλι.
Βρηκα μια delsey σκληρη με 88 ευρω, ξερετε που μπορω να βρω πιο οικονομικη?
επισης σκληρη η μαλακη????
ευχαριστωωωω
Στο Macy's στη Herald Square, 151 West 34th Street New York, NY 10001, στον 9ο όροφο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.217
Μηνύματα
883.961
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom