1. Προσφορές Aegean για εξωτερικό! Δείτε ΕΔΩ
  2. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2011! Κάντε κλικ εδώ!

Αγορά βαλίτσας – χειραποσκευής

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γενικά Περί Ταξιδιών' που ξεκίνησε από το μέλος Manos, στις 1 Ιουνίου 2009.

1. manelaki

manelaki Member

Iσως να μην τις εχουν συνηθισει... Οχι προς το παρον 3 που εχω βαλει στο ματι ειναι μωβ, πορτοκαλι και λαχανι!!! :D να πω την αληθεια ομως τωρα θα αγορασω χειραποσκευη, που θα χρειαστω και τωρα τις γιορτες. βαλιτσα εχω μαυρη (!!!) με κοκκινο αλλα θα βρω κατι χαρακτηριστικο και εντονο να της κοτσαρω :) γιατι λεφτα και για βαλιτσα δεν υπαρχουν.
  2. βλαδιμηρος

βλαδιμηρος New Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΒΙΕΝΝΗ
    Εγω πηρα τελικα μια ακομα samsonite (την πρωτη την εχω 7 χρονια!) την cosmolite,την οποια την ειχα δει σε ενα βιντεο -www.garbis.com.gr/valitses.html- να την παταει φορτηγο αλλα την ειδα και τον Αυγουστο στο αεροδρομιο σε διαφημηση και κατι αρχισε να με τρωει. Οκτωβριο ομως πηγα Βρυξελλες και Βιεννη και ειδα πολλους να την κρατανε. Τερμα λεω, παω να την αγορασω(ειναι καπως ακριβουτσικη εδω που τα λεμε, αλλα βαλε 10 χρονια η εγγυηση,βαλε οτι μια 74cm ζυγιζει μονο 3,2 κιλα!!!βαλε και μια καλη εκπτωση που μου εκαναν στον Γαρμπη..την πηρα! ) Αν και την χρησιμοποιησα μονο μια φορα πιστευω οτι θα βγαλω πολλα χρονια μαζι της. Καλα να ειμαστε,ταξιδακια να κανουμε !! Καλες γιορτες σε ολους και καλα Χριστουγεννα!!
  3. manelaki

manelaki Member

Σημερα η κυρια στο stock της ερμου μου ειπε πως οι διαστασεις της χειραποσκευης που δινει η easyjet ειναι μεγαλες και πως αυτες που δινει το εργοστασιο ως χειραποσκευες για καμπινα ειναι μικροτερες. Οι διαστασεις διαφερουν οντως απο εταιρεια σε εταιρεια κι ειναι καλυτερο να αγορασουμε μια μικροτερη ;
  4. peter75rhodes

peter75rhodes Banned

Επόμενο Ταξίδι:
    GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Island/Grönland
    Χειραποσκευή

Χειραποσκευή
    στην EasyJet
    1 επιτρεπόμενη δωρεάν χειραποσκευή:
    ύψος 56 εκ. Χ πλάτος 45 εκ. Χ βάθος 25 εκ. χωρίς περιορισμό στο βάρος
    στην Ryanair
    1 επιτρεπόμενη δωρεάν χειραποσκευή:
    ύψος 55 εκ. Χ πλάτος 40 εκ. Χ βάθος 20 εκ. και μέγιστο βάρος 10 κιλά

Δες και εδώ Διαφορές easyjet-ryanair
    Clemence likes this.
  5. manelaki

manelaki Member

Μιλαω γενικα, για ολες τις εταιρειες. Για την easyjet ξερω. Για τη ryanair μιας και ειμαι απο αθηνα δεν αγχωνομαι. Ελπιζω να παρω καποια που να κανει για τις περισσοτερες εταιρειες, δε τη θελω μονο για ενα ταξιδι.
  6. ΕΡΣΗ

ΕΡΣΗ Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βερολίνο (ξανά!)
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
    H British λεει τα εξης: British Airways - Hand baggage
    Οι τουρκικες λενε το εξης:
    Carry-on Baggage

Unchecked baggage is carried in cabin, under the passenger’s personal custody. These baggage’s must be placed under the seat in front or in the overhead bin. Baggage under the passenger’s personnel custody is carried without any charge.

Carry-on Baggage Allowance
    Class
    Piece
    Maximum weight for each piece
    Maximum dimensions for each piece
    Business Class 2 pieces 8 kg (each piece) 23x40x55 cm. Economy Class 1 piece 8 kg 23x40x55 cm.

Clemence likes this.
  7. ΕΡΣΗ

ΕΡΣΗ Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βερολίνο (ξανά!)
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
    Οι Αερογραμμες Αιγαιου λενε: Economy Class: Κάθε επιβάτης έχει το δικαίωμα να μεταφέρει μια αποσκευή με βάρος μέχρι 15 κιλά για πτήσεις εσωτερικού και μέχρι 20 κιλά για πτήσεις εξωτερικού , που παραδίδεται στον έλεγχο αποσκευών. Ο ίδιος ο επιβάτης μπορεί να μεταφέρει 1 χειραποσκευή μέσα στο θάλαμο των επιβατών, με μέγιστο βάρος 8 κιλά και διαστάσεις 55εκ. μήκος Χ 40εκ. ύψος Χ 20εκ. πλάτος.
    Η Ολυμπιακη λεει: Οι επιβάτες οικονομικής θέσης επιτρέπεται να μεταφέρουν μία χειραποσκευή έως 8 κιλά με μέγιστες διαστάσεις 55 εκ. x 40 εκ. x 23 εκ.
    Clemence likes this.
  8. peter75rhodes

peter75rhodes Banned

Επόμενο Ταξίδι:
    GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Island/Grönland
    Και αν έρθει Αθήνα; Θα αγοράζεις άλλη βαλίτσα;
  9. ΕΡΣΗ

ΕΡΣΗ Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βερολίνο (ξανά!)
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
    Σιγα μην ερθει Αθηνα και πληρωνει το πανακριβο ΕΛ.ΒΕΛ!
    Βεβαια οι διαστασεις της ryan Air ειναι ιδιες με αυτες της Αιγαιου, οποτε αυτο ισως εχει σημασια!
  10. SkullFlower

SkullFlower Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Barcelona- Perpignan
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Peru
    αν πάρεις μία 55x40x20 στις περισσότερες αν όχι όλες είσαι οκ.
  11. manelaki

manelaki Member

Ευχαριστω πολυ!! :xmas_biggrin: Τελικα οντως η easyjet επιτρεπει τις μεγαλες διαστασεις.

Ναι αυτες θα ψαξω... Ευχαριστω.:xmas_cool:
  12. manelaki

manelaki Member

Οριστε και ολα τα καταστηματα του Stock House & Travel stockadika.gr - Κατάλογος με Καταστήματα, Αποθήκες, Outlets κ.α.

Σημερα παντως στην Ερμου δε βρηκα τιποτα να μου αρεσει.
    Clemence likes this.
  13. ΕΡΣΗ

ΕΡΣΗ Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βερολίνο (ξανά!)
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
    Καπου εδω μεσα διναν και μια αλλη διευθυνση με στοκατζιδικες βαλιτσες κοντα στην Καλλιθεα! Αμα το βρω θα στο ποσταρω.
  14. SkullFlower

SkullFlower Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Barcelona- Perpignan
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Peru
    τσέκαρε και factory outlet αεροδρομιού για samsonite. έχει καλές τιμές.
  15. manelaki

manelaki Member

Πρεπει να'ναι το ιδιο με αυτο στην ερμου απλα στη καλλιθεα ειναι μεγαλυτερο και με ποικιλια.
    Ναι το'χω διαβασει απλα μου'ναι λιγο δυσκολο να παω εκει γι'αυτο ψαχνω τα πιο κοντινα.

Μοιραστείτε τη σελίδα