Αγορά βαλίτσας – χειραποσκευής

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γενικά Περί Ταξιδιών' που ξεκίνησε από το μέλος Manos, στις 1 Ιουνίου 2009.

1. SkullFlower

SkullFlower Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Barcelona- Perpignan
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Peru
    κάθομαι πάνω της και κλείνει, άσε που γίνεται σκαμπό ανά πάσα στιγμή...

2. aspa

aspa Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Περου
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γυρος του κοσμου

Επειδή μου συνέβει πρόσφατα με την easy jet απο Ρώμη, χειραποσκευή εννοούν ΜΙΑ μόνο. Μου είπαν οτι αν η προσωπική μου τσάντα δεν χωράει στη χειραποσκευή θα χρεωθώ επιπλέον αποσκευή.

3. elmaria

elmaria Member

Με την λογική να πάρω 1 βαλίτσα καλή για να μου μείνει αγόρασα 2 Samsonite διαφορετικού μεγέθους με σκληρή επένδυση από έξω. Το αποτέλεσμα ήταν ιδίως την μικρή να την πάρω τελείως κατεστραμένη και φυσικά να την πετάξω. Η μεγάλη ακόμα την έχω αλλά είναι και αυτή σπασμένη. Η καταστροφές έγιναν σε διαφορετικά ταξίδια με διαφορετικές αεροπορικές και σε διαφορετικά αεροδρόμια. Τελικά αξίζει να δίνουμε τόσα λεφτά σε βαλίτσες??

4. ioanna balla

ioanna balla Member

Επόμενο Ταξίδι:
    geneva!!!
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    αμερική
    προσωπικά δεν εδωσα πολλα λεφτα για τις 2 διαφορετικες μεγεθους samsonite σκληρές.. που πηρα απο το outlet...220 euro και για τις δύο..γνωρίζοντας πολυ καλα αυτά που αναφέρεις...αλλά δεν μου αρεσει και να ταξιδευω με χαζοβαλίτσες....πιστευω οτι θα βγαλουν τα λεφτά τους μεσα στα 3 χρονια της εγγύησης...

5. Aptaliko

Aptaliko New Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παρίσι
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νέα Υόρκη
    Εγώ αγόρασα μία σκληρή μεγάλη βαλίτσα πέρισυ στο Παρίσι με 55? και άλλη μία ίδια φέτος στο Λονδίνο με 50? ανώνυμες και οι 2. Έχουν υποστεί τα σχετικά σημάδια αλλά αντέχουν, αν βγάλουν 4-5 ταξίδια ακόμα θεωρώ ότι αποσβαίνουν τα χρήματα τους.

6. pecora nera

pecora nera New Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    σιγκαπουρη-πουκετ
    επειδη πιστευω οτι ειναι ωραιο να εχεις μια καλη βαλιτσα αν θες να ταξιδευεις συχνα και εχεις παθος σκεφτομαι σε λιγα χρονια να κανω μια αγορα-επενδυση σε μια βαλιτσα samsonite,delsey η καποια καλή τέλος παντων..
    προς το παρον εχω βολευτει 2 -διακριτικοτατες ροζ χαχα- βαλιτσες η μια λιγο πιο μεγαλη απο την αλλη απο την carpisa μια ιταλικη μαρκα με τσαντες κλπ..δεν τις πηρα φτηνα ηταν δωρο 160 και οι δυο..(πριν απο λιγο εμαθα για το outlet που ειπωθηκε...κριμα να μην το ξερω..)
    δεν ξερω ποσο θα αντεξουν παντως με εχουν βγαλει ασπροπροσωπη σε 5-6 ταξιδια ηδη..
    :pμονο στο αεροδρομιο εχει τετοιο καταστημα ??μπορω να βρω κι αλλου μηπως??

7. makisg

makisg Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νησιά Φίτζι
    καλό είναι όταν αγοράζουμε βαλίτσα να προσέχουμε να μην έχει πολλές προεξοχές.
    π.χ. να μην προεξέχουν οι μεντεσέδες της καθώς και να μην έχουν μεγάλες περιστρεφόμενες ρόδες, (υπάρχουν βαλίτσες σκληρές οι οποίες έχουν μεντεσε σε όλη τους τη βάση σαν να είναι ραφή -δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω - και οι ρόδες τους οι μισές είναι καλυμένες ) νομίζω οτι είναι ότι καλύτερο.

8. ioanna balla

ioanna balla Member

Επόμενο Ταξίδι:
    geneva!!!
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    αμερική
    μονο στο αεροδρομιο εχει τετοιο καταστημα ??μπορω να βρω κι αλλου μηπως??

αν εννοεις το outlet της samsonite ...ναι στο αεροδρόμιο...πιθανόν να εχει και το άλλο factory outlet που ειναι στην Πειραιώς.. δεν γνωριζω γιατι δεν ειναι η περιοχή μου και δεν το επισκεπτομαι....επικοινωνησε μαζί τους για να ρωτήσεις.

pecora nera likes this.
  9. Bahari

Bahari Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Μάλτα
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νεπάλ, Ινδία
    Ναι, samsonite έχει και το factory outlet που είναι στην Πειραιώς 76.

pecora nera likes this.
  10. Κλεοπάτρα

Κλεοπάτρα New Member

Για αγορά βαλιτσας samsonite,delsey ή μανταρινο στο empoly outlet Ν.Ιωνια.Πηρα το καλοκαιρι μεγαλη βαλιτσα delsey 93 ευρω.Δεν μου αρεσε ιδιαιτερα το χρωμα καφε-μωβ,αλλα η τιμη ηταν καλη.Eπισης στην Ερμου κατεβαινοντας αριστερα μετα το πεζοδρομο που βγαινει στη μητροπολη εχει μια ταμπελα stoke και κατεβαινετε στο υπογειο αυτη την εποχη εχει αρκετες βαλιτσες περασα πριν μια εβδομαδα

11. Clemence

Clemence Member

είχα πάρει μια τροχήλατη μικρή βαλίτσα στη ρώμη από ένα benetton στο κέντρο το μακρινό 1996 και εξακολουθεί να είναι η αγαπημένη μου! φέτος πήρα μια παρόμοια, ίδιου μεγέθους, πολύ ακριβή αλλά πανέμορφη από ένα κατάστημα στην πατησίων, και φροντίζω να βρίσκονται πάντα μία σε κάθε σπίτι μου για κάθε ενδεχόμενο! έτσι κι αλλιώς μετά από άπειρα ταξίδια που έχω κάνει έχω καταλήξει ότι less is more σε ότι αφορά το τι κουβαλάμε μαζί μας στα ταξίδια - αλλά ομολογώ ότι είναι θέμα πείρας και σοφίας η αφαίρεση ...

12. xenos

xenos Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ν.Α Ασια
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Bανουατου/Tαιλανδη
    Να δινετε μεγαλη σημασια και στο βαρος που εχει η βαλιτσα.

Συνηθως αυτες με τα ροδακια τα εχουν τα κιλακια τους,και δεν θελει και μεγαλη προσπαθεια για να βγεις υπερβαρος στο ζυγι,οταν επιστρεφεις απο καμμια Ασιατικη χωρα....λεμε τωρα.

Υγ.Αμα δεν ηταν ban η Ρενατα θα σας εκανε μια καλη αναλυση τι σημαινει να βγεις υπερβαρος στο αεροπλανο,και πως αντιμετωπιζετε.:D

Μοιραστείτε τη σελίδα