Αθανατη Ελληνικη ανευθυνοτητα

cliff_ac

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Αφρικής
Γιατί Ρενάτα είσαι τόσο αρνητική???... ας προσπαθούμε και να μην έχει ανταπόκριση η ελπίδα δε πεθαίνει ΠΟΤΕ...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Γιατί Ρενάτα είσαι τόσο αρνητική???... ας προσπαθούμε και να μην έχει ανταπόκριση η ελπίδα δε πεθαίνει ΠΟΤΕ...
γιατί cliff , κάποτε τα παίζεις κιόλας .στα 46 σου ,οταν πολεμάς απο τα 16 σου,ειναι 30 χρόνια ...μα τέλος πάντων πότε, και ποιά γενιά θα δεί την διαφορά ????
χαίρομαι που εισαι και σκορπιός !!! ιδιαιτέρως !!!!:p έχεις κανένα τατού??? ειμαι σίγουρη οτι σου αρέσει και η παραψυχολογία ....και διάφορα άλλα περιεργα ...:roll:
 

cliff_ac

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Αφρικής
γιατί cliff , κάποτε τα παίζεις κιόλας .στα 46 σου ,οταν πολεμάς απο τα 16 σου,ειναι 30 χρόνια ...μα τέλος πάντων πότε, και ποιά γενιά θα δεί την διαφορά ????
χαίρομαι που εισαι και σκορπιός !!! ιδιαιτέρως !!!!:p έχεις κανένα τατού??? ειμαι σίγουρη οτι σου αρέσει και η παραψυχολογία ....και διάφορα άλλα περιεργα ...:roll:

Εχω και τατου (δες τις φωτογραφιες στην δηλωμένη ως σελίδα μου και θα καταλάβεις).. για παρα-ψυχολογία δε ξέρω τι εννοείς για ψυχολογία ,υποσυνείδητο και φιλοσοφία η αληθεια είναι ότι ψάχνομαι πάρα πολύ .. ασχολείσαι και εσύ ? έχω και παλαιοβιβλιοπωλείο οπότε μου είναι πιο εύκολη η πρόσβαση στα βιβλια! Ασχολείσαι με ζώδια?? (δε πιστεύω στις προβλέψεις όμως αν και δε το εχω ψάξει νομίζω ότι στους χαρακτήρες των ζωδιων είναι σωστά κάποια πράγματα)... Πάντως για μπω και στο τοπικ λίγο , σε καταλαβαίνω εν μέρη αν αναλογιστούμε ότι ο Καζαντζάκης είπε :<< αλίμονο σε νεο που δε σκέφτεται να αλλάξει τον κόσμο >> εννοώντας ότι πιο μετά ο άνθρωπος γίνεται πιο δυσκίνητος σε τέτοια θέματα..
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Εχω και τατου (δες τις φωτογραφιες στην δηλωμένη ως σελίδα μου ..
ειδες ?έπεσα μέσα!!!τι φοβερό που έχεις παλαιοβιβλιοπωλειο!!!!!!! τι τύχη ειναι αυτή ..όταν έρχομαι αθήνα την πέφτω στο μοναστηράκι και ψάχνω ώρες βιβλία και βινύλια,στην οδό ηφαίστου .ναι ενοώ μου αρέσει να μελετώ την βαθύτερη και αρχαία φιλοσοφία ,και γενικά τις περίεργες και μυστηριακές γνώσεις ....ακόμα, φίλμ που με κρατάνε ειναι μόνο τα ψυχολογικα -αστυνομικά θρίλερ ,τύπου χίτσκοκ και τα παρόμοια ..επίσης όλα τα ειδη ντοκιμοντέρ .θα δώ το τατού..σου.το δικό μου τί άλλο θα ήταν ?σκορπίδι !! χαίρομαι που ανταλάζω πραγματάκια με έναν άλλο σκορπιό!! ειμαστε λίγο παράξενα ατομα και ψιχάκες ,αλλα κατά βάθος ,οποιος δεν γνωρίζει σκορπιούς δεν ξέρει τίποτα !!!(μετριοφροσύνη).όχι δεν πιστεύω στα ζώδια με την ένοια λεφάκη και αηδίες ,τα μελετάω όμως στις βαθύτερες ένοιες ,και στα κύρια χαρακτηριστικά ,όπου ειναι ακριβώς οπως τα λένε ...σταματάω τώρα γιατί θα με πετάξουν off topic..
να ειμαστε καλά .
 

cliff_ac

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Αφρικής
ειδες ?έπεσα μέσα!!!τι φοβερό που έχεις παλαιοβιβλιοπωλειο!!!!!!! τι τύχη ειναι αυτή ..όταν έρχομαι αθήνα την πέφτω στο μοναστηράκι και ψάχνω ώρες βιβλία και βινύλια,στην οδό ηφαίστου .ναι ενοώ μου αρέσει να μελετώ την βαθύτερη και αρχαία φιλοσοφία ,και γενικά τις περίεργες και μυστηριακές γνώσεις ....ακόμα, φίλμ που με κρατάνε ειναι μόνο τα ψυχολογικα -αστυνομικά θρίλερ ,τύπου χίτσκοκ και τα παρόμοια ..επίσης όλα τα ειδη ντοκιμοντέρ .θα δώ το τατού..σου.το δικό μου τί άλλο θα ήταν ?σκορπίδι !! χαίρομαι που ανταλάζω πραγματάκια με έναν άλλο σκορπιό!! ειμαστε λίγο παράξενα ατομα και ψιχάκες ,αλλα κατά βάθος ,οποιος δεν γνωρίζει σκορπιούς δεν ξέρει τίποτα !!!(μετριοφροσύνη).όχι δεν πιστεύω στα ζώδια με την ένοια λεφάκη και αηδίες ,τα μελετάω όμως στις βαθύτερες ένοιες ,και στα κύρια χαρακτηριστικά ,όπου ειναι ακριβώς οπως τα λένε ...σταματάω τώρα γιατί θα με πετάξουν off topic..
να ειμαστε καλά .
Οταν κατέβεις αθήνα σε περιμένω να σου κάνω δώρο ένα βιβλίο !! Δηλαδή διαβάζεις "κουφια γη , λαβκραφτ και ιστοριες...?? Μοναστηράκη είναι το στέκι μου .. Πάνω από θεσσαλονίκη όσες φορές έχω έρθει για βόλτα συνήθως κάθομαι στο κέντρο ναυρίνου νομίζω λέγεται που μαζεύει ροκοκαταστάσεις.. Για το σκορπιό τώρα είμαι πολυ κλασικός .. και με ωροσκόπο από ότι λέει η μανα μου και διαπιστώνω πολλά χαρακτηριστικά από αυτό πάνω μου..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παιδιά στο θέμα μας σας παρακαλώ, για τα υπόλοιπα έχουμε και topics με βιβλία και pm's και απ'όλα. :)
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Εσύ δηλαδή που ζεις και κάνεις συναλλαγές στην Ελλάδα, είσαι ευχαριστημένη?
Και έχουμε κάθε δικαίωμα να νιώθουμε απαξίωση.
Και δεν θα φύγουμε από την πατρίδα μας γιατί υπάρχουν ανεγκέφαλοι και αντιεπαγγελματίες. Ας φύγουν αυτοί. Αυτοί εξάλλου κάνουν τη ζημιά. Στην Ελλάδα μένουμε όχι γιατί το διαλέξαμε, αλλά γιατί εδώ γεννηθήκαμε.
Και μένα δεν μ' αρέσει το μπάχαλο της Ελλάδας και αν μπορούσα θα την είχα κάνει. Είμαι υποχρεωμένος να ζω εδώ όμως. Μέχρι τότε λοιπόν αναγκάζομαι να υπομένω όλους αυτούς που υποβαθμίζουν την ποιότητα ζωής μου, συμπεριλαμβανόμενων και αυτών που μου λένε ότι αν δεν μου αρέσει να την κάνω.
Το μήνυμά μου απευθυνότανε στον φίλο που μιλούσε για "εμπάργκο στην Ελλάδα", "ποτέ ξανά διακοπές στην Ελλάδα" και κάτι τέτοια τέλος πάντων...και όχι σε σένα προσωπικά.
Προφανώς από αυτά που είπα τίποτα δεν κατάλαβες...ή δεν θέλησες να καταλάβεις!!
Το ότι νιώθω απέραντη λύπη :( για όλα όσα συμβαίνουν στη χώρα μας δεν το διάβασες;
Υστερούμε σε πάρα πολλούς τομείς, είναι γνωστό, το ξέρουμε όλοι και καλά κάνουμε και θίγουμε τέτοια θέματα. Απλά δηλώσεις όπως "εμπάργκο στην Ελλάδα" προσωπικά μου ακούγονται βαριές!! Μόλις γύρισα από το Πήλιο, πέρασα υπέροχα,σε ένα μήνα θα είμαι Ιθάκη και τα Χριστούγεννα κανονίζω για Μαλδίβες. Μου αρέσουν οι αποδράσεις και ανάλογα με τον χρόνο που διαθέτω και το οικονομικό φυσικά, τις οργανώνω είτε στο εσωτερικό είτε στο εξωτερικό. Γιατί τα λέω όλα αυτά; Γιατί βαρέθηκα την μοιρολατρεία,βαρέθηκα να βγάζουμε την ουρά μας απ'έξω από τα προβλήματα αυτής της χώρας.Ακούω συνέχεια:φταίνε οι άλλοι,φταίει το κράτος,φταίει ο δήμος φταίει η πολιτεία, το υπουργείο...δηλαδή όλοι εμείς! Κατακριτέο το ρουσφέτι όχι όμως όταν βολεύει την πάρτη μας! Ας δεχτούμε πρώτα τις υποχρεώσεις μας,να βελτιώσουμε τους ευατούς μας και πάνω απ'όλα σωστή ανατροφή στα παιδιά μας.Λιγότερη γκρίνια και αρνητικότητα και περισσότερες πράξεις.Έχω ακούσει πολλούς να λένε σιγά μην ασχοληθώ, εγώ θα φτιάξω τον κόσμο; ε τότε μην έχεις και παράπονα!!
Σέβομαι και παραδέχομαι τους ανθρώπους που συνειδητοποιημένα επιλέγουν το εξωτερικό για τις αποδράσεις τους, αυτούς που δεν μπορώ είναι τους Ελληνάρες που επιλέγουν εξωτερικό λόγω της ξενομανίας τους γιατί αλλιώς ακούγεται η Βενετία Κι αλλιώς η Μονεμβασιά.Πριν από 3 χρόνια μας ρωτάει η αεροσυνοδός της agean καθώς επιστρέφαμε από Ελβετία πως τα περάσαμε ...βούηξε το αεροπλάνο από τις φωνές!!! Παράπονα για το φαγητό είχαμε...οι Ελβετοί βλέπεις μαγείρευαν βραστά λαχανικά και όχι κοκορέτσια και κοντοσούβλια, καθώς λοιπόν προσγειωνόμασταν στη Θεσσαλονίκη φωνάζανε ζήτω ο πιτόγυρος και η αεροσυνοδός έκανε τον σταυρό της. Άραγε να τους έμεινε τίποτα από το ταξίδι; Αμφιβάλλω!!
Όσο για σένα φίλε που απάντησες στο μήνυμά μου, πραγματικά δεν αναφερόμουνα σε σένα,προφανώς όμως για να απαντήσεις με αυτόν τον έντονο τρόπο θα συμφωνείς και συ περί εμπάργκου αυτής της χώρας γι αυτο και αντέδρασες έτσι. Το ότι γεννήθηκες στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι είσαι υποχρεωμένος να ζεις εδώ και να υπομένεις όλους εμάς!
Όσο για την ποιότητα ζωής σου μην αφήνεις τους άλλους να στην υποβαθμίζουν το κάνεις πολύ καλά και μόνος σου!!
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Συγνώμη να κάνω μια ερώτηση; Τις υπόλοιπες μέρες του χρόνου όταν δεν πας διακοπές, δεν ζεις και κάνεις συναλλαγές στην Ελλάδα;Ποτέ μην νιώθεις απαξίωση για κάτι που γεύεσαι. Πραγματικά παραδέχομαι τα άτομα εκείνα που όταν δεν τους αρέσει κάτι την κάνουν για αλλού. Τόσα μέρη έχει η γη ολόκληρη διάλεξε ένα..
Γι αυτό και παραδέχομαι τον φίλο Γιώργο που βρίσκεται στην Κούβα!!
To να αντιστέκεσαι σαν καταναλωτής στην αισχροκέρδεια ωφελεί κυρίως εσένα και κανέναν άλλον. Όταν λέω εμπάργκο το λέω με πλήρη συνείδηση.

Δόξα τω θεώ τα ταξιδάκια μου τα έχω πάει και έχω δεί αρκετά Ευρώπη για να μπορώ να κρίνω. Και οχι λοιπόν , αρνούμαι να δώσω ξανά 45 ευρώ τη μέρα στην Κώ για μια τρύπα ξενοδοχείου του 1950 (το πιο φθηνό σε όλο το κέντρο) ενώ μπορώ να δώσω τα ΙΔΙΑ λεφτά για να μείνω Πράγα , Βερολίνο , Παρίσι . Αεροπορικά θα μου βγεί 70 ευρώ να πάω παρίσι απο Αθήνα , για Κώ ξέρεις πόσο μου βγήκε για να παω ? Άσε καλύτερα , μην τα θυμάμαι και συγχύζομαι.

Είμαστε μια χώρα ανύπαρκτων τουριστικών υποδομών με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως η Ρόδος (που κατακάηκε και αυτή) που χρεώνει ενα 30% πάνω αποτι η υπόλοιπη Ευρώπη "αέρα" . Τέτοιο μύθο δεν θέλω να ζήσω.

Μπορεί να ζώ εδώ όλο το χρόνο αλλα αντιδράω , φωνάζω και πολύ συχνά μαλώνω με τον κάθε χωριάτη εισοδηματία που επειδή δεν έχει δουλέψει ποτέ του και ο μπαμπάς του του άφησε ενα χαμόσπιτο στο νησί (ή Χαλκιδική) το νοικιάζει 50,60 και 70 ευρώ τη μέρα χωρίς ΚΑΝΕΝΑ σπολύτως κομφόρ.

Τελευταίο καλοκαίρι εσωτερικό φέτος για μένα , πήγα Ρόδος , Κάλυμνο , Κως , Χαλκιδική , Λευκάδα. Παντού η ίδια άπληστη νεοελληνάρικη συμπεριφορά.

Χαλκιδική: 4,5 ευρώ ο καφές και 2,5 ευτρώ ξαπλώστρες. Ακόμα και ξαπλώστρες να μη χρεώσει ο καφές πάντα κλέψιμο. Κάνω 20 χρόνια διακοπές Χαλκιδική και την κατατάσσω στις χειρότερες θέσεις.

Λευκάδα: Μου ζητήσανε 7 ευρώ για ξαπλώστρα σε ερημική παραλία (Πόρτο Κατσίκι). Απο πάνω ενας χωριάτης νοίκιαζε ενα παλιοχώραφο για πάρκινγκ 5 ευρώ την ώρα.

Κώς: Οργανωμένο το κέντρο και καλές τιμές αλλα μόλις βγείς , ξαπλώστρες 7 ευρώ στον Κέφαλο σε ΌΛΕΣ τις παραλίες τριγύρω.




Ε συγγνώμη αλλα εγώ μ******΅ς δεν πιάνομαι , τα λεφτά που δούλεψα δεν τα χαρίζω σε κανένα λαμόγιο.

Συγνώμη εαν ακούγομαι επιθετικός , δεν ήθελα να είμαι , απλά αγανακτώ με τη κατάσταση στη χώρα μας. Κωνσταντίνα δεν απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά , απλα εκφράζω την άποψη μου...κρίμα να με παρεξηγήσεις. :)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
To να αντιστέκεσαι σαν καταναλωτής στην αισχροκέρδεια . :)
καθόλου επιθετικός !!!! αυτή ειναι η πραγματικότητα !!! και όποιος θέλει ας μην την καταλαβαίνει ....δεν θα απενοχοποιούμε τους πάντες και τα πάντα !!!!:mad:
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Αισχροκέρδεια υπάρχει παντού δεν είναι αποκλειστικό φαινόμενο της Ελλάδας.Στην Arosa(Ελβετία), σε καφετέρια, νερό με τον καφέ δεν μας φέρνανε και όταν ζητήσαμε μας το χρεώσανε 2 ευρώ,όχι εμφιαλωμένο από τη βρύση.Εγώ μόλις γύρισα από Πήλιο, μείναμε στην Τσαγκαράδα σε έναν πολύ όμορφο παραδοσιακό ξενώνα,είχαμε καθημερινή καθαριότητα, μπάνιο με υδρομασάζ,πρωινό και πληρώναμε 60 ευρώ.Στον μυλοπόταμο που πηγαίναμε για μπάνιο 2 ξαπλώστρες και μία ομπρέλα 10 ευρώ, ο καφές 4 ευρώ,εννοείται πως δεν ξαναπήγαμε μυλοπόταμο.Στον Άγιο Ιωάννη πληρώναμε τον καφέ 2,5 ευρώ,οι ξαπλώστρες δεν ξέρω,δεν ρωτήσαμε καν,οργανωθήκαμε φέτος γιατί άλλα καλοκαίρια μας φεύγανε πολλά χρήματα εκεί. Ιθάκη θα πάω 15 Σεπτέμβρη και έχω κλείσει ωραιότατη βίλα με δική της πισίνα και αυλή μέσα στο πράσινο,100 ευρώ, ενώ στη Σίφνο βρίσκαμε κάτι άθλια δωμάτια 90 ευρώ,γύρω στις 15 Αυγούστου. Ένας φίλος μου μόλις γύρισε από Κρήτη, πέρασε φανταστικά, οι τιμές στα Χανιά χαμηλότερες από τις τιμές στην Λάρισα όπου και μένει μόνιμα.Στην Παλαιοχώρα οι τιμές ακόμα πιο χαμηλές από τα Χανιά και η ποιότητα άριστη.Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλα είναι θέμα επιλογών,απλά δεν είναι σωστό να τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι,μήπως και γώ δεν έχω φύγει δυσαρεστήμενη εξαιτίας τέτοιων καταστάσεων; τώρα είμαι πιο προσεκτική,δεν θα πάω στην παραλία του Μύρτου χώρις να έχω ένα μικρό ψυγειάκι, η καντίνα που είχε εκεί τουλάχιστον πριν από κάποια χρόνια που επισκέφτηκα το νησί δημιουργούσε τάσεις λυποθυμίας από τις τιμές που είχε. Εμείς έχουμε αρκετή δύναμη να κατευθύνουμε τα πράγματα εκεί που θέλουμε,δεν είναι ούτε όλα άσπρα ούτε όλα μαύρα.Δεν είπα renata να απενοχοποιούμε τους πάντες και τα πάντα,αλλά σίγουρα δεν είναι όλοι λαμόγια σ'αυτή τη χώρα.Καλά κάνουμε και συζητάμε τα παράπονά μας απλά εκφράσεις όπως εμπάργκο στην Ελλάδα, σεβαστή μεν άδικη δε. Περί ορέξεως...κολοκυθόπιτα Θα πω εγώ, ο καθένας πηγαίνει όπου γουστάρει και αγαπά και αυτό που έχουμε ανάγκη δεν είναι οι βαρύγδουπες δηλώσεις αλλά οι συνετές και τολμηρές πράξεις,γιατί γεννήθηκα σε έναν ευλογημένο τόπο που δεν θέλω να τον αφήσω στην μοίρα του, εξαιτίας κάποιων ανόητων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.387
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom