Ακριβο μου ταξιδι

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Τριπλασιάζεται σχεδόν ο δημοτικός φόρος στα ξενοδοχεία στο Παρίσι.
Οι ταξιδιώτες σε ξενοδοχεία 5 * θα πρέπει να πληρώσουν για μια διανυκτέρευση 10,73 € , μια αύξηση 186 % σε σύγκριση με την τιμή του 2023 των 3,75 € και οι ταξιδιώτες σε ξενοδοχεία 4 * θα πρέπει να πληρώσουν μια νέα τιμή 8,13 € , αύξηση 182% , σε σύγκριση με την τιμή του 2023 των 2,88 € .
Οι ταξιδιώτες που διαμένουν σε ξενοδοχεία 1*, παραθεριστικά χωριά, ξενώνες , θα πληρώνουν 2,60 € , αντί του ενός € του 2023 .

Οι τιμές είναι ανά άτομο.
Αν δεν προκειται για επαγγελματικο ταξιδι, πιστευω πως ειναι χαρακιρι να παει καποιος φετος Παρισι.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Παρά το γεγονός ότι λάτρεψα τη χώρα και τη θεωρώ πραγματικό θησαυρό, δεδομένων και των τιμών της, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Μιλάμε η επιτομή της ξινίλας. Οι Πολωνοί και οι Γεωργιανοί μου άφησαν αυτή την πικρία, που αμαύρωσε τις πανέμορφες χώρες τους.
Α και στο αεροδρόμιο ήλεγχαν τα διαβατήριά μας κανά 20λεπτο. Άντε να το καταλάβω για τις ξεθωριασμένες και παλιές ταυτότητες αλλά για τα διαβατήρια; Στο τέλος τους κάλεσα να επικοινωνήσουν με την πρεσβεία σε περίπτωση που επέμεναν να θεωρούν ότι υπάρχει πρόβλημα με την είσοδό μας.
Στο Βόρεια Πολωνία τα πράγματα μας φάνηκαν αρκετά διαφορετικά. Κρακοβία οι πιο ξινοί άνθρωποι που έχω γνωρίσει. Μαζουρία, Gdansk άλλος λαός τελείως! Πολύ φιλικοί, πολύ πρόθυμοι να σε βοηθήσουν με το οτιδήποτε.

Στο θέμα μας τώρα, βρίσκεις φθηνά εισιτήρια αλλά θέλει ψάξιμο μήνες πριν και επίσης "μη δημοφιλείς" μέρες, που δυσκολεύει τις άδειες. Σίγουρα πάντως από όταν μείωσε τα δρομολόγια η Ryanair, ένα ταξίδι εκτός Ευρώπης, αν και μπορεί να έχει πιο ακριβά εισιτήρια, μπορεί overall να συμφέρει λόγω των τιμών της χώρας!

Για Μαρόκο που το ψάχνω π.χ. συνολικά υπολογίζω για 8ημερες διακοπές, λιγότα χρήματα από ότι χάλασα 5 μέρες Παρίσι πέρσι τα Χριστούγεννα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Για Μαρόκο που το ψάχνω π.χ. συνολικά υπολογίζω για 8ημερες διακοπές, λιγότα χρήματα από ότι χάλασα 5 μέρες Παρίσι πέρσι τα Χριστούγεννα!
Η αληθεια ειναι πως στη μιση Ευρωπη πληρωνεις σε 8 μερες οσα 5 στο Παρισι. Επισης στην υπολοιπη Γαλλια.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Η Αφρική για 8 μέρες μόνο διαμονή με πρωινό σε σχετικά μέτριο κατάλυμα θέλει 2.200.
Όταν λες Αφρική που αναφέρεσαι; Μήπως το γενικεύεις λίγο;

Μαρακές ενδεικτικά που έψαχνα 8 μέρες διαμονή σε υπέροχο Ryad 350 ευρώ το δίκλινο συνολικά.

Ζανζιβάρη φίλοι μου έμειναν σε 5στερο με 40 ευρώ το βράδυ!

Στις περισσότερες χώρες τόσο της Αφρικής όσο και της Νότιας Αμερικής θεωρώ πως μένεις σε τίμιο δίκλινο με 40-50 ευρώ το βράδυ το πολύ.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Όταν λες Αφρική που αναφέρεσαι; Μήπως το γενικεύεις λίγο;

Μαρακές ενδεικτικά που έψαχνα 8 μέρες διαμονή σε υπέροχο Ryad 350 ευρώ το δίκλινο συνολικά.

Ζανζιβάρη φίλοι μου έμειναν σε 5στερο με 40 ευρώ το βράδυ!

Στις περισσότερες χώρες τόσο της Αφρικής όσο και της Νότιας Αμερικής θεωρώ πως μένεις σε τίμιο δίκλινο με 40-50 ευρώ το βράδυ το πολύ.
Ζιμπάμπουε στους καταραχτές, Επίσης σε τέτοια μέρη κοιτάζω καταλύματα που προσφέρουν άνεση και ασφάλεια.

Ζανζιβάρη φίλοι μου έμειναν σε 5στερο με 40 ευρώ το βράδυ!
Πάντως αυτά τα 5στερα που μένουν φίλοι φίλων όταν τα ψάχνω με τέτοιες τιμές ποτέ δεν τα βρίσκω.
Θα πρέπει να βάζουmε τους φίλους να υπογραφούν ότι λένε την αλήθεια και σε αντίθετη περίπτωση να πληρώνουν την διάφορα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμείς κλείσαμε Τύνιδα παλάτι (★★★★★ Palais Bayram, Tunis, Tunisia) με 45€/μέρα, με τα 2200 που λες θα είμαστε και οι δύο με όλες τις δραστηριότητες, γεύματα κλπ για 10 μέρες. Δεν είναι όλη η Αφρική το ίδιο, αν και συμφωνώ πως στις περισσότερες υποσαχάριες πληρώνεις περισσότερα από αυτά που λαμβάνεις.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Εμείς κλείσαμε Τύνιδα παλάτι (★★★★★ Palais Bayram, Tunis, Tunisia) με 45€/μέρα, με τα 2200 που λες θα είμαστε και οι δύο με όλες τις δραστηριότητες, γεύματα κλπ για 10 μέρες. Δεν είναι όλη η Αφρική το ίδιο, αν και συμφωνώ πως στις περισσότερες υποσαχάριες πληρώνεις περισσότερα από αυτά που λαμβάνεις.
Σαφαροαφρικη εννοώ, ρίξε μια ματιά στους καταραχτές βικτόρια για και θα δεις που είναι οι τιμές.

Επειδή δεν το έχω ψάξει, είναι ακριβές αυτό; 275 ευρώ την ημέρα μόνο για διαμονή με πρωινό;
Είναι ακριβές και είσαι και εξαρτημένος από το κατάλυμα ως προς τα γεύματα τις μεταφορές και τις εκδρομές. και η πλειοψηφία είναι μέτρια. αν θες κάτι πιο κάλο πας πολύ πιο ακριβά.
Εχει και για μπαμπαπακερς κάνα δυο άλλα δεν.
30 καταλύματα είναι όλα και όλα και αν.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δυστυχώς λόγω εργασίας μπορώ μόνο συγκεκριμένες ημερομηνίες, δηλαδή Χριστούγεννα, Πάσχα και Ιούλιο Αύγουστο. Ιδιαίτερα Ιούνιο είμαι αναμεμειγμένη με τις πανελλαδικές. Αυτό με περιορίζει αρκετά. Αλλά πιστεύω ότι το θέμα της Νέας Υόρκης είναι πρωτίστως η διαμονή, αν θέλει ιδιαίτερα να μείνει κάποιος Μανχάταν. Τέλος πάντων, να είχαμε να λέγαμε. Τον πόνο μας λέμε εδώ
Μην εγκαταλείπεις πάντως.. Εμείς λίγο πριν τις γιορτές κλείσαμε με Emirates για Αύγουστο με 650€ οι μεγάλοι και 550 τα παιδιά δηλαδή μέσο όρο 600€. Για απευθείας πτήση Αύγουστο με βαλίτσα δεν έχω ξαναβρεί παρόμοια τιμή ούτε προ κορονοϊου που είχαμε πάει αρκετές φορές.. τα τελευταία χρόνια είχε τον Αύγουστο πολύ ακριβότερες τιμές με άλλες εταιρίες και χωρίς βαλίτσα. Η Emirates πάντα έδινε βαλίτσα αλλά ήταν ακριβή.. Με ενδιάμεση στάση βέβαια είχαμε ταξιδέψει Αύγουστο με British με τα ίδια χρήματα αλλά τώρα με τα παιδιά θέλουμε απευθείας πτήση σε τόσο πολύωρο ταξίδι..
Για τα ξενοδοχεία επειδή χαζεψα λίγο τι παιζει σε τιμές για το καλοκαίρι (εμείς φιλοξενουμαστε) είχε, τουλάχιστον μέχρι πριν λίγες μερες, οικογενειακά δωμάτια γύρω στα 200-250 τη βραδιά στο Manhattan σε τετραστερα ξενοδοχεια με καλά σχόλια. Φαντάζομαι για δίκλινο θα ήταν και ελαφρώς φθηνότερα.. Παλιότερα που κοίταζα για Αύγουστο μόνο 400αρια έβλεπα στα αξιοπρεπή καταλύματα..
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Εμείς κλείσαμε Τύνιδα παλάτι (★★★★★ Palais Bayram, Tunis, Tunisia) με 45€/μέρα, με τα 2200 που λες θα είμαστε και οι δύο με όλες τις δραστηριότητες, γεύματα κλπ για 10 μέρες. Δεν είναι όλη η Αφρική το ίδιο, αν και συμφωνώ πως στις περισσότερες υποσαχάριες πληρώνεις περισσότερα από αυτά που λαμβάνεις.
Μείναμε κ μεις εκεί πέρυσι το Πάσχα --- λογικά σε αυτήν την τιμή θα σου δώσουν το μικρό δωμάτιο, ωραίο ξενοδοχείο αλλά παλάτι δεν το λες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom