Ακτοπλοϊκά εισιτήρια 2012: Κάθε λιμάνι και καημός

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πριν ελαχιστο καιρο, ο ΟΣΕ ηταν παμφθηνος. Πλεον, με την 'εξυγιανση' οι τιμες εκτοξευτηκαν.
Είσαι σίγουρη γι' αυτό που λες;:roll: Εγώ πάντως πέρσι το χειμώνα ταξίδευα από Αθήνα προς Θεσσαλονίκη με 96 ευρώ πήγαιν' έλα και από τον Αύγουστο του 2011 με 18 ευρώ (9+9).
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μάλλον μιλάει για δρομολόγια που δεν υπάρχουν προσφορές. Εκεί οι τιμές έχουν αυξηθεί κάθετα αλλά όχι άδικα να προσθέσω. Οι τιμές του ΟΣΕ μέχρι πρόσφατα ήταν εξευτελιστικά χαμηλές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.061
Likes
41.259
Προσωπικά κατανοώ τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κόσμος για να πάει διακοπές. Αλλά όλη η συζήτηση για οικονομία 20-30 ευρώ και το πόσο απασχολεί το μυαλό ενός ανθρώπου είναι πολύ ψυχοφθόρα και δεν αξίζει τον κόπο. Είναι ένα ποσό που εξοικονομείς άνετα αν θυσιάσεις μια βραδινή έξοδο ή μείνεις μια μέρα λιγότερο στις διακοπές. Και δεν θα σε τρώει η αγωνία μήπως σε πιάσει ο ελεγκτης για ένα ολόκληρο 10ωρο...(κι άλλο τόσο η επιστροφή).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Πλαταμωνας και απο κει σποραδες?σοβαρα το ακουσες?

συνηθως καλοκαιρι η Θεσσαλονικη συνδεοταν απευθειας με σποραδες αλλα νομιζω τα τελευταια χρονια η περσι συγκεκριμενα δεν ειχαν καθολου δρομολογια προς εκει..δεν ειμαι και σιγουρος.
Η πρωινη αδεσμευτη καθημερινη εφημεριδα,της Λαρισας, ''ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ'',εγραψε ενα σχετικο αρθρο και η μητερα μου ενθουσιασμενη προσπαθουσε να πεισει τον πατερα μου να πανε επιτελους στη σκιαθο,που ολοι για αυτη μιλανε!!!

Τη σκεφτομαι να την κυνηγαει εκεινος ο τυπος απο το σταρ και να την κοροιδευει και κλαιω απο τα γελια:lol:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μάλλον μιλάει για δρομολόγια που δεν υπάρχουν προσφορές. Εκεί οι τιμές έχουν αυξηθεί κάθετα αλλά όχι άδικα να προσθέσω. Οι τιμές του ΟΣΕ μέχρι πρόσφατα ήταν εξευτελιστικά χαμηλές.
Μα και τελευταία στιγμή να το βγάλεις το εισιτήριο στα γκισέ κοστίζει 38 ευρώ, ενώ αν το βγάλεις online ένα 24ωρο πριν το ταξίδι, το βρίσκεις πολύ φθηνότερα. Πέρσι το χειμώνα δεν μπορούσες να βρεις τέτοιες τιμές.

Δεν γνωρίζω πόσο φθηνά ήταν τα εισιτήρια πριν το 2011, οπότε και δεν μπορώ να ξέρω το πόσο αυξήθηκαν από το 2011 και μετά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.061
Likes
41.259
Τη σκεφτομαι να την κυνηγαει εκεινος ο τυπος απο το σταρ και να την κοροιδευει και κλαιω απο τα γελια:lol:
Καλά τι θα γίνει;Το star μόνο με σας θ' ασχολείται; Εσύ δεν ετοιμαζόσουν για "Μύυυκονοοοο" με τη χαρωπή παντρεμένη κυρία και τον άντρα της;:haha::haha::haha:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Αφου δεν απανταει στα μηνυματα μου.
Αν τρομαξες αγαπητη μου φιλη,μη φοβασαι,μη.Ολα καλα.Ειμαι φυσιολογικος ανθρωπος.

Αλλα νομιζω πως πρεπει να την εχει καβατζωσει ο pan pan,αν θυμαμαι καλα.Τι να κανω,ηρθα δευτερος!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μα και τελευταία στιγμή να το βγάλεις το εισιτήριο στα γκισέ κοστίζει 38 ευρώ, ενώ αν το βγάλεις online ένα 24ωρο πριν το ταξίδι, το βρίσκεις πολύ φθηνότερα. Πέρσι το χειμώνα δεν μπορούσες να βρεις τέτοιες τιμές.

Δεν γνωρίζω πόσο φθηνά ήταν τα εισιτήρια πριν το 2011, οπότε και δεν μπορώ να ξέρω το πόσο αυξήθηκαν από το 2011 και μετά.
North66: Μάλλον μιλάει για δρομολόγια που δεν υπάρχουν προσφορές. Εκεί οι τιμές έχουν αυξηθεί κάθετα αλλά όχι άδικα να προσθέσω. Οι τιμές του ΟΣΕ μέχρι πρόσφατα ήταν εξευτελιστικά χαμηλές.

Να συνεχίσω και (ελπίζω) να κλείσω το off topic: Και οι δύο κάπου έχετε δίκηο και κάπου όχι.

Πριν την αναβάθμιση των γραμμών και των δρομολογίων του ΟΣΕ, υπήρχαν 4 κατηγορίες τραίνα:

1) Το αργό που έκανε το δρομολόγιο Αθήνα - Θεσσαλονίκη σε χρόνους που κυμαίνονταν από 7μισυ μέχρι και 9 ώρες. Υπήρχε ένα ημερήσιο και ένα νυκτερινό με κουκέτες. Γι αυτό, πλήρωνε κανείς το βασικό εισιτήριο που ήταν φτηνό, αν θυμάμαι καλά 24 ευρώ πήγαιν' - έλα (στο νυκτερινό η κουκέτα ήταν έξτρα, ανάλογα με τον αριθμό των κλινών και την κατηγορία).

2) Υπήρχαν 2 άλλα τραίνα που ήταν πιο γρήγορα και κάνανε περίπου 6μισυ ώρες. Σ' αυτά εισπράττονταν πρόσθετο τέλος γρήγορης αμαξοστοιχίας που νομίζω ήταν κάπου 20 ευρώ.

3) Τέλος ήταν τα Ιντερσίτυ που κι αυτά ήταν δύο κατηγοριών. Τα "γρήγορα" και τα "πολύ γρήγορα" (αυτά που υπάρχουν και σήμερα). Τα πρώτα κόστιζαν 36 ευρώ η διαδρομή και κάνανε 5μισυ - 6 ώρες, ενώ τα δεύτερα λιγότερο, περίπου 5 ώρες και κόστιζαν 48 ευρώ η διαδρομή (η Β' θέση).

Όπως φαίνεται, υπήρχαν και φτηνότερα και ακριβότερα εισιτήρια από σήμερα και περισσότερες επιλογές - ανάλογα με τα βαλάντια.
 

matoulis

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΑΝ ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ
σήμερα το πρωί άκουσα ένα κορυφαίο..! Το μοναδικό δελφίνι για σήμερα, από Βόλο για Σκιάθο χάλασε! Οπότε όσοι ήταν να ταξιδέψουν με αυτό το δρομολόγιο θα πειμένουν μέχρι αύριο το μεσημέρι....!
Όχι μόνο δεν βάζουν νέα δρομολόγια-πλοία αλλά χαλάνε και τα υπάρχοντα...!!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Είσαι σίγουρη γι' αυτό που λες;:roll: Εγώ πάντως πέρσι το χειμώνα ταξίδευα από Αθήνα προς Θεσσαλονίκη με 96 ευρώ πήγαιν' έλα και από τον Αύγουστο του 2011 με 18 ευρώ (9+9).
ναι, ειμαι σιγουρη. Το οτι εβγαλε μια προσφορα δε μου λεει και πολλα.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
ναι, ειμαι σιγουρη. Το οτι εβγαλε μια προσφορα δε μου λεει και πολλα.
Επειδή είμαστε off topic, ρίξε μια ματιά στη σελίδα της trainose (κάθε μήνα υπάρχουν εκατοντάδες θέσεις σε χαμηλές τιμές) και, αν θες, τα λέμε στο αντίστοιχο τόπικ για τον ΟΣΕ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom