Αλησμόνητα βράδια στα μπαράκια του κόσμου

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Bellman Bar στο Kreuzberg στο Βερολίνο! Λίγο βαρύ το ντεκόρ αλλά νιώθεις σε άλλη εποχή. Χαμηλή μουσική (λίγο περίεργη) αλλά ο κόσμος πρόσχαρος και κοινωνικός. Σε δύο βράδια εκεί γνωρίσαμε κόσμο και κοσμάκη, μας καλέσαν σε εγκαίνια γκαλερί και κουβεντιάσαμε κυρίως για θέατρο και κουλτούρα. Απίστευτη ποικιλία κρασιών.
Bellman Bar
Reichenberger Str. 103 , 10999 Berlin - Kreuzberg
Aχ, εκει δουλευε η κοπελια που με φιλοξενησε στο Βερολινο! Ωραιο μερος αλλα νομιζω οτι εκλεισε η αλλαξε διευθυνση.. Κατι μου ειχε πει η κοπελα οταν ηρθε Αθηνα αλλα δε θυμαμαι ακριβως..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.499
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Για εκεί είμαστε
amedia.loveibiza.net_images_stories_pacha_0.jpg
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Νομίζω είναι πολύ πασέ πλέον Φένια...

ΥΓ. Υπάρχει πάντα το αντίστοιχο στα Φλογητά, μη στεναχωριέσαι :p
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.499
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Νομίζω είναι πολύ πασέ πλέον Φένια...

ΥΓ. Υπάρχει πάντα το αντίστοιχο στα Φλογητά, μη στεναχωριέσαι :p
Δε πατάω σε κείνα τα μέρη της Χαλκιδικής. Από Αθυτο και πέρα καταδέχομαι.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Χαχαχα! Ε δε φανταζόμουν ότι θα ήσουν και θαμώνας....Εφόσον είσαι άνω των 15.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.499
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Με τυχαια σειρα
1) 360 Kωνσταντινουπολη
2) Godot Βυρητος
3)ολα τα μπαρακια στην παραλια του Τελ Αβιβ
4)Adom Ιερουσαλημ (εστιατοριο + μπαρ ωραια ατμοσφαιρα)
5)Οκτανα Λευκωσια
6) Luzia στην Oranienstrasse στο Βερολινο
7) Das Hotel στο Kreutzberg
8)Bairro Alto Λισαβωνα (χαμος απο μπαρ)
9)Monkey Bar Νεα Υορκη
10) Yaffa Cafe Νεα Υορκη
11) Lenox Lounge Χαρλεμ Νεα Υορκη :love2:
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Μια μινι ιστορια.

Καπου στην Ταιλανδη.

Δευτερη μερα σημερα και εμεις εχουμε αναλωθει να εξερευνουμε το νησι.
Εδώ στους τροπικους νυχτωνει νωρις,αλλα η νυχτα είναι εξισου ομορφη και μεθυστικη όπως μια ανεμελη μαγευτικη μερα μεσα στους φοινικες και στις ζεστες τυρκουαζ θαλασσες,ανακατεμενη από φιλικα χαμογελα γυρω μας και μυρωδιες από ψητες λιχουδιες πλανωδιων παγκων.

Το σκοταδι γυρω εχει πεσει προ πολλου και μετα από λιγη χαλαρωση και δροσια από το κλιματιστικο,αποφασιζουμε ότι η ωρα της μπυρας η ενός ποτου εχει ερθει.

Ανοιγω την πορτα του μπαγκαλοουζ και η γλυκια ζεστη με αγκαλιαζει ολοκληρο υπενθυμιζοντας μου που είμαι.
Το φεγγαρι είναι μισογιομο και παιζει με τα συννεφα προσπαθωντας οσο μπορει για να υπερισχισει.
Διασχιζουμε το ρισορτ μας με κατευθυνση την παραλια περνωντας από τους κηπους του, βασιζομενοι στο χλωμο φως από τα χαμηλα φαναρακια που είναι εκει για να δειχνουν το μονοπατι.
Στο εδαφος οι πελωριες σκιες από τους φοινικες κανουν το δικο τους παιχνιδισμα απλωνοντας τα κλαδια τους ξεδιαντρωπα οπου βρουν.

Ενας ψυθιριστος παφλασμος ερχεται στα αυτια μας από την ηρεμη θαλασσα που είναι λες και εχει βαλει τα καλα της για να μας υποδεχτει λαμπιριζοντας με εκατονταδες αντανακλασεις στην επιφανια της λες και καποιος της πεταξε μερικες χουφτες μπριγιαν και αυτά εμειναν εκει να επιπλεουν ρυθμικα.
Γυρω μας σκορπια ασθενικα κιτρινα φωτακια φανερωνουν ισως καποια ανθρωπινη παρουσια και πολιτισμο μεσα στη σκοτεινια.

Τα ποδια βυθιζονται στην ζεστη αμμο και κατευθυνομαστε λιγο πιο κατω που βλεπουμε καποιους να αφηνουν στον ουρανο φωτεινα φαναρακια και αυτά να ανεβαινουν και να φωτιζουν το ταξίδι τους στο αγνωστο.
Τα βαζω με την τύχη μου που δεν βρεθηκα πιο κοντα για να αποθανατησω με τη φωτογραφικη μου το θεαμα.

Μια μικρη φωτια πανω στην παραλια είναι σαν να μας προσκαλει και πλησιαζοντας βλεπουμε μια ξυλινη κατασκευη,ένα μπαρακι σαν καντινα με τραπεζακια ξυλινα να είναι μερικους ποντους ψιλοτερα από την αμμο και σκορπια ταιλανδεζικα μαξιλαρια καταγης για καθισματα.
Όλα είναι απλα και απεριττα και το ολο σκηνικο απαρτιζετε από καμμια δεκαρια ανθρωπους(ολοι δυτικοι)που μιλουν χαμηλωφωνα και διασκεδαζουν επισης χαμηλοφωνα με παληα ροκ κομματια και μπαλαντες εποχης.

Χαιρεταμε, και περνω από το χαμογελαστο μπαρμαν δυο παγωμενες μεγαλες singa και προσπαθουμε να βολευτουμε σε ένα τραπεζακι μην ξερωντας τι να κανουμε τα ποδια μας.
Μια φωτια αναβει στην αμμο και δυο σκυλοι ερχονται μυριζουν κουνανε τις ουρες τους και μετα από λιγο βυθιζονται σε ένα μακαριο υπνο λιγο πιο περα .

Οι πρωτες μπυρες εξαφανιζονται γρηγορα σιγοτραγουδωντας με τους υπολοιπους νοσταλγικα αξεχαστα κομματια.
Αγνωστοι ανθρωποι από διαφορετικες χωρες γινομαστε ένα λεγοντας ιστοριες και πινοντας τις μπυρες μας χαζολογοντας τα σκερτσα της φωτιας αντικριστα μας.
Από τα αποκαιδια μια κοπελια περνει ένα κλαδακι και απλωνει τα σχεδια της πανω στην αμμο….
Στο βαθος ένα αχνο φως φανερωνει την υπαρξη μιας βαρκας που στο περασμα της χωριζει τα μπιγιαντακια στα δυο.

Η παρεα καληνυχτιζεται…..και αυριο στο ιδιο μερος.
Η φωτια κοντευει να σβησει..
Οι σκυλοι κοιμουνται...
και εμεις έτσι αθοριβα όπως ηρθαμε ξαναγυρναμε πισω θαυμαζοντας ακομα μια φορα τη γοητεια της τροπικης ταιλανδεζικης νυχτας.
Φίλε μου κάπου στην Ταϊλάνδη με έστειλες και εμένα τώρα και που να βρείς μια Singa τέτοια ώρα ...!!! Υπέροχα!!!
 
Μηνύματα
26
Likes
79
Ταξίδι-Όνειρο
ταιλανδη,ινδια,περου...
Παρκο μας ειπαν οτι ειναι...εμεις παλι για υπαιθριο μπαρακι το περασαμε(και με μια περατζαδα αλλο πραγμα,ααααχ αυτες οι ισπανιδες) Plaza de espana...ουζα και μετα απο μερικα ποτηρακια χορεψαμε και ποντιακα :xalara:.Pivovarsky dum πραγα με τις τουμπανο μπυρες...και τον τσακαλο σερβιτορο που εδωσε παραπανο ρεστα. :)παντως να πω την αλιθεια προτιμω πλατειες καμια μπυρα και να καθομαι να παρακολουθω τον κοσμο να γυρναει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom