Αμοργός Αμοργός

eleutheria

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Το θέμα είναι ότι νότια και σε καλές τιμές βρίσκω μόνο στα Κατάπολα! αλλά από τους περισσότερους ακούω ότι δεν λένε και πολλά τα Κατάπολα.... Ισχύει?????? Στην τελικη μόνο η διαμονή θα είναι εκεί για να έχουμε κοντά παραλίες και χώρα..... πφφφφφφφφ δεν ξέρω μπερδέυτηκα!!!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Το θέμα είναι ότι νότια και σε καλές τιμές βρίσκω μόνο στα Κατάπολα! αλλά από τους περισσότερους ακούω ότι δεν λένε και πολλά τα Κατάπολα.... Ισχύει?????? Στην τελικη μόνο η διαμονή θα είναι εκεί για να έχουμε κοντά παραλίες και χώρα..... πφφφφφφφφ δεν ξέρω μπερδέυτηκα!!!
Εγώ θα σου πω μη σκας τσάμπα! Δεν θα αγοράσεις σπίτι. Βρες μία καλή βάση για να διευκολύνεις τις μετακινήσεις σου στο νησί. Ναι, τα Κατάπολα δεν έχουν ιδιαίτερο χρώμα. Δεν είναι άσχημα αλλά δεν είναι κατι ιδιαιτερο. Αυτο είναι όλο. Η περιοχή Ξηλοκερατίδι Καταπόλων που σου ανέφερα όμως (στην απένατι μέρια απο εκει που δένει το καράβι) και πας με τα πόδια, είναι πολυ γραφική. Εχει ταβερνακια και bar πανω στο κύμα. Και εκεί να μην πας η χώρα απέχει 3 χλμ. Στα Κατάπολα θα την βγάλεις; Όλη μέρα σε παραλίες θα γυρνάς...
 

eleutheria

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! Τλκ κλεισαμε μισες μερες Αιγιαλη και μισες Χωρα ετσι θα τα καλυψουμε ολο χωρις υπερβολικες μετακινησεις!!!
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Και πολύ καλά έκανες!! Το ίδιο έκανα κι εγώ πριν 2 χρόνια και δεν το μετάνιωσα στιγμή!! Εξερευνήσαμε όλο το νησί ελαχιστοποιώντας το χρόνο στο αυτοκίνητο!! Θα περάσεις υπέροχα!! ΚΙ επειδή έθεσες και το ερώτημα Μήλος ή Αμοργός να σου πω εγώ που πήγα το 2012 στο ένα και την αμέσως επόμενη χρονιά στο άλλο. Ναι ωραίες παραλίες έχει η Μήλος αλλά ως εκεί. Η αυθεντικότητα που θα βρεις στην Αμοργό όμως.... δε συγκρίνεται. Έχει την όμορφη χώρα που δε κουράζεσαι να χάνεσαι στα στενάκια της, έχει απίστευτους κολπίσκους με κρυστάλλινα νερά, έχει και την απίστευτη Νικουριά η οποία είναι αρκετά μεγάλη παραλία με γαλάζια νερά. Μέχρι στιγμής για εμένα είναι το δικό μου αγαπημένο νησί. Το νησί του απέραντου γαλάζιου χωρίς υπερβολή (μια βόλτα στο μοναστήρι θα σε πείσει). Σκέφτομαι σε 2 μέρες πηγαίνοντας Αστυπάλαια να κατέβω εκεί ξανά. Σε καμία περίπτωση δε λέω ότι δεν είναι και η Μήλος όμορφο νησί. Αλλά η Αμοργός έχει αυτό το κάτι, μια ενέργεια, μια ατμόσφαιρα, που δεν περιγράφεται εύκολα. Πρέπει να το ζήσεις. Και μόλις το ζήσεις σε λίγο καιρό, έλα να μας πεις τις εντυπώσεις σου. Καλές διακοπές σε όλους!!
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
106
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπερα κι απο μενα! Αμοργο πηγα περσυ κ Μηλο φετος! Οι χωρες τους απλα δεν συγκρινονται. Η Πλακα ειναι αδιαφορη, ενω της Αμοργου κουκλα απο ολες τις αποψεις. Δεν θα χορταινεις να κανεις βολτες στα στενα! Εμεις την επισκεπτομασταν πρωι-βραδυ και να φανταστεις μεναμε καταπολα! Οσον αφορα τις παραλιες η Μηλος υπερτερει χωρις να σημαινει οτι δν θα βρειτε κ στην Αμοργο ωραιες! Αυτες που αρεσαν σε μενα περισσοτερο ειναι η καλοταριτισσα, το απεναντι νησακι γραμβουσα, ο αγιος παυλος κ το απεναντι νησακι νικουρια. Καταγαλανα και κρυσταλλινα νερα εχουν η αγια αννα κ ο μουρος! Θα περασεις υπεροχα, ειναι το μονο σιγουρο!
 

eleutheria

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
:) Χαιρομαι που διαλεξαμε ενα νησι που οοοοοοολοι εχουν να πουν τα καλυτερα! Σιγουρα θα γραψω και εγω για τις εντυπωσεις μου μολις επιστρεψω! :trekker:Θα θελα να ρωτησω και εσας που εχετε παει. Η παραλια Παραδεισια αξιζει? Αν εχετε παει φυσικα. Και κατι ακομη πηγε κανεις απο εσας εκδρομη στα Κουφονησια απο Αμοργο για μου δωσει καμια πληροφορι? Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!!!
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Πήγα μια μονοήμερη Κουφονήσια. Δε ξέρω πόσες μέρες θα κάτσεις, εγω είχα μείνει 8 μέρες οπότε διέθεσα μία για Κουφονήσια. Αν μείνεις λίγες μέρες μην τη χαραμίσεις. Έφυφα πολύ πρωί(νομίζω 8) από Κατάπολα με το Σκοπελίτη κ μια ώρα αργότερα ήμουν Κουφονήσια. Κάναμε μια μικρή βόλτα στον οικισμό που δε λέει κ πολύ κ το κόψαμε ποδαράτο για τις παραλίες. Αυτοκίνητο δε χρειάζεσαι επ ουδενί δεν υπάρζει δρόμος άλλωστε. Δε γνωρίζω βέβαια αν άλλαξε αυτό μέσα σε 2 χρόνια. Εν πάση περιπτώση όλες τις παραλίες τις συναντάς διαδοχικά τη μία μετά την άλλη. Εμείς καθίσαμε στην πλατειά πούντα μετά στην πισίνα κ τέλος στο πορί την πιο διαδεδομένη κ απομακρυσμένη του νησιού. Ο χρόνος έφτανε κ περίσσευε καθίσαμε να τσιμπήσουμε κ κάτι να φανταστείς κ το απόγευμα νωρίς γυρίσαμε πάλι με το Σκοπελίτη Αμοργό. Έχεις αρκετές ώρες στη διάθεσή σου.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει

eleutheria

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Θα ειμαστε για 7 διανυκτερευσεις!!! βασικα αυτο ηθελα να ρωτησω αν χρειαζεται αυτοκινητο στα Κουφονησια για να παμε για μπανιο αλλα αφου μου λες οχι τοσο το καλυτερο... Αξιζει δηλαδη σαν εκδρομη ε?
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
106
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στα Παραδισια ειχαμε παει. Ηταν ομορφη παραλια, μικρη, με ωραια νερα και μια μικρη σπηλια στα αριστερα απ οτι θυμαμαι! Ειχαμε παει απο καλοταριτισα. Ειναι σχετικα κοντα! Τωρα για Κουφονησια να πατε, αξιζει. Εχει πολυ ωραιες παραλιες! Πηραμε το γρηγορο στο πηγαινε κ επιστρεψαμε με Σκοπελιτη! Εχει καραβακια με το που κατεβεις απο το πλοιο που σε πηγαινουν στις παραλιες και εχει διαφορα δρομολογια. Οσο περιεργο κ αν ακουγεται, ενθουσιαστηκα με την παραλια που ειναι στο λιμανι. Πολυ καλη το πορι και η ιταλιδα!
 

eleutheria

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Υπεροχη η ιστορια σου!!!!! Οσο διαβαζω ιστοριες και βλεπω φωτο τοσο περιμενω να φυγουμε και εμεις!!!!

για την παραλια στο λιμανι καπου το ξαναδιαβασα και μου εκανε και εμενα εντυπωση! ευχαριστω! χρισημοτατες οι πληροφοριες ολων σας!!!! :)
 
Last edited by a moderator:

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
Μόλις γύρισα από Αμοργό και έχω να δηλώσω τα εξής:

Μην περιμένετε μεγάλες παραλίες με ασπρες αμμουδιες και τέτοια, οι καλυτερες είναι αυτές με το βοτσαλακι και τον φανταστικο βυθο και χωρανε πολύ λιγες ομπρελες. Επισης δε θα βρειτε ευκολα οργανωμενες με ξαπλωστρες (εκτος από Αγιο Παυλο, Μαλτέζι και Καμαριώτισα, αντε και Νικουρια δεν ειδα αλλου αλλα και σε αυτά είναι λιγες κ τις πληρωνεις)

Διαμονή - Μειναμε στο καμπινγκ Καστανης στα καταπολα το οποιο δε το συστηνω αν δεν εχετε αυτοκινητο, είναι 20’ από το λιμανι με τα ποδια και η επιστροφη είναι ανηφορα. Από την άλλη τα Καταπολα είναι πολύ βολικα τοποθετημενα στη μεση του νησιου και προσφερονται για ολες τις εκδρομες που θα κανετε στο νησι.

Ενας ακομα λογος που επιλεξαμε το συγκεκριμενο καμπινγ ήταν γιατι ειχε TRB σκηνες (σκηνη-καλυβακι με ρευμα και κρεβατι) στα 22 ευρω και δε χρειαζοταν να κουβαλησουμε τιποτα και θα κοιμομασταν και σαν ανθρωποι. Κατι μας ειπαν και για δημοτικο δωρεαν καμπινγκ μεσα στα καταπολα αλλα ειχαμε ηδη βολευτει και δε το ψαξαμε παραπανω.

Καναμε και τη βολτα στο μονοπατι από Βουρτση μεχρι το Καστρι (25’) μια συνεφιασμενη μερα και ηταν πολύ ομορφα!

ΓΙΑ ΦΑΙ:
Αυτα που πηγαμε εμεις:
Βουρτση - Συμφωνω και επαυξάνω για το φαι στην ταβερνα Γεωργαλίνης στο Βουρτση!

Αρκεσίνη - Επίσης στην Αρκεσίνη η Μαρούσω πολύ καλή!

Θολαρια - Στο Πανοραμα στα Θολαρια με τον γραφικο παππου δε θα δειτε κανενα πανοραμα. Παλια η ταβερνα πρεπει να ειχε τελεια θεα αλλα μετα εχτισαν 2 σπιτια μπροστα κ τωρα βλεπεις τους ηλιακους τους όπως εγραψε κ καποιος άλλος. Το φαι παντως δεν ηταν ασχημο κ ειχε την πλακα του! Ειδικα όταν αρχισε να τραγουδαει ο παππους κ η γυναικα του δεν τον αντεξε και πηγε μεσα!

Αιγιάλη – Ψαροταβερνα Κοράλι πολύ καλή με ωραια θεα στο ηλιοβασιλεμα και γεμιζε κάθε βραδυ.


Επίσης, μου τα προτείνανε αλλά δεν προλαβα να παω, τα ποσταρω ομως μηπως φανουν χρησιμα σε καποιον αλλο γιατι η κοπελα που μου τα συνεστησε παει πολλά χρονια στο νησι κ ξερει:

Αιγιάλη
Φανταστικό πρωινό στο Αμοργίς, τέλεια club-sandwich και τορτίγιες! Για βράδυ, μπορείτε να κάτσετε στον Αμοργιαλό, που έχει ωραία ψημένη ρακί και μερικές φορές παίζουν και live.
Για πιο βράδυ προτείνω όχι Que (συνήθως είναι λίγο ψόφιο), αλλά «ΑΜΜΟΣ». Είναι όμως λίγο afterάδικα και τα δυο, μέχρι τις 2 μπορεί να μην έχουν κόσμο και ξαφνικά να γίνει ντου και χαμός.

Λαγκάδα
Να πάτε οπωσδήποτε! Πολύ ωραία χωριό.
Να φάτε στον «Βαρύ»!! Πολύ ωραία φαγητό και ωραία ταράτσα!
Έχει ένα ωραίο καφέ με γλυκά, Τρατάρισμα, θα το δείτε μπαίνοντας στην Λαγκάδα!
Ωραίο και το bar εκεί!

Χώρα
Καθίστε στη Λόζα ή στο άλλο δίπλα εκεί για καφέ και μελόπιτα!
Στο Τσαγκαράδικο και στο Λιοτρίβι είναι συμπαθητικά για φαγητό.
Ωραίο είναι και ένα καφέ το Καθ’οδόν έχει 2-3 φορές την εβδομάδα live το βράδυ και γίνεται χαμός!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom