Ryanair Αναλυτικός Οδηγός Κράτησης για Ryanair - Βήμα Προς Βήμα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

johnmak

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Kωσταντινουπολη(ελπιζω!)
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α
Αν και το εγραψες με αρκετα σαφη τροπο το ξαναρωταω για να το διευκρυνισω 100% μιας και μαλλον το πρωτο ααεροπορικο ταξιδι που θα κανονισω τελειως μονος θα ειναι με την Ryanair που απ οτι καταλαβαινω εχει τις παραξενιες της...Ειμαι κατοχος webuy και μιας αλλης καρτας visa..Αν πληρωσω με την πιστωτικη πληρωνω 12 ευρω παραπανω(πηγαινε-ελα) απο το να γεμισω την webuy και να πληρωσω ετσι?Και ας πουμε οτι εγω και ενας φιλος παιρνουμε μαζι μια βαλιτσα εξτρα 12kg ξερω γω..Αν το κανονισω μεσω ιντερνετ θα πληρωσουμε 15 ευρω low season και 20high?
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Αν κάνεις την κράτηση με πιστωτική χρεώνεσαι 12? για το κάθε άτομο από την Ryanair.
Αν κάνεις την κράτηση με την webuy δεν χρεώνεσαι από την Ryanair αλλά για κάθε φόρτιση της κάρτας χρεώνεσαι 2? από την Πειραιώς.

Τώρα σχετικά με τις τιμές για βαλίτσες για συγκεκριμένες σαιζόν δεν ξέρω πόσο είναι οι τιμές ακριβώς. Προχώρα την κράτηση κανονικά μέχρι το σημείο που διαλέγεις την βαλίτσα που θέλεις να πάρεις μαζί σου και όταν πας να επιλέξεις βαλίτσα θα σου βγάλει τιμή και θα δεις.Κάνε το δοκιμαστικά.Ούτως η άλλως μέχρι να δόσεις τα στοιχεία της κάρτας σου στο τελικό σημείο της κράτησης δεν χρεώνεσαι.
 

nikosoik

Member
Μηνύματα
54
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Αργεντινή
Παιδιά ακόμα και με webuy ναι μεν κερδίζεις στα εισητήρια αλλά να ξέρετε ότι χρεώνει την βαλίτσα κανονικά +6? ανά πτήση
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Όπως έχει γραφτεί και σε προηγούμενα μηνύματα η χρέωση της βαλίτσας δεν είναι σταθερή αλλά είναι ανάλογα με το βάρος της και την περίοδο που κάνεις το ταξίδι και γενικά χρεώσεις υπάρχουν πάρα πολλές πέρα από την χρέωση για τα έξοδα κάρτας ανάλογα με το τι θα επιλέξεις.

Σε ποιο δρομολόγιο και για ποιες ημερομηνίες είδες μόνο 6? χρέωση την βαλίτσα;
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Παιδιά ακόμα και με webuy ναι μεν κερδίζεις στα εισητήρια αλλά να ξέρετε ότι χρεώνει την βαλίτσα κανονικά +6? ανά πτήση
Όταν η χειραποσκεή είναι 55χ40χ20 και μέχρι 10 κιλά είναι δωρεάν.
Τη βαλιτσά τη χρεώνεσαι όταν δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία ή θέλεις και βαλίτσα και χειραποσκευή.
 

nikosoik

Member
Μηνύματα
54
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Αργεντινή
Πέρα από την κλασική χρέωση των 30ευρώ είναι 6? ανά δρομολόγιο χρέωση συναλλαγής για Καρλσρούη η βαλίτσα σε κάθε διαδρομή. Δλδ Χ+12? επιπλέον η βαλίτσα για το πάνε έλα.
 

pafpouf

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη...
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Σιν.τοίχος-Θιβέτ
Προγραμματισμένη πτήση Θεσ/νίκη - Χιρόνα 23-28/05/2012.
Λόγω εργασίας πρέπει να αλλάξω ημερομηνίες.
Μπορώ να αλλάξω την ημερομηνία ή χάνω τα χρήματά μου;
Ξέρει κάποιος πόσο είναι η extra επιβάρυνση;
Επίσης οι τιμές των εισιτηρίων θα είναι οι ίδιες συν την κάποια επιβάρυνση;, ή θα είναι αυτές που ισχύουν τι δεδομένη χρονική στιγμή για όλους;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι μπορείς να αλλάξεις ημερομηνίες πτήσεων.

H έξτρα χρεώση είναι ?50 ανά σκέλος συν τη διαφορά τιμής του εισιτηρίου. Εάν η νέα τιμή είναι χαμηλότερη, δεν αποζημιώνεσαι για τη διαφορά.

Πχ αν πλήρωσες ?20 και η τιμή για τις νέες ημερομηνίες είναι ?40, θα χρεωθείς ?120 (?50+?50+?20).

General Terms + Conditions of Carriage
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εχμ, εντάξει ας ελπίσουμε το κοράκι να μη βγει αληθινό. :)
Επιτέλους έκανα κι εγώ το πρώτο μου ταξίδι με Ryanair την προηγούμενη εβδομάδα από το Γκέτεμποργ στο Λονδίνο και πίσω. Με όσα έχω ακούσει για τη συγκεκριμένη εταιρεία, πήγα με πολύ φόβο αλλά τελικά όλα πήγαν καλά.
Δεν μας έλεγξαν τις αποσκευές ως προς τις διαστασεις, σε κανέναν. Απλά σταμάτησαν 2 κυρίες που είχαν τεράστιες βαλίτσες! Επίσης, νομιζω πως οι υποδοχείς που έχουν για να δουν αν χωρά η βαλίτσα, ειναι μεγαλύτερες από τις διαστασεις που δίνουν. Η δική μου βαλίτσα που ήταν ακριβως σε αυτες τις διαστασεις, μπηκε με φοβερη άνεση, αλλά και του φίλου μου που ήταν κάπως μεγαλύτερη και φοβηθηκαμε μηπως μας τη χρεωσουν, επίσης μπήκε άνετα.
Καλά, το μικρό αεροδρόμιο του Γκέτεμποργκ είναι αστείο, είναι σαν παράγκα αλλά φυσικά δεν μας ένοιαζε γιατι μειναμε ελάχιστα.
Επίσης, οι θέσεις που είχαμε άγχος πως θα είναι πολύ μικρές, ήταν μια χαρά. Ε, δεν ήταν και σαν της swiss, αλλά ήταν πολύ πιο ανετα απο αυτα της vueling που ετυχε να πεταξω τον προηγουμενο μήνα και ηταν φριχτή εμπειρία.
Ομολογώ πως ηθικά, έχω σοβαρές ενστασεις για την ryanair αλλά το πάθος μου για τα ταξίδια τις ξεπερνά.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Για μενα που ειμαι 1.90 ηταν λιγο δυσκολο απο θεμα ανεσεις.Στην ρωμη δεν υπηρξε καθολου ελεγχος για τις τσαντες μεγεθος βαρος,στην θεσ/νικη κοιτουσαν απλα το μεγεθος με το ματι.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom