Κούβα Βίβα Κούβα!!!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ευχαριστω varioAthens για τα 'καλα λόγια"...."τρελλή μάνα...":haha::haha:
go2dbeach ειναι διλημμα όντως!!:roll: Μονη μου Τζαμαικα! Ερωτας ειναι αυτος ειπαμε!! Τωρα με παιδι στην Κουβα πιστευω περναει πιο καλα,πιο εξωστρεφης και πιο εξω οι Κουβανοι και τα παιδια τους το ιδιο!!! Οι Τζαμαικανοι οχι τοσο και με τα εγγλεζοπουλα που ειναι κλεισμενα στα all-inclusive δεν νομιζω να υπαρχει επαφη...
getxowoman καλο!!!:clap:
Λοιπον συνεχιζω...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ξυπνησαμε το πρωι ετοιμοι, αλλα και πεινασμενοι να εξερευνησουμε την Havana!! Στην ερωτηση της σπιτονοικοκυρας μας αν θελουμε πρωινο απαντησαμε φυσικα ναι!!
Κι ετσι με 3 μονο ευρω ειχαμε ενα πλουσιο και ευγεστο πρωινο!!
Αρωματικος κουβανεζικος καφες,οχι μονο ενα φλυτζανι,αλλα ενα θερμος!!
Φρεσκος χυμος ,αυγα τηγανιτα,ενα ειδος ζαμπον,τυρι,τοστ,βουτυρο.
Ολα καθαρα,αφου ανακαλυψαμε οτι η σπιτονοικοκυρα μας ειχε και άλλες 2 βοηθους που ετοιμαζαν τα πάντα! Συνολικα το σπιτι ειχε 3 δωματια! Στο 1 ήμασταν εμεις,στο άλλο ενας γερος που εμοιαζε να ειναι του σπιτιου,πρεπει να ειχε "ξεχαστει¨" στην Havana και στο άλλο ενα ζευγαρι Ιταλων.
Ετσι ξεκινησαμε την πρωτη μας βολτα σαυτη την υπεροχη πολη!!
Η πρωτη βολτα στην havana σε αφηνει αφωνο!! Κατακλυζεσαι απο παντου! Αρωματα,εικονες,φωνες,μουσικες,χρωματα!!!
Το να περιγραψω τα μνημεια,τις πλατειες και όλα τα συναφη,το θεωρω ασκοπο...Σε οποιον οδηγο κι αν ανοιξετε θα τα δειτε και θα βρειτε ολες τις πληροφοριες και τις λεπτομερειες καλυτερα γραμμενες αποτι θα το κανω εγω..
Εγω θα σας μιλησω για τον κοσμο της Havana και πως τα ειδα εγω....
Αν θελετε να νομιζετε την Κουβα της διασκεδασης και του συνεχιζομενου γλεντιου και χορων,οπως τα παρουσιαζουν τα τα ταξιδιωτικα γραφεια,απευθυνθειτε σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο και πηγαινετε μονο οργανωμενα! Εκει θα σας οδηγησουν σε ενα μπαρ οπυ θα παιζουν μουσικη συγκροτηματα,θα χορεψουν ζευγαρια κουβανεζικους ρυθμους και πιθανον να τραβηξουν κι εσας μαζι τους. Θα πιειτε μοχιτο στην τιμη των 5-8 ευρω,στα γνωστα αυτα μπαρ οπου επινε και ο Χεμινγουει και θα κλεισει η ημερα σας ετσι... Οταν θα γυρισετε το βλεμμα σας και δειτε οτι σε αυτα τα μπαρ,εκτος απο αυτους που δουλευουν υπαρχουν μονο τουριστες και οχι Κουβανοι,τοτε ισως παραξενευτειτε...
Αλλα αυτη δεν ειναι η αληθινη Κουβα!
Ειναι ενας δρομος οπου ειναι τρομερα τουριστικος κι εκει πηγαινουν ολα τα γκρουπ και οι τουριστες. Μουσικες και χορευτες οργανωμενα ολα ..
Καταλαβαινετε οτι εμενα-γουστα ειναι αυτα-δεν μου αρεσε κεθολου εκει..
Κι ετσι απομακρυνθηκαμε..
Πηγαμε σε στενα που δεν ξερω να σας τα πω κι ουτε τα εψαχνα...Τυχαια... Βρηκαμε μια παιδικη χαρα και καθησαμε να παιξει η μικρη... Πιασαμε κουβεντα με ενα ζευγαρι με παιδια..μισα ιταλικα..λιγα αγγλικα...νοηματα χειρονομιες...κατι καταφεραμε...
Πηγαμε μαζι τους ! Σε γειτονιες υπεροχες,ζωντανες,ολο χρωματα και παιδικες φωνουλες,που ναι,διασκεδαζουν οι Κουβανοι εκει,αλλα οχι για τους τουριστες,για την παρτη τους!! Με τα κασετοφωνα-παλιου τυπου,κατι τεραστια φανταστειτε, να ειναι στην διαπασων και να χορευουν εκει στους δρομους,μονοι τους,ολοι μαζι!!
Κρυφοκοιταγα με αδιακρισια το εσωτερικο των σπιτιων που απειχε λιγα μολις μετρα απο τον δρομο...Παλια επιπλα,κουνιστες πολυθρονες,γεροι νωχελικα πανω τους να κουνιουνται,νεαρες να χορευουν κοιταζοντας τον εαυτο τους στον καθρεφτη.. Να μας χαμογελανε..Κι εγω που δισταζα να τους φωτογραφισω να μας πλησιαζουν και να θελουν να βγαλουμε φωτογραφια μαζι με τα παιδια τους μαζι με την μικρη μου!! Απιστευτα φιλικοι ολοι!! Περπατησαμε τοσο πολυ και μας συνεπηραν ολες αυτες οι ζωντανες εικονες,που δεν το καταλαβα πως ειχε περασει η ωρα..Ειχε φτασει βραδυ και επρεπε να βρουμε κατι να φαμε!! Οι μονες στασεις που ειχαμε κανει ηταν για μοχιτο,στην τιμη των 1-2 ευρω οσο η μικρη κοιμοτανε στο καροτσι της!!
Ξαναμπαινοντας στην κινηση και στον τουριστικο δρομο ειπαμε να φαμε σε ενα που συστηνε ο οδηγος το πιο γνωστο. La bodeguita del medio. Μεχρι και στους πινακες ζψγραφικης,που πουλανε στην Κουβα,ειναι παντου απεικονισμενο!!Οταν φτασαμε απεξω παγωσαμε!! Απο την μια οι ουρες απο τα γκρουπ,κι απο την άλλη η φιξ τιμη 50 ευρω το ατομο,μενου,με ξενερωσαν... Μπορει να εχει υπεροχο φαγητο,αλλα δεν το δοκιμασα..
Αντι γιαυτο πηγαμε σε paladars ,δηλαδη μικρα εστιατορια,με 3-4 τραπεζια που σου ετοιμαζουν φαγητο! Φαγαμε φαγητο αυθεντικα μαγειρεμενο με μοχιτο και μπυρες για 20 ευρω περιπου... Να σημειωσω εδω,οτι μην περιμενετε τιποτα ιδιατερο απο φαγητο.. Κοτοπουλο,απλα μαγειρεμενο. Ρυζι και φασολια μαυρα παντα απαραιτητο συνοδευτικο. Και η καλυτερη επιλογη σας αστακο και ψαρια. Αντιθετα τα μοχιτο τους ειναι απαιχτα!!!:clap::clap::clap: Απο τα πολλα στο τελος δεν μπορουσαμε να οδηγησουμε το καροτσακι!!:haha::haha::haha:
Ετσι πηραμε τον δρομο της επιστροφης για το σπιτι ολοι εξουθενωμενοι ,αλλα και ενθουσιασμενοι απο την 1η μας μερα στην Havana!!! Ο καθενας μας για τους δικους του λογους... Η μικρη για τα παιχνιδια της και τις καινουργιες γνωριμιες... Ο mr γιατι υπολογιζε ποσα μοχιτο μπορει να πιει με 30 ευρω,κι εγω για τις υπεροχες φωτογραφιες που εβγαλα!!
Να σημειωσω οτι οι φωτογραφιες που βλεπετε σε διαφορα περιοδικα με κατι γριες και γερους χαρακτηριστικα ντυμενους με τεραστια πουρα στο στομα,καθολου αυθορμητες δεν ειναι!! Σε περιμενουν στημενοι στις πλατειες και ποζαρουν εναντι αμοιβης! Αυτη ηταν μια φωτογραφικη απογοητευση για μενα!!:roll:
Ευτυχως ομως ειχα άλλες πολυ καλυτερες!!! Η Havana δεν απογοητευει κανεναν τελικα!!:cool:

 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χρώματα και αρώματα κουβανέζικα απόψε! Τέλεια βραδιά!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Μπράβο σου, meli, που σκέφτεσαι κι εμάς τις δόλιες και ταξιδιάρες μανάδες!!! Έτσι, να μας δίνεις ιδέες!!!
(για να μη λένε μόνο εμένα 'τρελή' οι γνωστοί και οι φίλοι!!!)
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
...
Πηγαμε σε στενα που δεν ξερω να σας τα πω κι ουτε τα εψαχνα...Τυχαια... Βρηκαμε μια παιδικη χαρα και καθησαμε να παιξει η μικρη... Πιασαμε κουβεντα με ενα ζευγαρι με παιδια..μισα ιταλικα..λιγα αγγλικα...νοηματα χειρονομιες...κατι καταφεραμε...
Πηγαμε μαζι τους ! Σε γειτονιες υπεροχες,ζωντανες,ολο χρωματα και παιδικες φωνουλες,που ναι,διασκεδαζουν οι Κουβανοι εκει,αλλα οχι για τους τουριστες,για την παρτη τους!! Με τα κασετοφωνα-παλιου τυπου,κατι τεραστια φανταστειτε, να ειναι στην διαπασων και να χορευουν εκει στους δρομους,μονοι τους,ολοι μαζι!!
Κρυφοκοιταγα με αδιακρισια το εσωτερικο των σπιτιων που απειχε λιγα μολις μετρα απο τον δρομο....

Πολύ ωραία τα γράφεις και καθώς τα διαβάζω νοιώθω πως είμαι και πάλι εκεί.
Να πω τη αλήθεια, ζηλεύω λίγο. :oops:
Μου φαίνεται πως κατάφερες να ζήσεις τους κουβανούς από πιο κοντά από ο,τι εγώ.
Ήθελα να κάνω κάτι όσο ήμουν εκεί αλλά δεν το έκανα. Ήθελα να αφήσω στο δωμάτιο που έμενα διαβατήρια, χρήματα και μηχανές (για να μην έχω το άγχος της κλοπής) και να βγω να περπατήσω στα μικρά στενά και απρόσιτα σοκάκια της Αβάνας, αυτά που σε κάθε πόρτα καθοντουσαν μαζεμένοι και δυο τρεις κουβανοί μιλώντας και χαζεύοντας.
Με κουβανούς μίλησα στα σπίτια που έμεινα, αλλά δεν ήταν αυτό που ήθελα.
Τα κατάφερες καλύτερα νομίζω. :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.984
Likes
9.488
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μου ξυπνας μνημες απο Αγιο Δομηνικο με τις περιγραφες σου!
Παρε το καροτσι και συνεχισε τις βολτες Meli και ακολουθουμε!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!!
Μανο,σαυτο το ταξιδι το "διαβατηριο" που ειχαμε και μας εφερε πιο κοντα στους Κουβανους ηταν η μικρη!! πραγματικα!! Χωρις αυτην δεν ξερω αν θα τα ειχαμε καταφερει!!:roll:
Συνεχιζω...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Την επομενη μερα μανα και κορη φωναζανε απο την αρχη επιτακτικα στον ταλαιπωρο πατερα: " Μπαμπο"-στην αργκω της κορης μου αυτη η μαγευτικη λεξη σημαινει μπανιο-θαλασσα και το ομολογω, τρελλη οπως ειμαι για παραλιες δεν αντεχα άλλο-ηθελα επειγοντως την "δοση" μου!!!:cool::cool::cool:
Ετσι κατεβηκαμε εμεις κυριες με τα μαγιω μας και τα σορτσακια μας και ο mr κουβαλουσε όλα τα συμπραγαλα που χρειαζοτανε για την διασκεδαση της μικρης!! Κουβαδακια,παιχνιδακια πλαστικά,ως και πισινα πλαστικη!!!
Με το που κατεβηκαμε σταματησα εναν ταριφα και κλεισαμε την τιμη των 10 ευρω περιπου να μας παει και να ερθει να μας ξαναπαρει συγκεκριμενη ωρα! Αλλο χαρακτηριστικο του περηφανου λαου,δεν δεχεται πολλα παζαρια. Αντε να γλιτωσεις κανενα ευρω και εχουν και τετοιο στυλ που στο τελος αισθανεσαι ντροπη που τα καταφερες!:oops:
Αφου εγω που ειμαι αυθεντια στα παζαρια,δεν εκανα στην Κουβα, απορησε ο mr με μενα!:shock:
Playa del Este του ειπα με το που μπηκαμε μαζι με ολο το συφερτο πανω στα μουτρα μας,αφου το ξεχαρβαλωμενο lada με το ζορι μας χωραγε!!
Καπου που να εχει ντοπιους με παιδιά του ειπα! Απόρησε και τελικα μας ειπε ξερω που θα σας παω.. Ειχα μαθει απο εναν φιλο που ειχε παει περσι,οτι η παραλια ειναι τεραστια και ανα τμηματα πηγαινεις να βρεις αυτο που θελεις.... Γυναικες,αντρες,αμφι...Δεν ξερω αν ισχυει,παντως εκει που μας πηγε αυτος ο καλος ανθρωπος βρηκα αυτο που γυρευα!! Η παραλια,παραδοξως δεν ειχε πολυ κοσμο...
Ενταξει,σαν θαλασσα,σαν παραλια,εχω δει και καλυτερες..Οχι οτι ηταν ασχημη,απλως εγω εχω υψηλα στανταρ σε αυτο,το ομολογω ... Ζω σε ενα απο τα ωραιοτερα νησια της Ελλαδας, ειμαι ολο το καλοκαιρι σε παραλιες,εχω κολυμπησει Μαλδιβες, Τζαμαικα, Ταυλανδη.
Ηταν μια ωραια παραλια με στο βαθος φοινικες,απεραντη,τα νερα ομως λιγο αποτομα και ανακατεμενα.. Για τους κουβανους αυτη η εποχη θεωρειται Χειμωνας και δεν πολυπηγαινουν στην θαλασσα,εμαθα... Το νερο ηταν κρυο για Καραιβικη,για τα δικα μας δεδομενα,μια χαρα!!:p
Επισης η θαλασσα ξεβραζε κατι μπλε πραγματα jellyfish σαν μεδουσες που μαλλον τσιμπουσαν,πραγμα πολυ συνηθισμενο,αποτι μου ειπανε...
Πολλοι Κουβανοι με τις οικογενειες τους εκει και ελαχιστοι τουριστες... Εμεις νοικιασαμε καρεκλες,αλλα οι περισσοτεροι ηταν ξαπλωμενοι χυμα σε πετσετες... Μεσα σε λιγη ωρα ειχαμε μαζεψει γυρω μας ολα τα μικρα που επαιζαν με την δικια μας και γινοτανε ενας χαμος!!! Γνωρισαμε ζευγαρια που ζουσαν στην Havana.αλλους Κουβανους που ηταν απο αλλου και ηρθαν για να δουν συγγενεις τους...Πολυ κοσμο! πιασαμε κουβεντα για τις συνθηκες ζωης τους... Δεν θελω να ανοιξω πολιτικη συζητηση,αλλα ειναι ενας λαος που περναει πολλες δυσκολιες,αλλα ειναι περηφανος και αισιοδοξει για το καλυτερο...Δεν μιζεριαζεται!! Υπαρχουν 2 συναλαγματα ,το τουριστικο cuc και αυτο για τους ντοπιους. Αυτοι αμοιβονται με το δικο τους και μου εξηγησαν οτι ειναι ευχαριστημενοι με τα πραγματα που τους δινει το κρατος ειναι μεγαλο βοηθημα,αλλα καποια πραγματα πρεπει να τα αγοραζουν με το άλλο ,πραγμα πολυ δυσκολο!! Οπως τα ρουχα των παιδιων και διαφορα αλλα ειδη.. Γενικα μην νομιζετε πως κανουν παραπονα,ουτε εχουν αυτη την γκρινια που εχουμε εμεις,απλως γενικα μεταφερω αυτο που καταλαβα πανω σε διαφορες κουβεντες που ειχα ολο το διαστημα... Κι εγω βεβαια,δεν ηθελα να τους κανω τετοια αναλυση,ουτε να τους ρωταω τετοια πραγματα...
Κυλησε σαν νερο η μερα...Ευτυχως που ειχαμε τιμησει παλι το πρωινο,γιατι απο τα πολλα μοχιτο ειχαμε παλι την ζαλαδα μας... :D
Τι ευτυχια!!
Να καθεσαι ξαπλωμενος στην ξαπλωστρα σου,να ατενιζεις τον γαλαζιο ουρανο και την θαλασσα,χωνοντας τα ποδια σου στην καυτη αμμο και να ξερεις οτι ειναι τελη Δεκεμβριου!!!!
Μα τι ασχημο χειμωνα εχουν αυτοι οι Κουβανοι τελος παντων!!:bleh::bleh::bleh:
Ηρθε η ωρα που ειχαμε συμγωνησει με το ταξι και μαζεψαμε και φυγαμε... Μας περιμενε τυπικος ακριβως απεξω και κατευθυνθηκαμε σπιτι...
Αφου μπανιαριστηκαμε,ετοιμαστηκαμε για την βολτα μας στην Malecon...Αποφασισαμε να την κανουμε ολη την παραλιακη με τα ποδια μεχρι το γνωστο ξενοδοχειο National..Και δεν ηταν και κοντα..Ομως αξιζε!!!
Η malecon αποτι καταλαβα ειναι για το λαο η τσαμπα διασκεδαση τους!! Εκει δινουν τα ραντεβου τους,εκει βολταρουν,τα παντα... Υπεροχες εικονες!!! Ζευγαρακια ,αλλοι να παιζουν μουσικη,αλλου παρεες να καθονται να τα λενε με την συνοδεια ενα μπουκαλι ρουμι..Καταπληκτικη βολτα...Ακριβως την ωρα που επεφτε το σουρουπο ...Ηλιοβασιλεμα στην Malecon....Μην τυχον και το χασετε!!!:clap::clap:
Η μικρη εξουθενωμενη επαιρνε τον υπνο της στο καροτσακι οταν επιτελους φτασαμε στο National!! Υπεροχο ξενοδοχειο...Καμια σχεση με τα διπλανα Melia κ.λ.π που παιρνουν τα γκρουπ-αυτα τα απαισια πολυορωφα ξενερωτα κτιρια,που χαλανε ολη την εικονα...
Ενα παλιο κτιριο που "μιλαει" και σε κανει να φανταζεσαι ιστοριες με γκανγκστερ απο παλιες εποχες τοτε που ηταν στις δοξες τους να καπνιζουν τα πουρα τους...
Σημειωση: Καπνιστρια δεν ειμαι,οποτε μην με ρωτατε για τα πουρα της Κουβας...δεν ξερω να διακρινω..Απλως πουλανε συνεχως πολλα λαθραια..
Μου αρεσε τρομερα!! Μπηκαμε μεσα και σαν κυριοι περιφερθηκαμε σε ολο το ξενοδοχειο...Κανεις δεν σου λεει τιποτα εξαλλου...Ειχε και πορογραμμα καμπαρε,αλλα δεν πηγαμε σε τετοια ,ουτε tropicana ουτε τιποτα...λογω μικρης και λογω τιμης!!! Στο τελευταιο παραμονη πρωτοχρονιας θελανε περιπου 100 ευρω!!!:shock::shock::shock:
Αφου παρακολουθησαμε πως φτιαχνουν τα πουρα...πολυ ενδιαφερον..αποφασισαμε να φαμε εκει. Στο εστιατοριο ειχε μπουφε την συγκεκριμενη μερα και ειχε απολα και κουβανεζικη κουζινα και κλασσικα πιατα,με 20 ευρω. Ετσι ειπαμε να τα δοκιμασουμε. Ολα πολυ περιποιημενα,αφθονια και μεγαλη ποικιλια,αλλα οπως ξαναειπα,μην πατε στην Κουβα για το φαγητο,θα απογοητευτειτε...
Χορτατοι απο εικονες και φαγητο,πηραμε ετσι τον δρομο της επιστροφης για το σπιτι...
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Meli πολυ ωραια μας τα γραφεις! Καταρχην δε ξερω αλλα διαβαζοντας καποια κομματια απο το δευτερο μερος της ιστοριας σου ανατριχιασα! Απο την αλλη ολα αυτα που γραφεις για τη μικρη,με βοηθανε πολυ! Ασε που σημερα θα τη διαβασω και στο βασκο για να του ανοιξω λιγο τα ματια,διοτι εδω eurodisney και παλι eurodisney πανε τα παιδια τους. Συνεχισε ετσι!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
6.359
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
meli πόσα cuc που γράφεις έχει το ένα ευρώ;
και πληρώνατε πάντα σε ευρώ ή αλλάξατε και κάνατε cuc?
καλή συνέχεια
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
getxowoman..."στο βάσκο??" Συμφωνω οτι δεν ειναι μονο eurodisney για τα παιδια!!
soudianos σε cuc πληρωναμε συνεχεια,το ευρω το γραφω για ευκολια για αυτους που το διαβαζουν να βγαλουν συμπερασμα για τις τιμες,χωρις να κουραζονται με υπολογισμους... Παντως 1 cuc ειναι περιπου 0,80 ευρω.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
meli τα γραφεις παρα πολυ ομορφα.Δωσε Κουβα στο λαο:clap:
Ενα επιπλεον μπραβο σου που πηγες και με την μικρη σου.:clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.320
Μηνύματα
887.932
Μέλη
38.985
Νεότερο μέλος
lindamoustaki

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom