Κούβα Βίβα Κούβα!!!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Την επομενη μερα θελαμε να παμε παραλια...
Στο αλλο δωματιο του σπιτιου εμενε ενα ζευγαρι από το Αμστερνταμ, οπου γνωριστηκαμε και αφου δεν ειχαν αυτοκινητο προσφερθηκαμε να τους παρουμε μαζι μας..
Αυτοι ειχανε ερθει για 1 μερα και ηδη μενανε 1 εβδομαδα!!
Μας ειπανε να παμε σε μια παραλια οπου εχαν βρει με ενα μπαρακι-εστιατοριο απο πανω. Ακολουθησαμε την προτροπη τους και πηγαμε σε ενα ωραιο σημειο οπου υπηρχε μια μικρη και ησυχη παραλια αναμεσα απο βραχια..
Το εστιατοριο πολυ καλο με φρεσκιες καρυδες,μοχιτο,γαριδες.Πολυ ησυχα,χαλαρα και ωραια,καθησαμε εκει μεχρι το απογευμα οπου φυγαμε για άλλη μια βολτα στο Trinidad. Οπως καναμε βολτα ακουσαμε παλι τις γνωστες πια ξεσηκωτικες μουσικες απο ενα μπαρακι-καφε να το πω...Ουτε αυτο...Μια μεγαλη αυλη φανταστειτε και στα σκαλια να τραγουδαει ενα συγκροτημα ...Στα διαλειμματα το μικροφωνο επαιρνε μια ηλικιωμενη κυρια που ταγουδουσε παλια τραγουδια μαλλον,αν κρινω απο τον ενθουσιασμο των υπολοιπων.Η κυρια αυτη πελατισσα εννοειται,οχι από το γκρουπ.:)
Σαυτη την οικογενειακη ατμοσφαιρα με τα λιγοστα τραπεζακια καθησαμε κι εμεις. Διπλα μας μια μεγαλη παρεα,παιδια,μαμαδες. Οτι επρεπε. Το μικροτερο τους κοριτσακι,γυρω στα 5,μεσα σε λιγα μολις λεπτα ειχε γινει κολλητη με την δικη μου μικρη και ειχαν ξεσηκωσει ολο το μαγαζι στον αερα!!!:shock:
Ενω επαιζε η μουσικη το κοριτσακι χορευε με τρομερη επιδεξιοτητα και φιγουρες προσπαθωντας να μαθει και την δικια μου που με παθος εκανε τα ιδια!! Το αποτελεσμα να τις δινουν ολοι λουλουδια ,να μας κερνανε κι εμας και να χειροκροτανε! Το τι εγινε δεν λεγεται!!Στο τελος η μικρη μου περναγε απο την μια αγκαλια στην αλλη απο τις Κουβανεζες της παρεας.. Κι εγω απορω πως ξεβιδονοταν ετσι , στην προσπαθεια να μην θεωρηθει ασχετη μαλλον...:haha::haha:
Καποια στιγμη τελειωσε η βραδια,οπου αφου φιληθηκαν κι αποχαιρετιστηκαν οι δυο χορευτριες πηγαμε σπιτι για να φαμε στην υπεροχη βεραντα μας. Με 5 ευρω φαγαμε κοτοπουλο ,σαλατα,φρουτα,γλυκο,μπυρες. Ολα σπιτικα και υπεροχα μαγειρεμενα!!:clap:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εννοειται οτι και την αλλη μερα θελαμε παλι παραλια....
Πηγαμε να βρουμε καποια αλλη και μετα απο περιπλανηση ανακαλυψαμε μια υπεροχη παραλια,χωρις ξαπλωστρες,χωρις τιποτα,με φοινικακια και ελαχιστο κοσμο!:clap:
Εκει καναμε καταληψη σε ενα φοινικακι απλωνοντας ολες τις προμηθειες μας και τα υπαρχοντα,που δεν ηταν και λιγα...:bleh:
Καταπληκτικη παραλια,μου θυμισε Τζαμαικα!!!:clap:
Αν δεν δω ηλιοβασιλεμα,δεν φευγω απο εδω, δηλωσα και ο mr συμφωνησε!
Ετσι το ηλιοβασιλεμα μας βρηκε ακουμπισμενους στον φοινικα μας-δηλωσαμε ιδιοκτησια-
να πινουμε μοχιτο και η μικρη να κοιμαται απο κατω του καλου καιρου!!
Στιγμες για τις οποιες ταξιδευεις για να ζεις και ζεις για να ταξιδευεις...
Με το που βουλιαξε ο ηλιος στην θαλασσα δεχτηκαμε επιθεση!!! :shock:
Κουνουπια!!!!Εκατονταδες!! αλλα αυτα δεν ειναι τα συνηθισμενα κουνουπια που εχουμε εμεις.. Να ριχνουμε Autan κι αυτα να ερχονται με χιλια!! Δεν τα βλεπεις! Ειναι υπερβολικα μικρα,πιο μικρα κι απο σκνιπες,οποτε δεν μπορεις να προφυλαχτεις! Μονο μετα το καταλαβαινεις το τσιμπημα τους και δεν το ξεχνας ευκολα...Αφου η φαγουρα κραταει μεχρι και 1 μηνα!!:shock:
Ναι,καλα διαβασατε! Ειναι ενα ειδος κουνουπιου με ενα διπλο ονομα-δεν θυμαμαι ακριβως-μπερι μπερι τα λεω εγω για πλακα,οπου σε πιανει κατι σαν αναφυλαξια,οσο ξυνεσαι βγαινουν κι αλλα,σαν κολλητικο ενα πραγμα,μεχρι και χαπια μπορει να χρεαστεις να παρεις..
Οχι,δεν ειμαι ειδικη εντομολογος,αλλα τα ξερω αυτα εκ πειρας..Τα ιδια και χειροτερα παθαμε στην Τζαμαικα και η μια απο την παρεα οταν ηρθαμε πηγε σε γιατρο και πηρε χαπια.Βγαινουν με την δυση του ηλιου.
Το καλο ηταν οτι δεν τσιμπησανε την μικρη κι οτι κι εμας δεν μας τσιμπησαν τοσα πολλα. Βεβαια ακομα και στο αεροπλανο της επιστροφης ξυνομασταν..:haha:
Ετσι καταδιωγμενοι γυρισαμε για το τελευταιο βραδυ μας στο μαγευτικο Trinidad. Αφου φαγαμε κατι μεγαλους αστακους,παλι στο σπιτι και στην ιδια τιμη,πηγαμε και απολαυσαμε στην πλατεια τους χορους και τις μουσικες που στηνοτανε οπως καθε βραδυ..
Με μια τελευταια Bucanero στην ταρατσα αποχαιρετησαμε το μερος,οπου πραγματικα ηθελα να μεινω κι αλλο...
Για να ξαναπαω στην ιδια παραλια με το καταδικο μου φοινικακι...
Για να ξαναφαω υπεροχους αστακους...
Για να ξαναμεινω σε αυτο το υπεροχο σπιτι....
Για να τρωω καθε μερα εκει πρωινο με μαρμελαδα σπιτικη απο μανγκο...
Για να πηγαινω τα βραδια στην πλατεια και να με παρασυρουν κι εμενα σαυτους τους ρυθμους...
Για να πινω καθε βραδυ Bucanero στην μαγευτικη ταρατσα....
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Στιγμες για τις οποιες ταξιδευεις για να ζεις και ζεις για να ταξιδευεις.

Τα πες ολα!!

Ανηκεις και εσυ στο γκρουπ με go2dbeach και varioathens; Σιγουρα!!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Aχ meli με έχεις ξεσηκώσει!!!
Κι εγώ έτσι το γνώρισα το Τρινιδάδ, τρία-τέσσερα βράδια μείναμε, και δεν το ξεχνάω με τίποτα. Μουσική και χορός όπου και να πήγαινες, με τους ντόπιους να θέλουν να μας χορεύουν. Όσο για το μπαράκι-εστιατόριο πάνω από το κύμα, απλά καταπληκτικό (νομίζω ότι θα είναι το ίδιο με αυτό που πήγαμε, δεν είδαμε άλλο σε όλη τη διαδρομή).
Και τα σπίτια τους τα ερωτεύτηκα με τα υπέροχα ξύλινα έπιπλα, τις κουνιστές πολυθρόνες, τους ανοιχτούς χώρους... Αχ τι μου έκανες βραδιάτικα!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
meli αν και ήμουν σχετικά πρόσφατα στην Κούβα, με έκανες να την αναπολώ λες και έχουν περάσει χρόοοοοονια από τότε!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν εχω παει στην Κουβα αλλα αν παω πιστευω το ιδιο θα περασω..στο ιδιο φοινικακι..μαλλον σε διπλανο αφου αυτο ειναι ιδιοκτησια σου :haha:
Τι ομορφες αναμνησεις που εχεις! Οσο για τα κουνουπια , ολοι εχουμε φαει μια κουνουποβροχη , τουλαχιστον εμεις του γκρουπ των τροπικων :lol:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Την επομενη μερα ξυπνητηρι πρωι-πρωι και αναχωρηση για το περιφημο Varadero. :D
Θελησαμε να αραξουμε τις τελευταιες μερες...
Ειχαμε κλεισει ηδη 2 μερες σε ενα απο τα all-inclusive σε αρκετα καλη τιμη και ειπαμε να παμε και 1 μερα πιο πριν να δουμε μηπως παιζει τιποτα αλλο εκει κοντα...
Παρενθεση:
Επειδη ειμαι της αποψης " να τα δοκιμαζεις ολα απο μια φορα,δυο μονο αν σαρεσουν..."
ειπαμε να δοκιμασουμε το all-inclusive αφου casas δεν υπαρχουν στο Varadero . Τουλαχιστον νομιμα... Το σιγουρο ειναι μετα απο αυτη την εμπειρια,οτι δεν μαρεσουν..:harakiri:
Παντα ειχα ασχημη εντυπωση γιαυτο το ειδος των διακοπων,αλλα τωρα το επιβεβαιωσα!!
Συμβουλη μου: Μην χασετε τον χρονο σας τσαμπα!!
Κλεινει η παρενθεση!
Aποχαιρετησαμε το υπεροχο σπιτακι που μας φιλοξενησε και ξεκινησαμε...
Στην διαδρομη πεινασαμε...Στο περασμα μας μεσα απο ενα χωριο ειδα πολυ κοσμο να περιμενει σε κατι σαν φουρνο να φαει την περιφημη "κουβανεζικη" πιτσα! Σταματησαμε αμεσως,αφου αυτη που δοκιμασαμε στην Havana ειχα την εντυπωση οτι δεν ηταν η αυθεντικη! Και πολυ σωστα! Εννοωντας "περιφημη κουβανεζικη πιτσα" μην παει ο μυαλος σας σε καμια εξαιρετικη συνταγη με συνδιασμο τυριων και αλλαντικων...:bleh:
Καθε αλλο! Ενα μεγαλο στρογγυλο κομματι πιτσας με ντοματα σαλτσα και κακης ποιοτητας μαλλον τυρι ,θα ελεγα! Απλως αυτο ειναι το εθνικο τους σνακ,κατι σαν πιτογυρο για μας,που το εχουν πολυ φτηνο...καπου 0,20 το κομματι!
Αλλα οπως το ειχαν ετσι ζεστο να βγαινει μεσα απο κατι καζανια,ηταν τρομερο!!:clap:
Συνεχισαμε και μεσημερακι πια,φτασαμε στο Varadero. Ειναι χωρισμενο στο κεντρο της πολης και στην παραλιακη,οπου βρισκονται και ολα τα μεγαλα ξενοδοχεια all-inclusive.Βρηκαμε ενα ξενοδοχειο στο προς το κεντρο με 50 περιπου ευρω. Χαλια,σκοτεινο,μικρο δωματιο,αδυνατον να καθησεις πανω απο 5 λεπτα εκει μεσα!
Απεναντι ακριβως ειναι η παραλια μας ειπανε..
Περασαμε τον δρομο και βρεθηκαμε στην παραλια. Καταπληκτικη!!! Υπεροχα νερα!! Τεραστια αμμουδια, και το κυριοτερο ελαχιστος κοσμος!! :clap::clap:
Μπα,σκεφτηκα,βρε ειμαστε σιγουρα στο Varadero ή πηραμε λαθος δρομο???
Διπλα μας μια Κουβανη με τπ παιδακι της ηρθανε να παιξουν με την μικρη...
Απο που εισαστε? την ρωτησα απορημενη..
Απο εδω, μου απαντησε φυσικα...
Αλλος ενας μυθος οτι στο Varadero δε υπαρχουν Κουβανοι...:rolleyes:
Πιανοντας κουβεντα μου εξηγησε οτι φυσικα και ζουν εκει κι οτι σαυτην την παραλια που ειμαστε πηγαινουν οπου ειναι το κεντρο της πολης γιαυτους. Η ζωνη χοτελιερα,ενα πραγμα σαν το κανκουν απλωνεται πιο δεξια....
Αφου ευχαριστηθιηκαμε παραλια και μια κα-τα-πλη-κτι-κη θαλασσα ειδαμε το πιο υπεροχο ηλιοβασιλεμα στην Κουβα!!!! Χρωματα σε σχηματισμους του ροζ-κοκκινο-πορτοκαλι να ανακατευονται με το γαλαζιο του οριζοντα και το τυρκουαζ της θαλασσας!!!Μαγεια!!
Ευτυχως απο την απολαυση αυτη ελειπαν τα κουνουπια,αφου σαυτη την περιοχη ραντιζουν ανελιπως....
Αφου γυρισαμε στο ξενοδοχειο βιαστικα για ενα μπανιο κατεβηκαμε στην πολη για να διαπιστωσουμε οτι δεν υπηρχει καμια πολη,καμια γραφικοτητα,τιποτα...Διαφορα τουριστικα μαγαζια και τιποτα άλλο... Στην αναζητηση μας για φαγητο,καταληξαμε σε ενα κοτοπουλαδικο που ευτυχως δεν ηταν καθολου τουριστικο,κι ετσι φαγαμε καλα και φτηνα...
Γυρισαμε κουρασμενοι στο ξενοδοχειο κατευθειαν για υπνο ...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Την επομενη μερα αφου ξυπνησαμε,πηραμε το πρωινο μας και κατεβηκαμε πρωι-πρωι παλι στην υπεροχη παραλια μας!!!
Αποφασισαμε να παμε πιο αργα στο "περιφημο" all-inclusive ,αφου κατι μου ελεγε οτι δεν θα μαρεσε-και πολυ σωστα....
Η παραλια πρωι-πρωι ηταν υπεροχη!! Μονο εμεις και μια καταπληκτικη θαλασσα...Σκηνικο που μου θυμισε Μαλδιβες......
Αυτη ηταν και η καλυτερη εμπειρια στο Varadero!
Ετσι πηγαμε στο Club Amigo vardero. Ετσι λεγοταν το ξενοδοχειο που θα μεναμε τις υπολοιπες 2 μερες. Το ξενοδοχειο μια χαρα ηταν και το προσωπικο. Τα δωματια μεγαλα και καθαρα. Το φαγητο μετριο. Τα ποτα νερωμενα. Η παραλια λιγα μονο χιλιομετρα μακρυα απο αυτην που ημασταν πριν κι ομως διαφορετικη...Δεν το πιστευετε ,αλλα ειναι δυνατον! Κοσμος πολυς,με ολα τα χαριτωμενα happenings που κανουν σε τετοια μερη...:D
Το καλο ηταν οτι ηταν πολλα παιδακια απο την Κολομβια και επαιζε η μικρη,αφου κατι εγγλεζοπουλα που ηταν εκει, ηταν με αυτες τις στολες κολυμβησης τις ολοσωμες και κατω απο τις ομπρελες συνεχεια. Παλι καλα που τυχαμε και με αυτο το γκρουπ απο την Κολομβια!!!Κατα τα άλλα τιποτα καλο...:(
Την επομενη μερα ειδαμε την πρωτη βροχη στην Κουβα......
Δεν κρατησε κι ολη την ημερα,αλλα ηταν αρκετη να μας κανει να χασουμε το πρωινο μας μπανιο...Μετα απο λιγη ωρα ομως ο ηλιος εκαιγε οπως πριν!!:cool:
ΟΛη η μερα περασε με μπανιο και φαγητο και ποτα. Ηταν και η μοναδικη μερα που μας επιασε το στομαχι μας!! Και τους 3!!! Ευτυχως ειχε πολλες τουαλετες...:haha:
Επομενως καταλαβαινετε ολα αυτα που λενε περι ασφαλειας στα ξενοδοχεια και αβεβαιοτητας στα φαγητα τα εξω και τα σπιτια που μειναμε ειναι κοινως κουραφεξαλα!! Ολα τα σπιτια που μειναμε ηταν πολυ καλυτερα !!!!
Την επομενη μερα με μεγαλη χαρα και ανακουφιση βγαλαμε τα βραχιολακια μας,δινοντας ορκο: "ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ" και ξεκινησαμε για Havana.
Φτανοντας αντικρυσαμε παλι την υπεροχη Malecon που αφου την διασχισαμε για να την αποχαιρετησουμε ηπιαμε στο National το τελευταιο μας μοχιτο στην υπεροχη αυτη χωρα που μας φιλοξενησε 2 εβδομαδες!!
Παιρνοντας τον δρομο για το αεροδρομιο μελαγχολησα.... Εβλεπα σε ολο τον δρομο ολα αυτα τα αυτοκινητα αντικες που τοσο πια τα ειχα συνηθισει αυτες τις μερες και αναρωτιομουνα πως θα μου φαινοτανε παλι η συγχρονη τεχνολογια....Πολυ ανοστη,σιγουρα!!!:rolleyes:
Στο αεροπλανο πια οταν προσγειονομασταν στο Λονδινο,μια απο τους επιβατες φωναξε δυνατα "Βιβα Κουβα"!!!! Παραξενο ομως,ηταν Ελληνιδα...:innocent:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλα εσεις οι ενηλικες, η μικρη ομως πως αντεδρασε οταν γυρισε στα πατρια εδαφη; Μελαγχολησε; Σας τη ζητουσε ξανα την Κουβα;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Μπράβο meli!
Μας ταξίδεψες στην αγαπημένη Κούβα με τους ανθρώπους με το υπέροχο ταμπεραμέντο!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σας ευχαριστω! Ελπιζω να πηρατε μια ιδεα...;)
Τωρα πως μεταφερετε στα κανονικα κεφαλαια που τελειωσε δεν ξερω....:roll:
Η αληθεια Ερση ειναι οτι με το που γυρισαμε ειχε οντως μελαγχολια η μικρη... Απο το πολυ το εξω,ολο μεσα...:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom