Κούβα Βίβα Κούβα!!!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος

" Βιβα Κουβα!!! Βίβα Φιντέλ!!"
Αυτα ήταν τα πρωτα λόγια που βρωντοφωναξε ο κουβανος συνεπιβατης μας στο αεροπλάνο,αμεσως με το που προσγειωθηκαμε στην Havana!! Ολοι ξεσπασανε σε δυνατα χειροκροτηματα κι εγω μαζι με την 2χρονη κορη μου,νιωθοντας οτι το ταξιδι αυτο θα μας μαγεψει!!!:clap::clap::clap:
Παρενθεση:
Το σκεφτομαι εδω και καιρο να ξεκινησω να γραψω για την Κουβα...Εχουν γραφτει πολλες ιστοριες εδω για τον συγκεκριμενο προορισμο και ισως η δικη μου να ειναι λιγο περιττη... Αλλα σκεφτηκα να την γραψω λογω οτι πηρα μαζι και την κορη μου και ισως βοηθησω γονεις που το σκεφτονται να πανε...Κλεινει η παρενθεση!!
Αεροπορικη εταιρια: Air Cubana. Αυτος ηταν και ο λογος οπου ειμαστε απο τους ελαχιστους τουριστες.. Πτηση απο το Λονδινο. Διαρκεια 9 ωρες. Οτι και να λενε εγω την βρηκα μια χαρα ,ευγενεστατοι όλοι και το καλυτερο μας δωσανε 2 θεσεις με 1 θεση κενη αναμεσα μας για την κορη μου,παρολο που δεν ειχε θεση.. Κατω από 2 τα παιρνεις αγκαλια.αλλα 9 ωρες??:shock: Ευτυχως όλα καλα!!
Εποχη¨: Χριστουγεννα 2008-2009
Φτανοντας στο αεροδρομιο με τον αντρα μου να κουβαλαει ολα τα υπαρχοντα μας που δεν ηταν και λιγα!!! Αφου μεχρι και πανες και φαγητα κουβαλησα...:bleh::bleh::bleh:
...περναμε από ελεγχο!! Εκει δεν περνας ολοι μαζι οικογενειακως,αλλα ενας-ενας! Αφου σε δουν και σε ρωτησουν διαφορα τοτε ανοιγει μια πορτα που ειναι ερμητικα κλειστη και μπαινεις στον κοσμο της Κουβας!! Αλλα οπως ολα τα ταξιδια μου,πρεπει να ξεκινανε με περιπετεια, ετσι κι αυτο!! Αφου περναει ο mr. μπροστα ,τον ρωτανε τι τον ρωτανε,δειχνει την βιζα του,ανοιγει η πορτα φευγει.. Η σειρα μου τωρα αγκαλια με την μικρη πηγαινω, δειχνω διαβατηρια και βιζες και βλεπω την κουβανη υπαλληλο να με κοιταζει προσεκτικα εμενα και πιο πολυ την μικρη...
Ηρθατε να δειτε την οικογενεια?? με ρωταει
Ποια οικογενεια? Για διακοπες! απανταω απορημενη..
Τους συγγενεις? Ο αντρας σας? Ο πατερας της μικρης που ειναι?
Ο αντρας μου ,μολις περασε πριν..
Αφου η βιζα της μικρης λεει οτι γεννηθηκε στην Κουβα..:shock::shock:
Η υπαλληλος οπως καταλαβατε που μας εβγαλε τις βιζες εκανε ενα μικροοοοο λαθακι!!:mad::mad::mad::mad: Αφου της εξηγησα ,ειδε και το διαβατηριο μου ειπε να κανω στην ακρη και να περιμενω... Αφου περιμενα και ηρθαν καμποσοι υπαλληλοι και μας κοιταγαν απορημενοι,μετα από μιση ωρα καταφεραμε και περασαμε την περιβοητη πορτα!!!:mad:
Ο mr περιμενε κι αυτος αφριζοντας και ριχνοντας στην υπαλληλο που μας εβγαλε τις βιζες διαφορα "μπενιλικια":D
Βγαινοντας εξω μας περιμενε ενας συμπαθεστατος Κουβανος που ειχα κανονισει να μας παει στο πρωτο μας ¨σπιτι" στην Κουβα!
Η επιλογη μας ηταν φυσικα casas particulares! Σπιτια Κουβανων που μενεις σε δωματια με δικο σου μπανιο μεσα στο σπιτι τους! Και λεω φυσικα ,γιατι 1.ειναι ο καλυτερος τροπος να γνωρισεις Κουβανους 2. ενισχυεις τους Κουβανους που ζουν απο αυτο,αντι αλυσιδες ξενοδοχειων 3. ειναι πολυ καλυτερα απο μετρια ξενοδοχεια 4.πολυ πιο φτηνα.
Το σπιτι βρισκοτανε στην αρχη της malecon! Υπεροχη τοποθεσια με τρομερη θεα απο τα παραθυρα και με τα ποδια ησουν στο κεντρο της παλιας Havana μεσα σε 10-15 λεπτα!
Μας ανοιξε μια συμπαθεστατη κυρια ,οπου θα ηταν και η σπιτονοικοκυρα μας για τις επομενες 4 μερες! Το σπιτι γεματο απο παλια επιπλα-αντικες που λεμε εμεις-γιαυτους ολα τα επιπλα τους ειναι ετσι,που προσωπικη αποψη,εγω λατρευω!!:)
Τιμη 35 ευρω,λογω των ημερων.. Ειμαστε στην πιο high season,εποχη Χριστουγεννων.
Ειναι βραδυ 9 ολοι κουρασμενοι απο το ταξιδι κι αφου ριχνουμε μια ματια απο το παραθυρο μας στην υπεροχη παραλιακη,πεφτουμε για υπνο γεματοι ορεξη για την επομενη ημερα μας στην Havana!!!
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να μην ξανασκεφτείς οτι είναι περιττή η ιστορία σου. Νομίζω οτι θα είναι εξαιρετικά χρήσιμη και ενδιαφέρουσα. Αναμένω τη συνέχεια.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
κουβα!!δεν θα βαρεθω ποτε να διαβαζω για την κουβα!καμια ιστορια δεν περιττευει!!συνεχισε meli!!περιμενουμε!!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
κάθε ιστορία είναι χρήσιμη και ξεχωριστή, όσο ξεχωριστή είναι και η ματιά του καθενός μας στα πράγματα!

καλή αρχή meli! τώρα που ξεκίνησες, περιμένουμε γρήγορα και τις συνέχειες :)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ταξιδιωτική Ιστορία και περιττή; Περιμένουμε την συνέχεια! :clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δικη σου ιστορια , με ανεξαρτητο ταξιδι , casas particulares , με μωρα, πανες :lol:, παραλιες , φοινικες και...περιττη? Δε γινεται!

Ευχαριστω,ευχαριστω Τζαμαικανη φιλη!
One love :)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ για τον κόπο σου. Περιμένω και από σένα να δω τις αλλαγές σε σχέση με την εποχή που ήμουν εκεί
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!!
Και χαιρομαι να βοηθαω με πληροφοριες μου και να εμπνευσω κι άλλους να πανε στην Κουβα! Πραγματικα μοναδικος προορισμος!! Και πολυ φιλικος για τα παιδια! Οι Κουβανοι λατρευουν τα παιδια και δεν στραβομουτσουνιαζουν σαν τους Ευρωπαιους,αν τυχει και γκρινιαξουν η ακουσουν φωνη... Ασε που σπευδουν να σε εξυπηρετησουν!! Εξαιτιας δε της μικρης,γνωρισαμε πολλους Κουβανους με τα παιδια τους που επαιζαν μαζι! Εχουμε απιστευτες φωτογραφιες και τα παιδια δεν ξερω πως και σε τι γλωσσα το καταφερναν ,αλλα ειχαν αψογη συννενοηση!! Στο τελος η δικια μας την ακουγα να λεει κατι λεξεις που ελεγαν και τα άλλα παιδια κι εγω δεν καταλαβαινα...:roll:
Και ακομα και σημερα μας χαιρεταει λεγοντας ola!!!:haha::haha:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!!
Και χαιρομαι να βοηθαω με πληροφοριες μου και να εμπνευσω κι άλλους να πανε στην Κουβα! Πραγματικα μοναδικος προορισμος!! Και πολυ φιλικος για τα παιδια! Οι Κουβανοι λατρευουν τα παιδια και δεν στραβομουτσουνιαζουν σαν τους Ευρωπαιους,αν τυχει και γκρινιαξουν η ακουσουν φωνη... Ασε που σπευδουν να σε εξυπηρετησουν!! Εξαιτιας δε της μικρης,γνωρισαμε πολλους Κουβανους με τα παιδια τους που επαιζαν μαζι! Εχουμε απιστευτες φωτογραφιες και τα παιδια δεν ξερω πως και σε τι γλωσσα το καταφερναν ,αλλα ειχαν αψογη συννενοηση!! Στο τελος η δικια μας την ακουγα να λεει κατι λεξεις που ελεγαν και τα άλλα παιδια κι εγω δεν καταλαβαινα...:roll:
Και ακομα και σημερα μας χαιρεταει λεγοντας ola!!!:haha::haha:

Σφουγγαρι τα παιδια!!! Μπορεις να της λες hola caracola = γεια σου σαλιγκαρι!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ελπιζω με το περας της ιστοριας να μη μου δημιουργησεις το τεραστιο διλημμα: Κουβα ή Τζαμαικα :lol:
Αληθεια εσυ τι θα απαντουσες?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Α ρε meli!
Είσαι μια τρελή-τρελή μάνα! Κούβα με μωρό 2 ετών....μπράβο!!! :clap:
Συνέχισε την ιστορία σου για την αγαπημένη Κούβα και στάσου λίγο περισσότερο στο θέμα των casas particulares μιας και δυστυχώς δεν έτυχε να ζήσω αυτή την μοναδική εμπειρία!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom