Κούβα Βίβα Κούβα!!!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος

Ξυπνησαμε το πρωι ετοιμοι, αλλα και πεινασμενοι να εξερευνησουμε την Havana!! Στην ερωτηση της σπιτονοικοκυρας μας αν θελουμε πρωινο απαντησαμε φυσικα ναι!!
Κι ετσι με 3 μονο ευρω ειχαμε ενα πλουσιο και ευγεστο πρωινο!!
Αρωματικος κουβανεζικος καφες,οχι μονο ενα φλυτζανι,αλλα ενα θερμος!!
Φρεσκος χυμος ,αυγα τηγανιτα,ενα ειδος ζαμπον,τυρι,τοστ,βουτυρο.
Ολα καθαρα,αφου ανακαλυψαμε οτι η σπιτονοικοκυρα μας ειχε και άλλες 2 βοηθους που ετοιμαζαν τα πάντα! Συνολικα το σπιτι ειχε 3 δωματια! Στο 1 ήμασταν εμεις,στο άλλο ενας γερος που εμοιαζε να ειναι του σπιτιου,πρεπει να ειχε "ξεχαστει¨" στην Havana και στο άλλο ενα ζευγαρι Ιταλων.
Ετσι ξεκινησαμε την πρωτη μας βολτα σαυτη την υπεροχη πολη!!
Η πρωτη βολτα στην havana σε αφηνει αφωνο!! Κατακλυζεσαι απο παντου! Αρωματα,εικονες,φωνες,μουσικες,χρωματα!!!
Το να περιγραψω τα μνημεια,τις πλατειες και όλα τα συναφη,το θεωρω ασκοπο...Σε οποιον οδηγο κι αν ανοιξετε θα τα δειτε και θα βρειτε ολες τις πληροφοριες και τις λεπτομερειες καλυτερα γραμμενες αποτι θα το κανω εγω..
Εγω θα σας μιλησω για τον κοσμο της Havana και πως τα ειδα εγω....
Αν θελετε να νομιζετε την Κουβα της διασκεδασης και του συνεχιζομενου γλεντιου και χορων,οπως τα παρουσιαζουν τα τα ταξιδιωτικα γραφεια,απευθυνθειτε σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο και πηγαινετε μονο οργανωμενα! Εκει θα σας οδηγησουν σε ενα μπαρ οπυ θα παιζουν μουσικη συγκροτηματα,θα χορεψουν ζευγαρια κουβανεζικους ρυθμους και πιθανον να τραβηξουν κι εσας μαζι τους. Θα πιειτε μοχιτο στην τιμη των 5-8 ευρω,στα γνωστα αυτα μπαρ οπου επινε και ο Χεμινγουει και θα κλεισει η ημερα σας ετσι... Οταν θα γυρισετε το βλεμμα σας και δειτε οτι σε αυτα τα μπαρ,εκτος απο αυτους που δουλευουν υπαρχουν μονο τουριστες και οχι Κουβανοι,τοτε ισως παραξενευτειτε...
Αλλα αυτη δεν ειναι η αληθινη Κουβα!
Ειναι ενας δρομος οπου ειναι τρομερα τουριστικος κι εκει πηγαινουν ολα τα γκρουπ και οι τουριστες. Μουσικες και χορευτες οργανωμενα ολα ..
Καταλαβαινετε οτι εμενα-γουστα ειναι αυτα-δεν μου αρεσε κεθολου εκει..
Κι ετσι απομακρυνθηκαμε..
Πηγαμε σε στενα που δεν ξερω να σας τα πω κι ουτε τα εψαχνα...Τυχαια... Βρηκαμε μια παιδικη χαρα και καθησαμε να παιξει η μικρη... Πιασαμε κουβεντα με ενα ζευγαρι με παιδια..μισα ιταλικα..λιγα αγγλικα...νοηματα χειρονομιες...κατι καταφεραμε...
Πηγαμε μαζι τους ! Σε γειτονιες υπεροχες,ζωντανες,ολο χρωματα και παιδικες φωνουλες,που ναι,διασκεδαζουν οι Κουβανοι εκει,αλλα οχι για τους τουριστες,για την παρτη τους!! Με τα κασετοφωνα-παλιου τυπου,κατι τεραστια φανταστειτε, να ειναι στην διαπασων και να χορευουν εκει στους δρομους,μονοι τους,ολοι μαζι!!
Κρυφοκοιταγα με αδιακρισια το εσωτερικο των σπιτιων που απειχε λιγα μολις μετρα απο τον δρομο...Παλια επιπλα,κουνιστες πολυθρονες,γεροι νωχελικα πανω τους να κουνιουνται,νεαρες να χορευουν κοιταζοντας τον εαυτο τους στον καθρεφτη.. Να μας χαμογελανε..Κι εγω που δισταζα να τους φωτογραφισω να μας πλησιαζουν και να θελουν να βγαλουμε φωτογραφια μαζι με τα παιδια τους μαζι με την μικρη μου!! Απιστευτα φιλικοι ολοι!! Περπατησαμε τοσο πολυ και μας συνεπηραν ολες αυτες οι ζωντανες εικονες,που δεν το καταλαβα πως ειχε περασει η ωρα..Ειχε φτασει βραδυ και επρεπε να βρουμε κατι να φαμε!! Οι μονες στασεις που ειχαμε κανει ηταν για μοχιτο,στην τιμη των 1-2 ευρω οσο η μικρη κοιμοτανε στο καροτσι της!!
Ξαναμπαινοντας στην κινηση και στον τουριστικο δρομο ειπαμε να φαμε σε ενα που συστηνε ο οδηγος το πιο γνωστο. La bodeguita del medio. Μεχρι και στους πινακες ζψγραφικης,που πουλανε στην Κουβα,ειναι παντου απεικονισμενο!!Οταν φτασαμε απεξω παγωσαμε!! Απο την μια οι ουρες απο τα γκρουπ,κι απο την άλλη η φιξ τιμη 50 ευρω το ατομο,μενου,με ξενερωσαν... Μπορει να εχει υπεροχο φαγητο,αλλα δεν το δοκιμασα..
Αντι γιαυτο πηγαμε σε paladars ,δηλαδη μικρα εστιατορια,με 3-4 τραπεζια που σου ετοιμαζουν φαγητο! Φαγαμε φαγητο αυθεντικα μαγειρεμενο με μοχιτο και μπυρες για 20 ευρω περιπου... Να σημειωσω εδω,οτι μην περιμενετε τιποτα ιδιατερο απο φαγητο.. Κοτοπουλο,απλα μαγειρεμενο. Ρυζι και φασολια μαυρα παντα απαραιτητο συνοδευτικο. Και η καλυτερη επιλογη σας αστακο και ψαρια. Αντιθετα τα μοχιτο τους ειναι απαιχτα!!!:clap::clap::clap: Απο τα πολλα στο τελος δεν μπορουσαμε να οδηγησουμε το καροτσακι!!:haha::haha::haha:
Ετσι πηραμε τον δρομο της επιστροφης για το σπιτι ολοι εξουθενωμενοι ,αλλα και ενθουσιασμενοι απο την 1η μας μερα στην Havana!!! Ο καθενας μας για τους δικους του λογους... Η μικρη για τα παιχνιδια της και τις καινουργιες γνωριμιες... Ο mr γιατι υπολογιζε ποσα μοχιτο μπορει να πιει με 30 ευρω,κι εγω για τις υπεροχες φωτογραφιες που εβγαλα!!
Να σημειωσω οτι οι φωτογραφιες που βλεπετε σε διαφορα περιοδικα με κατι γριες και γερους χαρακτηριστικα ντυμενους με τεραστια πουρα στο στομα,καθολου αυθορμητες δεν ειναι!! Σε περιμενουν στημενοι στις πλατειες και ποζαρουν εναντι αμοιβης! Αυτη ηταν μια φωτογραφικη απογοητευση για μενα!!:roll:
Ευτυχως ομως ειχα άλλες πολυ καλυτερες!!! Η Havana δεν απογοητευει κανεναν τελικα!!:cool:
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να μην ξανασκεφτείς οτι είναι περιττή η ιστορία σου. Νομίζω οτι θα είναι εξαιρετικά χρήσιμη και ενδιαφέρουσα. Αναμένω τη συνέχεια.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
κουβα!!δεν θα βαρεθω ποτε να διαβαζω για την κουβα!καμια ιστορια δεν περιττευει!!συνεχισε meli!!περιμενουμε!!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
κάθε ιστορία είναι χρήσιμη και ξεχωριστή, όσο ξεχωριστή είναι και η ματιά του καθενός μας στα πράγματα!

καλή αρχή meli! τώρα που ξεκίνησες, περιμένουμε γρήγορα και τις συνέχειες :)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ταξιδιωτική Ιστορία και περιττή; Περιμένουμε την συνέχεια! :clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.985
Likes
9.494
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δικη σου ιστορια , με ανεξαρτητο ταξιδι , casas particulares , με μωρα, πανες :lol:, παραλιες , φοινικες και...περιττη? Δε γινεται!

Ευχαριστω,ευχαριστω Τζαμαικανη φιλη!
One love :)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
6.360
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ για τον κόπο σου. Περιμένω και από σένα να δω τις αλλαγές σε σχέση με την εποχή που ήμουν εκεί
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!!
Και χαιρομαι να βοηθαω με πληροφοριες μου και να εμπνευσω κι άλλους να πανε στην Κουβα! Πραγματικα μοναδικος προορισμος!! Και πολυ φιλικος για τα παιδια! Οι Κουβανοι λατρευουν τα παιδια και δεν στραβομουτσουνιαζουν σαν τους Ευρωπαιους,αν τυχει και γκρινιαξουν η ακουσουν φωνη... Ασε που σπευδουν να σε εξυπηρετησουν!! Εξαιτιας δε της μικρης,γνωρισαμε πολλους Κουβανους με τα παιδια τους που επαιζαν μαζι! Εχουμε απιστευτες φωτογραφιες και τα παιδια δεν ξερω πως και σε τι γλωσσα το καταφερναν ,αλλα ειχαν αψογη συννενοηση!! Στο τελος η δικια μας την ακουγα να λεει κατι λεξεις που ελεγαν και τα άλλα παιδια κι εγω δεν καταλαβαινα...:roll:
Και ακομα και σημερα μας χαιρεταει λεγοντας ola!!!:haha::haha:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!!
Και χαιρομαι να βοηθαω με πληροφοριες μου και να εμπνευσω κι άλλους να πανε στην Κουβα! Πραγματικα μοναδικος προορισμος!! Και πολυ φιλικος για τα παιδια! Οι Κουβανοι λατρευουν τα παιδια και δεν στραβομουτσουνιαζουν σαν τους Ευρωπαιους,αν τυχει και γκρινιαξουν η ακουσουν φωνη... Ασε που σπευδουν να σε εξυπηρετησουν!! Εξαιτιας δε της μικρης,γνωρισαμε πολλους Κουβανους με τα παιδια τους που επαιζαν μαζι! Εχουμε απιστευτες φωτογραφιες και τα παιδια δεν ξερω πως και σε τι γλωσσα το καταφερναν ,αλλα ειχαν αψογη συννενοηση!! Στο τελος η δικια μας την ακουγα να λεει κατι λεξεις που ελεγαν και τα άλλα παιδια κι εγω δεν καταλαβαινα...:roll:
Και ακομα και σημερα μας χαιρεταει λεγοντας ola!!!:haha::haha:

Σφουγγαρι τα παιδια!!! Μπορεις να της λες hola caracola = γεια σου σαλιγκαρι!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.985
Likes
9.494
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ελπιζω με το περας της ιστοριας να μη μου δημιουργησεις το τεραστιο διλημμα: Κουβα ή Τζαμαικα :lol:
Αληθεια εσυ τι θα απαντουσες?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.609
Likes
8.364
Α ρε meli!
Είσαι μια τρελή-τρελή μάνα! Κούβα με μωρό 2 ετών....μπράβο!!! :clap:
Συνέχισε την ιστορία σου για την αγαπημένη Κούβα και στάσου λίγο περισσότερο στο θέμα των casas particulares μιας και δυστυχώς δεν έτυχε να ζήσω αυτή την μοναδική εμπειρία!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.322
Μηνύματα
887.966
Μέλη
38.987
Νεότερο μέλος
Georg777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom