Κούβα Βίβα Κούβα!!!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος

Την επομενη μερα αφου ξυπνησαμε,πηραμε το πρωινο μας και κατεβηκαμε πρωι-πρωι παλι στην υπεροχη παραλια μας!!!
Αποφασισαμε να παμε πιο αργα στο "περιφημο" all-inclusive ,αφου κατι μου ελεγε οτι δεν θα μαρεσε-και πολυ σωστα....
Η παραλια πρωι-πρωι ηταν υπεροχη!! Μονο εμεις και μια καταπληκτικη θαλασσα...Σκηνικο που μου θυμισε Μαλδιβες......
Αυτη ηταν και η καλυτερη εμπειρια στο Varadero!
Ετσι πηγαμε στο Club Amigo vardero. Ετσι λεγοταν το ξενοδοχειο που θα μεναμε τις υπολοιπες 2 μερες. Το ξενοδοχειο μια χαρα ηταν και το προσωπικο. Τα δωματια μεγαλα και καθαρα. Το φαγητο μετριο. Τα ποτα νερωμενα. Η παραλια λιγα μονο χιλιομετρα μακρυα απο αυτην που ημασταν πριν κι ομως διαφορετικη...Δεν το πιστευετε ,αλλα ειναι δυνατον! Κοσμος πολυς,με ολα τα χαριτωμενα happenings που κανουν σε τετοια μερη...:D
Το καλο ηταν οτι ηταν πολλα παιδακια απο την Κολομβια και επαιζε η μικρη,αφου κατι εγγλεζοπουλα που ηταν εκει, ηταν με αυτες τις στολες κολυμβησης τις ολοσωμες και κατω απο τις ομπρελες συνεχεια. Παλι καλα που τυχαμε και με αυτο το γκρουπ απο την Κολομβια!!!Κατα τα άλλα τιποτα καλο...:(
Την επομενη μερα ειδαμε την πρωτη βροχη στην Κουβα......
Δεν κρατησε κι ολη την ημερα,αλλα ηταν αρκετη να μας κανει να χασουμε το πρωινο μας μπανιο...Μετα απο λιγη ωρα ομως ο ηλιος εκαιγε οπως πριν!!:cool:
ΟΛη η μερα περασε με μπανιο και φαγητο και ποτα. Ηταν και η μοναδικη μερα που μας επιασε το στομαχι μας!! Και τους 3!!! Ευτυχως ειχε πολλες τουαλετες...:haha:
Επομενως καταλαβαινετε ολα αυτα που λενε περι ασφαλειας στα ξενοδοχεια και αβεβαιοτητας στα φαγητα τα εξω και τα σπιτια που μειναμε ειναι κοινως κουραφεξαλα!! Ολα τα σπιτια που μειναμε ηταν πολυ καλυτερα !!!!
Την επομενη μερα με μεγαλη χαρα και ανακουφιση βγαλαμε τα βραχιολακια μας,δινοντας ορκο: "ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ" και ξεκινησαμε για Havana.
Φτανοντας αντικρυσαμε παλι την υπεροχη Malecon που αφου την διασχισαμε για να την αποχαιρετησουμε ηπιαμε στο National το τελευταιο μας μοχιτο στην υπεροχη αυτη χωρα που μας φιλοξενησε 2 εβδομαδες!!
Παιρνοντας τον δρομο για το αεροδρομιο μελαγχολησα.... Εβλεπα σε ολο τον δρομο ολα αυτα τα αυτοκινητα αντικες που τοσο πια τα ειχα συνηθισει αυτες τις μερες και αναρωτιομουνα πως θα μου φαινοτανε παλι η συγχρονη τεχνολογια....Πολυ ανοστη,σιγουρα!!!:rolleyes:
Στο αεροπλανο πια οταν προσγειονομασταν στο Λονδινο,μια απο τους επιβατες φωναξε δυνατα "Βιβα Κουβα"!!!! Παραξενο ομως,ηταν Ελληνιδα...:innocent:
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να μην ξανασκεφτείς οτι είναι περιττή η ιστορία σου. Νομίζω οτι θα είναι εξαιρετικά χρήσιμη και ενδιαφέρουσα. Αναμένω τη συνέχεια.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
κουβα!!δεν θα βαρεθω ποτε να διαβαζω για την κουβα!καμια ιστορια δεν περιττευει!!συνεχισε meli!!περιμενουμε!!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
κάθε ιστορία είναι χρήσιμη και ξεχωριστή, όσο ξεχωριστή είναι και η ματιά του καθενός μας στα πράγματα!

καλή αρχή meli! τώρα που ξεκίνησες, περιμένουμε γρήγορα και τις συνέχειες :)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ταξιδιωτική Ιστορία και περιττή; Περιμένουμε την συνέχεια! :clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.987
Likes
9.518
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δικη σου ιστορια , με ανεξαρτητο ταξιδι , casas particulares , με μωρα, πανες :lol:, παραλιες , φοινικες και...περιττη? Δε γινεται!

Ευχαριστω,ευχαριστω Τζαμαικανη φιλη!
One love :)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.719
Likes
6.360
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ για τον κόπο σου. Περιμένω και από σένα να δω τις αλλαγές σε σχέση με την εποχή που ήμουν εκεί
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!!
Και χαιρομαι να βοηθαω με πληροφοριες μου και να εμπνευσω κι άλλους να πανε στην Κουβα! Πραγματικα μοναδικος προορισμος!! Και πολυ φιλικος για τα παιδια! Οι Κουβανοι λατρευουν τα παιδια και δεν στραβομουτσουνιαζουν σαν τους Ευρωπαιους,αν τυχει και γκρινιαξουν η ακουσουν φωνη... Ασε που σπευδουν να σε εξυπηρετησουν!! Εξαιτιας δε της μικρης,γνωρισαμε πολλους Κουβανους με τα παιδια τους που επαιζαν μαζι! Εχουμε απιστευτες φωτογραφιες και τα παιδια δεν ξερω πως και σε τι γλωσσα το καταφερναν ,αλλα ειχαν αψογη συννενοηση!! Στο τελος η δικια μας την ακουγα να λεει κατι λεξεις που ελεγαν και τα άλλα παιδια κι εγω δεν καταλαβαινα...:roll:
Και ακομα και σημερα μας χαιρεταει λεγοντας ola!!!:haha::haha:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!!
Και χαιρομαι να βοηθαω με πληροφοριες μου και να εμπνευσω κι άλλους να πανε στην Κουβα! Πραγματικα μοναδικος προορισμος!! Και πολυ φιλικος για τα παιδια! Οι Κουβανοι λατρευουν τα παιδια και δεν στραβομουτσουνιαζουν σαν τους Ευρωπαιους,αν τυχει και γκρινιαξουν η ακουσουν φωνη... Ασε που σπευδουν να σε εξυπηρετησουν!! Εξαιτιας δε της μικρης,γνωρισαμε πολλους Κουβανους με τα παιδια τους που επαιζαν μαζι! Εχουμε απιστευτες φωτογραφιες και τα παιδια δεν ξερω πως και σε τι γλωσσα το καταφερναν ,αλλα ειχαν αψογη συννενοηση!! Στο τελος η δικια μας την ακουγα να λεει κατι λεξεις που ελεγαν και τα άλλα παιδια κι εγω δεν καταλαβαινα...:roll:
Και ακομα και σημερα μας χαιρεταει λεγοντας ola!!!:haha::haha:

Σφουγγαρι τα παιδια!!! Μπορεις να της λες hola caracola = γεια σου σαλιγκαρι!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.987
Likes
9.518
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ελπιζω με το περας της ιστοριας να μη μου δημιουργησεις το τεραστιο διλημμα: Κουβα ή Τζαμαικα :lol:
Αληθεια εσυ τι θα απαντουσες?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.387
Α ρε meli!
Είσαι μια τρελή-τρελή μάνα! Κούβα με μωρό 2 ετών....μπράβο!!! :clap:
Συνέχισε την ιστορία σου για την αγαπημένη Κούβα και στάσου λίγο περισσότερο στο θέμα των casas particulares μιας και δυστυχώς δεν έτυχε να ζήσω αυτή την μοναδική εμπειρία!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.721
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom