Κούβα Βίβα Κούβα!!!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος

Εννοειται οτι και την αλλη μερα θελαμε παλι παραλια....
Πηγαμε να βρουμε καποια αλλη και μετα απο περιπλανηση ανακαλυψαμε μια υπεροχη παραλια,χωρις ξαπλωστρες,χωρις τιποτα,με φοινικακια και ελαχιστο κοσμο!:clap:
Εκει καναμε καταληψη σε ενα φοινικακι απλωνοντας ολες τις προμηθειες μας και τα υπαρχοντα,που δεν ηταν και λιγα...:bleh:
Καταπληκτικη παραλια,μου θυμισε Τζαμαικα!!!:clap:
Αν δεν δω ηλιοβασιλεμα,δεν φευγω απο εδω, δηλωσα και ο mr συμφωνησε!
Ετσι το ηλιοβασιλεμα μας βρηκε ακουμπισμενους στον φοινικα μας-δηλωσαμε ιδιοκτησια-
να πινουμε μοχιτο και η μικρη να κοιμαται απο κατω του καλου καιρου!!
Στιγμες για τις οποιες ταξιδευεις για να ζεις και ζεις για να ταξιδευεις...
Με το που βουλιαξε ο ηλιος στην θαλασσα δεχτηκαμε επιθεση!!! :shock:
Κουνουπια!!!!Εκατονταδες!! αλλα αυτα δεν ειναι τα συνηθισμενα κουνουπια που εχουμε εμεις.. Να ριχνουμε Autan κι αυτα να ερχονται με χιλια!! Δεν τα βλεπεις! Ειναι υπερβολικα μικρα,πιο μικρα κι απο σκνιπες,οποτε δεν μπορεις να προφυλαχτεις! Μονο μετα το καταλαβαινεις το τσιμπημα τους και δεν το ξεχνας ευκολα...Αφου η φαγουρα κραταει μεχρι και 1 μηνα!!:shock:
Ναι,καλα διαβασατε! Ειναι ενα ειδος κουνουπιου με ενα διπλο ονομα-δεν θυμαμαι ακριβως-μπερι μπερι τα λεω εγω για πλακα,οπου σε πιανει κατι σαν αναφυλαξια,οσο ξυνεσαι βγαινουν κι αλλα,σαν κολλητικο ενα πραγμα,μεχρι και χαπια μπορει να χρεαστεις να παρεις..
Οχι,δεν ειμαι ειδικη εντομολογος,αλλα τα ξερω αυτα εκ πειρας..Τα ιδια και χειροτερα παθαμε στην Τζαμαικα και η μια απο την παρεα οταν ηρθαμε πηγε σε γιατρο και πηρε χαπια.Βγαινουν με την δυση του ηλιου.
Το καλο ηταν οτι δεν τσιμπησανε την μικρη κι οτι κι εμας δεν μας τσιμπησαν τοσα πολλα. Βεβαια ακομα και στο αεροπλανο της επιστροφης ξυνομασταν..:haha:
Ετσι καταδιωγμενοι γυρισαμε για το τελευταιο βραδυ μας στο μαγευτικο Trinidad. Αφου φαγαμε κατι μεγαλους αστακους,παλι στο σπιτι και στην ιδια τιμη,πηγαμε και απολαυσαμε στην πλατεια τους χορους και τις μουσικες που στηνοτανε οπως καθε βραδυ..
Με μια τελευταια Bucanero στην ταρατσα αποχαιρετησαμε το μερος,οπου πραγματικα ηθελα να μεινω κι αλλο...
Για να ξαναπαω στην ιδια παραλια με το καταδικο μου φοινικακι...
Για να ξαναφαω υπεροχους αστακους...
Για να ξαναμεινω σε αυτο το υπεροχο σπιτι....
Για να τρωω καθε μερα εκει πρωινο με μαρμελαδα σπιτικη απο μανγκο...
Για να πηγαινω τα βραδια στην πλατεια και να με παρασυρουν κι εμενα σαυτους τους ρυθμους...
Για να πινω καθε βραδυ Bucanero στην μαγευτικη ταρατσα....
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να μην ξανασκεφτείς οτι είναι περιττή η ιστορία σου. Νομίζω οτι θα είναι εξαιρετικά χρήσιμη και ενδιαφέρουσα. Αναμένω τη συνέχεια.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
κουβα!!δεν θα βαρεθω ποτε να διαβαζω για την κουβα!καμια ιστορια δεν περιττευει!!συνεχισε meli!!περιμενουμε!!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
κάθε ιστορία είναι χρήσιμη και ξεχωριστή, όσο ξεχωριστή είναι και η ματιά του καθενός μας στα πράγματα!

καλή αρχή meli! τώρα που ξεκίνησες, περιμένουμε γρήγορα και τις συνέχειες :)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ταξιδιωτική Ιστορία και περιττή; Περιμένουμε την συνέχεια! :clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.978
Likes
9.431
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δικη σου ιστορια , με ανεξαρτητο ταξιδι , casas particulares , με μωρα, πανες :lol:, παραλιες , φοινικες και...περιττη? Δε γινεται!

Ευχαριστω,ευχαριστω Τζαμαικανη φιλη!
One love :)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ για τον κόπο σου. Περιμένω και από σένα να δω τις αλλαγές σε σχέση με την εποχή που ήμουν εκεί
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!!
Και χαιρομαι να βοηθαω με πληροφοριες μου και να εμπνευσω κι άλλους να πανε στην Κουβα! Πραγματικα μοναδικος προορισμος!! Και πολυ φιλικος για τα παιδια! Οι Κουβανοι λατρευουν τα παιδια και δεν στραβομουτσουνιαζουν σαν τους Ευρωπαιους,αν τυχει και γκρινιαξουν η ακουσουν φωνη... Ασε που σπευδουν να σε εξυπηρετησουν!! Εξαιτιας δε της μικρης,γνωρισαμε πολλους Κουβανους με τα παιδια τους που επαιζαν μαζι! Εχουμε απιστευτες φωτογραφιες και τα παιδια δεν ξερω πως και σε τι γλωσσα το καταφερναν ,αλλα ειχαν αψογη συννενοηση!! Στο τελος η δικια μας την ακουγα να λεει κατι λεξεις που ελεγαν και τα άλλα παιδια κι εγω δεν καταλαβαινα...:roll:
Και ακομα και σημερα μας χαιρεταει λεγοντας ola!!!:haha::haha:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!!
Και χαιρομαι να βοηθαω με πληροφοριες μου και να εμπνευσω κι άλλους να πανε στην Κουβα! Πραγματικα μοναδικος προορισμος!! Και πολυ φιλικος για τα παιδια! Οι Κουβανοι λατρευουν τα παιδια και δεν στραβομουτσουνιαζουν σαν τους Ευρωπαιους,αν τυχει και γκρινιαξουν η ακουσουν φωνη... Ασε που σπευδουν να σε εξυπηρετησουν!! Εξαιτιας δε της μικρης,γνωρισαμε πολλους Κουβανους με τα παιδια τους που επαιζαν μαζι! Εχουμε απιστευτες φωτογραφιες και τα παιδια δεν ξερω πως και σε τι γλωσσα το καταφερναν ,αλλα ειχαν αψογη συννενοηση!! Στο τελος η δικια μας την ακουγα να λεει κατι λεξεις που ελεγαν και τα άλλα παιδια κι εγω δεν καταλαβαινα...:roll:
Και ακομα και σημερα μας χαιρεταει λεγοντας ola!!!:haha::haha:

Σφουγγαρι τα παιδια!!! Μπορεις να της λες hola caracola = γεια σου σαλιγκαρι!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.978
Likes
9.431
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ελπιζω με το περας της ιστοριας να μη μου δημιουργησεις το τεραστιο διλημμα: Κουβα ή Τζαμαικα :lol:
Αληθεια εσυ τι θα απαντουσες?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.572
Likes
8.270
Α ρε meli!
Είσαι μια τρελή-τρελή μάνα! Κούβα με μωρό 2 ετών....μπράβο!!! :clap:
Συνέχισε την ιστορία σου για την αγαπημένη Κούβα και στάσου λίγο περισσότερο στο θέμα των casas particulares μιας και δυστυχώς δεν έτυχε να ζήσω αυτή την μοναδική εμπειρία!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.196
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom