Βγαίνουμε Αθήνα

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.649
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τώρα, για να προτείνω κι εγώ κάτι, αν και όχι τόσο κεντρικά, ρίξτε μια ματιά στα καινούρια στέκια του Χαλανδρίου (εκεί έμενα πριν με φάνε τα ξένα). Πολύ μα πολύ αξιόλογα κοκτέιλ έχει το Speakeasy που είναι γενικά και ευχάριστος χώρος με σοβαρούς επαγγελματίες (Ατάκα ιδιοκτήτη σε μπάρμπαν που έκοβε κάποια πρασινάδα στραβά: "Αυτό αγόρι μου να το βάλεις στη σαλάτα σου! Εγώ στο μαγαζί μου αυτό το πράγμα μέσα σε κοκτέιλ δεν το σερβίρω!"). Μετά καλή πρέπει να είναι η Κόκκινη Σβούρα (αλλά δεν την έχω δοκιμάσει, πάντως οι φίλοι δηλώνουν ευχαριστημένοι), ωραίο είναι το Used, εμένα μου αρέσει πολύ ο Σπόρος ενώ θραύση - λένε - κάνει η Μαϊμού. Όλα αυτά είναι μαγαζάκια της τελευταίας διετίας. Το Χαλάνδρι επιτέλους ψιλοξεφεύγει από τη δηθενιά που το έδερνε και κλείνει το μάτι σε πιο εναλλακτικούς χώρους. Μια δοκιμή θα σας πείσει :)
Συγγνώμη Krazykat αλλά το Χαλάνδρι δεν ήταν ποτέ δήθεν! Πάντα οι Χαλανδριώτες θεωρούμασταν οι alternative των ΒΠ. :D

Από όσα ανέφερες πηγαίνω συχνά Σπόρο, Used και Κόκκινη Σβούρα. Ο Σπόρος έχει απίστευτα κοκτέιλ στα 7.5 euros (δοκιμάστε το Irene's Playground και θα με θυμηθείτε), το Used ευχάριστο και χαλαρό, αλλά λίγο υπερτιμημένο (επίσης Σάββατο βράδυ να αποφεύγεται, πολύ Λύκειο βρε παιδί μου! :D ). Η Κόκκινη Σβούρα έχει ένα λιτό και ταυτόχρονα artistic στυλάκι, ενδιαφέρουσα wine-list και κόσμο 25-40! Μερικές φορές μπορείτε να πετύχετε και lives! Ενδιαφέρουσα επιλογή και το Zoo στο Κάτω Χαλάνδρι στους τόνους του ξύλου, με καλή ροκ μουσική και κόσμο από 15 ως 65!
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Zoo

Α, μάλιστα, να μια ακόμη γνώριμη φυσιογνωμία, καθώς στο Zoo έχω φάει τα νιάτα μου. Όντως ωραίο μαγαζί για όλες τις ηλικίες και κυρίως καλές μουσικές. Άντε, ας πούμε τότε και τον παλιό καλό Ερατεινό για να ολοκληρώσουμε με το εναλλακτικό Χαλάνδρι... :cool:
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.785
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σχετικά καινούριο (ούτε τετράμηνο) ροκάδικο, με live μουσική πάντα, τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα διαφορετικό συγκρότημα, φτηνό και σε πολύ ωραίο χώρο, είναι το Remedy στο Νέο Ηράκλειο: Remedy Live Club - Club - N

Δύο λεπτά από το τραίνο, είσοδος 6 ευρώ περιλαμβάνει μπύρα, τις Πέμπτες δυο ευρώπουλα όλα κι όλα, ωραίος κόσμος, φοβεροί ιδιοκτήτες (ο ένας είναι και θεός κιθαρίστας) και η μουσική παίζει από Alanis Morissette σε Rage Against the Machine. Μπαίνεις και με σορτσάκι, δεν τρέχει τίποτε, μου είπαν πως έχει και ωραία σπιτικά γλυκά (!), δεν τα δοκίμασα ποτέ. Ο χώρος απροσδόκητα ωραίος σε ένα πρώην υποκατάστημα τράπεζας (αν είναι να κλείνουν οι τράπεζες και να γίνονται ροκάδικα, να μας ζήσει η κρίση). Κάποιες βραδιές έχει και αφιερώματα, π.χ. βραδιά Doors κλπ.

Από λατινοαμερικάνικη ροκ δεν ξέρουν και πολλά, αλλά πολλά ζητάω.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Μια μέρα εκανα μια βόλτα προς Φιλαδελφεια και προς μεγαλη μου εκπληξη συνειδητοποιησα οτι εχει 3-4 αξιολογες μπυραριες και αρκετα προσεγμενα μπαρακια και μεζεδοπωλεια με καλη διακοσμηση, κηπους κ.τλ ...επειδη ηταν μεσημερακι δεν εκατσα σε καποιο περα απο ενα καφεδακι στα γρηγορα....εχει κανει κανεις κανα τουρ κατα κει???
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.649
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Α, μάλιστα, να μια ακόμη γνώριμη φυσιογνωμία, καθώς στο Zoo έχω φάει τα νιάτα μου. Όντως ωραίο μαγαζί για όλες τις ηλικίες και κυρίως καλές μουσικές. Άντε, ας πούμε τότε και τον παλιό καλό Ερατεινό για να ολοκληρώσουμε με το εναλλακτικό Χαλάνδρι... :cool:
Φαντάζομαι πήγαινες και Blue (αν και έχει παρακμάσει θεωρώ) ; :D
Ο Ερατεινός δεν μου πολυάρεσε ποτέ, αλλά σίγουρα είναι αξιοπρεπής επιλογή.

Μια μέρα εκανα μια βόλτα προς Φιλαδελφεια και προς μεγαλη μου εκπληξη συνειδητοποιησα οτι εχει 3-4 αξιολογες μπυραριες και αρκετα προσεγμενα μπαρακια και μεζεδοπωλεια με καλη διακοσμηση, κηπους κ.τλ ...επειδη ηταν μεσημερακι δεν εκατσα σε καποιο περα απο ενα καφεδακι στα γρηγορα....εχει κανει κανεις κανα τουρ κατα κει???
Φιλαδέλφεια το μόνο μέρος που πηγαίνω (όταν πηγαίνω) είναι το old-fashioned Συντριβάνι για παρφέ σοκολάτα (και νόστιμα παγωτίνια). :oops:
 
Last edited by a moderator:

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Τουλάχιστον λάτρεψα τη μπύρα Καζαμπλάνκα...:haha:

Λοιπόν το Χοροστάσιο η ταράτσα μια χαρά, Πλατεία Καρύτση νομίζω δε θα σου αρέσει...εκεί να δεις δήθεν και κακό, μαζεύονται όλα τα μικρά και στριμώχνονται σαν τις σαρδέλες. Ωραίος χώρος το T.A.F αλλά έχει χάσει το χαρακτήρα που είχε αρχικά, η γνωστή κατάρα των μαγαζιών που γίνονται γνωστά σε λίγο διάστημα...:D
Αν έχει ζέστη καλή επιλογή είναι το 6 D.O.G.S λόγω του κήπου που έχει με τα δέντρα και έχεις την αίσθηση οτι δεν είσαι στο κέντρο της Αθήνας.
Τώρα τελευταία ωραία περνάω και στην Cantina Social πολύ απλός χώρος αλλά κανάτες με ενδιάφέροντα cocktail με φρέσκα φρούτα στα 20ευρώ και τη μοιράζεσαι με την παρέα σου με καλαμάκια...
Αγαπημένο στέκι, δε το αλλάζω με τίποτα το Κλουβί στα Πετράλωνα, μια τρύπα κυριολεκτικά με λίγα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο αλλά φοβερά cocktail! Νέα έμπνευση τους το gin-gin με τζιν, αγγούρι και φρέσκο τζίντζερ.
Ωραία και φτηνά cocktail επίσης στο Amalour στη Νέα Σμύρνη στον κήπο ενός νεοκλασσικού με χαλαρή μουσική. Είναι λίγο κυριλέ για τα γούστα μου παρόλο που δε μαζεύει δήθεν κόσμο αλλά έχει κάτι τέλεια cocktail με πράσινο πουρέ μήλου, ρούμι και μαστίχα με 7 ευρώ...

Το ΙΝΟΤΕΚΑ μέχρι πέρσι τουλάχιστον υπήρχε κανονικά...Λουκούμι δεν έχω πάει ακόμα.
Nα'σαι καλα Nedelja ακουγονται πολυ ωραιες οι προτασεις σου! :clap:
ΤAF και 6 dogs μ'αρεσουν πολυ.

Α, μάλιστα, να μια ακόμη γνώριμη φυσιογνωμία, καθώς στο Zoo έχω φάει τα νιάτα μου. Όντως ωραίο μαγαζί για όλες τις ηλικίες και κυρίως καλές μουσικές. Άντε, ας πούμε τότε και τον παλιό καλό Ερατεινό για να ολοκληρώσουμε με το εναλλακτικό Χαλάνδρι... :cool:
Αγαπω Ερατεινο ειδικα το χειμωνα πολυ ωραια ειναι, καλοκαιρι δεν εχω παει ακομα αλλα σιγουρα θα'ναι ωραια χωρις το πλαστικο γυρω γυρω. Μου αρεσει πολυ κι η μουσικη και ο κοσμος του. Γενικα αγαπω Χαλανδρι και μ'αρεσει που βλεπω τοοοσα παιδια στη κεντρικη πλατεια χαλαρα με μια μπυρα και κουβεντα ;) Μονο οι βιτρινες των μαγαζιων του θυμιζουν ΒΠ.
Στο Χαλανδρι ειδικα το καλοκαιρι ειναι τελειο το Le Roi με τεραστια αυλη πισω, ροκ μουσικη με dj μεγαλους σε ηλικια ωστε να κατεχουν απο το μεγαλειο της ροκ και αφθονα σνακ με το ποτο σας.

Μια μέρα εκανα μια βόλτα προς Φιλαδελφεια και προς μεγαλη μου εκπληξη συνειδητοποιησα οτι εχει 3-4 αξιολογες μπυραριες και αρκετα προσεγμενα μπαρακια και μεζεδοπωλεια με καλη διακοσμηση, κηπους κ.τλ ...επειδη ηταν μεσημερακι δεν εκατσα σε καποιο περα απο ενα καφεδακι στα γρηγορα....εχει κανει κανεις κανα τουρ κατα κει???
Ωραια μπυραρια ειναι η Εν Αιθρια στη κεντρικη πλατεια αλλα ακριβη και τη τελευταια φορα που πηγα ειχε παντου στρωμενα τραπεζια για φαγητο, παλιοτερα ειχε ξεχωριστα ενα χωρο για φαγητο. Για μια μπυρα καλα ειναι, για φαγητο ακριβη.
Για καφε εχω παει στη Hacienda που ειναι μια χαρα συμπαθητικα και στο veni vidi vici που ειναι λιγο πιο κατω δεξια κι ειναι πολυ ωραια το χειμωνα που εχει κι ενα μικρο τζακακι στον επανω οροφο και γενικα ολη η καφετερια εχει τη διαρυθμιση σπιτιου κι ειναι ομορφα. Η μουσικη μαυρο χαλι, ισως τωρα να την εχουν φτιαξει. Καλοκαιρι λογικα στο πεζοδρομο θα'χει τραπεζακια.
Για ποτακι ειναι ωραια στο Ernesto.
Για φαγητο ωραιος χωρος ειναι ο Λεμονοκηπος που ομως εχω ακουσει οτι δεν εχει πολυ ωραιο φαγητο, εγω δεν εχω δοκιμασει.

Oσο για το A for Athens για μια φορα καλο ειναι αλλα βαρετοοοο....
Eκει παρακατω υπαρχει το hostel Athens Style στην Αγ. Θεκλας με ωραια ταρατσουλα γεματη στους τουριστες βεβαια, φθηνη μπυρα (αν δε κανω λαθος το μοναδικο ποτο που σερβιρουν), happy hours και την ακροπολη σε αποσταση αναπνοης... μιλαμε για χυμα κατασταση που καθολου δε με χαλαει προσωπικα. Οι υπαλληλοι μιλουν αγγλικα και στη reception δινετε ταυτοτητα για να κρατησουν τα στοιχεια σας.

aathenstyle.files.wordpress.com_2011_04_easter_bbq10.jpg_423a98d8f8fafdc1840e75eccc7c7a68.jpg


at3_gstatic_com_images_b6610262e03c28875b816609a9446fba._.jpg
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Τουλάχιστον λάτρεψα τη μπύρα Καζαμπλάνκα...:haha:



Λοιπόν το Χοροστάσιο η ταράτσα μια χαρά, Πλατεία Καρύτση νομίζω δε θα σου αρέσει...εκεί να δεις δήθεν και κακό, μαζεύονται όλα τα μικρά και στριμώχνονται σαν τις σαρδέλες. Ωραίος χώρος το T.A.F αλλά έχει χάσει το χαρακτήρα που είχε αρχικά, η γνωστή κατάρα των μαγαζιών που γίνονται γνωστά σε λίγο διάστημα...:D
Tο T.Α.F μου άρεσε αρκετά. Περισσότερο το Faust, με jazz live που πέτυχα. Στην Καρύτση μου αρέσει και το Black Duck, αλλά για χειμώνα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.649
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στο Χαλανδρι ειδικα το καλοκαιρι ειναι τελειο το Le Roi με τεραστια αυλη πισω, ροκ μουσικη με dj μεγαλους σε ηλικια ωστε να κατεχουν απο το μεγαλειο της ροκ και αφθονα σνακ με το ποτο σας.
Μπράβο Μανελάκι, απορώ πώς το ξέχασα το Le Roi. Αν και έχει μεταφερθεί στο Χαλάνδρι μόνο τα τελευταία 6-7 χρόνια, θεωρείται ήδη κλασική επιλογή. Το προτιμώ κυρίως καθημερινές, επειδή τα weekends μαζεύει υπερβολικά πολύ κόσμο για τα γούστα μου!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Ζαχαρη κι Αλατι επισης πολυ ομορφο με αυλη στη Βαλτετσιου διπλα απ'το playhouse.
Faust θελω κι εγω να παω, ειναι κλειστο ομως ε;

Μπράβο Μανελάκι, απορώ πώς το ξέχασα το Le Roi. Αν και έχει μεταφερθεί στο Χαλάνδρι μόνο τα τελευταία 6-7 χρόνια, θεωρείται ήδη κλασική επιλογή. Το προτιμώ κυρίως καθημερινές, επειδή τα weekends μαζεύει υπερβολικά πολύ κόσμο για τα γούστα μου!
Εχεις απολυτο δικιο! Γινεται ο χαμος κι αν εισαι και με μεγαλη παρεα την εκατσες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Ζαχαρη κι Αλατι επισης πολυ ομορφο με αυλη στη Βαλτετσιου διπλα απ'το playhouse.
Faust θελω κι εγω να παω, ειναι κλειστο ομως ε;
Tο Faust έκλεισε πριν καναδυο βδομάδες μα μεγάλο live παρτι. Δυστυχώς δε μπόρεσα να πάω.
Από "Ζάχαρη κι αλάτι" περνάω συχνά, είδα και όλη την ετοιμασία του μαγαζιού που πήρε καιρο. Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή.
Μου άρεσε πάρα πολύ το "42" στην Κολοκοτρώνη με τα περίεργα κοκτέιλ του και τη ρετρό ατμόσφαιρα!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Λιγο διαφορετικη φαση , για λιγο πιο χυμα καταστασεις ...Κοντα στη σταση ακροπολη υπάρχει μια μπυραρία η Pulp την οποια εχουμε τιμησει μερικες φορες με τη Nedelja. Συμπαθητικος χωρος , χωρις κατι ιδιαιτερο, εχει μερικα τραπεζακια στο πεζοδρομιο αν θες να κατσεις εξω, καποια σταντ μεσα , ενα μικρο μπαρ. Το πιο καλο ομως ειναι οτι εχει κανατες μπυρας 2 λιτρων με 12 ευρω (ξανθια, weiss, kozel μαυρη) , τιμη πολυ καλη για δεδομενα αθηνας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
8.164
Μια πολυ καλη προσπαθεια ειναι το εναλλακτικο καφενειο που εχει ανοιξει ενας φιλος σκηνοθετης στον Κεραμεικο. Είναι επι της Πλαταιων (γωνια με Παραμυθιας), λιγο πιο κατω απο τα "Καναρια". Λεγεται "Τυφλομυγα" (ταμπελα ομως δεν εχει), τα τραπεζακια πολυ λιγα και απο μπυρες σερβιρει μονο μικρων ελληνικων ζυθοποιϊων. Οι δε τιμες τζαμπα (π.χ. η ΝΕΔΑ 2,5 ευρω, μια μοναστηριακη απο την Κερκυρα 3 ευρω κ.λ.π.)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom