Βενεζουέλα Βενεζουέλα (Η Κάθοδος Των Αγγέλων)

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
τραβηξε το το στορυ οσο μπορεις, αγγελοι και δαιμονες, τρολ απο τη σκανδιναβια και εξωτικα...!εχουμε αναγκη απο καλογραμμενα παραμυθια...
αλλα βαλε και καμια πληροφορια και φωτο βενεζουελας ετσι για το καλο!

στην αναμονη λοιπον !
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και ειπαμε πολλες πολλες φωτο απο το Αρχιπελαγος!
(Βαρβαρααααα... το δικανοοο!!!!)
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Τι θα γίνει κύριος? Θα συνεχίσεις??? Μην φοβάσαι τα σχόλια, γράφε, έτσι κι αλλιώς, όπως έστρωσες θα κοιμηθείς!!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Μέχρι να γράψει ο GTS για την κάθοδο των Αγγέλων φοβάμαι μήπως με έχουν επισκεφτεί οι άγγελοι για την άνοδο....(είμαι αισιόδοξο άτομο πιστέυω οτι θα πάω στον παράδεισο....)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Με προλαβατε κοριτσια ..οτι θα εμπαινα να τον κραξω ,αλλα την εχει κοπανησει ο κυριος καθαρουλης.
Τι θα γινει ΡΕ?
Το ριξαμε στα γλεντια κ ξεχασαμε τα γραψιματα?Και αν το κανεις ..για να μας εχεις εδω κολλημενες να μας τρεχουν τα σαλια ...εισαι πολυ γελασμενος .
Παμε κοριτσια!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Περιμενουμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.................................................
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Έλα ...άγγελε, ήρθα αν και καθυστερημένη. Μπορείς να συνεχίσεις. :bleh:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.789
Likes
18.267
Πιλότε!

«Μαμά, του το είπες ξανά πριν του ανθρώπου!» είπε με αυστηρό ύφος η αμερικανίδα απέναντί μου στην υπερήλικη μητέρα της. «Δε πειράζει» της είπα ψιθυριστά και γύρισα ξανά με ενδιαφέρον (και ολίγη συγκατάβαση) να ακούσω τη σούπερ-γιαγιά που καθόταν δίπλα μου να μου διηγηθεί κι άλλες ιστορίες από τον πολυτάραχο βίο της. Σύζυγος αμερικανού στρατιωτικού, έχει γυρίσει το μισό κόσμο σε αμερικάνικες βάσεις και μου αράδιαζε ιστορίες για τις πόλεις, τους ανθρώπους και τους πολιτισμούς που γνώρισε. Είμαστε ακόμα στο Ελ Βενιζέλ, η Λουφτβάφε έχει καθυστέρηση για Φρανκφούρτη κι εγώ μη χάνοντας ευκαιρία έπιασα κουβεντολόι με τους αμερικάνους απέναντι. Ασυνήθιστη οικογένεια αμερικάνων είναι η αλήθεια, με γνώσεις γεωγραφίας πολύ ανώτερες του μέσου όρου της χώρας τους, με τη προσοχή μου να έχει τραβήξει η γιαγιά με το σκαλιστό μπαστούνι δίπλα μου, που δε με άφηνε σε ησυχία, άλλο που εμένα με έτρωγε ο πισινός μου να μιλήσω μαζί της και να ακούσω τις ιστορίες της. Δίπλα μου ο κουμπάρος, είχε πιάσει κουβέντα με έναν έλληνα, απ’ότι κατάλαβα πάλι για μπάλα, σχολιάζοντας πάλι το γεγονός ότι έσπευσα να πιάσω κουβέντα με ξένους. Το κοινωνικό ζώον GTS λοιπόν, ολίγον κοινωνικόν και πολύ ζώον.

Το αεροπλάνο προσγειώθηκε εν μέσω πυκνής ομίχλης στο κοσμοδρόμιο της Φρανκφούρτης και εμείς σουλατσάρουμε να σκοτώσουμε την ώρα μας. Καθόμαστε σε ένα καφέ, αρχίζουμε τη κουβέντα και ξαφνικά, συμβαίνει το αμίμητο…ένας πιτσιρικάς πλησιάζει ντροπαλά τον κουμπάρο, που φοράει μία φόρμα της Ρεάλ Μαδρίτης, στολή κανονική και του ζητάει να βγούνε μια φωτογραφία…«Μίστερ Κασίγιας….» ψελλίζει ντροπαλά ο μικρός και τότε καταλαβαίνω ότι έχει πάρει τον κουμπάρο για τον Ίγκερ Κασίγιας της Ρεάλ….ε ρε γλέντια λέω και κάθομαι να απολαύσω τη σκηνή, με τον «Κασίγιας» να προσπαθεί να πείσει τον πιτσιρικά ότι δεν ήταν αυτός. Όταν δε έβγαλε το διαβατήριο να του δείξει ότι είναι ο Μίστερ Κουμπάρος, μην αντέχοντας να γελάω πνιχτά, του λέω «Αυτός είναι, έχει και ψεύτικο διαβατήριο, καταλαβαίνεις…». Μας πιάσανε τότε κάτι γέλια, με τον πιτσιρικά να κοιτάει απορημένος και με ένα αμήχανο χαμόγελο, να απομακρύνεται σιγά σιγά με το κινητό στο χέρι. Ρε αθεόφοβε του λέω, άσε τον πιτσιρικά να νομίζει ό,τι θέλει, νομίζει ότι τον έφτυσες ρε, δεν τον είδες που λυπήθηκε? Βγες μια φωτογραφία, δε κοστίζει τίποτα….ε, η θεία δίκη χτύπησε όταν σηκωθήκαμε από το καφέ και πηγαίνοντας προς τις κυλιόμενες σκάλες, να σου πάλι ο μικρός με τη παρέα του, καμιά 5-6 πιτσιρίκια. Πλησιάζει ξανά τον Κασίγιας και αυτή τη φορά ο κουμπάρος γνέφει θετικά, οπότε στηθήκαμε όλοι πλέον για μια αναμνηστική group photo, εγώ, ο Κασίγιας και 5-6 πιτσιρικάδες….όταν δε ένας ζήτησε το κινητό του Ρονάλντο, δεν αντέξαμε πάλι να συγκρατήσουμε τα γέλια μας και φεύγοντας προς τις σκάλες και μέχρι να φτάσουμε στη πύλη μας γελάγαμε σα σπαστικά….το ταξίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς, πολύ πολύ γέλιο, είχαμε ήδη γίνει σόου από τη Φρανκφούρτη…που να μας έβλεπαν και οι Βενεζουελάνοι….!

Για το ταξίδι προς Καράκας μη με ρωτάτε πολλά…μέτριο φαγητό, απαράδεκτο IFE και οι ώρες κύλαγαν μάλλον αργά και βασανιστικά. Μόνο όταν είδα στις οθόνες μας ότι ήμασταν πάνω από τη Καραϊβική, ανασκουμπώθηκα και άνοιξα το κάλυμμα στο παράθυρο δίπλα μου. Περνάγαμε πολύ κοντά από το St. John, τις Παρθένες Νήσους που τόσο λάτρεψα και ήθελα να το δω, ακόμα και από τόσο ψήλα. Φευ όμως….ο καιρός ήταν σχετικά καθαρός, ο ήλιος της Καραϊβικής εκτυφλωτικός, αλλά St. John πουθενά. Περάσαμε όμως ακριβώς πάνω από το Πουέρτο Ρίκο, η σιλουέτα του νησιού διαγραφόταν πολύ καθαρά από κάτω μας, με τυρκουάζ θάλασσες στις ακτές του και πολύ πράσινο να γεμίζει το εσωτερικό του….πιλότε, κάνε μία αναγκαστική προσγείωση ή δώσε ένα αλεξίπτωτο και άνοιξε τη πόρτα, εγώ κατεβαίνω εδώ, ευχαριστώ….υπομονή ρε GTS, υπομονή…η υπομονή είναι ένα από τα χιλιάδες ελαττώματά σου, αλλά σε 6-7 μέρες θα είσαι στα δοξασμένα νερά της Καραϊβικής και πάλι….μέχρι τότε έχει και άλλες περιπέτειες στη γωνία...


Η ονειροπόληση διακόπτεται απότομα, το Airbusτης Λουφτβάφε παίρνει τη στροφή, πιάνει την ευθεία και προσγειώνεται στο εξωτικό Καράκας….επιτέλους, πάτησα το βρωμόποδό μου στη Λατινική Αμερική…

 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Χεχε πολύ ωραία αφήγηση!! Θα γελάσουμε βλέπω!!

Ο κουμπάρος όντως μοιάζει με τον ποδοσφαιριστή ή τσάμπα χάρηκαν τα πιτσιρίκια??
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Περάσαμε όμως ακριβώς πάνω από το Πουέρτο Ρίκο, η σιλουέτα του νησιού διαγραφόταν πολύ καθαρά από κάτω μας, με τυρκουάζ θάλασσες στις ακτές του και πολύ πράσινο να γεμίζει το εσωτερικό του….πιλότε, κάνε μία αναγκαστική προσγείωση ή δώσε ένα αλεξίπτωτο και άνοιξε τη πόρτα, εγώ κατεβαίνω εδώ, ευχαριστώ…
Και να σκεφτεις οτι πηγαινες σε μια χωρα-ονειρο! Αλλα και παλι σε καταλαβαινω...κι εγω το ιδιο θα ελεγα! :D Πεταχτε με στα τυφλα πανω απο την καραιβικη και οπου πεσω :sharkisland:
Ελα , προσγειωθηκαμε , περιμενουμε συνεχεια :clap:
 
  • Like
Reactions: GTS

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Yπέροχη αφήγηση και λατινική αμερική που έπεται! Ανυπομονώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom