Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

DHMHTRIS

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Σ΄ευχαριστω.
εχω κλείσει 8 διανυκτερεύσεις σε φαρμα 30Km βορεια του φραιμπουργκ, Μέλανας Δρυμος , 700Km από Βενετια και με βολεύει από εκει επειδή βγαίνει πρωι στη βενετια. Στο γυρισμο έχω 2 διανυκτερεύσεις στη Βερόνα σε καμπινγκ και θα κάνω και μια urbino για να φύγω από ανκονα, που φτανει και νωρις στη πατρα. Οπότε μάλλον είναι μονόδρομος. Με μικρά παιδιά και ασθενες φύλλο που να κάνεις 900Km μεσα στη νύκτα.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
θα ηθελες να μας πεις το ονομα της φάρμας και σε ποιό χωριό ειναι? για τα εισητηρια δεν μπορω να βοηθησω,,δεν μου αρεσουν τα καραβια πλέον...τα εφαγα καποτε στην μάπα που λενε...δεν σε συμφερει να πας αεροπορικώς σε στουτγκάρδη η φρανγκφούρτη?ποιο ειναι το προγραμμα του ταξιδιού σου?
 

marzit

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
θα σε συμβουλευα να περιμενεις λιγο μετα τα Χριστουγεννα ειναι πολυ πιθανον να βγαλει προσφορες η Ανεκ. Το λεω γιατι ετσι ταξιδεψα τον ιουνιο στην βενετια.Ειχε προσφορα 50% στα εισιτηρια και τα εκλεισα τελος ιανουαριου.
 

DHMHTRIS

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Θα περιμένω λιγο ακόμη μεχρι τέλος Ιανουαρίου, έχουμε και την κρίση βλέπεις.
Θέλω να ρωτήσω επίσης αν με την αγγλική γλώσσα είμαι εντάξει στο μέλανα δρυμο.
Στη βαυαρία αν και την καταλάβαιναν δεν ήθελαν να την μιλήσουν με αποτέλεσμα να είχαμε πρόβληματακια στα εστιατόριά τους.
Επίσης γνωρίζουμε τιμες αμόλυβδης σε ιταλια , γερμανία αυτη τη περίοδο, έτσι για να έχω συγκριτικά στοιχεία;
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Η ανεκ εβγαλε προσφορα για το early booking 30%. Τσέκαρε τις ημερομηνίες που θέλεις για να δεις τις τιμές. Καλή χρονιά!
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
λεω και γω να κανω μια εξορμηση στη βενετια μεσα φεβρουαριου.βρισκω εισιτηρια 160 με swiss-lufthansa.δεν ειναι και ασχημα νομιζω.και οι τιμες των ξενοδοχειων που κοιταζω ειναι πολυ καλες.απο κρυο γενικα ξερει κανεις τι παιζει?με τις πλημυρες?γιατι αν ειναι ετσι οπως συχνα βλεπουμε στην τηλεοραση τοτε μαλλον δεν ειναι καλη η ιδεα μου.λεω για 4 βραδιε.μηπως ειναι πολλες?λεει μια βολτα βερονα?αν καποιος ξερει κανενα καλο και οικονομικο ξενοδοχειο στα €60-€80 θα με βοηθουσε.καλη χρονια σε ολους!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Τέσσερις μέρες στη Βενετία όχι δεν είναι πολλές, είναι μια χαρά.
Μάρτη επίσης μου φαίνεται καλή περίοδος, εγώ Νοέμβρη πήγα- υποτίθεται τον χειρότερο μήνα του χρόνου για Βενετία λόγω βροχοπτώσεων και την βγάλαμε πολύ καλά-
Όπως έχει γίνει το κλίμα και ο καιρός γενικότερα δεν μπορείς να βασίζεις πλέον τις διακοπές σου 100% στον καιρό.
Να πας στην Βενετία, θα τη λατρέψεις και αφού ρώτησες και για Βερόνα, μια μονοήμερη το κάναμε. Είναι όμορφη πόλη, στα περισσότερα σημεία της πλακόστρωτη, ωραία κτίρια, συμμαζεμένη αγορά και απέχει και λίγο από Βενετία.
Για το ξενοδοχείο, το tip που δίνω γενικώς για Βενετία είναι να μην περιοριστείτε στην piazzale S. Marco και στο sestiere της Santa Croce γενικότερα. Μπορεί να είσαι 1 βήμα από τη πλατεία, αλλά γίνεται Ο χαμός από ορδές τουριστών, αρκετή φασαρία και φαγητό από μέτριο ως κακό με εξαιρέσεις.
Ψαχτείτε για Canareggio ή Dorsoduro για διαμονή, έτσι κι αλλιώς στη Βενετία δεν βαριέσαι να περπατάς. Όλα κοντά είναι..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
αν μεινει κανεις στο μέστρε....εχει καμμιά προοπτική η θα ταλαιπωρηθει...δεδομένου οτι θα υπαρχει αυτοκίνητο....
βρισκεις πιο οικονομικα ξενοδοχεια εκει και με Free parking....
τον μαιο που θελω να πάω τα ξενοδοχεία στη βενετία ειναι πανακριβα....
 

pkasta

Member
Μηνύματα
34
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Εγω παντως εκλεισα στο Μεστρε με 56,05 ευρω στο Quality Hotel Delfino με κλειστο parking (εξτρα χρεωση 10 ευρω) και με σταση λεωφορειου εξω απο το ξενοδοχειο, σε δεκαπεντε λεπτα εισαι βενετια.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ειχα στον νού μου το hotel michaelagelo...αλλα και αυτό που προτεινεις εχει πολυ καλες κριτικές....και ειναι λιγο καλυτερο στην τιμή..θα το δώ αυριο καλυτερα...σε ευχαριστώ..
ποτε πηγαίνεις?
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.δηλαδη ακομα και φεβρουαριο γινεται τοσο χαμος απο κοσμο?η αληθεια ειναι οτι οι περιοχες που αναφερεις ειναι φτηνοτερες αλλα ακομα και στην πλατεια του αγιου μαρκου βρισκω καλα ξενοδοχεια με ?60.για τις συγκοινωνιες και τα μουσεια το κοστος ειναι μεγαλο?υπαρχει καποια καρτα που συμφερει να παρω?
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Γνώμη μου, πως αν είναι να πάει κάποιος Βενετία, είναι κάτι περισσότερο από κρίμα κι άδικο να μείνει στο Μέστρε.
Με το τρένο δεν είναι τίποτα, ένα 15 λεπτο αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν συγκρίνεται παιδιά. Είναι σαν να βρίσκεσαι σε εντελώς διαφορετικό κόσμο. Θα μου πεις έναν ύπνο θα κάνεις, ε ακόμα κι αυτός ο ύπνος ας είναι Βενετσιάνικος :xmas_mrgreen:
Tax78 και στο κέντρο υπάρχουν φυσικά οικονομικά ξενοδοχεία, απλά η συμβουλή μου είχε να κάνει περισσότερο πως θα το ευχαριστηθείς καλύτερα αν μείνεις λίγο εκτός(μη φανταστείς πως μιλάμε για καμιά μεγαλούπολη...σε 10 λεπτά περπάτημα είσαι από το ένα sestiere στο άλλο σχεδόν).
Έτσι κι αλλιώς θα φας όπως κι αν έχει 1 ή 2 μέρες στην πλατεία για Βασιλική Σαν Μάρκο, Παλάτι κλπ..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom