Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εξαρτάται τι θέλεις, να απολαύσεις τη διαδρομή και να μπεις με πλοίο στη Βενετία; Ή να φτάσεις γρήγορα; Οι ώρες δε συγκρίνονται...
 

TheloTaxidia

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ααααχ αν είχα την πολυτελεια του ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥ διαθεσιμου χρόνου...θα το έκανα!Αλλά θα παω για 3μέρες(2διανυκτερευσεις)...και λεω να "σπαταλήσω" τον χρόνο μου μέσα στην πόλη κυρίως... :lol:

Χθες το αποφασισα και έχω πολύ ψάξιμο μου φαινεται...για εισητηρια,για ξενοδοχειο,για όργανωση must αξιοθεατων... πφφφ
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλά δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης, αν πας για τρεις μέρες το αεροπλάνο είναι μονόδρομος. Αν δε σε ενδιαφέρει πολύ το οικονομικό πέταξε για Μάρκο Πόλο, αλλιώς Μιλάνο και ένα τρενάκι για Βενετία. Στο φόρουμ θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες, έχει και ταξιδιωτικές ιστορίες και τόπικς και ταξιδιωτικό οδηγό. Καλά να περάσεις!
 

ancona

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Λονδίνο
Η απόσταση από το λιμάνι(εκεί που σε αφήνει το πλοίο)μέχρι την piazza roma παλεύεται με τα πόδια η χρειάζεται λεωφόρειο η άλλο μέσο;
 

TheloTaxidia

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
και τώρα το θέμα ΔΙΑΜΟΝΗ...

και τώρα το θέμα ΔΙΑΜΟΝΗ...καλές κ οικονομικές (σχετικά) προτάσεις?
Με τον όρο οικονομικές εννοώ οχι πάνω απο 250 την βραδια(και αυτο προκύπτει απο μια ματια που εχω ρίξει) :)
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
και τώρα το θέμα ΔΙΑΜΟΝΗ...καλές κ οικονομικές (σχετικά) προτάσεις?
Με τον όρο οικονομικές εννοώ οχι πάνω απο 250 την βραδια(και αυτο προκύπτει απο μια ματια που εχω ρίξει) :)
Εμείς μείναμε εδώ...
Rooms and Rates | Alloggi Santa Sofia Venice
Οικονομική λύση, βρίσκεται στο Cannaregio, πολύ καλή τοποθεσία,
γυρνάς τα πάντα με τα πόδια...
 

ancona

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Λονδίνο
Έμαθα σήμερα ότι στην Πάτρα άρχισε να λειτουργεί καινούργιο λιμάνι για τα πλοία που έχουν προρισμό την Ιταλία γνωρίζει κανείς πως πάμε από το παλιό λιμάνι στο νέο και που βρίσκεται ο σταθμός των Κτελ στην Πάτρα;
 

digia

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Έμαθα σήμερα ότι στην Πάτρα άρχισε να λειτουργεί καινούργιο λιμάνι για τα πλοία που έχουν προρισμό την Ιταλία γνωρίζει κανείς πως πάμε από το παλιό λιμάνι στο νέο και που βρίσκεται ο σταθμός των Κτελ στην Πάτρα;
για το καινουργιο λιμανι δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου αλλα αν και σπουδαζω στην πατρα και ημουν την προηγουμενη εβδομαδα δεν ειχα δει κατι τετοιο !! φημολογειται η λειτουργεια καινουργιου λιμανιου αλλα ακομα δεν ειχε ξεκινησει τουλαχιστον μεχρι να φυγω !! Οσο για τον σταθμο στα ΚΤΕΛ ειναι στην οδο αγιου ανδρεος και ζαίμη και απεναντι απο το λιμανι !!!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πάντως όσο ήμουν εκεί μου είχαν προτείνει ντόπιοι ένα μπαρ-εστιατόριο, δεν πήγα, αλλά για να το πρότειναν, καλό θα ήταν. Λέγεται Paradiso perduto και είναι στην περιοχή Canareggio.
To Paradiso perduto από φαγητό δε λέει πολλά (πιο πολύ "να τσιμπάς" φαντάσου) αλλά είναι ατμοσφαιρικό και πολλά βράδια έχει ζωντανή μουσική, τζαζ, bossa-nova κλπ.
Δεν είναι πολύ εύκολο να το βρει τουρίστας.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
το βαπορετο κοστιζει 6,50 ευρω η μονη διαδρομη σε οποιαδηποτε αποσταση..αν θελεις να πας και στα νησακια μουρανο,μπουρανο κτλ καλυτερα να βγαλεις μια καρτα πχ 24ωρων για απεριοριστες διαδρομες προς ολες τις κατευθυνσεις και κοστιζει 22 -25 ευρω..για τα νησακια το βαπορετο θα το παρεις απ τις στασεις του σαν μαρκο.στο μπουρανο να πας οπωσδηποτε..αυτο καντο μια μερα..γιατι τις υπολοιπες αξιζει το περπατημα σ'αυτη τη μοναδικη και πανεμορφη πολη..ετσι θα καταλαβεις το μεγαλειο της.

η πολη περπατιεται ανετα..καθε γωνια και μια ανακαλυψη καθε γεφυρουλα καθε στενο καθε καναλι που θα βρισκεις μπροστα σου..απλα τελεια..
 

ancona

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Λονδίνο
Λίγες εβδομάδες πριν από το ταξίδι μου στην Βενετία μαθαίνω μια δισάρεστη έκπληξη,σήμερα τα πλοία δεν δέσαν στο λιμάνι της Βενετίας αλλα στο λιμάνι της Marghera,θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε αν γίνονται έργα στο λιμάνι της Βενετίας και αν ναι αν θα έχουν ολοκληρωθεί μέχρι μέσα Αυγούστου;
 

angel30

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπέρα παιδιά.
Σκέφτομαι να πάω με τον σύζυγο για 5 μερούλες Βενετία τον Άυγουστο.
Θέλω πληροφορίες σχετικά με την εποχή γιατί έχω ακούσει ότι το καλοκαίρι τα νερά μυρίζουν άσχημα...επίσης από θερμοκρασία τι λέτε, έχει πολύ ζέστη??
Να το τολμήσω??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.361
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
Vis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom