Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Δεν εννοούσα να μείνει στο sestiere San Marco εξάλλου εγώ το απέφευγα όπως ο διάολος το λιβάνι ειδικά το πρωί, απλά πρότεινα να μη μείνει στο Μέστρε, θα χάνει χρόνο στις μετακινήσεις και χρήματα από τα εισητήρια. Αν μείνει Cannaregio εννοείται οτι κι από εκεί πάει παντού αρκεί να έχει διάθεση για περπάτημα, αν πάλι δεν έχει θα χάσει όλη τη γοητεία της πόλης.Εμένα το καλύτερο μου ήταν να περπατάω αργά το βράδυ στα στενάκια μακριά από τουρίστες με τις γάτες να βολτάρουν μαζί μου.
 

angelos1983

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Ψαχνω και γω να κλεισω για Βενετια ενα διημερο τον Μαρτιο. Σημειωνω οτι θα εχω και αμαξι οποτε προσανατολιζομαι περισσοτερο να μεινω Μεστρε οπου τα ξενοδοχεια εχουν και παρκινγκ με χαμηλες χρεωσεις ή δωρεαν. Ξερει κανεις ποσο ευκολα φτανεις Βενετια απο Μεστρε και ποσο ειναι το κοστος μεταβασης περιπου? Νομιζω οτι εχει αρκετα χαμηλοτερη τιμη απο οτι μεσα στην Βενετια και πολυ καλυτερα σχολια απο τα αντιστοιχα ξενοδοχεια της πολης. Ευχαριστω.
 

decryal

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο με λιγοτερα απο 100ε το βραδυ?

Ευχαριστω.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ρίξε μια ματιά και στα παρακάτω να πάρεις ιδέες και πληροφρίες. Αν κάνεις και επιπλέον αναζήτηση, θα βρεις και άλλα θέματα που μπορεί να σε βοηθήσουν :D:

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...E1%ED-%F3%F4%E7%ED-%E2%E5%ED%E5%F4%E9%E1.html

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...EB%E9-%F3%F4%E7%ED-%E2%E5%ED%E5%F4%E9%E1.html

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...E5%DF%EF-%F3%F4%E7-%E2%E5%ED%E5%F4%DF%E1.html

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/14134-%E2%E5%ED%E5%F4%E9%E1.html

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/28031-%E2%E5%ED%E5%F4%E9%E1.html

Και φυσικά ο ταξιδιωτικός οδηγός του forum:
Βενετία - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
 

panos83

Member
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδιβες
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες
εκτος απο πιτσες τι ειναι ωραιο να παρουμε να φαμε καθως κανουμε βολτα στα σοκακια της Βενετιας?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Tramezzini ,Focaccia , Panini τα παντα ολα!
Με προσουτο , με μορταδελα ,οτι θες
at3_gstatic_com_images_ee64a1acb74b6bd20cdb3a14255895b1._.jpg


at2_gstatic_com_images_41d2d6abd95d43c92f692bcf9a94fda3._.jpg


Αν βρεθεις στο Campo santa Margherita αναζητησε το Orange.
Απολαμβανεις το spritz σου και τσιμπας και ενα tramezzino για την λιγουρα
Orange restaurant & champagne lounge - Venice
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Νομίζω το έχω γράψει και σε άλλο θέμα για τη Βενετία, ούτε θυμάμαι, τα'χω χαμένα, αρχή άνοιας. Από τα ωραιότερα μπαράκια της Βενετίας, τα πιο σοφιστικέ, τα πιο τυπάτα, είναι στη γέφυρα Ριάλτο, από την πλευρά της πρωινής ψαραγοράς. Είναι κυρίως wine bars στα οποία μπορείς να φας κιόλας σαντουιτσάκια ΚΑΙ πολλές φορές αργά το βράδυ (κατά τις 11 και μετά που πλησιάζει το κλείσιμο) βγάζουν στους πελάτες δωρεάν τα σαντουιτσάκια που περίσσεψαν για να μην τα πετάξουν. Αχ αχ ωραία έθιμα...ελπίζω να μην το άλλαξαν :)

Santa Margherita παραδίπλα από το Orange bar στο παγωτατζίδικο θα βρεις εκπληκτικό παγωτό, στη μοναδική pizza al metro της πλατείας θα φας τεράστια και πεντανόστιμη πίτσα στο χέρι, και λίγο παρακάτω (διασχίζεις την πλατεία, περνάς την επόμενη γέφυρα και στο βάθος του στενού) το Cafe Noir, προσωπικό αγαπημένο της περιοχής. Μαζεύει φοιτητόκοσμο και το βράδυ είναι πολύ ζωντανό. Σερβίρει επίσης σαντουιτσάκια διαφόρων ειδών.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba

vasaltis

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο με λιγοτερα απο 100ε το βραδυ?

Ευχαριστω.
1)Το Mestre μπορεί να είναι πιο φτηνό σε διαμονή.Θέλει συμβιβασμούς όμως στη ματακίνηση.Δες το Best Western Quid Hotel στο Mestre.Τον Αύγουστο έμεινα σε τρίκλινο με 66 ευρώ κλεισμένο 2,5 μήνες πριν.Από εκεί έχει λεωφορείο για Piazzale Roma με κόστος 2,5 ευρώ πάνε-έλα(αν θυμάμαι) αλλά και με περιορισμούς στο τελευταίο το βράδυ.
2)Το βαπορέτο είναι ακριβό , 6,5 ευρώ το άτομο. Με τα πόδια από P.Roma έως San Marco είναι 1,5-2 χιλιόμετρα νομίζω.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Οπως εχω ξαναγραψει, τις 2 πρωτερς μερες μειναμε σε αυτο Booking.com: Hotel Al Vagon, Βενετία, Ιταλία - 358 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
Βεβαια ηταν φτηνη επιλογη (70ευρω - αυγουστος 2010). Ειναι για καποιον που δε ζηταει πολυτελειες αλλα ενα μερος για να μεινει πολυ καθαρο - φτηνο - σε καλη περιοχη! Απλα θελει προσοχη γιατι μερικα δωματια ειναι πολυ μικρα σε μεγεθος αλλα ειναι λειτουργικα και συμπαθητικα!
Ξαναλεω ομως ειναι για καποιον που θελει φτηνο, με 200 ευρω σιγουρα βρισκεις πολυ καλυτερο....

Τις αλλες δυο μερες αλλαξαμε ξενοδοχειο και μειναμε σε αυτο Booking.com: Hotel Belle Arti, Βενετία, Ιταλία - 1295 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
δε λεω πολυ καλυτερο απο το πρωτο σαν ξενοδοχειο (οχι σαν τοποθεσια ) αλλα πανακριβο γι αυτο που προσφερει....
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Canarreggio και Dorsoduro για διαμονή ψάξε, ειδικά στο πρώτο μπορείς να βρεις στις τιμές που θέλεις. Είναι κάτι παραπάνω από κρίμα να πας στη Βενετία και να μείνεις στο Mestre.
Το βαπορέτο είναι μεν τσιμπημένο αλλά πόσες φορές θα το χρησιμοποιήσεις; Να πας και να γυρίσεις στην Piazzale Roma για την επιστροφή σου και αν πας στα νησάκια απέναντι. Η Βενετία περπατιέται άνετα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom