Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

guess who!!!

Member
Μηνύματα
58
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Δεν γνωριζω να σου απαντησω σε όσα ρωτας, γιατί εγώ έφτασα στη Βενετία με τρένο (santa lucia) και όχι αεροπορικώς. Πάντως, προς ενημέρωση όλων, την προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν Βενετία το απλό εισιτήριο του βαπορέτο, που ισχύει για μια ώρα από τη θεώρηση στο μηχάνημα της αποβάθρας, κοστίζει πλέον 7,00 Ευρώ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Από piazzale roma μέχρι πλατεία αγ.Μάρκου περπατιέται; Ποση ώρα είναι περίπου;
Περπατιέται άνετα, πρέπει να είναι κάτι περισσότερο από μισή ώρα. Βέβαια, χωρίς στάσεις και ... λοξοδρομήσεις, που είναι λίγο δύσκολο να μην κάνεις στη Βενετία.
Αλλά και η διαδρομή με το βαπορέτο στο Μεγάλο Κανάλι είναι μια πρώτης τάξης εισαγωγή.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Τη δεύτερη μέρα στη Βενετία σκέφτομαι να πάμε στο Μπουράνο. Μουράνο και Λίντο δε μου έκαναν τόσο κλικ ενώ το Μπουράνο μου φάνηκε πολύ γραφικό και όμορφο με τα χρωματιστά σπίτια.. Έχει πάει κανείς; Από που θα πάρουμε το βαπορέτο και πόση ώρα είναι; Η ημερήσια κάρτα καλύπτει και αυτή τη διαδρομή; Τι αξίζει να δούμε/κάνουμε εκεί για λίγες ώρες;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τη δεύτερη μέρα στη Βενετία σκέφτομαι να πάμε στο Μπουράνο. Μουράνο και Λίντο δε μου έκαναν τόσο κλικ ενώ το Μπουράνο μου φάνηκε πολύ γραφικό και όμορφο με τα χρωματιστά σπίτια.. Έχει πάει κανείς; Από που θα πάρουμε το βαπορέτο και πόση ώρα είναι; Η ημερήσια κάρτα καλύπτει και αυτή τη διαδρομή; Τι αξίζει να δούμε/κάνουμε εκεί για λίγες ώρες;
Να πάτε είναι όντως πολύ ωραίο. Μου άρεσε πολύ, περισσότερο από το Μουράνο. Κατ' αρχήν η διαδρομή μέχρι εκεί, μέσα στην λιμνοθάλασσα, είναι ανεπανάληπτη. Εκεί θα κάνετε βόλτες κυρίως, δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο αξιοθέατο. Αν θυμάμαι καλά, φημίζεται για τις δαντέλες.
Θα πάρετε βαπορέτο από την Fontamente Nove, δηλαδή από εδώ.
Εγώ θα πρότεινα να συνδυάσετε το Μπουράνο με μία βόλτα στο ήσυχο, γειτονικό νησάκι Torcello, το οποίο έχει και κάποια ιστορικά μνημεία να επισκεφθείς.
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Τη δεύτερη μέρα στη Βενετία σκέφτομαι να πάμε στο Μπουράνο. Μουράνο και Λίντο δε μου έκαναν τόσο κλικ ενώ το Μπουράνο μου φάνηκε πολύ γραφικό και όμορφο με τα χρωματιστά σπίτια.. Έχει πάει κανείς; Από που θα πάρουμε το βαπορέτο και πόση ώρα είναι; Η ημερήσια κάρτα καλύπτει και αυτή τη διαδρομή; Τι αξίζει να δούμε/κάνουμε εκεί για λίγες ώρες;
Πράγματι το Burano είναι πανέμορφο.Εγώ το συνδίασα σε ημερίσια μαζί με το Murano.Eπειδή είναι μικρά τα προλαβαίνεις άνετα.Πόσες ώρες να καθήσεις?
Βέβαια εγώ όταν πήγα είχε πολικό ψύχος σε σημείο λιποθυμίας και ειδικά το Murano το είδα ελάχιστα.

Είχαμε πάρει την 24ωρη κάρτα για την επίσκεψη στα νησάκια.Εκτός από Murano και Burano πήγαμε και στο νησί San Giorgio Maggiore όπου θα ανέβεις στην ομώνυμη εκκλησία και θα δεις μια ανεπανάλυπτη θέα της Βενετίας.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εγώ θα πρότεινα να συνδυάσετε το Μπουράνο με μία βόλτα στο ήσυχο, γειτονικό νησάκι Torcello, το οποίο έχει και κάποια ιστορικά μνημεία να επισκεφθείς.
Εκτός από Murano και Burano πήγαμε και στο νησί San Giorgio Maggiore όπου θα ανέβεις στην ομώνυμη εκκλησία και θα δεις μια ανεπανάλυπτη θέα της Βενετίας.
Σας ευχαριστώ πολύ! Θα ψάξω πληροφορίες και για τα νησάκια Torcello και San Giorgio Maggiore! Δύο γεμάτες μέρες θα κάτσουμε Βενετία (την τρίτη μέρα φεύγουμε πρωί) και σκέφτηκα να αφιερώσουμε το δεύτερο πρωινό ως το απόγευμα σε νησάκια.. Λογικά προλαβαίνουμε και δύο..
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σας ευχαριστώ πολύ! Θα ψάξω πληροφορίες και για τα νησάκια Torcello και San Giorgio Maggiore! Δύο γεμάτες μέρες θα κάτσουμε Βενετία (την τρίτη μέρα φεύγουμε πρωί) και σκέφτηκα να αφιερώσουμε το δεύτερο πρωινό ως το απόγευμα σε νησάκια.. Λογικά προλαβαίνουμε και δύο..
Το San Giorgio Maggiore γεωγραφικά δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα δυο, τα οποία είναι δίπλα - δίπλα. Είναι ακριβώς απέναντι από την πλατεία του Αγίου Μάρκου και από εκεί μπορείς να βγάλεις πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Θα δεις πως σου βγαίνει ο χρόνος και αποφασίζεις επιτόπου.
Εμείς είχαμε άνεση χρόνου γι' αυτό πήγαμε σε αυτά τα τρία νησιά και στο Murano και στο Lido και στο νησί - νεκροταφείο San Michele (εμπειρία!)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το San Giorgio Maggiore γεωγραφικά δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα δυο, τα οποία είναι δίπλα - δίπλα. Είναι ακριβώς απέναντι από την πλατεία του Αγίου Μάρκου και από εκεί μπορείς να βγάλεις πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Θα δεις πως σου βγαίνει ο χρόνος και αποφασίζεις επιτόπου.
Εμείς είχαμε άνεση χρόνου γι' αυτό πήγαμε σε αυτά τα τρία νησιά και στο Murano και στο Lido και στο νησί - νεκροταφείο San Michele (εμπειρία!)
Εσείς τα γυρίσατε όλα! Μπράβο! Αν προλάβουμε δύο καλά θαναι.. Για το San Giorgio Maggiore από που παίρνουμε βαπορέτο; Για παλάτι Δόγηδων λες να βγάλω εισητήρια από ίντερνετ; Απότι είδα το εισητήριο περιλαμβάνει και κάποια μουσεία και μπορείς να βγάλεις εισητήριο σε κάποιο από αυτά που δεν έχει ουρά και μετά στο παλάτι περνάς κατευθείαν..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γιατί να μη βγάλεις από το internet, από τη στιγμή που θα έχετε και περιορισμένο χρόνο; Έχει διάρκεια 3 μήνες. Απλά δε νομίζω να προλαβαίνετε και τα υπόλοιπα μουσεία που περιλαμβάνει το εισιτήριο. Δεν ξέρω αν αξίζουν, μόνο στο παλάτι πήγαμε.

Για το βαπορέτο: Από τη στάση που λίγο μετά την πλατεία του Άγιου Μάρκου, με κατεύθυνση (νοητά) προς Lido
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
THE MUSEUMS OF ST MARK'S SQUARE
A single ticket valid for
  • Doge’s Palace
  • Museo Correr
  • Museo Archeologico Nazionale
  • Monumental Rooms of the Biblioteca Nazionale Marciana
This pass is valid for 3 months and allows one entrance in each museum. It is possible to collect it by Doge's Palace or by Correr Museum.

Αν κατάλαβα καλά το βγάζεις ηλεκτρονικά αλλά δεν εκτυπώνεις το κανονικό εισητήριο.. Και πάλι πρέπει να το παραλάβεις από το ταμείο στο παλάτι ή στο μουσειο correr.. Οπότε σκέφτομαι πως θαναι λιγότερο χρονοβόρο αν πάω σε όποιο μουσείο έχει τη μικρότερη ουρά να πάρω εισητήρια και μετά αν δεν έχουμε πολύ χρόνο πάμε κατευθείαν στο παλάτι (είδα που το πρότεινε μια κυρία στο tripadvisor και μου φάνηκε καλή ιδέα)..
Στο San Giorgio Maggiore στο καμπαναριό ανεβαίνεις με ασανσέρ; Γιατί στη πλατεία το καμπαναριό νομίζω διάβασα ότι δεν έχει..
 

tsib

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Καλησπερα σας

Μεσα Ιουλίου θα κανω το ταξίδι Θεσσαλονίκη-Βενετία.
Αρχικά θα πετάξω με ryanair απο Θεσσαλονίκη για Μπολόνια και απο εκει με τρενο για Βενετία.
Εψαξα μέσω αυτής της σελίδας για δρομολόγια και τιμές απο Μπολόνια για Βενετία

Code:
http://www.trenitalia.com/cms/v/index.jsp?vgnextoid=ad1ce14114bc9110VgnVCM10000080a3e90aRCRD
Θα ήθελα να ρωτήσω εαν μπορω μέσω χρεωστικής καρτας να κάνω αγορά εισητηρίων απο το συγκεκριμένο site.Επίσης αν αυτό γίνετε πως μπορω να παραλάβω το εισητηριο μου και αν σε περιπτωση που χασω το τρενο μπορώ να επιβιβαστω στο επόμενο με το ιδιο εισητηριο?


Επίσης επειδή πρωτη φορα κάνω κράτηση μεσω ιντερνετ για ξενοδοχείο θα ηθελα να μου πει καποιος τι γίνετε σε αυτη την περίπτωση?κρατανε τα στοιχεία της χρεωστικης σου κάρτας ως εγγύηση?η καρτα πρεπει να έχει καποιο ποσο μέσα ή αρκούν μονο τα στοιχεία?

ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.242
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom