Αυστρία Βιεννη

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Παιδια καλησπερα! θα ηθελα τη βοηθεια σας, και την γνωμη σας...
Εχω κανει παρα πολλα ταξιδια (ταξιδευω παντα μονος μου...) και ηρθε η στιγμη να γνωρισω και την Βιεννη...
Σκεφτομαι να παω το διαστημα 14-17 δεκεμβριου... (δε γινεται παραπανω μερες δυστυχως..)
Εχω βρει να παω με Λουφτχανζα να ειμαι εκει μεσημερι σαββατου και να φυγω με την Αουστριαν πρωι Τριτης... Σκαρτες 3 ημερες δλδ...
Αυτο που θελω να ρωτησω, ειναι... Αξιζει να παω στο Ζαλτσμπουργκ, σαν ημερησια ή θα στερηθω μια ημερα απο τη Βιεννη, αφου ουσιαστικα θα , ουτε 2 ημερες δε θα μου μεινουν να τη δω...
Επισης αξιζει να παω στα Γκριντσιχ και Νουσντορφ? Και στα 2? η στο 1, μονο? και ποιο?
Σημειωτεον, θα ειμαι μονος, που σημαινει, ξεχναμε....ρομαντικα δειπνα, ρεζερβε τραπεζια, εστιατορια κλπ....

ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ....

Υ.Γ. Για χοτελ επειδη θα κινηθω με λοου μπατζετ, και δεν θα μενω και καθολου μεσα (περα απο υπνο και μπανιο), δε μπορω να μεινω κεντρο, οποτε βλεπω κατι στο μπουκιν, σχετικα κοντα και με σταση U-Bahn επισης κοντα...
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Τα βασικά του Σάλτσμπουργκ τα βλέπεις σε μια μέρα και η εκδρομή (θεωρητικά) μπορεί να γίνει. Όμως δεδομένου ότι έχεις ουσιαστικά 2,5 μέρες να γυρίσεις την Βιέννη, εγώ στη θέση σου θα έμενα για να δω τα αξιοθέατα της πόλης. Γκριντσιχ και Νουσντορφ δεν έχω πάει, για να σου πω. Πάντως η Βιέννη έχει πολλά αξιοθέατα (μπορεί να περάσεις ώρες στο Σένμπρουν και στα μουσεία).
Κατά τη γνώμη μου, μείνε στη Βιέννη και προσπάθησε να δεις τα βασικά αξιοθέατα. Οι τρεις μέρες είναι λίγες, αλλά θα έχεις πάρει μια πρώτη γεύση.

Εμείς είχαμε μείνει στο Στατπαρκ, δίπλα στο σταθμό του CAT (που συνδέει την πόλη με το αεροδρόμιο) και σε σταθμό του U-Bahn.
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Αυτο σκεφτομουν κι εγω... αφου μεχρι να φτασω στη πολη το σαββατο, να βολευτω κλπ θα χει παει 1 το μεσημερι. μεχρι να οργανωθω να ξεκινησω τις βολτες θα χει μεσημεριασει, οποτε ουσιαστικα το σαββατο θα ειναι μισο... και θα χω 2 γεματες μερες να τα δω με την ησυχια μου (μουσεια, δεν επισκεπτομαι, μονο απ εξω... ) αλλα και παλι θελει χρονο... Για το Γκρινσιχ εχω ακουσει για ταβερνες με κρασι, μουσικη κλπ... ψηνομαι πολυ, αλλα δε ξερω κατα ποσο θα ειναι βολικο για καποιον μονο του να παει εκει, και να κατσει.... παντως θα το επιχειρησω... Το Ζαλτσμπουργκ ειναι 6 ωρες πηγαινε-ελα, δλδ αν κατσεις και 5-6 ωρες εκει, παει η μια μερα.... και σου μενει...1.5 μερα για βιεννη...
χμμ,,....
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.938
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Το Salzburg είναι πανέμορφο αλλά νομίζω ότι είναι καλύτερα να μείνεις στη Βιέννη γιατί δεν έχεις πολλές μέρες στη διάθεσή σου.
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
thanks ρε παιδια για τη βοηθεια!!! ναι κι εγω αυτο λεω... ειναι μακρια, οποτε μια μερα θα την χασω εντελως... ας μεινω βιεννη να τη δω με τν ησυχια μου ... ;)

Αν θες τσέκαρε εδώ έχει πολλά για Βιέννη! μπορεί να έχει και για τη διαμονή που λες!
ευχαριστω!!!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μην παραλείψεις, να κάνεις στάση στη Schwedenplatz για "Βιενέζικο βρώμικο" και μια βόλτα στο Δούναβη :)
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να μείνεις Βιέννη, 2,5 μέρες δεν είναι τίποτα. Θα έχει και Χριστουγεννιάτικο κλίμα που είναι πολύ ωραίο και αν σκεφτείς ότι θα νυχτ΄βνει κι απ'τις 4 είναι κρίμα να πας στο Σάλτσμπουργκ. Γκρίντσιχ εμείς είχαμε πάει, ωραία ήταν, είναι εύκολη η πρόσβαση με το τραμ 38 αν θυμάμαι καλά, κάνα μισάωρο κάνει και μπορείς να πας βράδυ για φαγητό, ώστε να μη χάσεις απ'τη βόλτα σου στην΄πόλη.΄Άλλωστε το χωριό δεν έχει κάτι αξιόλογο να δεις πέρα απ'τις ταβέρνες.
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
ευχαριστω πολυ!!! εννοειται θα φαω βρωμικο! καντινες, γκλουβαιν, πολυ μπυρα, σνιτσελ κλπ... μονο ετσι μπορεις να καταπολεμησεις τη...χριστουγεννιατικη μελαγχολια του να εισαι σε μια τετοια πανεμορφη πολη μονος....

να ρωτησω και κατι? το 38, απο γκριντσιχ θα το π ρολαβω το βραδυ ομως για να γυρισω? εννοω δε ξερω τα ωραρια καθως θα ναι η πρωτη φορα μου βιεννη... παντως μια επισκεψουλα θα τη κανω, με τραβηξε πολυ το σκηνικο....
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πίστεψέ με, δε θα πάει μεσάνυχτα για να πας. Εμείς είχαμε πάει απόγευμα, αλλά εκεί ούτως ή άλλως το βραδινό τους το τρώνε από τις 7 περίπου. Άσε που νυχτώνει και νωρίς. Αν πας γύρω στις 8-9 το βράδυ δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με την επιστροφή. Αλλά επειδή είναι τουριστική ατραξιόν μπορεί όσο πιο αργά πας να έχει πιο πολύ κόσμο και βαβούρα. Δε θυμάμαι ακριβώς μέχρι τι ώρα έχει δρομολόγια αλλά μπορείς να το ψάξεις λίγο και στο ίντερνετ.
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Και εγώ συμφωνώ με το να μείνεις στην Βιέννη. Ωραιο το Σάλτσμπουρκ αλλα είναι μακριά..... Δεν αξιζει την ταλαιπωρία αφου δεν εχεις πολλές μέρες. Μπορείς επίσης να επισκεφτείς το Μάγιερλίνγκ που είναι περίπου μισή ώρα πο την Βιέννη.
 

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Και εγω σου προτείνω να καθίσεις βιεννη.!!!! Έχω παει 2 φορές τς μερες περίπου που θα πας και εσυ και ειναι εκπληκτική.!! Ασε που θα το δεις και εσυ απο κοντά και δεν θα θέλεις να φύγεις.
Προετοιμάσου για αρκετό κρύο.!!!❄❄❄❄
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.611
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom