Αυστρία Βιεννη

World Nomad

Member
Μηνύματα
142
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Εννοείται θα κάτσεις Βιέννη!! Πολύ όμορφη πόλη, ειδικά τα Χριστούγεννα ένα παραπάνω με όλο το στολισμό που θα έχει (και το κρύο :p ) 2,5 μέρες ίσα ίσα θα προλάβεις να πάρεις μια....τζούρα, αλλά αξίζει!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ευχαριστω πολυ!!! εννοειται θα φαω βρωμικο! καντινες, γκλουβαιν, πολυ μπυρα, σνιτσελ κλπ... μονο ετσι μπορεις να καταπολεμησεις τη...χριστουγεννιατικη μελαγχολια του να εισαι σε μια τετοια πανεμορφη πολη μονος....

να ρωτησω και κατι? το 38, απο γκριντσιχ θα το π ρολαβω το βραδυ ομως για να γυρισω? εννοω δε ξερω τα ωραρια καθως θα ναι η πρωτη φορα μου βιεννη... παντως μια επισκεψουλα θα τη κανω, με τραβηξε πολυ το σκηνικο....
Δες εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Γενικές-Εντυπώσεις-από-Βιέννη.1907/page-2#post-458388

(και τα μηνύματα του taver που το ακολουθούν - για διευκρινίσεις...)

Και το 38 να μην προλάβεις, το τρένο μάλλον θα το προλάβεις (η απόσταση περπατιέται υπό κ.σ.).
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
πω πω παιδια ευχαριστω παρα πολυ ολους!!!! μετα απο 4 σερι επισκεψεις ισπανια και μια ιταλια, ηρθε η ωρα να παω και λιγο στα πιο βορεια... το κρυο δε με χαλαει, το γουσταρω.... σε πραγα, μιλανο, παρισι και μοναχο εχω φαει το χειροτερο κρυο εβερ! μονο χιονι δε ξερω αν θελω να εχει.... ναι μεν θα ειναι εντυπωσιακο, αλλα δε ξερω κατα ποσο βολικο θα ειναι στις περιηγησεις μου (γιατι εχω σκοπο να ριξω πολυ...περπατημα!)
και φυσικα μην εχουμε τιποτα θεματα με το ...αεροπλανο :)P)
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Xioni.....popoooo thimai eixa faei poly sthn Vienni. Gia ayto kai sthn epistrofi mesa sto aeroplano eixa 40 pyreto......xaxaxaxaxa
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
georgezerv76
χωρις παρεξήγηση ο Αγιος Παντελεήμονας που το έχεις σαν ονειρικό ταξίδι που είναι???
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
παιδια εχω καποιες ερωτησουλες... οποιος μπορει ας βοηθησει... λοιπον..
1. απο το αεροδρομιο για τη πολη, σκεφτομαι να παρω το S7 και οχι το ΚΑΤ, λογω φθηνοτερου εισιτιριου... Βλεπω οτι και αυτο σε αφηνει στην Λαντστρασε.... Για την επιστροφη, μπορω να το παρω παλι απο εκει για αεροδρομιο? το εχει κανει κανεις?
2. αγοραζοντας την καρτα των 72 ωρων (καθοτι η βιενα καρντ δε θα μου χρειαστει λογω μη επισκεψης σε μουσεια..) μπορω να τη χρησιμοποιησω και στο μετρο απο το αεροδρομιο? πιθανολογω οτι πρεπει να αγορασω και ενα εξτρα εισητιριο σαν ..supplement?
3. με την 72αρα καρτα μπαινω και στο τραμ για Γκριντσινχ, ετσι?
4. κατεβαινωντας Γκριντσινχ με το 38, οι ταβερνες κλπ ειναι εκει η θελει να παρω και αλλο μεσο? εννοω θα τις βρω ευκολα η θα χασω χρονο χωρις λογο ψαχνωντας? (η πιο κοντινη σταση u-bahn του ξενοδοχειου μου κατα συμπτωση ειναι η Σοτεντορ, οποτε απο εκει πιστευω να εντοπισω τη σταση του τραμ και αν θυμαμαι καλα, κατεβαινω στο τερμα της , ετσι?)
5. στις ταβερνες αυτες, δεν πιστευω να εχω καποιο προβλημα μια που θα ειμαι μονος, δλδ δεν αφηνουν μονο ζευγαρια η γκρουπ η παρεες να μπουν, ελπιζω...

(αυτα και οτι αλλη απορια εχω θα σας πω... :) )
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
4.Απο το τερμα του 38 οι ταβερνες ειναι πολυ κοντα,εγω ειχα παει στο <Der Rudolfshof> μια χαρα ηταν.Βεβαια ηταν καλοκαιρι και καθησαμε στον κηπο αλλα και το εσωτερικο του μου φανηκε συμπαθητικο.Ριξε μια ματια,ετσι κι αλλιως ειναι απο τα πιο κοντινα στο τραμ. 5.Σιγουρα δεχονται και μεμονωμενα ατομα.
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Η γνωμη μου ειναι μιας και το καλοκαιρι βρεθηκα βιεννη οχι μεσω τουριστικου γραφειου βεβαια οτι για τις μερες που εχεις στην διαθεση σου καλυτερα να μην πας σαλτσμπουργκ.
Στην βιεννη με αρκετο τρεξιμο θελεις σιγουρα 3 μερες για να δεις τα βασικα.Σκεψου επισης οτι ο καιρος λογικα δεν θα ειναι και ο καλυτερος οπως και το οτι ο κοσμος θα ειναι αρκετος.
Για ξενοδοχειο που ρωτας εγω εμεινα στο hotel Allegro ligo εξω απο το κεντρο που ομως ακριβως απεναντι ειναι η σταση Matzleinsdorfer Platz ποy συνδεει με το κεντρο της πολης μολις σε 10 λεπτα.ΤΙμη σχετικα καλη με αλλα πιο κεντρικα και δινει και πρωινο.
Γενικα να ξερεις το δικτυο μεταφορων τους ειναι τρομερο σε τετοιο σημειο που οι δρομοι ειναι αδειοι.Ειναι λιγο μπρερδεμα μεχρι να βρεις που θες να πας οποτε παρε ενα χαρτη και σιγα σιγα θα βρεις ακρη.
 
Last edited:

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
4.Απο το τερμα του 38 οι ταβερνες ειναι πολυ κοντα,εγω ειχα παει στο <Der Rudolfshof> μια χαρα ηταν.Βεβαια ηταν καλοκαιρι και καθησαμε στον κηπο αλλα και το εσωτερικο του μου φανηκε συμπαθητικο.Ριξε μια ματια,ετσι κι αλλιως ειναι απο τα πιο κοντινα στο τραμ. 5.Σιγουρα δεχονται και μεμονωμενα ατομα.
Εμείς είχαμε πάει στο Zum Martin Sepp (Cobenzlgasse 34), ήταν το ωραιότερο φαγητό που κάναμε στη Βιέννη, μεγάλος μπουφές που διάλεγες ό,τι ήθελες και αρκετά καλές τιμές.
Στο κέντρο της Βιέννης φάγαμε στο Figlmuller το κλασικό σνίτσελ, το μαγαζί είναι αρκετά γνωστό αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας, απλά συμπαθητικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.598
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom