Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ - Καμπότζη

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.401
Συμφωνώ ότι στο Siem Reap κάτω από 3 μέρες είναι έγκλημα, εγώ θα έλεγα ιδανικά 4, με τις 3 να είναι αφιερωμένες στους ανεπανάληπτους ναούς. Στη Sapa τέτοια εποχή, επειδή το έψαξα κι εγώ που θα βρεθώ Ιανουάριο στη γύρω περιοχή, εκτός από το κρύο, οι ορυζώνες δεν είναι και στα καλύτερά τους και οπωσδήποτε το μέρος θα χάνει μέρος της γοητείας του. Οι 20 ημέρες για Καμπότζη-Βιετνάμ είναι αρκετός χρόνος για μια καλή γεύση, αλλά οπωσδήποτε τα μέρη αυτά δεν εξαντλούνται με μία επίσκεψη, ούτε καν για τα highlights.

Sapa in January
 
Last edited by a moderator:

las

Member
Μηνύματα
89
Likes
315
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ναι δυστηχως δεν θα ειναι και οτι καλυτερο Sapa Ιανουαριο αλλα θελω πολυ να παω.Σκεφτομουν να παω και Ταμ Κοκ αλλα μηπως ειναι και αυτο στην ιδια κατασταση με Sapa και δεν αξιζει τον κοπο??
Στο halong Bay θα μπορεσουμε να κολυμπησουμε ή θα εχει κρυο και εκει?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.401
Σίγουρα θα έχει κρύο και επίσης είναι μολυσμένα τα νερά, δεν νομίζω να είναι για κολύμπι
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Το Tam Coc Δεν μοιάζει με Σαπα. Περισσότερο μοιάζει με το Halong Bay. Εγώ αν είχα χρόνο θα πήγαινα.
Η περίοδος που πας είναι καλύτερος ο καιρός στο Νότιο Βιετνάμ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ναι δυστηχως δεν θα ειναι και οτι καλυτερο Sapa Ιανουαριο αλλα θελω πολυ να παω.Σκεφτομουν να παω και Ταμ Κοκ αλλα μηπως ειναι και αυτο στην ιδια κατασταση με Sapa και δεν αξιζει τον κοπο??
Στο halong Bay θα μπορεσουμε να κολυμπησουμε ή θα εχει κρυο και εκει?
Τον Γενάρη ο καιρός στο Βόρειο Βιετνάμ είναι σαν το φθινόπωρο το δικό μας.

Στο Ανόι π.χ. θα πρέπει να περιμένεις γενικά θερμοκρασίες μεταξύ 10 και 20 βαθμών Κελσίου (ίσως και καναδυό βαθμούς παραπάνω). Το ψιλόβροχο για μερικές (συνήθως λίγες) ώρες την ημέρα δεν είναι σπάνιο. Το μπουφανάκι, δηλαδή, θα σου είναι χρήσιμο έως απαραίτητο.

Στο Sa Pa λόγω υψομέτρου τα πράγματα είναι πιο ζόρικα. Θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν δεν είναι σπάνιες - ειδικά τις πρωινές ώρες. Μπορεί να δεις ακόμη και χιόνι (σπάνιο μεν, αλλά όχι απίθανο). Επίσης καθημερινό φαινόμενο είναι οι ομίχλες (ένα στοιχείο - βέβαια - που δίνει και μιαν απόκοσμη γοητεία στην περιοχή) και - φυσικά - η υγρασία. Κάτι που δυσκολεύει τους ταξιδιώτες είναι το γεγονός ότι πολλά καταλύματα δεν διαθέτουν θέρμανση. Την ψιλοβγάζουν με μικρές ηλεκτρικές σόμπες που μόνο τα πόδια σου είναι ικανές να ζεστάνουν. Γι αυτό, αν μείνεις εκεί, πρόσεξε πού θα μείνεις και έλεγξε το θέμα της θέρμανσης.

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς, σου τα είπαν οι αποπάνω.

Στη Σαϊγκόν ο καιρός είναι πολύ καλύτερος, εκεί μάλλον το μπουφάν δεν θα το χρειαστείς καθόλου.

Όσο για τα ψαροχώρια της Καμπότζης, είναι προτιμότερο να τα "θυσιάσεις" για να δεις αυτά που αξίζουν εκεί (τους ναούς, δηλαδή, και την Πνόμ Πεν) και - αν σου "κάτσουν" αλλού (π.χ. Mui Ne στο Νότιο Βιετνάμ), παίρνεις γεύση από εκεί (και όπου μπορείς να κολυμπήσεις).

ΥΓ. Αν μπορείς, κάνε το Πνόμ Πεν - Σαϊγκόν με το πλοίο στον Μεκόνγκ.
 

las

Member
Μηνύματα
89
Likes
315
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ευχαριστώ πολυ γα τον χρονο και τις απαντησεις ολων σας!!!Προσπαθω να φτιαξω το προγραμμα, να χωρεσω οσα περισσοτερα μπορω, και αν χρειαστω κατι θα επανελθω.
Α! πρεπει να εχω δολλαρια μαζι μου ή μπορω να αλλαξω ευρω κατευθειαν στο τοπικο τους νομισμα?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Το Tam Coc είναι κοντά στο Hanoi και το βλέπεις με ημερήσια εκδρομή. Πήγα τέλος Φεβρουαρίου και ο καιρός ήταν πολύ καλός (ήμουν με καλοκαιρινά ρούχα).

Ευρώ και κάρτες (πιστωτικές-χρεωστικές).
Σε τουριστικά γραφεία οι τιμές ήταν σε $ US για τις εκδρομές και το Halong Bay. Είχα μαζί μου $ και δεν μπήκα στον κόπο να ζητήσω να τα πληρώσω σε ευρώ.
 
Last edited by a moderator:

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.401
Εξαρτάται την ισοτιμία, σχεδόν πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι σκανδαλωδώς εναντίον σου και φυσικά ισχύει το αξίωμα ότι όσο πιο πολλές μετατροπές κάνεις, τόσα περισσότερα χάνεις σε προμήθειες και άλλα έξοδα. Εγώ επουδενί δεν θα πρότεινα να αλλάξεις $ στην Ελλάδα, να τα χρησιμοποιήσεις σε καθημερινές σου ανάγκες εκεί (πλην ελαχίστων περιπτώσεων όπως βίζες που τιμολογούνται ευνοϊκώς και σε $), να σου περισσέψουν και να τρέχεις πάλι να τα αλλάξεις κτλ. Ο άγραφος κανόνας λέει πιστωτικές κάρτες όπου μπορείς και κατόπιν μία χρεωστική με πολύ μικρή προμήθεια (εθνο-cash) και λίγα μετρητά, τόσα ώστε να μην έχεις άγχος μη τα "χάσεις". Εγώ αυτά κάνω μέσες άκρες, το μόνο κακό ήταν που έβγαζα από Πειραιώς με ληστρικές προμήθειες σε αναλήψεις (χρεωστική κάρτα), αλλά δεν έχω λογαριασμό στην Εθνική με την οποία έχω μια μικρή αλλεργία. Εν κατακλείδι, όσα λιγότερα νομίσματα και όσα λιγότερα μετρητά κουβαλάς, τόσο το καλύτερο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν ξέρω τι ισχύει σήμερα (τελευταία φορά που πήγα ήταν το 2008) στο Βιετνάμ, αλλά τότε:
1) Για την αλλαγή ευρώ (ή δολλαρίων) σε ντονγκ στις τράπεζες δεν χρέωναν προμήθεια. Δεν θυμάμαι τι "έπαιζε" με τις ισοτιμίες αλλά αν ήταν σοβαρά εις βάρος σου θα το θυμόμουν.
2) Τα ΑΤΜ των Τραπεζών είχαν διαφορετικό ανώτατο ποσό που έδιναν - ανά συναλλαγή. Για τα περισσότερα ήταν το ισότιμο των 100 δολλαρίων περίπου. Και τα περισσότερα χρέωναν προμήθεια για λογαριασμό της Τράπεζας, το ΑΤΜ της οποίας χρησιμοποιούσες. Η προμήθεια αυτή ήταν συνήθως $1.50. Δηλαδή, εσύ έκανες ανάληψη $100 (σε τοπικό νόμισμα) και στην Τράπεζά σου στην Ελλάδα πήγαινε χρέωση για $101.50. Ήταν καναδυό Τράπεζες που δεν χρέωναν προμήθεια τότε αλλά δεν θυμάμαι ποιές.

Ανεξάρτητα από το πώς θα το χειριστείς το θέμα τελικά, νομίζω ότι ένα ποσό μετρητών γύρω στα 100 δολλάρια σε μικρά χαρτονομίσματα (κυρίως 1, 5 και λίγα των 10 δολλαρίων) θα σου φανούν χρήσιμα σε αρκετές περιπτώσεις.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
στα ανταλλακτηρια δεν κρατουν προμηθεια για usd . ειναι καλυτερο να δωσεις ενα των 100 αντι 2 χ 50 . ανεξαρτητα ομως απο αυτο στο βιετναμ αισθανεσαι πλουσιος . απολαυσε την εκδρομη και μην τα πολυψαχνεις . επειδη εχει στο forum πολλους φιλους του βιετναμ να πιεις στην υγεια μας και ενα κρασακι dalat .
 

las

Member
Μηνύματα
89
Likes
315
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
To κρασακι θα το πιω οπωσδηποτε!Αυτο που με προβληματιζει ειναι το Sapa. Μηπως να μην παω τελικά καθόλου?Μηπως αυτη την εποχή δεν αξίζει καν να το επισκεφθείς?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.845
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom