Σάμος Βοήθεια για Σάμο

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα... τελικά, μετά απο αλεπάλληλα τηλεφωνήματα στο ΚΤΕΛ Σάμου, δέησαν και σήκωσαν το κινητό για να μου πούν ότι την Κυριακή δεν υπάρχει ανταπόκριση με το καράβι με τα λεοφωρεία τους κι εκτός αυτού, με μια ποιό προσεκτική ματιά στα δρομολόγια, διαπίστωσα ότι όλλα τους τα δρομολόγια σταματούν και μετά της 5:30' το απόγευμα δεν κουνιέται φύλλο...!!! Πολύ φοβάμαι ότι τα βράδια θα εγκλωβιστώ στο Καρλόβασι και δε θα μπορώ να πάω πουθενά, έτσι για αλλαγή... Ήταν δηλαδή τόσο δύσκολο να είχαν κάποια δρομολόγια 6, 7 η 8 η ώρα για Βαθύ η Πυθαγόριο και επιστροφή 10-11 το βράδυ;;; Ο κόσμος που πάει διακοπές, θέλει να μετακινείται και το βράδυ, για τη βόλτα του, δεν είναι μόνο το πρωί να πάμε στίς παραλίες...!!! Πήγα και πέρυσι σε ένα άλλο νησί, θα το πω: στην Αμοργό και ενώ έμενα σε ένα ορεινό χωρίο, τη Λαγκάδα (όποιος έχει πάει Αμοργό γνωρίζει), ήμουνα χωρίς αυτοκίνητο και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, είχε λεοφωρεία να μετακινηθείς μέχρι της 11:30' το βράδυ, για τους οδηγούς να πω;;; Που ΤΣΑΚΙΖΟΤΑΝ να σε εξηπηρετήσουν, που σε κάθε ερώτηση, σου είχαν αμέσως την απάντηση η τη λύση σε οτιδήποτε σε απασχολούσε σχετικά με τη μετακίνηση σου;;; Στη Σάμο μόνο μέχρι Παρασκευή ισχύουν τα δρομολόγια, Σάββατο υπολειτουργούν & Κυριακές τίποτα, απλά ΤΡΑΓΙΚΟΙ!!! Και την έχουν κι έυκολη την απάντηση, οι απο του ΚΤΕΛ έως και οι του Ξενοδοχείου: "Πάρτε Ταξί", για να με γδάρει το ταξί διότι δεν είναι 5' η απόσταση Βαθύ - Καρλόβασι... και ξέρουμε πολύ καλά τι κάνουν οι ταρίφες στα νησιά. Κρίμα, πλήρης απογοήτευση, με έχουν χαλάσει απο τώρα, πρίν κάν να πάω τη διάθεση μου και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αυτό μετράει στα ΜΕΙΟΝ τους, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι όπου ακούσω ότι κάποιος είναι να πάει Σάμο όλλά αυτά, θα τα μεταφέρω, όπως τα βίωσα εγώ, μπάς κι αλλάξει γνώμη και πάει πουθενά αλλού, Δόξα τω Θεό, νησιά έχουμε πολλά και μακάρι να είχα κι εγώ τη δυνατότητα να σχεδίαζα της φετινές μου διακοπές σε άλλη βάση φέτος αλλά το θέμα είναι ότι συνδιάζω της διακοπές με κάτι άλλο που θα συμβεί εκεί φέτος & δεν έχω δυνατότητα επιλογής, αλλά τώρα πλέον, έχουν γνώση οι φύλακες & αυτή τη γνώση, θα τη μεταφέρουν κι αλλού... Καλό σας βράδυ.
Ετοιμάσου να απορρίψεις πάρα πολλά νησιά για τα μελλοντικά σου ταξίδια. Δρομολόγια το βράδυ, πόσο μάλλον μέχρι αργά, έχουν μόνο τα πολύ τουριστικά νησιά των Κυκλάδων. Στα υπόλοιπα προσαρμοζόμαστε...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι όπου ακούσω ότι κάποιος είναι να πάει Σάμο όλλά αυτά, θα τα μεταφέρω, όπως τα βίωσα εγώ, μπάς κι αλλάξει γνώμη και πάει πουθενά αλλού
Το να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι όλο το νησί και θα προσπαθήσεις μάλιστα να αποτρέψεις και κόσμο να πάει Σάμο μόνο λόγω του (στην καλύτερη) μέτριου δικτύου του ΚΤΕΛ εμένα με ξεπερνά. Άλλωστε ειπώθηκε και παραπάνω ότι τα δρομολόγια που ονειρεύεσαι θα τα δεις σε ελάχιστα νησιά.
Τώρα αν από την διαμονή σου στη Σάμο έγραψες ένα κατεβατό και το μόνο που έχεις να αναφέρεις είναι τα ΚΤΕΛ (!) και η συμβουλή σου είναι να μην πάει κανείς Σάμο, να αναφέρω και εγώ με την σειρά μου ότι οι μελλοντικοί αναγνώστες καλό θα είναι να μην πάρουν στα σοβαρά την συμβουλή σου.

Αν στο κατεβατό σου δεν χώρεσαν:
- οι τρομερές παραλίες
- οι νορμάλ τιμές
- το άπειρο πράσινο
- τα πολύ σημαντικά αρχαιολογικά μνημεία
- τα εντυπωσιακότατα ορεινά χωριά
- οι άπειρες συνδέσεις με Δωδεκάνησα, Σμύρνη, Φούρνους, Ικαρία
- το παγκοσμίου φήμης κρασί
- το πολύ ωραίο φαγητό
- τα τρομερά αρχοντικά στο Καρλόβασι
- τους καταρράκτες (Καρλόβασι και Άμπελος)
- τα φοβερά μονοπάτια που προσελκύουν πολλούς για περιπατητικό τουρισμό
- κάτι από την....ασήμαντη ιστορία της Σάμου (ανεξάρτητο κράτος επί τουρκοκρατίας, Πυθαγόρας)

εγώ τι άλλο να πω? Όπως ανέφερα οι μελλοντικοί αναγνώστες θα είναι εύκολο να κρίνουν.

έχουν γνώση οι φύλακες
και όχι δεν έχουν.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
ώρα αν από την διαμονή σου στη Σάμο έγραψες ένα κατεβατό και το μόνο που έχεις να αναφέρεις είναι τα ΚΤΕΛ (!) και η συμβουλή σου είναι να μην πάει κανείς Σάμο, να αναφέρω και εγώ με την σειρά μου ότι οι μελλοντικοί αναγνώστες καλό θα είναι να μην πάρουν στα σοβαρά την συμβουλή σου.
Δεν έχει πάει ακόμα...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
My bad.
Οπότε σίγουρα θα βρει όλα τα θετικά που αναφέρω και θα ξεχάσει τις δυσκολίες (που όντως υπάρχουν, ειδικά στο τηλέφωνο πιο εύκολα βρίσκεις τον Πάπα) που αντιμετώπισε με το κτελ, καταλήγοντας με θετικά σχόλια για το νησί.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
- οι τρομερές παραλίες
- το άπειρο πράσινο
- τα πολύ σημαντικά αρχαιολογικά μνημεία
τα εντυπωσιακότατα ορεινά χωριά
- τους καταρράκτες (Καρλόβασι και Άμπελος)
- τα φοβερά μονοπάτια που προσελκύουν πολλούς για περιπατητικό τουρισμό
Όλα αυτά τα πολλά και υπέροχα όμως πως τα προσεγγίζεις και πόσο χρόνο χρειάζεσαι για να τα προσεγγίσεις αν δεν έχεις δικό σου μέσο και ο προυπολογισμός δεν φθάνει για ταξί η ενοικίαση αυτοκινήτου? Αφού όπως γράφεις και εσύ το δίκτυο των ΚΤΕΛ είναι στην καλύτερη περίπτωση μέτριο.
Να υποθέσω μάλλον από τα φοβερά μονοπάτια. ( τα εννοούμενα και υπονοούμενα της τελευταίας πρότασης δεν απευθύνονται σε εσένα).

(ανεξάρτητο κράτος επί τουρκοκρατίας,
Αυτό νομίζω το έγραψες εκ παραδρομής. Μάλλον ήθελες να πεις ότι ήταν αυτόνομο κράτος υπό την Οθωμανική Αυτοκρατορία μετά την επανάσταση του 1821 και μέχρι την ενσωμάτωση.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
πως τα προσεγγίζεις και πόσο χρόνο χρειάζεσαι για να τα προσεγγίσεις αν δεν έχεις δικό σου μέσο και ο προυπολογισμός δεν φθάνει για ταξί η ενοικίαση αυτοκινήτου?
Έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να πας σε ΌΛΑ τα σημεία του νησιού με λεωφορείο. Χρόνο χρειάζεσαι μπόλικο ούτως ή άλλως. Είναι μεγάλο το νησί.
Τώρα για το οικονομικό, τι να σου πω. Αν δεν έχεις λεφτά για αυτοκίνητο, ούτε για ταξί, αλλά θες να πας βράδυ στην Άμπελο ε υπάρχει και το οτο στοπ. Εγκληματικότητα δεν έχει η Σάμος.


Μάλλον ήθελες να πεις ότι ήταν αυτόνομο κράτος
Ναι φυσικά και έχεις δίκιο. Και στην συνέχεια εξελίχθηκε σε Ηγεμονία πριν την ενσωμάτωση στο Ελληνικό κράτος. Ευχαριστώ για την διόρθωση.
 
Μηνύματα
35
Likes
34
Το να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι όλο το νησί και θα προσπαθήσεις μάλιστα να αποτρέψεις και κόσμο να πάει Σάμο μόνο λόγω του (στην καλύτερη) μέτριου δικτύου του ΚΤΕΛ εμένα με ξεπερνά. Άλλωστε ειπώθηκε και παραπάνω ότι τα δρομολόγια που ονειρεύεσαι θα τα δεις σε ελάχιστα νησιά.
Τώρα αν από την διαμονή σου στη Σάμο έγραψες ένα κατεβατό και το μόνο που έχεις να αναφέρεις είναι τα ΚΤΕΛ (!) και η συμβουλή σου είναι να μην πάει κανείς Σάμο, να αναφέρω και εγώ με την σειρά μου ότι οι μελλοντικοί αναγνώστες καλό θα είναι να μην πάρουν στα σοβαρά την συμβουλή σου.

Αν στο κατεβατό σου δεν χώρεσαν:
- οι τρομερές παραλίες
- οι νορμάλ τιμές
- το άπειρο πράσινο
- τα πολύ σημαντικά αρχαιολογικά μνημεία
- τα εντυπωσιακότατα ορεινά χωριά
- οι άπειρες συνδέσεις με Δωδεκάνησα, Σμύρνη, Φούρνους, Ικαρία
- το παγκοσμίου φήμης κρασί
- το πολύ ωραίο φαγητό
- τα τρομερά αρχοντικά στο Καρλόβασι
- τους καταρράκτες (Καρλόβασι και Άμπελος)
- τα φοβερά μονοπάτια που προσελκύουν πολλούς για περιπατητικό τουρισμό
- κάτι από την....ασήμαντη ιστορία της Σάμου (ανεξάρτητο κράτος επί τουρκοκρατίας, Πυθαγόρας)

εγώ τι άλλο να πω? Όπως ανέφερα οι μελλοντικοί αναγνώστες θα είναι εύκολο να κρίνουν.



και όχι δεν έχουν.
Καλησπέρα... Τα λέτε και τα παρουσιάζετε πάρα πολύ ωραία, ειδυλλιακά θα έλεγα!!! Ξεχνάτε όμως ότι υπάρχουν και μερικοί άνθρωποι που ΔΕΝ οδηγούν και βασίζονται στα δρομολόγια των λεοφωρείων, σαφέστατα λοιπόν και θα σταθώ εκεί εφόσον για να δω όλλα όσα αναφέρετε θα πρέπει η να έχω δικό μου μέσον η αν δεν έχω, να υπάρχει συγκοινωνία για να με πάει να τα δω... Τόσο απλά!!! Αντί λοιπόν να κάνετε αντί-κριτική στη γνώμη του καθένα, κοιτάξετε να βελτιώσετε το σύστημα με τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ στη νησί σας. Όσο δε αφορά το σε ποιό νησί θα βρώ καλύτερα η χειρότερα δρομολόγια, ένα θα σας πω μόνο: κοιτάμε ΠΑΝΤΑ τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ για να παραδειγματιζόμαστε και ΌΧΙ τα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ...!!! Αυτά πρός γνώση και συμόρφωση, καλό υπόλοιπο καλοκαιριού να έχετε.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ναι, τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ Σάμου, όπως και σχεδόν σε όλα μας τα νησιά, δεν καλύπτουν τις ανάγκες του συνόλου των επισκεπτών. Αντί λοιπόν να περιμένουμε τρίτους να βελτιώσουν τις υπηρεσίες τους με ζημιογόνες για αυτούς παρεμβάσεις (συχνότερα δρομολόγια), θα πρότεινα να στηριζόμαστε στις δικές μας δυνάμεις. Ένα απλό δίπλωμα οδήγησης και δεν έχουμε κανέναν ανάγκη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.380
Likes
14.287
Πιθανόν όμως να υπάρχει και οικονομική παράμετρος για ορισμένους.Το δίπλωμα οδήγησης δεν δίνει και δωρεάν αυτοκίνητο.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Μια καλή και ανέξοδη πρόταση είναι και το ποδήλατο, υπάρχουν εταιρείες ενοικίασης ποδηλάτων στη Σάμο (https://nicos-rentals.com/gr/). Λύσεις υπάρχουν για τα πάντα (εκτός από το ...ελληνικό χρέος :haha:), καλή θέληση και ανοιχτό μυαλό να υπάρχει και όλα γίνονται...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα... Τα λέτε και τα παρουσιάζετε πάρα πολύ ωραία, ειδυλλιακά θα έλεγα!!! Ξεχνάτε όμως ότι υπάρχουν και μερικοί άνθρωποι που ΔΕΝ οδηγούν και βασίζονται στα δρομολόγια των λεοφωρείων, σαφέστατα λοιπόν και θα σταθώ εκεί εφόσον για να δω όλλα όσα αναφέρετε θα πρέπει η να έχω δικό μου μέσον η αν δεν έχω, να υπάρχει συγκοινωνία για να με πάει να τα δω... Τόσο απλά!!! Αντί λοιπόν να κάνετε αντί-κριτική στη γνώμη του καθένα, κοιτάξετε να βελτιώσετε το σύστημα με τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ στη νησί σας. Όσο δε αφορά το σε ποιό νησί θα βρώ καλύτερα η χειρότερα δρομολόγια, ένα θα σας πω μόνο: κοιτάμε ΠΑΝΤΑ τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ για να παραδειγματιζόμαστε και ΌΧΙ τα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ...!!! Αυτά πρός γνώση και συμόρφωση, καλό υπόλοιπο καλοκαιριού να έχετε.
Όσα ανέφερα δεν χρειάζονται απαραίτητα αυτοκίνητο. Οι περισσότερες παραλίες είναι προσβάσιμες και με λεωφορείο (πχ Ποτάμι, Τσαμαδού, Τσαμπού, όπως και οι καταρράκτες).
Επίσης, ανέφερα
- οι νορμάλ τιμές
- το άπειρο πράσινο
- το παγκοσμίου φήμης κρασί
- το πολύ ωραίο φαγητό
- τα τρομερά αρχοντικά στο Καρλόβασι
- κάτι από την....ασήμαντη ιστορία της Σάμου

αυτά νομίζω δεν χρειάζονται... αυτοκίνητο.


Το να θέλει βέβαια κάποιος να συνδέονται τα πάντα με λεωφορείο και ότι ώρα θέλει, σε ένα τόσο μεγάλο νησί όπως η Σάμος είναι κομματάκι δύσκολο. Και φυσικά δεν υπάρχει και ο απαραίτητος κόσμος για να υποστηρίξει τέτοια δρομολόγια.
Όσο για το οικονομικό, τι να πω. Αν κάποιος βρει χρήματα να έρθει Σάμο (τα ακτοπλοικά δεν τα λες και φτηνά), να νοικιάσει και δωμάτιο, αλλά δεν έχει για αυτοκίνητο οκ. Υπάρχουν και μηχανάκια αλλά και ποδήλατα! (αναφέρθηκε ήδη). Αν δεν κάνει τίποτα από αυτά, ε κάντε οτοστόπ, θα κάνετε και νέους φίλους.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ λοιπόν πως θα παραπλανηθεί κάποιος μελλοντικός επισκέπτης αν ο οποιοσδήποτε τον αποτρέπει να έρθει Σάμο λόγω του μέτριου ΚΤΕΛ, και θα προσπαθήσω να ΜΗΝ το επιτρέψω αυτό.
Στέκομαι στα καλύτερα και δεν προσπαθώ να προβάλλω τα χειρότερα γκρινιάζοντας σαν κλασσικός νεόλληνας.

Εν τάχει λοιπόν να πω και εγώ να μην πάει κανένας Σαντορίνη μιας και δεν έχει καλές παραλίες (ποιος νοιάζεται για τα υπόλοιπα), επίσης κανένας στην Ίο, μαζεύεται νεολαία που πίνει, α, και κανείς Ικαρία γιατί εκεί....καπνίζουν. Καλά για Αίγινα μην σχολιάσω, έχει σπίτι ο Βαρουφάκης εκεί.

Αυτά προς γνώση και συμμόρφωση.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Καλησπέρα,γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο πιο σύντομος και οικονομικός τρόπος για να πάμε από το αεροδρόμιο Σάμου προς το λιμάνι του Καρλόβασι;όπως επίσης και κάποια φθηνή εταιρεία ενοικιάσεως αυτ/του στο Καρλόβασι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.540
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom