Σάμος Βοήθεια για Σάμο

Μηνύματα
50
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία!
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Καλημερα σε όλους .
Σκεφτομαι να πάω Σάμο στις 15-21 αυγουστου
υπάρχουν μηχανακια για να νοικιάσω? θα βρώ τετοια εποχή? αρκει το μηχανακι για να γυρίσω το νησί?
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Καλημερα σε όλους .
Σκεφτομαι να πάω Σάμο στις 15-21 αυγουστου
υπάρχουν μηχανακια για να νοικιάσω? θα βρώ τετοια εποχή? αρκει το μηχανακι για να γυρίσω το νησί?
Καλησπερα! Σημερα γυρναω απο Σαμο. Το νησι ειναι πολυ ωραιο αλλα απαιτειται μεταφορικο. Οι αποστασεις ειναι μεγαλες ενω το οδικο δικτυο εκτος από καποια σημεια με εξαιρετικο δρομο κατα κυριο λογο ειναι ασχημο. Το μηχανακι θα βολεψει στους στενους δρομους και στο παρκαρισμα. Αν δεν υπαρχει θεμα με τις μεγαλες σχετικα διαδρομες με μηχανακι τοτε νομιζψ πως ειναι καλυτερη επιλογη απο αυτοκινητο.
 

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.333
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημερα σε όλους .
Σκεφτομαι να πάω Σάμο στις 15-21 αυγουστου
υπάρχουν μηχανακια για να νοικιάσω? θα βρώ τετοια εποχή? αρκει το μηχανακι για να γυρίσω το νησί?
Εγώ το μηχανάκι δεν θα το πρότεινα για να γυρίσει κάποιος το νησί. Είναι μεγάλες οι αποστάσεις, νομίζω θα το μετανιώσεις. Διαθέσιμα όλο και κάπου θα βρεις. Αν για αυτοκίνητα πέρσι υπήρχε θέμα. Οι εταιρείες αναγκάζονταν να στείλουν και άλλα από Αθήνα. Πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή, και θέμα με το πάρκινγκ δεν υπάρχει ιδιαίτερο.

Το οδικό δίκτυο είναι το κλασικό επαρχιακό, αν και έχω δει πολύ χειρότερα σε άλλα νησιά. Τίποτα τρομερό αλλά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

EDIT: Πρόβλημα στο παρκάρισμα θα έχεις μόνο στο Βαθύ. Μετά την ανάπλαση της παραλιακής οι θέσεις έχουν μειωθεί δραματικά. Ειδικά τις ώρες καταστημάτων γίνεται ο κακός χαμός. Και η αστυνομία δεν χαρίζεται...
 
Last edited:
Μηνύματα
50
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία!
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Έχω γνώση από επαρχίακους δρόμους σε χωριό μεγάλωσα! Και μου αρέσει η ευκολία της μηχανής το καλοκαίρι. Αμφιταλαντευομαι για Σάμο αλλά βλέπω ότι είναι ενδιαφέρον νησί με καλές τιμές σε δωμάτια θα δουμε! Ευχαριστώ
Υ.γ με τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ τι γίνεται? Ξημερώματα που φτάνει το καράβι υπάρχουν λεωφορεία? Η θα μείνουμε στο λιμάνι?
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Που φτανετε το πρωι; Βαθυ να υποθεσω, έτσι; να αναφερω επιπλεον πως σε ενα κομματι στο δρομο Βαθυ- Καρλοβασι, δε θυμαμαι που ακριβως, το εχουν σκαψει και ουσιαστικα ειναι χωματοδρομος. Ειναι μικρο βεβαια σχετικα το κομματι αυτο. Και γενικα το βορειο κομματι ειναι πιο ευκολο οσο αναφορα τις μετακινησεις σε σχεση με το νοτιο αλλα και πιο τουριστικοποιημενο. Τονοτιο ειναι πιο ηρεμο, πιο ησυχο. Η παραλιακη στο Βαθυ να πω την αληθεια δε μου αρεσε κ πολυ, κςλυτερα να μην πηγαινα καθολου εκει. Σιγουρα βελτιωθηκε με την αναπλαση αλλα δεν ειναι κ τιποτα το ιδιαιτερο θεωρω..
 
Μηνύματα
50
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία!
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Καρλοβασι θα φτάσουμε με το blue star 2 4.30 το πρωι αυτό το δρομολόγιο βολεύει. Αλλά αν το δωμάτιο είναι πυθαγορειο π.χ θα βρω ΚΤΕΛ να πάω?
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ναι, λιγο δυσκολο... Στα δρομολογια της HSW υπαρχει παντα ανταποκριση αλλα τωρα που μπηκε η BS στα λημερια μας επιστρετευουμε καθε μεσο για να την ανταγωνιστουμε :rolleyes-80:οποτε δε νομιζω να υπαρχει λςωφορειο. Ξςναλεω, νομιζω. Ενα τηλεφωνημα στα ΚΤΕΛ κ θα μαθεις για τα λεωφορεια.
 

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.333
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δρομολόγια τόσο πρωί δεν υπάρχουν, είμαι σχεδόν σίγουρος. Ταξί μόνο. Γενικά δεν είναι και ότι πιο εύκολο το ΚΤΕΛ στην Σάμο, το θεωρώ ένα από τα μείον. Για παράδειγμα δεν ενώνει τα πάντα μεταξύ τους, ενώ δεν νομίζω ότι υπάρχουν δρομολόγια μετά τις 6 το απόγευμα.
Το κομμάτι που γίνονται τα έργα, είναι κοντά στο Καρλόβασι και είναι μεν χωμάτινο αλλά καθόλου ανώμαλο, μια χαρά πας.
Η παραλιακή του Βαθιού έχει σαφώς βελτιωθεί σε σχέση με πριν (ειδικά για τους πεζούς). Εγώ το ανέφερα για την αυξημένη δυσκολία εύρεσης πάρκινγκ. Και από ομορφιά πάντως μια χαρά είναι.

Το ότι το βόρειο τμήμα είναι τουριστικοποιημένο, θα διαφωνήσω μιας και στο βόρειο κομμάτι είναι πχ το Καρλόβασι που καμία σχέση δεν έχει με τουρισμό (σε σχέση με τα άλλα μέρη). Το Πυθαγόρειο ας πούμε που είναι με χαώδη διαφορά το πιο τουριστικό (όσον αφορά την προσέλευση κόσμου) μέρος της Σάμου βρίσκεται στον Νότο. Όπως επίσης και το Ηραίο. Μιλάμε για μέρη που υπολειτουργούν ή δεν λειτουργούν και καθόλου το χειμώνα! Το μόνο καθαρά τουριστικό στον Βορρά είναι το Κοκκάρι.
Θα συμφωνήσω βέβαια ότι η διαδρομή είναι πιο εύκολη στο βόρειο κομμάτι, καθώς η νότια, και πιο ορεινή, έχει πολλές στροφές.

Προτείνω αφού φτάνετε Καρλόβασι, να μείνετε και Καρλόβασι, τουλάχιστον για αρχή. Μην τρέχετε άγρια χαράματα Πυθαγόρειο, που θα πληρώσετε και ένα κάρο χρήματα στο ταξί.
 
Μηνύματα
50
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία!
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Ακόμα στη σκέψη είμαι θα δουμε βέβαια μπορούμε το πρωι να αραξουμε να πιούμε καφέ να φάμε κάτι και να χαζεψουμε δεν είναι τόσο τρομερό να περάσουμε 2-3 ώρα το πρωι
Ευχαριστώ πάντως θα ψάξω λιγο τις αποστάσεις και βλεπουμε
 

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.333
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν ανέβεις στο κέντρο του Καρλοβάσου (Νέο Καρλόβασι), εκείνη την ώρα δεν νομίζω να βρεις κάτι ανοιχτό εκτός από το ηρωικό Σένσο (κεντρική πλατεία). Είναι καφετέρια και συνήθως ο πατέρας του ιδιοκτήτη το ανοίγει και αράζει από νωρίς εκεί. Νομίζω 5 είναι εκεί. (πόσο πιο inside Πληροφορία πια?).
Από την πλατεία η αφετηρία των ΚΤΕΛ (κέντρο υγείας) είναι 3 λεπτά με τα πόδια. Αυτό αν θέλεις να φύγεις την ίδια μέρα από Καρλόβασι το οποίο όμως έχει πραγματάκια να κάνεις και να δεις. Αλλά αυτό εξαρτάται και από τον σχεδιασμό σου και πόσες μέρες θα αφιερώσεις.

Αν θες να μείνεις στο λιμάνι, ίσως να είναι ανοικτή μια κρεπερί, το Μιλκ. Αλλά έτσι και αλλιώς πρέπει να έρθεις Νέο, για να πάρεις στην συνέχεια το ΚΤΕΛ.

Ότι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε.
 

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.333
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
UPDATE:

Λεωφορείο στις 4.30 το πρωί που φτάνει το Blue Star ΔΕΝ υπάρχει όπως μόλις έμαθα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.701
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom