Σάμος Βοήθεια για Σάμο

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.332
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα πρέπει αρχικά να βρεθείτε στο Βαθύ. Από εκεί υπάρχει καραβάκι που κάνει καθημερινά νομίζω την διαδρομή Βαθύ - Κουσάντασι. Ξεκινάει όμως αρκετά πρωί, τύπου 8.
Από εκεί ή θα ενοικιάσετε αυτοκίνητο, ή θα πάρετε ταξί (εννοείται με παζάρι μέχρι τελικής πτώσης) για Έφεσο. Συνήθως οι οδηγοί των ταξί αναλαμβάνουν να κάνουν και μία τύπου ξενάγηση (προφορικά εννοείται), να σε περιμένουν και να σε γυρίσουν. Δεν σου δίνει και μεγάλη ευελιξία όπως το αυτοκίνητο βέβαια.

Για τιμές αυτοκινήτου δεν γνωρίζω. Για ταξί επίσης, γιατί παίζει ρόλο πόσο καλός είσαι στο παζάρι.

Νομίζω πάντως ότι είναι και ο μοναδικός τρόπος να πας. Δεν αναφέρω από Καρλόβασι (και μετά μέσω Sigacik), είναι νομίζω κύκλος.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Μαραθόκαμπο αξίζει να μείνει κάποιος από 20 αυγούστου και μετά; Θα έχω μηχανάκι μαζί μου.
 

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.332
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δυστυχώς έλειπα και τώρα βλέπω το μήνυμα. Όταν λες Μαραθόκαμπο, εννοείς Μαραθόκαμπο ή στα παραλιακά (Βοτσαλάκια, Όρμος)?
Αν εννοείς το χωριό, δεν το προτείνω. Είναι κοντά βέβαια η σπηλιά του Πυθαγόρα αλλά δεν έχει και κάτι άλλο συγκλονιστικό να δείξει. Και είναι σχετικά απομονωμένο. Είναι ο Αυτιάς από εκεί βέβαια.....(τρομερό).

Στα παραλιακά υπάρχουν μαγαζάκια, η παραλία είναι μια χαρά και μπορείς να φύγεις κατευθείαν για Καλλιθέα και Δρακαίους (λέω εγώ τώρα). Το μηχανάκι βοηθάει σίγουρα, αλλά η διαδρομή προς Καρλόβασι δεν είναι και η καλύτερη.
Γενικά δεν το προτείνω για διαμονή (εκτός και αν υπάρχει λόγος). Αφού όλο Καρλόβασι θα είσαι στο τέλος.....
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Δυστυχώς έλειπα και τώρα βλέπω το μήνυμα. Όταν λες Μαραθόκαμπο, εννοείς Μαραθόκαμπο ή στα παραλιακά (Βοτσαλάκια, Όρμος)?
Αν εννοείς το χωριό, δεν το προτείνω. Είναι κοντά βέβαια η σπηλιά του Πυθαγόρα αλλά δεν έχει και κάτι άλλο συγκλονιστικό να δείξει. Και είναι σχετικά απομονωμένο. Είναι ο Αυτιάς από εκεί βέβαια.....(τρομερό).

Στα παραλιακά υπάρχουν μαγαζάκια, η παραλία είναι μια χαρά και μπορείς να φύγεις κατευθείαν για Καλλιθέα και Δρακαίους (λέω εγώ τώρα). Το μηχανάκι βοηθάει σίγουρα, αλλά η διαδρομή προς Καρλόβασι δεν είναι και η καλύτερη.
Γενικά δεν το προτείνω για διαμονή (εκτός και αν υπάρχει λόγος). Αφού όλο Καρλόβασι θα είσαι στο τέλος.....
Στον Όρμο εννοώ. Καλλιθέα και δρακαίοι τι είναι;
Με σκούτερ θα είμαι, όχι νοικιασμένο μικρό, δικό μου. Πόσο χάλια είναι ο δρόμος δηλαδή?
 

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.332
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είδες που το κατάλαβα?

Στον Όρμο έχει μερικά μαγαζάκια και σούπερ παγωτό μηχανής (εγώ εκεί πάω) νομίζω στην "Σπηλιά". Και στο πρώτο μαγαζάκι για πίτσα (δεν θυμάμαι όνομα). Η διαδρομή από Όρμο προς Καρλόβασι είναι ανηφορική μέχρι ένα σημείο και με πολλές στροφές. Ακόμα και το καινούριο κομμάτι είναι ζαλάδα. Ειδικά βράδυ δεν μου αρέσει καθόλου η διαδρομή. Αλλιώς άσφαλτο έχει, δεν είναι δηλαδή δύσβατη.

Καλλιθέα και Δρακαίοι είναι δύο χωριά στο δυτικό κομμάτι του νησιού με τρομερή θέα. Ειδικά οι Δρακαίοι όπου και υπάρχουν μερικές συμπαθητικές ας πούμε επιλογές για φαγητό. Φοβερή είναι η θέα και κατά την διαδρομή, όπου οι Φούρνοι και η Ικαρία φαίνονται ακριβώς δίπλα σου!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Κάποια συμβουλή για φαγητό στα μέρη που είπες; Ξέρεις Καρλόβασι, Καλλιθέα, Δρακαίους, γενικά στην παραλιακή ζώνη του Μαραθοκαμπου;
 

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.332
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στους Δρακαίους μάλλον στο πρώτο μαγαζί. Δεν θυμάμαι το όνομά του αλλά όλοι το ξέρουν ως "του παπά" γιατί όντως το έχει παπάς! Καλλιθέα έχω φάει κάποιες φορές σε ένα μαγαζάκι στην πλατεία αλλά πάει καιρός οπότε δεν παίρνω όρκο.
Στο Καρλόβασι προτείνω "Διόνυσο" στην πλατεία Μεσαίου Καρλοβάσου (γραφικό και το σημείο), "Καλά Κρασά" στην κεντρική πλατεία (καλό φαγητό και πάμφθηνα), ενώ στο λιμάνι τον "Σφαντό" (λιγάκι τσιμπημένο αλλά καλό φαγητό).

Στα Βοτσαλάκια (Κάμπος Μαραθοκάμπου θα το δεις στις πινακίδες) δεν μπορώ να πω γιατί το μέρος είναι καθαρά τουριστικό και υπάρχει περίπτωση να πέσεις σε φαγητό...τουριστών. Ίσως στον "Νόστο" είναι καλά, έχει και παράρτημα στο Καρλόβασι. Από Όρμο πιστεύω το πρώτο μαγαζί είναι καλό και κάποιο ακόμα που νομίζω λέγεται "Το καφενείο του Όρμου". Δεν ξέρω αν πρόκειται και για το ίδιο...

Ωραίο φαγητό έχει και στο "Επί ούζιον" στο Λιμνιώνα. Είναι μετά τα Βοτσαλάκια πηγαίνοντας προς Δρακαίους.

Για οτιδήποτε άλλο, εδώ είμαι!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Αφου σε βρήκα διαθέσιμο δεν λες και για Βαθύ και Πυθαγόρειο;

Στον όρμο για πίτσα και παγωτό λες το Cave? Για ταβέρνα μήπως λες το Kerkis?
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Είναι κρίμα να πας Σάμο πρώτη φορά και να μείνεις Όρμο! Γραφικός είναι αλλά όχι και να απομονωθείς εκεί, θέλεις ολόκληρο ταξίδι για να πας οπουδήποτε αλλού, ούτε με αυτοκίνητο να ήσουν δε θα το πρότεινα. Άσε που την περιοχή τη θεωρώ κατάλληλη για 50++ Ειδικά την εποχή που πας, αμφιβάλλω αν υπάρχει ψυχή και στα Βοτσαλάκια (εσύ και τα παιδιά μου θα είστε). Αν ήξερες το νησί, τότε ναι, να έμενες κάποιες μέρες Όρμο να ηρεμήσεις. Λίγο αργά τα λέμε βέβαια.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Είναι κρίμα να πας Σάμο πρώτη φορά και να μείνεις Όρμο! Γραφικός είναι αλλά όχι και να απομονωθείς εκεί, θέλεις ολόκληρο ταξίδι για να πας οπουδήποτε αλλού, ούτε με αυτοκίνητο να ήσουν δε θα το πρότεινα. Άσε που την περιοχή τη θεωρώ κατάλληλη για 50++ Ειδικά την εποχή που πας, αμφιβάλλω αν υπάρχει ψυχή και στα Βοτσαλάκια (εσύ και τα παιδιά μου θα είστε). Αν ήξερες το νησί, τότε ναι, να έμενες κάποιες μέρες Όρμο να ηρεμήσεις. Λίγο αργά τα λέμε βέβαια.
Αυτά μου ακούγονται ιδανικά!! Ηρεμία και χαλάρωση.

Πόσο είναι από Όρμο μέχρι Πυθαγόρειο, 50 λεπτά μου το βγάζει στο google maps με αυτοκίνητο.Τόση ώρα κάνω στην αθήνα να πάω για καφέ σε κάτι φιλαράκια, δεν συζητάω για να βρω παραλία που να αξίζει στην Αττική.
Για Καρλόβασι, μου βγάζει μισάωρο.Τίποτα!
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Αυτά μου ακούγονται ιδανικά!! Ηρεμία και χαλάρωση.

Πόσο είναι από Όρμο μέχρι Πυθαγόρειο, 50 λεπτά μου το βγάζει στο google maps με αυτοκίνητο.Τόση ώρα κάνω στην αθήνα να πάω για καφέ σε κάτι φιλαράκια, δεν συζητάω για να βρω παραλία που να αξίζει στην Αττική.
Για Καρλόβασι, μου βγάζει μισάωρο.Τίποτα!
Καλά να περάσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.518
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom